Το νόημα της ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24

    Το νόημα της ζωής

    Ποιό είναι; Γιατί να ζώ; Για να πραγματοποιήσω τα όνειρα μου; Το όνειρο μου είναι να γίνω πλούσιος, και τί θα καταλάβω; Υπάρχει τελικά κάποιο νόημα; Κουράστηκα.. Ο μόνος λόγος που ζω είναι οι γονείς μου. Δεν θέλω πια να είμαι καλό παιδί, θέλω να βγώ έξω να κλέψω, να σπάσω πράγματα, να κάνω κάτι που μου αρέσει............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    E τότε κάνε αυτό που σου αρέσει. Πήγαινε και σπάσε κάτι. Αλλά όχι κάτι που να ανήκει σε κάποιον άλλο! Αν θες να εκτονωθείς πήγαινε σε κανα άθλημα/πολεμική τέχνη/γυμναστήριο.



    Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο, αλλά τα πολλά λεφτά δεν έκαναν κανένα χαρούμενο. Δες τον τι είπε γι αυτό ο bill gage. Έρευνες έχουν δείξει ότι μετά από ένα εισόδημα (ένα ποσό της τάξης περίπου των 2000-2500 ευρώ τον μήνα), τα παραπάνω/πολλαπλάσια λεφτά κάνουν ελάχιστη διαφορά στην ευτυχία/ευχαρίστηση/χαρά η και έχουν και αρνητικές επιπτώσεις. Αν είσαι ακόμα μικρός ίσως δεν έχεις βρει αυτό που σε γεμίζει ακόμα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by anton View Post
    Ποιό είναι; Γιατί να ζώ; Για να πραγματοποιήσω τα όνειρα μου; Το όνειρο μου είναι να γίνω πλούσιος, και τί θα καταλάβω; Υπάρχει τελικά κάποιο νόημα; Κουράστηκα.. Ο μόνος λόγος που ζω είναι οι γονείς μου. Δεν θέλω πια να είμαι καλό παιδί, θέλω να βγώ έξω να κλέψω, να σπάσω πράγματα, να κάνω κάτι που μου αρέσει............
    Aν θωρεις νοημα ζωης το να κλεψεις.. να σπασεις κλπ κλπ κλπ...μαλλον πρεπει να το παρεις αλλιως.... Να βγεις εξω.. να κανεις πραγματα που σου αρεσουν.. Να παιξεις ποδοσφαιρο, να πας με φιλους σε μια πλατεια κ να κανετε καμακι στα κοριτσια που περνανε, να παιξετε ''ξυλο'' με τους φιλους σου, να κανεις ποδηλατο, να πας σινεμα, να πας σ ενα εμπορικο κεντρο κ να χαζεψεις τα μαγαζια με τα ηλεκτρονικα.. Κ το ονειρο να γινουμε πλουσιοι το εχουμε ολοι... ΑΛΛΑ ελαχιστοι θα γινουν κ η σημερινη πραγματικοτητα ειναι οτι θα γινουν περισσοτεροι οι φτωχοι... η ουσια της ζωης ειναι στ απλα πραγματα κ οχι στα λεφτα... ψαξτο λιγο κ θα το καταλαβεις κ εσυ... :)
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    24
    Δεν έχω τίποτα να κάνω. Δεν έχω φίλους, δεν κάνω καμάκι σε κορίτσια, δεν παίζω ποδόσφαιρο. Ποια είναι η ουσία; Το να κάνω οικογένεια; Δεν μπορώ να εμπιστευτώ καμιά γυναίκα.. Κανέναν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by anton View Post
    Δεν έχω τίποτα να κάνω. Δεν έχω φίλους, δεν κάνω καμάκι σε κορίτσια, δεν παίζω ποδόσφαιρο. Ποια είναι η ουσία; Το να κάνω οικογένεια; Δεν μπορώ να εμπιστευτώ καμιά γυναίκα.. Κανέναν


    Η ουσία είναι να βρεις να κάνεις κάτι που σου αρέσει και όλα τα άλλα θα έρθουν φυσικά. Μπορεί να έχεις τον εαυτό σου ικανό για τίποτα αλλά σίγουρα έχεις υποτιμήσει τις δυνατότητες σου. Όλοι οι άνθρωποι είναι ικανοί σε κάποια πράγματα, απλά ίσως ποτέ να μην τα ανακαλύπτουν. Κατ εμέ καλό θα ήταν να πας σε ένα ψυχολόγο να μιλήσεις για τα θέματα που σε απασχολούν, π.χ. αν έχεις θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης, με τις κοπέλες, με την μελλοντική εργασία και στόχους κλπ. δεν είναι κακό. Είναι απίστευτο πως σε ένα ασφαλές περιβάλλον με ένα ψυχολόγο μπορεί να σου ανοίξουν τα μάτια σε πράγματα που ήταν μπροστά σου.

    Μετά μπορείς να αρχίσεις σιγά σιγά διάφορες δραστηριότητες, ότι σου αρέσει εσένα χωρίς πιέσεις και καταναγκασμούς. Αν δεν ξέρεις τι θέλεις, ψάξε, πειραματίσου, δοκίμασε. Μην κολλάς σε 1-2 πράγματα που έχεις στο μυαλό σου λες "δεν μπορώ" η "δεν θα το φτάσω ποτέ αυτό" και νοιώθεις ντάουν μετά. Όσο και να ακούγεται κλισέ, πολλές φορές το ίδιο μας το μυαλό μας βάζει τρικλοποδιές χωρίς να το καταλαβαίνουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αντον, τι ηλικία έχεις και τι κάνεις στην ζωή σου γενικότερα; Σπουδάζεις; δουλεύεις; Ολοι μας καποιες φορές έχουμε τέτοιου είδους απορίες όπως ποιο είναι το νόημα της ζωής κ.τ.λ Πιστεύω πως δεν υπάρχει γενική απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα, την απάντηση την δίνεις εσύ βασισμένος στην δική σου προσωπικότητα και τις επιλογές και ένα μεγάλο κομμάτι της αξίας της ζωής βρίσκεται όντως σε μικρές καθημερινές στιγμές που περνάμε με αγαπημένα μας πρόσωπα. Γιατί δεν έχεις φίλους όμως;


    υγ: θα σε στενοχωρήσω αλλά αν κλέψεις και σπάσεις το πιθανότερο είναι να βρεθείς στην στενή και κει να δεις νόημα παρέα με ισοβίτες και νταβατζήδες θα κάνεις :p
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Similar Threads

  1. Καφεΐνη, έχει νόημα η διακοπή της?
    By papg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-11-2009, 00:55
  2. Ποιο το νόημα?
    By aretiva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 78
    Last Post: 16-08-2009, 01:20
  3. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 14:08
  4. Δεν βλεπω το νοημα
    By aval in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 31-12-2007, 08:33
  5. Το νόημα της ζωής
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2007, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •