κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    BNW αυτό που αναφέρεις το έχω παρατηρήσει και εγώ.

    Επίσης παρατήρησα ότι όταν είμαι άρρωστος- με ελαφρύ πυρετό συνήθως- τα συμτώματα του κοινωνικού άγχους μειώνονται.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    166
    Να πω την αληθεια δεν ηξερα ακριβως για τη κοινωνικη φοβια... Νομιζα ειναι κατι που κανει πολυ μπαμ οταν το εχει καποιος και ετσι γιαυτο δε το σκεφτηκα ποτε για τον εαυτο μου... Ομως διαβαζοντας σε ενα σαιτ το πως νιωθει καποιος που εχει τη κοινωνικη φοβια ειδα οτι τα τελευταιο 1.5 χρονο που γενικα ενιωθα να μη περναω και τοσο καλα ενιωθα τα συγκερκιμενα: Σε πολυ κοσμο πχ. στο τραινο η λεωφορειο κοιτουσα ολους μεσα να δω αν με κοιτανε περιεργα γιατι ενιωθα οτι μπορει να με σχολιασουν αρνητικα, αν μια παρεα πχ. γελουσε για κατι δικα τους αλλα τυχαινε να επεφτε ματια τους σε μενα σκεφτομουν μηπως γελουσαν μαζι μου με κατι, περπατοντας μπροστα σε πολυ κοσμο ενιωθα λες και ολα τα βλεμματα ηταν στραμμενα πανω μου και κριναν ακομα και το περπατημα μου. Και θυμαμαι καθαρα πως οσο πιο εντονα ενιωθα αυτο, ενιωθα λες και περπαταω περιεργα λες και δε μπορουσα να περπατησω κανονικα. Επισηςη ειδα οτι μπροστα σε κοσμο που δεν ηξερα η ομιλια μου ηταν καπως δλδ. μου εβγαινε σαν δυσκολα να μιλησω οχι με ανεση και μια αδυναμια χαρακτηρα οτι αυτο που θα πω θα αρεσει θα ειναι μαλακια? Πολλες φορες ενιωθα κατωτερος μπροστα σε αλλους ετσι χωρις λογο, και θυμαμαι και οτι πολλες φορες απεφευγα να κατσω για καφε στη σχολη και προτιμουσα να πηγαινω σπιτι η να βγω με ατομα που ηξερα ακομα πιο πολυ. Επισης ενιωθω ενα πλακωμα μεσα μου και σαν να με ενοχλουσαν ολοι οι δυνατοι θορυβοι οταν βρισκομουν σε πολυ κοσμο αλλα παρολα αυτα τα υπεμενα δλδ. ποτε δεν απεφευγα καταστασεις. Απλα ενιωθα αυτα τα ασχημα μεσα μου. Το περιεργο τωρα ειναι, οτι απο Ιουλιο που ξεκινησε εντονο στρες, αγχος και μετα πηγε σε ηπια καταθλιψη με αγχος, οποτε τα συμπτωματα αυτα ηταν εντονα ημουν τελειως αλλος ανθρωπος παροτι ειχα τα ασχημα αυτα της καταθλιψης και τουα αγχους τα συμπωματα της \"κοινωνικης φοβιας\" (που τοτε δε πηγαινε το μυαλο μου οτι ειναι αυτο, απλα δε μπορουσα να μεταφρασω γιατι ενιωθα και τι ειναι αυτο) μηδενιζονταν.. Δλδ. παροτι ενιωθα ασχημα με αλλο τροπο τωρα, μεσα σε κοσμο κτλ κτλ που πριν δεν ενιωθα καλα τωρα ημουν ενταξει. Οταν ξανα πεφταν τα συμπτωματα καταθλιψης αγχους ξανα στην επιφανεια τα της κοινωνικης φοβιας. Τωρα τις τελευταιες 3 βδομαδες ειναι λιγοτερο πολυ λιγοτερο εντονα και δε νιωθω τοσο πολυ αλλα και παλι σε ορισμενες φορες με κοσμο που δε ξερω κτλ νιωθω σαν να μην εχω τι να πω.. Α και επισης και με φιλους νομιζα οτι δε μου δινουν τοση σημασια, οτι ειμαι βαρετος στη παρεα και τετοια.... Ποτε δε πηγε το μυαλο μου σε κοινωνικη φοβια...Δε το ξερα..

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Σπυρο υπομονή και σε συμβουλεύω να το ψάξεις τώρα που είναι στην αρχή.
    Πήγαινε να επισκευθείς κάποιον ειδικό, άμεσα και χωρίς αναστολές. Το \"άμεσα\" δεν σου το λέω γιατί κρίνω ότι είναι ανησυχητική η κατάσταση σου, άλλωστε δεν είμαι ειδικός, απλά γιατί όσο το αφήνεις τόσ περισσότερα σημάδια αφήνει αυτή η ιστορία.

    Εγώ το κουβαλάω χρόνια, αλλά \"βάφτισα\" την κατάσταση μου όταν διάβασα τα περι κοινωνικής φοβίας.

    Σε λίγες ημέρες θα πρέπει και πάλι να μιλήσω μπροστά σε κάποιους, για λίγα λεπτά, κάτι σαν ομιλία. Την τελευτάια φορά το έβαλα στα πόδια. Ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο και αυτή τη φορά. Ελπίζω να κάνω μια αρχή για να έρθει σιγά σιγά το τέλος....

    Κουράγιο σε όλους

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    καλημερα
    πρωτη φορα στελνω μηνυμα.. υποφερω απο αγχωδη φοβικη νευρωση. οταν πρεπει να παω καπου καλεσμενη, ή σε καποιο καταστημα να ψωνισω ή ακομα και στη δουλεια (γενικα να βγω απο το σπιτι), εχω ψυχοσωματικες ζαλαδες, δυσπνοιες και ταχυκαρδιες.
    τρεχω συνεχεια στους γιατρους, με κρισεις πανικου αλλα περα απο αυτο, ολοι μου λενε πως δεν εχω τιποτα.

    κανω ψυχαναλυση 4 χρονια και με βοηθαει αρκετα κυριως για να καταλαβω γιατι μου συμβαινουν αυτα.
    η καθημερινοτητα μου ομως ειναι πολυ δυσκολη.
    ολα μου φαινονται βουνο
    κυκλοφορω μονιμως με ενα πιεσομετρο γιατι οταν ζαλιζομαι νομιζω πως εχω υποταση.

    ειμαι 30 ετων και ζω στην αθηνα

    υπαρχει καποιος που να εχει ζαλαδες νευρικης φυσης ???

    καλως σας βρηκα!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •