θελω να χασω 25 κιλα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    οχι δεν εχω παει

  2. #32
    Κοιτα εγω θα σε συμβουλευα (αν θες τοσο πολυ να χασεις κιλα) να χασεις 6 με 8 κιλα..γιατι το φυσιολογικο ειναι 8 με 10 κιλα λιγοτερο απο το υψος..τωρα να χασεις 25 κιλα ποιος ο λογος?εκτος του οτι θα γινεις παρα πολυ αδυνατη θα εχεις και προβλημα με την υγεια σου..θα σε συμβουλευα να χασεις μονο οσα κιλα χρειαζεται και να μην φτανεις σε υπερβολες..γιατι και εχω περσυ ζυγιζα 75 κιλα και εχω χασει 15..κ παρολα αυτα το εκανα με λαθος τροπο γιατι δεν μου αρεσε το σωμα μου και αναγκαζα τον εαυτο μου να μην τρωει με αποτελεσμα να εξασθενει ο οργανισμος και συνεχως να εχω ζαλαδες και πονοκεφαλους..(και κατι που εμαθα προσφατα) δεν κανει καλο απο την μια στιγμη στην αλλη να χασεις κιλα..δηλαδη τη μια μερα να τρως κανονικα και την αλλη τιποτα..σιγα σιγα..με αυτον τον τροπο και θα χασεις κιλα (ειπαμε οχι υπερβολες) και θα εισαι υγιεις:)

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Λοιπον ειτε το πιστεψετε ειτε οχι , το 2003 ημουν 100 κιλα μολις παραιτηθηκα απο τον Ε.Σ ημουν 148 κιλα απο τοτε εχω χασει σταδιακα κιλα περσυ το καλοκαιρι ειχα φτασει τα 114 και τωρα εδω και 2 μηνες που κανω διατροφη θελω 2 με 3 κιλα να μπω σε διψηφιο . Μπορεις να τα χασεις αλλα μη το κανεις απευθειας 1ον γιατι δε κανεις καλο στον οργανισμο σου . 2ον καλο θα ηταν να σου κανει μια διατροφη ενας ειδικος βοηθαει πιστεψε με . 3ον θα χρειαστεις γυμναστικη λυπαμαι που σου το λεω αλλα ειναι αληθεια . Εαν δε θελεις να πας σε γυμναστηριο , υπαρχουν προγραμματα στο διαδικτυο με 5λεπτες, 10λεπτες ,15λεπτες μισαωρες και για οσο βασταει ο οργανισμος σου , καρδιαγγειακες ασκησεις . Εγω τουλαχιστον επειδη ειναι βαρυ το προγραμμα μου αυτο το διαστημα αυτο κανω και εχει αποτελεσμα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μαρια9999 παλι πήρες ναρκωτικά;

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Σαλόνικα
    Posts
    26
    Dear Lord, τι διαβασα!!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    εγω νομιζω οτι δεν χρειαζεσαι συμβουλες αδυνατισματος αλλα εναν καλο ψυχιατρο!! φαινεται οτι τραβας γερα ζορια ...

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    1
    καλησπερα σε ολους..ειμαι 18 χρονων και παω στα 19.ειμαι 1.55 και 78 κιλα.εχω κανει διαιτες πολλες χανω κιλα δεν μπορω να πω αλλα μετα παλι παχαινω και ψαχνω μια διαιτα που να χασω 30 κιλα οχι για καποιο δικο μου λογο αλλα για την υγεια μου....παιζει ρολο που καπνιζω?παχαινει το καπνεισμα και ας κανεις διαιτα?ευχαρηστω πολυ και συγνωμη για την ταλαιπωρια....

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    8
    78-30=48... πολύ λίγα

    Πολύ χοντρικά αυτό που θες είναι να πάρεις 5-10 κιλά μυικής μάζας και να χάσεις 15-20 κιλά λίπους. Η αύξηση της μυικής μάζας θα επιταχύνει τον μεταβολισμό σου και θα κάνει την καύση θερμίδων ποιο εύκολη μακροχρόνια. Για να το πετύχεις αυτό δεν πρέπει να κάνεις δίαιτα, καθώς ότι κιλά χάσεις προσωρινά όπως παρατήρησες θα τα ξαναπάρεις. Το πρόβλημα είναι ότι η δίαιτα μειώνει τον μεταβολισμό, ο οργανησμος μπαίνει σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και αποθηκεύει οποιαδήποτε παραπανίσια τροφή ως λίπος 10 φορές ποιο αποτελεσματικά, πριν χιλιάδες χρόνια αυτός ο μηχανισμός βοηθούσε τους ανθρώπους να επιβιώσουν περιόδους όπου η τροφή ήταν δυσεύρετη (ξηρασία, πλημμύρες κτλ). Επίσης ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει ως προτεραιότητα την επιβίωση και για αυτό τον λόγο δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στην τροφή. Για αυτόν τον λόγο όταν βρίσκετε κοντά σε τροφές υψηλής θερμιδικής αξίας αυξάνει την έκρηση ντοπαμήνης στους νευρώνες κάνοντας την επιθυμία για τροφή ακαταμάχητη, αφού ικανοποιηθεί αυτή η ανάγκη απελευθερώνει ενδορφίνες που δημιουργούν ένα αίσθημα ευφορίας ώστε μέσω της ανταμοιβής να εξασφαλίσει ότι και την επόμενη φορά που θα βρεθούμε κοντά σε τέτοιου είδους τροφή θα κάνουμε τα πάντα για να την καταναλώσουμε. Όταν με την δίαιτας στερείς την τροφή απο τον οργανισμό σου κάνεις αυτούς τους νευρώνες του εγκεφάλου ακόμα ποιο ευαίσθητους σε ερεθίσματα από το περιβάλλον που έχουν σχέση με την τροφή αφού αυξάνονται οι υποδοχές της ντοπαμήνης σε αυτούς... με απλά λόγια όσο ποιο αρνητικό είναι το ισοζύγιο θερμίδων που δέχεσαι σε σχέση με τις θερμίδες που καταναλώνεις τόσο ποιο πολύ "ουρλιάζει" το μυαλό σου για φαγητό. Όταν αναπόφευκτα ικανοποιήσεις αυτές τις "φωνές" ο πεσμένος σου μεταβολισμός αναλαμβάνει να μετατρέψει όσο το δυνατόν περισσότερες θερμίδες σε λίπος. Ταυτόχρονα όσο ποιο πολλές φορές κάνεις δίαιτα τόσο ποιο ανθεκτικά γίνονται τα κύτταρα που αποθηκεύουν το λίπος στις επόμενες απόπειρες, ψυχολογικά αισθάνεσαι άσχημα γιατί απέτυχες και αυτό σε κάνει ποιο επιρρεπή σε τροφές που σε κάνουν να νιώθεις καλύτερα (λιπαρά φαγητά και γλυκά).

    Οκ, είσαι 19 ετών αυτό από μόνο του είναι τεράστιο πλεονέκτημα, δεν θα πιστέψεις πόσο εύπλαστο και πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται το σώμα σου σε αυτή την ηλικία αν δεν το δεις με τα μάτια σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αδυνατίσεις πολύ αργά και σταδιακά... Να ξεκινήσεις γυμναστική άμεσα. Κυρίως αεροβική γυμναστική... τρέξιμο, ποδήλατο, επιληπτικό, kick boxing, basket ο,τι θες και δευτερευόντως γυμναστική με βάρη. Ο καλύτερος τρόπος κατά την γνώμη μου είναι να επισκεφτείς ένα καλό γυμναστήριο όπου οι ιδικοί θα σε καθοδηγήσουν.

    Όσο αφορά την διατροφή δεν υπάρχει απλή λύση... πρέπει να μελετήσεις τα διάφορα συστατικά των τροφών (βιταμίνες, υδατάνθρακες, πρωτεΐνες, λιπαρά, φυτικές ίνες) και τον τρόπο που επιδρούν στο σώμα ώστε να υιοθετήσεις ένα υγιές διαιτολόγιο, η γνώση αυτή θα σου επιτρέψει να μπορείς να αξιολογείς και να επιλέγεις, ανάλογα με τον σωματότυπο σου και τα επίπεδα δραστηριότητας σου, το καλύτερο δυνατό κάθε φορά. Η εύκολη λύση είναι να επισκεφτείς διαιτολόγο αλλά αν δεν μάθεις να επιλέγεις μόνη σου όταν σταματήσεις θα υπάρχει ο κίνδυνος να ξανακυλήσεις σε ανθυγιεινές συνήθειες.

    Το να κόψεις το κάπνισμα είναι αυτονόητο για πάρα πάρα πολλούς λόγους. Ο καλύτερος τρόπος είναι "μαχαίρι", θα ζοριστείς 3-4 μήνες αλλά δεν θα το μετανιώσεις.
    Last edited by John80; 14-09-2012 at 20:38.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Παραπανισια κιλα
    By Παστελι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2011, 18:14
  2. Παραπανησια κιλα !!!
    By multikara in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-06-2011, 23:43
  3. Φοβάμαι μην χάσω αυτό που αγαπώ
    By Alexandros35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2011, 23:54
  4. Παραπανισια κιλα
    By Παστελι in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-2011, 17:31
  5. Όλοι θέλουν να χάσω βάρος! Εγώ θέλω;
    By Μαρία. in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 25
    Last Post: 04-04-2007, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •