Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403

    Δεν επρεπε να παμε τοσο μακρυα και τωρα ειμαστε εδώ

    Ας ξεκινησουμε με το παρελθον,ολοι μας λεγαμε θα γινουμε κατι σπουδαιο στην ζωη μας,η σκεψη μας ετρεχε τοσο πολυ μα στην πορεια η ζωη ειχε αργη κινηση,παρεα με το ονειρο μας..Εχω αδικο?
    Ποσοι απο εμας μεσα απο σχεσεις,απο φιλιες,απο γνωριμιες εβγαλαν ενα συμπερασμα πως το "μαθημα δεν διδασκεται ειναι δωρεαν"
    Μερικες φορες ειχα θεληση να βγαλω απο μονος μου ενα τροπο διδασκαλιας
    που να λεει οτι εγινε εγινε,πιασε τι καλο εκανες και τι ασχημο και αν αυτα δεν ηταν αποδεκτα
    μην μασας,γιατι οταν ο θυμος μου ξεσπουσε οχι σε καποιον ανθρωπο η στην κοπελα μου...αλλα στο χαρτι,ακουγα την κοπελα,αναστεναζε...Βλεπετε κανενας δεν ειναι αποδεκτος οταν εχει καλες προθεσεις..
    Αλλα κοιτωντας μια νυχτα τους αστερισμους καταλαβα ενα πραγμα,πως και οι αστερισμοι ειναι στο πεζοδρομιο παγιδευμενοι και μοιαζουν να λενε ακου χαζε αυτη ειναι η ζωη σου
    Η ζωη ειναι δυσκολη και αρκετες φορες μια φυλακη,αλλα η επιβιωση ειναι να εισαι ελευθερος και να νιωθεις ετσι.
    Μου ειπε ενας ανθρωπος καποτε <Ειμαι ένα στοιχημα χαμενο> και του λεω γιατι ?
    Γιατι ειχα καποια ονειρα μικρος βλεπεις παλατια κλπ,ενώ τωρα αφαιρεθηκα για μια στιγμη στον νεροχυτη κοιταζωντας τις κατσαριδες...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ποιο είναι το δικό σου ανεκπλήρωτο όνειρο chemistry?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Ενα περιεργο πραγμα,παλια το ονειρο τελειωνε μολις χτυπαγε το ξυπνητηρι...
    Τωρα δεν εχω ονειρα,ζω την πραγματικοτητα απλα :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν ειμασταν νεοι , νομιζαμε οτι ο κοσμος μας ανηκει και οτι ειμαστε απο σπεσιαλ παστα. Μπορει να κοιταγαμε και τους μεγαλυτερους βιοπαλαιστες λιγο υποτιμητικα. Αλλα ερχεται το πληρωμα του χρονου και καταλαβαινουμε το "εδω που ειμαι μια μερα θαρθεις":)
    Οσο για ονειρα χιλιαδες ακομα , να υλοποιησουμε και κανενα οσο μπορουμε:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Ενα περιεργο πραγμα,παλια το ονειρο τελειωνε μολις χτυπαγε το ξυπνητηρι...
    Τωρα δεν εχω ονειρα,ζω την πραγματικοτητα απλα :P
    το daydreaming δηλαδή δεν σου λέει κατι απ' ότι καταλαβαίνω. Εγώ πιστεύω πως είναι μιας υγιής λειτουργία κάθε φυσιολογικού ανθρώπου με ζωντάνια και κέφι για την ζωή και ιδιαίτερα κάθε νέου ανθρώπου. Η πραγματικότητα από μόνη της δεν λέει και πολλά αν δεν την εμπλουτίζουμε με φαντασία. Γόνιμη φαντασία. Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο να σπουδάσω σενάριο-σκηνοθεσία αλλά εκεί επεμβαίνει η πραγματικότητα και μας τα χαλάει...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Εγώ είμαι καμμένο χαρτί προς το παρόν. Σπούδασα, πήγα φαντάρος, εργάστηκα αλλά έπεσα στη τρύπα, από την εφηβεία μου βέβαια υπήρχε η παρέκκλιση προς το καμμένο, παρέες κακές με ναρκωτικά, έλειπε η προστασία η πατρική, πως τα κατάφερα να ζώ ακόμα απορία είναι, η τελευταία λύση για μένα αν δεν βρώ ένα τρόπο να βγάζω χρήματα τουλάχιστον όπως λίγο πιο παλιά είναι να ζητήσω επίδομα αναπηρίας. Ανήκω όμως στους επιλεγμένους για φούντο και δεν μου αρέσει αυτό. Όπως στη ταινία, πας στο γιατρό και σου λέει, "εδώ πέρα γράφει πως είσαι fucked up, την έκατσες μεγάλε".
    Last edited by Instant; 04-01-2012 at 06:56.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Instant Ολοι μας ειμαστε απο ενα στοιχημα χαμενο,σημασια εχει οτι η ζωη ειναι επιβιωση πολυ απλα
    μπορει οι τοιχοι να εχουν διαφορετικο παχος για τον καθενα,αλλα αυτο που θα σε κανει περηφανο θα ειναι να εχεις το κεφαλι σου ψηλα!
    περηφανος!
    Οσο για τα ναρκωτικα δεν ειναι λυση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Σαφώς και δεν είναι λύση. Η λύση είναι να αγαπάμε, να δίνουμε αγάπη και να έχουμε έναν άνθρωπο στη ζωή μας να εμπιστευόμαστε, ,μια σχέση που να μας απογειώνει στα σύννεφα, εγώ θέλω πολύ να βρώ μια κοπέλα να με αγαπήσει και να με δεχτεί για ότι είμαι, χωρίς αυτό δεν έχει νόημα ότι και να κάνω, τη δουλειά άλλωστε δε τη επιλέγω με επιλέγει, το ίδιο μπορεί να ισχύει με τα πάντα αλλά όχι για την αγάπη, τι είναι αγάπη, για μένα είναι καταρχάς να χαρίζεις χαμόγελα και να αισθάνεσαι όμορφα που δίνεις την αγάπη σου. Εσύ έχεις κοπέλα;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Ειχα κοπελα Instant
    Αλλα εχουμε αγαπη να δωσουμε,γιατι ειμαστε ολοι μπλεγμενοι
    Ειναι κατορθωμα φιλε να εχεις εναν ωμο να στηριχτεις περα απο την οικογενεια σου,το λεω κατορθωμα
    γιατι πλεον δεν κερδιζεις τπτ με τις καλες προθεσεις ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Οσο για τα ναρκωτικα δεν ειναι λυση
    Θέλω να σταθώ πολύ σε αυτό που λες. Οι γιατροί ορκίζονται να σώζουν ζωές, οι αστυνόμοι να υπηρετούν το νόμο και όλοι ότι κάνουν το κάνουν επειδή κάνουν τη δουλειά τους καταρχάς, στιγμές αντιεπαγγελματικές οδηγούν σε περιστατικά όπως στο θάνατο του έφηβου πρίν μερικά χρόνια, είμαι πολύ κοντά στο να ανακαλύψω τον Άρη, ότι η ζωή είναι προιόν, και παράγεται στα εργαστήρια, καθώς και το φαγητό, λένε πως θα είναι πολύ δύσκολο στο μέλλον να ταίσουν οι κυβερνήσεις όλο το κόσμο. Δεν έχω την ίδια όρεξη για φαγητό και όπως είπα και πιο πρίν νιώθω ότι με επιλέγουν οι καταστάσεις δεν τις επιλέγω. Η προσέγγιση μου για την κοινωνία είναι η κυβέρνηση που ελέγχει τη μάζα και το άσπρο κολάρο που με την κατάθεση των απόψεων επηρεάζει τις αποφάσεις της κυβέρνησης, αυτό δεν σημαίνει ότι κυβερνάει το άσπρο κολάρο ότι κι αν σημαίνει η παρομοίωση στο κεφάλι του καθενός.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Ειχα κοπελα Instant
    Αλλα εχουμε αγαπη να δωσουμε,γιατι ειμαστε ολοι μπλεγμενοι
    Ειναι κατορθωμα φιλε να εχεις εναν ωμο να στηριχτεις περα απο την οικογενεια σου,το λεω κατορθωμα
    γιατι πλεον δεν κερδιζεις τπτ με τις καλες προθεσεις ;)
    Ναι φίλε έτσι είναι. Σκέψου ότι πέρα από την οικογένεια και μερικούς φίλους, φίλες ότι τηλέφωνο δέχομαι στο κινητό η μήνυμα είναι για να δώσω λεφτά όχι για να δώσω αγάπη, λεφτά που δεν έχω μάλιστα. Στην ουσία το μόνο που έχω είναι η επιλογή στην υπογραφή μου. Κυκλοφορούν τόσοι πονηροί εκεί έξω, εγώ έχω χάσει το παιχνίδι και στις ανεξήγητες στιγμές τα ξεσπάσματα δεν έχουν λογική ούτε συγκράτηση. Περισσότερα δεν γνωρίζω.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Χμ καιρο ειχα να ακουσω μια τετοια αποψη,ειναι παντως πολυ σωστη και εγω με την σειρα μου θα σου απαντησω στα εξης:
    Η δημοκρατια ειναι επιφανειακη,τι θελω να πω με αυτο εχεις το ελευθερο του λογου,αλλα αμα δεν εχεις φραγκο στην τσεπη σου φιλε η γνωμη σου δεν μετραει
    Οσο για την δουλεια του καθενος,θα προσφερει αλλα ποτε να συνυσφερει,δλδ.. Σε οτι εχει σχεση με το να παρει τα φραγκα ειναι μεσα,σε οτι εχει σχεση με το να ειναι ανθρωπος και να βοηθησει
    εναν συνανθρωπο του,πιασε απο τους 1000 ανθρωπους 1 θα διατεθει να βοηθησει εναν πασχοντα που δεν εχει βιβλιαριο υγειας,που δεν εχει λεφτα...
    Η ζωη δεν ειναι ενα προιον..αλλα δεν εχει πλεον και πολυ σημασια.πιασε ενα θεμα,χμ... πατας την κορνα και ερχετε ο αλλος και σε πυροβολαει...
    Ο πλανητης Αρης ανακαλυφθηκε instant,πρεπει ομως να ανακαλυψεις κατι ακομα,πως η κυβερνηση βγαζει αποφασεις οχι απο τον λαο,αλλα απο τις παραταξεις
    Μην ψαχνεις να βρεις ανθρωπια,δεν υπαρχει πλεον Μητερα τερεζα,ουτε κανενας Νελσον μαντελα
    Απλα μεσα σου βραζεις οπως βραζω και εγω!
    Και ο λογος ειναι οτι η ζωη ειναι ευκολη αλλα εμεις την κανουμε δυσκολη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Έτσι όπως τα λες είναι. Μόνο που περιθωριακοί όπως εγώ αν βγάλουν λίγα χρήματα αυτά θα κάνουν φτερά σε σύντομο χρονικό διάστημα, όπως και έχει γίνει παλαιότερα. Είναι πολύ σκληρή η ζωή και μου έχει μείνει ελάχιστη χαρά. Χαίρομαι για σένα μιλάς αρκετά ρεαλιστικά χωρίς να σε λυγίζει η πραγματικότητα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Υπηρξα και εγω επαναστατης για τα δικαιωματα μου φιλε,υπηρξα και εγω θλιμενος επειδη ειναι σκατα η κατασταση μεσα στην κοινωνια που ζω
    Αλλα με εκανε πιο δυνατο,μελετησα τους ανθρωπους απο την μια μερια και απο την αλλη και εβγαλα ενα πορισμα,ξερεις ποιο ειναι αυτο? οτι η κοινωνια λειτουργει ετσι :

    Εσυ,εγω στην ζωη,τι μαλακια
    Αλλα ακομα το δουλευουμε,ψεμματα λεμε κάθε ωρα
    Μα που και που,η αληθεια κραταει μια στιγμη πριν να γυρισει η μαλακια
    Εισαι στα σκατα,αλλα για εμενα δεν ξερεις τιποτα.Γιατι?

    Και εγω με την σειρα μου

    Πρεπει να πω και ευχαριστω για το ψεμα σου?
    Καλυτερα μου φερεται ενας ξενος

    Η αγαπη ειναι θειο δωρο και αν υπηρχε στην ζωη μας,πιστεψε με ολα θα ηταν πιο ροδινα
    αλλα την εχουνε παραποιησει προς το σε αγαπω για να σε εχω δεδομενο,για να μην μου φυγεις η για να φυγεις κλπ κλπ
    Η αγαπη εχει να κανει σχεση με την καρδια,αλλα λογια απο καρδιας δεν ακους πλεον...Ακους λογια που επεξεργαζονται στο κεφαλι και αλλες φορες που δεν επεξεργαζονται καθολου χαχα
    Μην μασας,αν παραμεινεις αληθινος καποια στιγμη θα βρεις το αλλο σου μισο
    Αλλα οι γυναικες πλεον δεν σεβονται τον αντρα τους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Η αγαπη ειναι θειο δωρο και αν υπηρχε στην ζωη μας,πιστεψε με ολα θα ηταν πιο ροδινα
    αλλα την εχουνε παραποιησει προς το σε αγαπω για να σε εχω δεδομενο,για να μην μου φυγεις η για να φυγεις κλπ κλπ
    Προς το παρόν είμαι και γω σαν να έχω μεταφερθεί στην σκοτεινή σφαίρα.

    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Μην μασας,αν παραμεινεις αληθινος καποια στιγμη θα βρεις το αλλο σου μισο
    Σε ευχαριστώ. Ευχομαι και σε σένα να βρείς λίγο φως.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μακρυά από το Seroxat ;
    By Mοναξιά in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-07-2020, 21:43
  2. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  3. Η ζωή όπως θα έπρεπε να είναι.
    By knoulp in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 28-07-2010, 12:42
  4. Θα έπρεπε κατα τη γνώμη σας.....
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-11-2007, 16:45
  5. Μα τελικά τόσο χάλια πάμε; Και ένα προσωπικό μου πρόβλημα...
    By Anoixiatikh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 27-09-2005, 18:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •