κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4

    κοινωνική φοβία

    είμαι 30 και κοκκινίζω πολλές φορές την ώρα που μου μιλάνε κάνοντας τους άλλους να νιώθουν άβολα. Δεν ξέρω γιατί το παθαίνω. Είμαι σίγουρη οτι πρόκειται για κοινωνική φοβία.
    Νιώθω γελοία όταν μου συμβαίνει και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Δεν μου συμβαίνει πάντα αλλά με ενοχλεί.
    Ύπάρχει κάποιος με τα ίδια συμπτώματα ή είμαι μόνη στον μάταιο τούτο κόσμο;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    Το ότι κοκκινίζεις όταν σου μιλούν δεν σημαίνεις ότι έχεις κοινωνική φοβία...
    Μην πανικοβάλλεις τον εαυτό σου άδικα..

    Οι άλλοι γιατί νιώθουν άβολα??Δεν είναι κ τόσο τρομερό...Γλυκό ειναι!

    Μην του δίνεις τόση αξία...Δεν είναι κακό...Πολλοί άνθρωποι το έχουν..Κ εγώ κοκκινλιζω πάντα όταν γνωρίζω καινούριους ανθρώπους.Αλλά δε με πειράζει καθόλου..

    Ηρέμησε χαριτωμένα δεσ\'το!

    Φιλικά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Lol

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Α ρε BNW24 έγραψες βρε!!!!! Μας έκανες να γελάσουμε με την παρέμβασή σου βρε ψυχή..........
    Νά\'σαι καλά!!!!!!!!!!

    fovia μου πολλοί άνθρωποι έχουν την ίδια αντίδραση χωρίς να έχουν κοινωνική φοβία.............

    Πέρα από το κοκκίνισμα που αναφέρεις τί άλλες αντιδράσεις έχεις μπροστά σε κοινό που σε κάνουν να πιστεύεις ότι πάσχεις από σύνδρομο κοινωνικής φοβίας βρε παιδί???

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας πάνω από όλα!!!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    fovia και εγώ με τη σειρά μου σου λέω ότι δεν πιστεύω ότι αυτό που έχεις είναι κοινωνική φοβία. Μπορείς να ψάξεις στο forum σε δύο θέματα, που έχουν αναπτυχθεί με εμπειρίες και ενδιαφέρουσες απόψεις και συμβουλές. Εκεί να δεις τι τραβάμε και εμείς οι κοινωφοβικοί

    Να περνάς καλά

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Ειλικρινά, πολλές φορές μου έτυχε να κοκκινίζω και οι απέναντι μου σχολίασαν το γεγονός αυτό σαν κάτι παιδιάστικο που δεν πρέπει να συμβαίνει....του στύλ \"καλά ακόμα κοκκινίζεις όταν σε φλερτάρει κάποιος?\" Μου έχει τύχει να μη μπορώ ούτε να κοιτάξω άτομο που μου αρέσει γιατί αμέσως γίνομαι πατζάρι, ούτε λόγος βέβαια να του μιλήσω και αν μου μιλήσει απαντώ βιαστικά και εξαφανίζομαι! Μόλις γνωριστώ καλύτερα τότε ανοίγομαι και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μεχρι όμως να φτάσω σ\'αυτότο στάδιο έχω περάσει απο σαράντα κύματα και σαράντα χρώματα!Σας έχει τύχει να αντιδρά έτσι αυτός/ή που γουστάρετε; Αν σας τύχαινε τι θα κάνατε;
    Μου συμβαίνει και όταν μου απευθύνουν το λόγο μπροστά σε ακροατήριο ή όταν όλοι στρέφουν την προσοχή τους σε μένα. Όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά ώστε να με ενοχλει.
    Συμμερίζομαι όλους εσάς που έχετε πολύ πιο έντονα συμπτώματα και πιστεύω πως έχω και εγώ πολλές ανασφάλειες. Αλλιώς πώς εξηγούνται όλα αυτά;

    Πάντως, διαβάζοντας τα σχόλια σας ένιωσα σαφώς καλύτερα και θα ήθελα να τα λέμε που και που! Καλώς σας βρήκα!
    Ευχαριστώ gus,αισιόδοξη,olga,BNW24(με έκανες και γέλασα),demi!
    raphsssodos τι εννοείς?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    fovia μου καλησπέρα.....περί raphssodos........το lol........που είδες είναι η συντομογραφία της έκφρασης.........Loughing Out Loud..........με λίγα λόγια γέλασε με την παρέμβαση του BNW24 όπως όλοι μας........:P:P

    ΦΙΛΙΑ!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Ellada pros to paron...
    Posts
    11
    ξερεις γιατι κοκκινιζεις?υπεραιμια στα μαγουλα αλλιως λεγετε...:Pδεν ειναι φοβια ειναι πραοτητα εσωτερικη...αν κοκκινιζεις ακομα και τωρα στα 30 σου κατι παιδικο μεσα σου δεν εχει μεγαλωσει και δεν εχει ξεπερασει αυτο το παιδικο συναισθημα της \"ντροπης\" για μενα παντως 8α ητανε πολυ ευχαριστο θεαμα να δω μια γυναικα στα 30 της να κοκκινιζει..οι σημερινοι ανθρωποι εχουν γινει \"θηρια\" γιατι βγηκαν εξω να παλεψουν με τα θηρια και παθαν οτι ειπε και Νιτσε-\" προσοχη σε αυτους που θελουν να πανε να παλεψουν γιατι θηρια θα γινουν οι ιδιοι στο τελος\"
    Ενα παιδι κρυβετε πισω απο το ροδοκκοκινα μαγουλα σου φυλαξε το <-γιατι αν σωθει το παιδι...τοτε εχουμε ελπιδα V.S.>

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καλως ήρθες fovia,


    Και εγω κοκκινιζα και μάλιστα πολύ έντονα. Κοκκινιζε και η μυτη μου τόσο που νόμιζα ότι γινόταν τεράστια. Και όσο σκεφτόμουν ότι είμαι κοκκινη τόσο περισσότερο κοκκίνιζα. Πα, πα!

    Οσο όμως προχωρούσε η θεραπεία μου τόσο και λιγόστευαν και τα διάφορα συμπτώματα του πανικού και του άγχους.

    Τώρα δεν κοκκινίζω καθόλου .... ισως γιατί τελικά εχω γαίδουρέψει.

    Το ότι όμως εσυ κοκκινιζεις δεν σημαίνει ότι έχεις κοινωνική φοβία.. Αφου σου είναι τπσο ενοχλητικό συζητήσέ το με τον γιατρό σου, ξεκίνα απο τον παθολόγο σου.

    Να ξέρεις όμως ότι είναι πολύ γλυκό και πολύ όμορφο θέαμα τα κόκκινα κοριτσίστικα μαγουλάκια..

    τι λετε αγόρια ?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4
    Ήδη νιώθω καλύτερα αφού είναι η πρώτη φορά που ανα φέρομαι σ\'αυτο το \'πρόβλημα\' για μένα. Σήμερα μάλιστα στη δουλειά σκεφτόμουν τα σχόλια σας , ότι μπορεί μάλιστα να είμαι και χαριτωμένη όταν κοκκινίζω και ένιωσα πολύ όμορφα. Σας ευχαριστω!
    Black Rose κι εγώ όσο ξέρω ότι είμαι κόκκινη κοκκινίζω ακόμη περισσότερο!Εσυ για ποιο λόγο έκανες θεραπεία; Είχες και άλλα συμπτώματα;Θα μπορούσα δηλ. να επισκεφθώ ψυχολόγο;Θα μπορούσε να με βοηθήσει;
    Blade με συγκίνησες πάρα πολύ. Σ\'ευχαριστώ!
    Βnw, δεν μου αρέσει καθόλου να ντροπιάζομαι! Πώς τα κατάφερες να σου αρέσει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    fovia

    σου έστειλα U2U.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    fovia τι ομορφα που τα λες!!! Εγω θα εβγαζα μια οργη και μια αγανακτηση οταν θα μιλουσα για το κοκκινισμα γιατι μου τη δινει στα νευρα!!! Γιατι εμεις οι λιγοι να το χουμε??? θαρρω πως κατι τετοιο οντως συμβαινει στην κοινωνικη φοβια, το παθαινω εγω, εσυ και τοοοοσοι αλλοι που σε διαβεβαιω δεν ειμαστε οι μονοι. Ξεχωρίζουμε ομως! Κι αυτο μας τρομοκρατει, μας φοβιζει και φτανουμε σε σημειο να δημιουργουμε ενα εμποδιο κι απο \'κει να απομακρυνομαστε ολο και πιο πολυ διακριτικα! Το κακό στο κοκκίνισμα είναι οτι δεν κρύβεται. Αν είσαι κοριτσι ισως το make up να βοηθήσει να νιωθεις πιο ανετα, πως δεν φανερωνεται :P αν εισαι αγορι την πατησες
    Πλακα κάνω.. Fovia κοίταξε καλα: αν είναι μοναχα το κοκκινισμα που σ\' απασχολει ετοιμασου να δραστηριοποιηθεις ΓΡΗΓΟΡΑ γιατι το \'ενα φέρνει τ\' αλλο και καλύτερα να προλάβεις κατι χειρότερο. Αν το αφήσεις ετσι, αργοτερα ισως και να σου γινει εμμονη ιδέα ή να σ\'απασχολει περισσότερο ή να φτασεις σε σημείο να μη βγαινεις σε συναντησεις που υπαρχει φωτισμος και μπορει να διακριθει ευκολα ενα κοκκινισμα. καθισε, βάλτα κάτω, βρες τι σε φερνει σ\' αυτο το σημείο, ψάξε απο που προήλθε, κατανόησε τις παραλογες σκεψεις, διαβασε καποιο αναλογο βιβλιο και δωσε μια μαχη που να χει τέλος. Ειναι ευκολη μαχη, μην ανησυχεις κι αν είσαι εξυπνη/ος μη δινεις αναβολες σε οτι αφορα την ψυχη σου, τον εαυτο σου. Περιμενω νεοτερα!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4
    αγαπητέ/ή wintertimes θα με βοηθούσες αν μου ανέφερες τι ακριβώς έκανες εσύ γι αυτό το θέμα, γιατί αν κατάλαβα καλά κοκκινίζεις κι εσυ. Η αλήθεια είναι ότι σιγά σιγά το ξεπερνώ και νιώθω πιο καλά και με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Από τότε που μίλησα με όλη την παρέα εδώ αγάπησα τον εαυτό μου και είδα το παιδί που έχω μέσα μου ενώ παράλληλα κατάλαβα πως δεν το βλέπουν όλοι αρνητικά. Ίσως και να τους φαίνεται χαριτώμένο...και στο κάτω κάτω ας τους φαίνεται όπως θέλουν, δεν θα τρελαθώ κιόλας...Με όλες αυτές τις σκέψεις ένιωσα καλύτερα και άρχισα να αντιμετωπίζω με χιούμορ την όλη κατάσταση.
    Κάθε σχόλιο δεκτό.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by BNW24
    Κάποιες μέρες τυχαίνει να πάω στη σχολή μου χωρίς να έχω κοιμηθεί καθόλου το βράδυ. Σε αυτές τις περιπτώσεις έχω παρατηρήσει οτι το κοινωνικό μου άγχος είναι μικρότερο και γενικά έχω μεγαλύτερη άνεση στις επαφές μου με τον κόσμο. Σας έχει τύχει;
    Standard
    Το γιατί δεν το ξέρω αλλά υποπτεύομαι ότι κάτι γίνεται και μειώνονται οι αναστολές.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Αν σου ελεγα τι εκανα δε θα σε βοηθουσα. Εγω εφτασα μεχρι τελους, με αρκετα συμπτωματα και το τελευταιο που μ απασχολουσε ηταν το κοκκινισμα. Γι αυτο το αναφερω ως ενα \"τιποτα\" προτεινοντας σου να το προλαβεις και να ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •