Αλλοδαπος και σχεση με Ελληνιδες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Αλλοδαπος και σχεση με Ελληνιδες

    να ενημερωσω πως εκανα το πρωτο μου πεσιμο(2 για την ακριβεια) σε καφετερια με ενα φιλο μου και μου εφυγε σιγα σιγα ο φοβος αν και ντραπηκα πολυ και τα εκανα θαλασσα ημουν πολυ ντροπαλος :o καταλαβα οτι νταξει δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο
    το αποτελεσμα δεν ηταν θετικο (οι κοπελες ηταν και μεγαλες 25+)γελασαν βεβαια και ψιλοκοιταζανε αλλα νταξει το καναμε πιο πολυ και για την εμπειρια...χαρηκα πολυ ομως γιατι αντιμετωπισα τους φοβους μου και την επομενη φορα θα ειμαι πιο χαλαρος οταν την πεσω σε καποια που μου αρεσει:p το θεμα μου ειναι οτι ωρες ωρες με κραταει κατι πισω στο να την πεσω σε καποια, η καταγωγη μου...ντρεπομαι αν θα με ρωτησει απο που εισαι?δεν ξερω αν φαινομαι η δεν φαινομαι για Ελληνας δεν με ενδιαφερει κιολας... γιατι μια χαρα επιτυχιες εχω οταν βγαινω εξω αλλα ωρες ωρες λεω οτι αμα ημουνα Ελληνας θα ειχα διαφορετικη αντιμετωπιση :(δεν ξερω κολωνω πχ απο fcb να την πεσω σε καποια γιατι αναγραφεται και το επιθετο μου ,ενω πχ εξω συστηνομαι μονο με το ονομα μου "χρηστος"εσεις τι λετε?:confused:

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Τωρα θιγεις μεγαλο ζητημα..ειναι και κοινωνικο..
    Εμενα προσωπικα εαν μου αρεσει καποιος δε με ενδιαφερει καθολου η καταγωγη του, εχω ομως φιλες-φιλους που δεν θελουν σχεσεις με διαφορετικης εθνικοτητας ατομα.Με ενοχλει ιδιαιτερα αυτο και θα ηθελα να πιστευω πως δε σκεφτεται ετσι η πλειοψηφια, στις μερες μας τουλαχιστον.
    Δε νομιζω πως ειναι ωραιο ουτε δικαιο να ερχεται καποιος σε δυσκολη θεση για την καταγωγη του αλλα δυστυχως το βλεπω να γινεται συχνα.
    Το αποτελεσμα ειναι να δημιουργουνται διαφορα συμπλεγματα στα ατομα αυτα και ειναι κριμα πραγματικα.
    Μην κολλας και μη δειξεις οτι σε ενοχλει και οτι ερχεσαι σε δυσκολη θεση οταν/εαν στο αναφερουν.(Γνωμη μου)

  3. #3
    συγχαρητηρια για το πεσιμο, αν είχες φοβίεα και κόμπλαρες μεχρι τωρα, είναι μεγαλο βημα στο να φυγει ο φοβος, γιατι εξοικειωνεσαι και καθε επομενη φορα γινεται όλο και πιο ευκολα και το κυτριοτερο διαπιστωνεις ότι ο φοβος δεν ειχε σχεση με την πραγματικότητα. και ξέρω ότι νοιώθεις μεγάλη χαρα και ικανοποιηση γι αυτο που έκανες, τονώθηκε πολύ η αυτοεκτιμηση σου, το αποτελεσμα δε σε απασχολεί και τόσο γιατι επισκιαζεται από τη χαρα της επιτυχιας που επιτυχία είναι η κίνηση που έκανες. και να ξερεις άμα πλησιαζεις ωραία σπανια θα βρεθει καποια να σου μιλησει με άσχημο τροπο.
    όσο για την καταγωγή είναι μεχρι να βρεις την καταλληλη, αυτη που θα σε θελει γι αυτο που είσαι, όλες τις υπολοιπες που θα σε απορριπτουν μην τις λαμβανεις υποψη και έτσι να απογοητευεσαι, να τις βλεπεις ως πειραμα προσεγγισης ως μερος της διαδικασίας βελτίωσης.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Είδες πάντως, ο ρατσισμός έχει πολλές όψεις...υπάρχουν άτομα που διστάζουν να συσχετιστούν με ανθρώπους άλλης εθνικότητας, θρησκεύματος, χρώματος κ.ο.κ. όχι μόνο σε επίπεδο ερωτικής σχέσης αλλά και φιλίας.
    Χωρίς καμία πρόθεση κακώς εννοούμενης κριτικής, κοίταξε το θέμα που έχεις ανοίξει εσύ ο ίδιος για ρατσισμό απέναντι σε μουσουλμάνους, μαύρους και θα πάρεις την απάντησή σου.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by babel View Post
    εχω ομως φιλες-φιλους που δεν θελουν σχεσεις με διαφορετικης εθνικοτητας ατομα.
    Δ
    εννοεις γενικα σχεση η ερωτικη σχεση?

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    συγχαρητηρια για το πεσιμο, αν είχες φοβίεα και κόμπλαρες μεχρι τωρα, είναι μεγαλο βημα στο να φυγει ο φοβος, γιατι εξοικειωνεσαι και καθε επομενη φορα γινεται όλο και πιο ευκολα και το κυτριοτερο διαπιστωνεις ότι ο φοβος δεν ειχε σχεση με την πραγματικότητα. και ξέρω ότι νοιώθεις μεγάλη χαρα και ικανοποιηση γι αυτο που έκανες, τονώθηκε πολύ η αυτοεκτιμηση σου, το αποτελεσμα δε σε απασχολεί και τόσο γιατι επισκιαζεται από τη χαρα της επιτυχιας που επιτυχία είναι η κίνηση που έκανες. και να ξερεις άμα πλησιαζεις ωραία σπανια θα βρεθει καποια να σου μιλησει με άσχημο τροπο.
    όσο για την καταγωγή είναι μεχρι να βρεις την καταλληλη, αυτη που θα σε θελει γι αυτο που είσαι, όλες τις υπολοιπες που θα σε απορριπτουν μην τις λαμβανεις υποψη και έτσι να απογοητευεσαι, να τις βλεπεις ως πειραμα προσεγγισης ως μερος της διαδικασίας βελτίωσης.
    ναι νιωθω καλυτερα!!! νταξει ξεραμε οτι αυτες δεν τις ριχναμε γιατι ηταν πιο μεγαλες...το καναμε για την εμπειρια πιο πολυ ετσι ωστε να μαθουμε να μην μασαμε σε τετοια!
    Quote Originally Posted by void View Post
    Είδες πάντως, ο ρατσισμός έχει πολλές όψεις...υπάρχουν άτομα που διστάζουν να συσχετιστούν με ανθρώπους άλλης εθνικότητας, θρησκεύματος, χρώματος κ.ο.κ. όχι μόνο σε επίπεδο ερωτικής σχέσης αλλά και φιλίας.
    Χωρίς καμία πρόθεση κακώς εννοούμενης κριτικής, κοίταξε το θέμα που έχεις ανοίξει εσύ ο ίδιος για ρατσισμό απέναντι σε μουσουλμάνους, μαύρους και θα πάρεις την απάντησή σου.
    νταξει τωρα μου συγκρινεις ατομα αλλης ηπειρου και αλλου πολιτισμου δεν ειναι το ιδιο!και κανουν και λιγο μπαμ και διαφερουν απο εμας εξωτερικα σορρυ κιολας χωρις κακια ...με τους μαυρους δν εχω προβλημα (μονο μερικους στν αμερικη) ειχα και φιλο στην ομαδα μου...κοιταξτε δεν νομιζω οι Ελληνιδες κοπελες να εχουν προβλημα να συναπτουν σχεσεις φιλικες με ξενους στο ερωτικο γινεται πιο δυσκολο κατα την γνωμη μου...ειχα δει σε ενα γυναικειο φορουμ το θεμα σχεση με "...."οι περισσοτερες απαντησεις ηταν θετικες υπαρχαν και λιγες που ουτε κουβεντα δεν σηκωναν αλλα χαρηκα μιας και φανηκε οτι δεν υπαρχει προβλημα... και στο κατω κατω μια καταγωγη ειναι εδω ειμαι μεγαλωμενος και εδω απεκτησα παιδεια και μορφωση παρεα με Ελληνες κανω...απλα με ενοχλει αμα αρεσω σε καποια κοπελα και μολις μαθει οτι ειμαι αλλοδαπος μου ριξει χ μου φαινεται πολυ κουλο!

  6. #6
    ...χρήστο καλησπέρα..:)
    Από που είσαι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...χρήστο καλησπέρα..:)
    Από που είσαι?
    γιατι να πω?απλα δεν ειμαι ελληνας

  8. #8
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    γιατι να πω?απλα δεν ειμαι ελληνας
    ......γιατί να μην πεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    γιατι μπορει να απασχολουσε καποιον αλλον αυτο το θεμα διαφορετικης καταγωγης απο εμενα και να ηθελε να παρει και αυτος αποψεις...τεσπα Αλβανος ειμαι παιδια

  10. #10
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    γιατι μπορει να απασχολουσε καποιον αλλον αυτο το θεμα διαφορετικης καταγωγης απο εμενα και να ηθελε να παρει και αυτος αποψεις...τεσπα Αλβανος ειμαι παιδια
    μα ίσα-ίσα που μπορεί να βοηθηθούν πολλοί με μια τέτοια κουβέντα.
    Ξέρεις γιατί σε ρώτησα?
    Γιατί είναι διαφορετικός αλλοδαπός ο αλβανός από τον σουηδό και δεν χρειάζεται να επεκταθώ, όλοι ξέρουμε τους λόγους.
    Θα σου πω μια μικρή ιστορία.
    Ο αδελφός μου είχε προσλάβει ένα παιδί από την αλβανία (20 χρ.). Μιλάμε το παιδί σπούδαζε, δούλευε σα σκύλος, βοηθούσε την οικογένεια του, ήταν απίστευτα ευγενικός, (και αυτός έχει μεγαλώσει εδώ)...και πολύ ωραίο παιδί.
    Μιλάμε πως τον κυνηγούσαν οι μισές κοπέλες της παρέας του, (όλες ελληνίδες), αυτός ήταν πολύ ντροπαλός ο καημένος, αλλά...ρατσισμό δεν ένιωσε ποτέ. Όταν έφυγε από τη δουλειά, (γιατί βρήκε δουλειά στο αντικειμενο του, μόνο που δνε κλαίγαμε).
    Τι θέλω να πω με αυτή την ιστορία? Όταν ένας άνθρωπος έχει ποιότητα και ευγένεια, απ όπου και αν είναι θα τα καταφέρει...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    ναι εχεις δικιο Θεοφανια!!!ωραιο παραδειγμα...μακαρι! και μου αρεσει και μια κοπελα που κοιταζομασταν στην καφετερια αλλα ντρεπομουν σε αυτην να της μιλησω(ευτυχως ειχε φυγει οταν καναμε τα πεσιματα)αλλα την εχω βρει στο fcb και ψιλοφοβαμαι να την κανω add απο κει μιας και στο fcb δν ειμαι και πολυ δραστηριος αλλα και αυτο με το επιθετο με κρατει πισω...τι λετε να κανω????η κοπελα παντως φανηκε να ηθελε...

  12. #12
    ..χρηστο
    Θα γνωρίσεις πολλές κοπέλες στη ζωή σου. Το αν κάποια από αυτές σταθεί στην εθνικότητα του, απλά δεν σου κάνει και πας παρακάτω.
    Γιατί μη μου πεις πως θα πληγωθείς από μια που επιλέγει τους ανθρώπους ανάλογα τη χώρα τους!
    Δεν αξίζει καν τον κόπο. Μη ντρέπεσαι για το επωνυμό σου κια σένα.
    Να ξέρεις πως ότι νιώθουμε βγαινει στους άλλους, οπότε αν ντρέπεσαι εσύ για σένα, γιατί να σε δει αλλιώς ο άλλος?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Στην τελικη αμα πιστευεις οτι σου προκαλει τοσα πολλα προβληματα το επιθετο σου το αλλαζεις. Ενα χαρτι ειναι σιγα.

    http://www.wweek.com/portland/blog-2...e_shadow_.html
    Last edited by Boltseed; 31-12-2011 at 02:49.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..χρηστο
    Θα γνωρίσεις πολλές κοπέλες στη ζωή σου. Το αν κάποια από αυτές σταθεί στην εθνικότητα του, απλά δεν σου κάνει και πας παρακάτω.
    Γιατί μη μου πεις πως θα πληγωθείς από μια που επιλέγει τους ανθρώπους ανάλογα τη χώρα τους!
    Δεν αξίζει καν τον κόπο. Μη ντρέπεσαι για το επωνυμό σου κια σένα.
    Να ξέρεις πως ότι νιώθουμε βγαινει στους άλλους, οπότε αν ντρέπεσαι εσύ για σένα, γιατί να σε δει αλλιώς ο άλλος?
    ρε Θεοφανια τα λες πολυ σωστα εχεις απολυτο δικιο.... δεν αξιζει καν να ασχοληθω με τετοια ατομα σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη μου ανοιξες τα ματια!!!

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Στην τελικη αμα πιστευεις οτι σου προκαλει τοσα πολλα προβληματα το επιθετο σου το αλλαζεις. Ενα χαρτι ειναι σιγα.

    http://www.wweek.com/portland/blog-2...e_shadow_.html
    μωρες λες ?αλλα δεν θα το κανω σουπερμαν αλλα μπατμαν που μου αρεσει πιο πολυ χαχαχα:p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ορμα ρεεεεε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  5. Γυναίκες Ελληνίδες και Ξένες
    By erwtokritos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 08-06-2006, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •