Τηλεόραση βλέπετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248

    Τηλεόραση βλέπετε;

    Πόσοι βλέπετε τηλεόραση από εδώ μέσα; Έχετε την παρανοϊκή πεποίθηση ότι απευθύνονται σε σας προσωπικά; Βλέπετε ζωντανές εκπομπές.........; Ακουστικά χρησιμοποιείτε;

    Μια σκηνή από μια αγαπημένη τηλεοπτική ταινία:

    http://www.youtube.com/watch?v=upbjVHFhpzY

    Υπάρχουν τόσοι πολλοί χοντροί αστυνομικοί που βλέπουν σαπουνόπερες αυτές τις μέρες... λέει χαρακτηριστικά ο αρχηγός!

    Δυστυχώς δεν βρήκα το βίντεο που ήθελα να διαδώσω, βάζω αυτό, το φινάλε της ταινίας:

    spoliers

    http://www.youtube.com/watch?v=3cw27j2sRm8&feature=related

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Παρανοικη πεποιθηση Instant στο θεμα της τηλεορασης δεν υπαρχει ξερεις γιατι?π.χ
    Εχετε περιττα κιλα και θελετε να χασατε παρτε το μαγικο gym κλπ κλπ
    Μπορει να εισαι ο επομενος τυχερος γι'αυτο στειλε μνμ στο 000..... κλπ κλπ
    Η τηλεοραση ειναι μια τρελα....Υπαρχουν βεβαια και τα ντοκυμαντερ που κανουν την διαφορα
    αλλα δεν ειναι παρανοικο να νομιζεις οτι απευθυνονται προσωπικα σε εσενανε γιατι αυτο κανουν.....
    Κοροιδευουν τον κοσμο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το να νομιζεις οτι η τηλεοραση μιλαει για σενα ειναι κ κλασικο συμπτωμα ψυχωσης.
    υποθετω βινς παλι δεν παιρνεις τα φαρμακα σου, ε;
    πολυ μεγαλο προβλημα τελικα εχουν μερικοι να αποδεχτουν οτι χρειαζονται φαρμακευτικη αγωγη...
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Όχι, την έχω κόψει πια, γιατί έχει υποβαθμιστεί χωρίς υπερβολή σε έναν απέραντο σκουπιδότοπο. Μόνο Ράδιο Αρβύλα και μια σειρά παρακολουθώ και αυτές μέσω webtv συνήθως.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    το να νομιζεις οτι η τηλεοραση μιλαει για σενα ειναι κ κλασικο συμπτωμα ψυχωσης.
    υποθετω βινς παλι δεν παιρνεις τα φαρμακα σου, ε;
    πολυ μεγαλο προβλημα τελικα εχουν μερικοι να αποδεχτουν οτι χρειαζονται φαρμακευτικη αγωγη...
    Lou δεν σε γνωρίζω, ούτε θέλω να κάνω τον σωστό και δίκαιο ''δάσκαλο'', ούτε και ο ''βινς'' είναι και πολύ ''συμπαθητικός'' για εμένα, αλλά το βρίσκω κομματάκι άδικο να πετάμε σπόντες σε δικά του θέματα επειδή μπλεχτήκαμε σε flame wars κατά το παρελθόν μαζί του....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Πόσοι βλέπετε τηλεόραση από εδώ μέσα; Έχετε την παρανοϊκή πεποίθηση ότι απευθύνονται σε σας προσωπικά; Βλέπετε ζωντανές εκπομπές.........; Ακουστικά χρησιμοποιείτε;
    Προσωπικά, εξαιτίας των αρνητικών συμπτωμάτων απο την ψύχωση και απο τα φάρμακα -ευτυχώς- έχω πάψει προ πολλού να ασχολούμαι με αυτό το άχρηστο κουτί......Υπάρχουν βέβαια και κάποια ενδιαφέροντα ντοκιμαντέρ, αλλά δόξασυ ο θεός, έχω το ίντερνετ....
    Αυτό σχετικά με την πεποίθηση ότι απευθύνοντε σε σένα προσωπικά είναι σημάδι νεύρωσης ή/και ψύχωσης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Lou δεν σε γνωρίζω, ούτε θέλω να κάνω τον σωστό και δίκαιο ''δάσκαλο'', ούτε και ο ''βινς'' είναι και πολύ ''συμπαθητικός'' για εμένα, αλλά το βρίσκω κομματάκι άδικο να πετάμε σπόντες σε δικά του θέματα επειδή μπλεχτήκαμε σε flame wars κατά το παρελθόν μαζί του....
    δεν ειναι καθολου σποντα επειδη μπλεχτηκα σε καυγαδες μαζι του, τη γνωμη μου του ειπα!!!! αυτο πιστευω, αυτο λεω.
    ναι πιστευω οτι ο βινς δεν μπορει να συμφιλιωθει με το προβλημα του, κ το αρνειται κ τελικα το προβλημα μονιμως τον καβαλαει.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Πρέπει να με νάρκωσαν, μόλις που ήπια λίγο νερό και σαν να πήρα το χάπι μου! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Κοιτάζοντας το πρώτο post θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη τηλεταινία, "Harrison Bergeron", δεν έχει να κάνει με το πόσο τηλεόραση βλέπουμε, μιας και ήταν one off,
    αλλά με τη dystopia -σύμφωνα με το science fiction πάντα- το πολιτικοοικονομικό σύστημα που επιφέρει την απόλυτη δυστυχία για τους πολίτες, το αντίθετο του utopia, που αρχίζει νομίζω από την Πολιτεία του Πλάτωνα κ.λπ.
    Πάντως η dystopia (δυστοπία) πριν τα "Harrison Bergeron", Μatrix και δε συμμαζεύεται
    έχει περιγραφεί θαυμάσια στα ΒΙΒΛΙΑ σπουδαίων Αμερικάνων (και όχι μόνο) λογοτεχνών,
    όπως Fahrenheit 451 του Ray Bradbury (υπάρχει και θαυμάσια μεταφρασμένο στα ελληνικά),
    το Βrave new world του Huxley, ελληνιστί «Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος» του Άλντους Χάξλεϊ,
    και βέβαια το κορυφαίο «1984» του Τζορτζ Όργουελ
    και δεν έγραφαν (όλοι) έχοντας το μάτι στραμμένο στο Hollywood.
    Είναι έτσι; Mια ερώτηση εκφράζω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lou! View Post
    δεν ειναι καθολου σποντα επειδη μπλεχτηκα σε καυγαδες μαζι του, τη γνωμη μου του ειπα!!!! αυτο πιστευω, αυτο λεω.
    ναι πιστευω οτι ο βινς δεν μπορει να συμφιλιωθει με το προβλημα του, κ το αρνειται κ τελικα το προβλημα μονιμως τον καβαλαει.
    σόρι Λου, αλλά όντως είχα λάθος άποψη στο πρώτο μου μήνυμα, και τελικά συμφωνώ μαζί σου...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Instant View Post
    Πρέπει να με νάρκωσαν, μόλις που ήπια λίγο νερό και σαν να πήρα το χάπι μου! :)
    τι, σου δώσαν αλοπεριντίν? :O

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Μπάχ, αλλού έπαθα το σόκ.

Similar Threads

  1. Βλέπετε κάποιο νήμα;
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 07-09-2011, 10:24
  2. Replies: 23
    Last Post: 07-08-2011, 10:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •