Ανεργια και ενεργειες που κανουμε για την καταπολεμηση της.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ανεργια και ενεργειες που κανουμε για την καταπολεμηση της.

    Ειμαι 6 μηνες σχεδον ανεργος , και αναρωτιεμαι οσοι ομοιοπαθεις-ανεργοι με μενα πως την παλευουνε και τι ενεργειες κανουνε ωστε να αντιμετωπισουνε αυτη την κατασταση. Θελω να παρω καμμια ιδεα και εχω και ορεξη για επικοινωνια:)

    Προσωπικα μαζευω γνωσεις και πτυχια και ειναι αληθεια οτι ειμαι φουλ απο ενασχοληση μεχρι το καλοκαιρι , αλλα φυσικα δεν βγαζω σχεδον καθολου χρηματα.

    Εχω κοψει αναγκαστικως και σχεδον ολα τα περιττα εξοδα εκτος καπνισματος.
    Καταθετω που και που και κανα βιογραφικο-αιτηση για καμμια θεση.

    Εχω και καποιες ιδεες που θελουν χρονο τοσο για την εφαρμογη τους (δεν το βλεπω πριν το καλοκαιρι να προλαβαινω να υλοποιησω καποια) , οσο και χρονο για να μπορεσει να βγει καποιο οικονομικο οφελος ,αν πιασουν.

    Τεσπα , σε γενικες γραμμες ποτε δεν ειχα τοσο ανεβασμενη ψυχολογια αν και οι συνθηκες εχουν γινει εξαιρετικα αντιξοες...παραδοξο αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    [QUOTE=keep_walking;313250]Ειμαι 6 μηνες σχεδον ανεργος , και αναρωτιεμαι οσοι ομοιοπαθεις-ανεργοι με μενα πως την παλευουνε και τι ενεργειες κανουνε ωστε να αντιμετωπισουνε αυτη την κατασταση.
    QUOTE]
    Εγώ είμαι ημιαπασχολούμενη, χωρίς πιθανότητα ανεξαρτητοποίησης χρόοοοοοονια τώρα κι όσο για τους εντελώς άνεργους ή τρώνε απ' τα έτοιμα που κι αυτά σιγά-σιγά τελειώνουν ή τους τρέφουν οι συνταξιούχοι γονείς τους που κι αυτών τους έχουν πετσοκόψει τη σύνταξη και με το νέο ξάααααανα επικαιροποιημένο μνημόνιο θα την πετσοκόψουν κι άλλο. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι, αν μπορείς, να φύγεις από την Ελλάδα.
    Εγώ αν μπορούσα αυτό θα ΄κανα.
    Κι εγώ πάντως μες στην καλή χαρά είμαι.... απορώ μήπως έχω σαλέψει τελείως... αλλά μάλλον είναι επειδή λόγω γιορτών δεν πολυβλέπω πρόσωπα της δουλειάς κι έχω ηρεμήσει... απλά τρέχω για μπάνιο στο κολυμβητήριο... αυτό μόνο μου δίνει ψυχική ευφορία και χαρά...
    Last edited by Joann; 28-12-2011 at 23:36.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Και εγώ ακριβώς τα ίδια. Άνεργος μαζεύοντας πτυχία και κάνοντας πρακτικές (και πτυχιακές λολ). Παραδόξως είμαι και εγώ σε πολύ καλή διάθεση. Τι να πω, είμαστε ανάποδοι :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    η ανεργια δεν ειναι κατι προσωρινο και δεν θα φυγει τοσο ευκολα . το αντιθετο μαλλον.
    -ενας γερακος στο βουνο τις προαλες μου λεγε : γιατι δεν το λενε στον κοσμο ; Η τεχνολογια εφερε την κριση ! γιατι δεν μιλαει κανενας γι αυτο ; καθηγηταδες, δασκαλοι,δημοσιογραφοι, ολοι κοιτανε τη βολεψη τους; ...
    Το ιδιο δεν εγινε με τη βιομηχανικη επανασταση ; ενα τρακτερ αντικατεστησε πενηντα ανδρες και αλλα τοσα ζωα.
    Το ιδιο και σημερα , ενας υπολογιστης και μερικα ρομποτ αντικατεστησαν στρατιες εργαζομενων . Τα εισοδηματα απ αυτο το νεο αγαθο ομως, ουτε που τα ειδαν οι ...'πλεον ανεργοι' εργαζομενοι,
    που τους ζητανε και τα ρεστα απο πανω .
    Πρεπει μαλλον να πεσει πολυ γιαουρτακι στην 'πιατσα' , μπας και παρουνε καποιοι το μυνημα ...
    Εν το μεταξυ , οργανωσου , αντιστασου , δρασε , (δεν ενοω πολιτικα σονυ και καλα , αλλα κοινωνικα)
    Πχ , μια ωραια ιδεα ειναι η 'τραπεζα χρονου', (αν δεν ξερεις γκουγκλαρισε το) , και αλλες συναφεις οργανωσεις πολιτων...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by path View Post
    η ανεργια δεν ειναι κατι προσωρινο και δεν θα φυγει τοσο ευκολα . το αντιθετο μαλλον.
    -ενας γερακος στο βουνο τις προαλες μου λεγε : γιατι δεν το λενε στον κοσμο ; Η τεχνολογια εφερε την κριση ! γιατι δεν μιλαει κανενας γι αυτο ; καθηγηταδες, δασκαλοι,δημοσιογραφοι, ολοι κοιτανε τη βολεψη τους; ...
    Το ιδιο δεν εγινε με τη βιομηχανικη επανασταση ; ενα τρακτερ αντικατεστησε πενηντα ανδρες και αλλα τοσα ζωα.
    Το ιδιο και σημερα , ενας υπολογιστης και μερικα ρομποτ αντικατεστησαν στρατιες εργαζομενων . Τα εισοδηματα απ αυτο το νεο αγαθο ομως, ουτε που τα ειδαν οι ...'πλεον ανεργοι' εργαζομενοι,
    που τους ζητανε και τα ρεστα απο πανω .
    Πρεπει μαλλον να πεσει πολυ γιαουρτακι στην 'πιατσα' , μπας και παρουνε καποιοι το μυνημα ...
    Εν το μεταξυ , οργανωσου , αντιστασου , δρασε , (δεν ενοω πολιτικα σονυ και καλα , αλλα κοινωνικα)
    Πχ , μια ωραια ιδεα ειναι η 'τραπεζα χρονου', (αν δεν ξερεις γκουγκλαρισε το) , και αλλες συναφεις οργανωσεις πολιτων...

    Εντάξει, αυτές οι απόψεις των "παλιών" είναι πιο πολύ νοσταλγικές παρά αληθινές. Όσες θέσεις εργασίας έκλεισαν η βιομηχανική και η τεχνολογική επανάσταση άλλες τόσες δημιούργησαν. Η αλήθεια είναι ότι η βιομηχανική επανάσταση οδήγησε στην δημιουργία νέων επαγγελμάτων που αντικατέστησαν το κλείσιμο κάποιων παλιών και το ίδιο γίνεται και τώρα με την ηλεκτρονική/πληροφορική (η με την βιοτεχνολογία, την πράσινη ανάπτυξη, το ανερχόμενο «bioengineering», την νανοτεχνολογία που είναι στα σκαριά και άλλα).


    Μπορεί πλέον να μην χρειάζεσαι εργάτες για να βάζουν μια βίδα σε ένα πράγμα, αλλά χρειάζεσαι ανθρώπους που θα χειριστούν τα μηχανήματα/πατέντες/προγράμματα. Και χρειάζεσαι και ανθρώπους που θα δημιουργήσουν και νέα. Δεν φταίει η σύγχρονη ηλεκτρονική επανάσταση που η Ελλάδα δεν χρησιμοποίησε τα κονδύλια της ΕΕ για να δημιουργήσει νέες καινοτόμες επιχειρήσεις π.χ. τεχνολογίας, πράσινης ανάπτυξης, μοντέρνας γεωργίας/κτηνοτροφίας κλπ. και τα "έφαγαν" όλα σε βίλες και σε άχρηστες περιττές θέσεις του δημοσίου για να εξυπηρετήσουν τα λαϊκιστικά τους συμφέροντα (το κάθε κόμμα). Εντάξει, μπορεί όλο το παγκόσμιο σύστημα να αντιμετωπίζει πρόβλημα αλλά της Ελλάδας το πρόβλημα είναι ξεχωριστό και εσωτερικό και έχει να κάνει με την τεράστια ανοργανωσιά και την διαφθορά.


    Αν η Ελλάδα είχε «πηδήξει» στο τρένο της ανάπτυξης από τα 80s (όπως και έπρεπε) και δεν είχε την τεράστια διαφθορά δεν θα αντιμετώπιζε το τεράστιο αυτό πρόβλημα που έχει τώρα. Τώρα είναι αργά για να αναπτύξουμε νέα μικροτσιπ και τουρμποκινητήρες που θα δουλεύουν με νερό, και θα γίνουμε το τουριστικό θέρετρο της Ευρώπης (ελπίζω τουλάχιστον) με όλους τους επιστήμονες να φεύγουν και πάλι έξω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αυτη η μιζερη αποψη περι του ανοργανωτου κ τεμπελη ελληνα,, και απ την αλλη του πανεξυπνου και εργατικοτατου βορειοευρωπαιου φιλε ειναι ενα παραμυθι που δεν το τρωω !
    -ειναι ενα προχειρομαγειρεμενο κουρκουτι γεια να μας 'υπνωτισουνε' κ να μας κανουνε να νοιωθουμε καθε χρονο και πιο χειροτεροι, πιο αναξιοι και στο τελος πιο 'ανυπαρκτοι'...
    Οσο για τις θεσεις εργασιας ΠΟΥ ΘΑ δημιουργηθουνε ,ΟΤΑΝ δημιουργηθουνε , ,,
    Αυτο λεμε ,, μεχρι ΤΟΤΕ ποσοι θα εχουν αντεξει την πεινα ,την ταπεινωση, την εξαθλιωση,
    Δεν ειναι για την επομενη εικοαετια , ειναι για αυριο το πρωι που 18 -20% περιπου ανεργοι δεν εχουν που να πανε για να φερουνε το ψωμι στο σπιτι ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by path View Post
    αυτη η μιζερη αποψη περι του ανοργανωτου κ τεμπελη ελληνα,, και απ την αλλη του πανεξυπνου και εργατικοτατου βορειοευρωπαιου φιλε ειναι ενα παραμυθι που δεν το τρωω !
    -ειναι ενα προχειρομαγειρεμενο κουρκουτι γεια να μας 'υπνωτισουνε' κ να μας κανουνε να νοιωθουμε καθε χρονο και πιο χειροτεροι, πιο αναξιοι και στο τελος πιο 'ανυπαρκτοι'...
    Οσο για τις θεσεις εργασιας ΠΟΥ ΘΑ δημιουργηθουνε ,ΟΤΑΝ δημιουργηθουνε , ,,
    Αυτο λεμε ,, μεχρι ΤΟΤΕ ποσοι θα εχουν αντεξει την πεινα ,την ταπεινωση, την εξαθλιωση,
    Δεν ειναι για την επομενη εικοαετια , ειναι για αυριο το πρωι που 18 -20% περιπου ανεργοι δεν εχουν που να πανε για να φερουνε το ψωμι στο σπιτι ...

    Ποιος είπε για "μίζερο" και "τεμπέλη" Έλληνα? Ίσα ίσα που στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλοί νέοι απόφοιτοι από ΤΕΙ, ΑΕΙ,ΙΕΚ (επιστήμονες και ειδικευμένοι) που αν οι προηγούμενες κυβερνήσεις είχαν δημιουργήσει τις κατάλληλες προυποθέσεις (ανάπτυξης, υποδομών κλπ.) όλοι θα είχαμε δουλειά και ίσως και ανάπτυξη. Μπορεί να ζούσαμε και σε μια high-tech πράσινη Ελλάδα ποιος ξέρει.


    Εγώ μίλησα για διεφθαρμένους πολιτικούς και σκάρτες παλιές νοοτροπίες.


    Τρομερή ανοργανωσιά υπάρχει. Δεν είναι θέμα το να "τρως" κάτι, η διαφθορά και η αποδιοργάνωση υπάρχουν αντικειμενικά. Με νούμερα. Είναι fact ότι πολλοί τομείς της Ελλάδας βρίσκονται σε διάλυση, τι θες, τον νομικό, υγείας, εκπαίδευσης? Είναι fact ότι φάγαν όλες τις επιδοτήσεις σε πο*τάνες και βίλλες (ροζ, κόκκινες, πράσινες, μπλε ότι θες)σε άχρηστους εξοπλισμούς και σε προσλήψεις άχρηστων περιττών θέσεων στο δημόσιο. Οι έλληνες (ειδικά οι νεότεροι) μπορεί να έχουν γενικά καλύτερα επίπεδα μόρφωσης, ιδέες κλπ. αλλά το παλιότερο σύστημα είναι εντελώς fucked-up με αποτέλεσμα να τους "τρώει".



    Με αυτό δεν έχει να κάνει ούτε η τεχνολογική επανάσταση (όπως είπες) ούτε και κάποιου είδους ξένης συνομωσίας. Το αν μας βρήκαν παντελώς αποδιοργανωμένους και μας εκμεταλεύονται οι τραπεζίτες στο παγκόσμιο παιχνίδι είναι άλλο θέμα. Αλλά μόνοι μας (η η πολιτική αν θες) φτάσαμε τόσο χαμηλά ώστε να πλακώσουν και πολλοί μεγαλο-τοκογλύφοι για εκμετάλλευση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Well , αν ειχαμε μεινει στα ζωα και ειχαμε τελματωσει σαν εξελιξη πολλοι απο μας θα ειμασταν ισως νεκροι μιας και δεν θα υπηρχε ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη σαν αυτη που υπαρχει σημερα (και δεν μιλω για ψυχοφαρμακα).
    Απο την αλλη απλως θα περιμεναμε το τελος σαν ανθρωπινο ειδος απο υπερπλυθυσμο κλπ. κλπ. που μαλλον θα ειχε ερθει γιατι οι σοδειες οργωνοντας το χωραφι με το βοδι και χωρις την σημερινη τεχνολογια μαλλον δεν θα επαρκουσε να θρεψει 7 δισεκατομμυρια ψυχες και θα ειμασταν ισως σε ενα διαρκη μεσαιωνα.
    Δεν ειμαι σιγουρος για αυτα που λεω αλλα ενα το σιγουρο , το ποταμι δεν γυριζει πισω και ειτε ακολουθεις το ρευμα ειτε ξεβραζεσαι απο το ρευμα. Δυστυχως η Ελλαδα για τον α ή β λογο εχασε πολλα ποταμια και τωρα την πληρωνουμε τοσο εμεις οσο και οι μελλοντικες γενιες που θα ακολουθησουν.
    Ισως και εν τελει να μην φταιει κανεις οταν ολοι ψαχνουν για μια θεση στο ηλιο και 7 δισεκατομμυρια ανθρωποι θελουν τα ιδια πραγματα πανω-κατω , αλλα καποιοι ειναι πιο τυχεροι και καποιοι πιο ατυχοι αναλογως κατω απο πιο ηλιο(τοπο) θα γεννηθουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    ...σας έχω κάτι καλύτερο: να κάνεις τρεις δουλειές για να μη πω τέσσερις γιατί αποκλείεται να γίνω πιστευτή και να είσαι συνεχώς με το άγχος των υποχρεώσεων και των χρημάτων....
    Μια χαρά είστε κηπ και Πετράν ....:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εγω η μονη ενεργεια που εχω κανει, ειναι να ψαχνω πληροφοριες για αυστραλια.
    αρνουμαι να δουλεψω για τα λεφτα που βγαζει μια ταμιας στο σουπερ μαρκετ, ενω ο εργοδοτης εξακολουθει να κερδιζει οσα κερδιζε.
    προτιμω χωρις λεφτα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω η μονη ενεργεια που εχω κανει, ειναι να ψαχνω πληροφοριες για αυστραλια.
    αρνουμαι να δουλεψω για τα λεφτα που βγαζει μια ταμιας στο σουπερ μαρκετ, ενω ο εργοδοτης εξακολουθει να κερδιζει οσα κερδιζε.
    προτιμω χωρις λεφτα..

    Ειχα μια επιχειρηματικη ιδεα που δεν την εκανα πραξη και βρηκα οτι μια ιδια-μα ακριβως ιδια πηρε χρηματοδοτηση απο την google και ειναι στα top του κοσμου! Την ειχα καταθεσει και σε διαγωνισμο αλλα δεν ασχοληθηκα-δεν περπατησε.
    Φυσικα δεν εχει σημασια ποιος εχει την ιδεα αλλα να την υλοποιησεις , απο ιδεες εχουμε πηξει:P
    So αυτο που θελω να πω ειναι να μαζευτουμε να συζητησουμε λιγο οι τσατοβιοι εαν εχετε ελευθερο χρονο και μερακι....για την υλοποιηση τουλαχιστον στην ελληνικη γλωσσα. Δεν χρειαζονται χρηματα:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ο σύντροφός μου ήταν 14 μήνες άνεργος, πρόσφατα βρήκε δουλεία, η δική μου δουλεία συνεχίζεται, γιατί και γω πέρασα φάση τύπου χωρίζουμε τώρα, λολ, μεγάλη ανασφάλεια και τα σχετικά σε μας και σε όλο τον κόσμο γύρω μας στην τελική,άστο, η εργοδοσία έχει ξεσαλώσει παντού. Θέλω να τους τα σπάσω όλα μερικές φορές τόσο πολύ θυμό νιώθω. Κηπ η δική μου διάθεση έχει σκαμπανεβάσματα, αλλά γενικά ισχύει αυτό που είπε η Joann, όταν είμαι μακριά είμαι καλά, όταν πιέζεσαι πώς να είσαι και καλά?
    Η εργοδοσία παντού έχει ξεσαλώσει, αυτή είναι η αλήθεια, σε ένα κράτος μπανανία που υποστηρίζει τ'αφεντιλίκια και κάνει πως υποστηρίζει το λαό, ήταν επόμενο όταν ξεδιπλωνόταν το κρας να είχαμε φαινόμενα και εκβιασμών και ασυδοσίας, άσε που το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Καταρχας καλησπερα σε ολους. Υπηρξα ανεργος 29 μηνες με χρεη να τρεχουν . Ψυχολογια χαλια ,ανασφαλης κλεισμενος μεσα σε ενα καβουκι δεν ηθελα επικοινωνια με κανεναν και με τιποτα. Ασχημο πραγμα σε πολλους τομεις της ζωης .Δε μπορεσα να το ξεπερασω παρα μονο οταν βρηκα δουλεια και αυτο μετα απο καιρο .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Για μένα ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις από την ανεργία είναι να φύγεις και να βρεις την άκρη στο εξωτερικό. Αγγλία, Γαλλία, Σουηδία, Αυστραλία ή όπου αλλού μπορείς να εξασφαλήσεις μια δουλειά και να φύγεις από όλη την ελληνική μιζέρια.
    Γιατί μη μου πείτε ότι και όσοι έχουν δουλειά είναι καλά, οι περισσότεροι χρωστούν παντού και θέλουν να μεταναστεύσουν και αυτοί.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    συμφωνω με μπλου
    και να βρεις δουλεια, ειναι τελειως παροδικο, καθως απ οτι φανταζομαι οτι ολοι εχετε καταλαβει, οι [προδοτες πολιτικοι μας, μας πουλησαν στις διεθνεις τραπεζες για να κανουν την μπαζα τους.
    ξεπουληθηκε ολη η χωρα , ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΚΟΧΡΕΩΛΥΣΙΑ στους τοκογλυφους που μας δανεισαν με το ζορι, με 6% και ενα χρεος που δεν προκειται να επιστραφει ΠΟΤΕ!
    εχουν παιξει τα αποθεματικα των ταμειων μας στο χρηματιστηριο, κανεις απο μας δεν θα παρει συνταξεις.
    ευχομαι μονο να πεσει στα χερια ενος απελπισμενου ο παπακωνσταντινου, ο ΓΑΠ και ο ΕΛΣΤΑΤ (και κατι γομαρια που μιλουσαν για τεμπεληδες ) που μεθοδευσαν την εισοδο μας στο ΔΝΤ.

    Η ΕΛΛΑΔΑ, ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ . ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ Η ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ανεργία
    By Kat711 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-04-2013, 16:03
  2. ενεργειες-βηματα για να παρω τα πραγματα απο την αρχη
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 08-10-2011, 01:08
  3. Ανεργια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2011, 21:25
  4. ανεργια
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 17-11-2010, 22:45
  5. Άγχος, στρες και καταπολέμηση αυτών
    By vagi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-05-2010, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •