Ανασφάλιστος και πρόσβαση σε ψυχιατρικές υπηρεσίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    2

    Ανασφάλιστος και πρόσβαση σε ψυχιατρικές υπηρεσίες

    Καλή σας χρονιά και συγχαρητήρια για την εξαιρετική αυτή κοινότητα.

    Έχω αντιμετωπίσει πριν απο 7-10 χρονια διατ. πανικού. Έχω πλέον πατήσει τα 30αντα εχω μάθει πολλά από το παρελθόν, έχω αλλάξει επίσης πολλά στη ζωή μου, στην καθημερινότητα μου και νομίζω οτί είμαι αρκετά δυνατός ωστε να μη με απασχολήσει ξανά κατι τετοιο.

    Ωστόσο υπάρχουν καποια κατάλοιπα αυτής της περιπέτειας, που μου εκδηλώνονται με την απόφυγή μου σε καποιες στρεσογόνες καταστάσεις, κακές αναμνήσεις του παρελθόντος. Εμφανίζω εκτοτε αποφευκτική συμπεριφορά σε ό,τι αφορά τις επισκεψεις σε καποιες συγκεκριμένες ιατρικες εξετασεις και πράξεις.

    Συνέπεια αυτής της χρόνιας αποφυγής μου είναι να δημιουργηθεί από το τίποτα ενα πρόβλημα υγείας το οποιο θα μπορουσε ειχε να αντιμετωπιστεί ευκολα όταν επρεπε. Το πρόβλημα αυτό αν δεν θεωρείται σοβαρό ουτε απειλεί την ζωή μου, πρέπει να αντιμετωπιστεί το συντομότερο. Αν αφεθεί η θεραπεία του θα γινεται ακομη πιο ακριβή και επίπονη και ο φαύλος κύκλος του άγχους θα ενεργοποιηθεί.


    Δεν θέλω απευθυνθώ σε ιδιώτη ιατρό, διοτι από την εμπειρία του παρελθόντος νομίζω οτι η 'οποια θεραπεία θα αποβεί πολυδάπανη και δε μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά

    Έχω κάνει ενέργειες για εκδοση βιβλιαρίου Πρόνοιας (δεν το ήξερα ως τωρα οτι δικαιούμαι) , δεν το βλέπω όμως να εκδίδεται γρήγορα (λόγω γραφειοκρατίας)


    Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να δώ κάπου σε ενα ευλογο χρονικό διαστημα εναν ιατρό-ψυχίατρο.

    Δεν ξέρω καθόλου πώς λειτουργούν τα δημόσια νοσοκομεία. Υπάρχει η δυνατότητα να κλεισω κάπου ένα ραντεβού με εναν ψυχίατρο ως ανασφάλιστος; Θα πάρει καιρό; Δεν με πειράζει αν χρειαστεί να πληρώσω κάποιο εισιτήριο ή τα φάρμακα αν μου χορηγηθούν. Σε 1-2 μήνες θα εχω ελπίζω το βιβλιάριο της Πρόνοιας

    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντησεις-προτάσεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by seastar View Post
    Καλή σας χρονιά και συγχαρητήρια για την εξαιρετική αυτή κοινότητα.

    Έχω αντιμετωπίσει πριν απο 7-10 χρονια διατ. πανικού. Έχω πλέον πατήσει τα 30αντα εχω μάθει πολλά από το παρελθόν, έχω αλλάξει επίσης πολλά στη ζωή μου, στην καθημερινότητα μου και νομίζω οτί είμαι αρκετά δυνατός ωστε να μη με απασχολήσει ξανά κατι τετοιο.

    Ωστόσο υπάρχουν καποια κατάλοιπα αυτής της περιπέτειας, που μου εκδηλώνονται με την απόφυγή μου σε καποιες στρεσογόνες καταστάσεις, κακές αναμνήσεις του παρελθόντος. Εμφανίζω εκτοτε αποφευκτική συμπεριφορά σε ό,τι αφορά τις επισκεψεις σε καποιες συγκεκριμένες ιατρικες εξετασεις και πράξεις.

    Συνέπεια αυτής της χρόνιας αποφυγής μου είναι να δημιουργηθεί από το τίποτα ενα πρόβλημα υγείας το οποιο θα μπορουσε ειχε να αντιμετωπιστεί ευκολα όταν επρεπε. Το πρόβλημα αυτό αν δεν θεωρείται σοβαρό ουτε απειλεί την ζωή μου, πρέπει να αντιμετωπιστεί το συντομότερο. Αν αφεθεί η θεραπεία του θα γινεται ακομη πιο ακριβή και επίπονη και ο φαύλος κύκλος του άγχους θα ενεργοποιηθεί.


    Δεν θέλω απευθυνθώ σε ιδιώτη ιατρό, διοτι από την εμπειρία του παρελθόντος νομίζω οτι η 'οποια θεραπεία θα αποβεί πολυδάπανη και δε μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά

    Έχω κάνει ενέργειες για εκδοση βιβλιαρίου Πρόνοιας (δεν το ήξερα ως τωρα οτι δικαιούμαι) , δεν το βλέπω όμως να εκδίδεται γρήγορα (λόγω γραφειοκρατίας)


    Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να δώ κάπου σε ενα ευλογο χρονικό διαστημα εναν ιατρό-ψυχίατρο.

    Δεν ξέρω καθόλου πώς λειτουργούν τα δημόσια νοσοκομεία. Υπάρχει η δυνατότητα να κλεισω κάπου ένα ραντεβού με εναν ψυχίατρο ως ανασφάλιστος; Θα πάρει καιρό; Δεν με πειράζει αν χρειαστεί να πληρώσω κάποιο εισιτήριο ή τα φάρμακα αν μου χορηγηθούν. Σε 1-2 μήνες θα εχω ελπίζω το βιβλιάριο της Πρόνοιας

    Ευχαριστώ για τις όποιες απαντησεις-προτάσεις σας.
    Καλησπέρα,

    Μπορείς να κλείσεις ραντεβού σε οποιοδήποτε νοσοκομείο της χώρας έχει ψυχιατρικό τμήμα, χωρίς βιβλιάριο. Η μόνη συμμετοχή σου θα είναι 3 ευρώ, κι ακόμα κι αν δεν έχεις 3 ευρώ, συνήθως δεν πειράζει.

    Επίσης, μπορείς να κλείσεις ραντεβού και σε κέντρο ψυχικής υγείας στο οποίο υπάγεται η περιοχή που μένεις, με κάποια επίσης μικρή συμμετοχή. Υπάρχει λίστα με τα κέντρα αν το γκουγκλάρεις, ή μπορείς να ρωτήσεις στο Υπουργείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε ποιο κέντρο ανήκει η περιοχή σου.

    Ο χρόνος που θα πάρει για να κλείσεις το ραντεβού, εξαρτάται από τον κόσμο που έχουν. Άλλες φορές κλείνεις σχετικά σύντομα, άλλες μπορεί να περιμένεις κανένα μήνα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Γεια σου, seastar. Μπορείς να επιλέξεις γιατρό στα εξωτερικά ιατρεία οποιουδήποτε δημόσιου νοσοκομείου και από τους καλύτερους μάλιστα. Και εννοείται ότι δεν έχει σημασία ότι είσαι ανασφάλιστος αφού πληρώνεις. Σε δέχονται αμέσως και πληρώνεις ένα λογικό ποσόν -κατά μέσο όρο 70 ευρώ- αν και κάποιοι ιδιώτες χρεώνουν την επίσκεψη λίγο φθηνότερα. Αρκεί βέβαια το νοσοκομείο να έχει ειδικότητα ψυχίατρου, π.χ. το ΣΥΓΓΡΟΣ που ειδικεύεται σε δερματολογικά προβλήματα, έχει δερματολόγους, το ΚΑΤ και το ΑΣΚΛΗΠΕΙΟ ορθοπεδικούς κ.λπ.
    Δημόσιο νοσοκομείο για ψυχιατρική περίθαλψη είναι το ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ κι έχει εξωτερικά ιατρεία και δε χρειάζεται να πας επί τόπου, κλείνεις ραντεβού κι απ' το τηλέφωνο. Το θέμα είναι να κάνεις καλή επιλογή γιατρού.
    Καλή τύχη.
    Last edited by Joann; 06-01-2012 at 11:20.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Να ρωτήσω και γω κάτι; Επειδή τυχαίνει να είμαι ανασφάλιστη και ο γιατρός μου γράφει τα φάρμακα μου στο βιβλιάριο της μητέρας μου που είναι ΙΚΑ πολλές φορές που είναι γεματος και δεν μπορώ να πάω αναγκάζομαι και τα πληρώνω μόνη μου και είναι και πολύ ακριβά τα άτιμα. Θα μπορούσα ν' απευθυνθώ σε καποιο δημόσιο νοσοκομείο για την ίδια διαδικασία? Είναι κρίμα να πληρώνω κάθε φορά 11,50
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Όχι. Ό,τι σου γράψουν στο δημόσιο νοσοκομείο το πληρώνεις εσύ, εκτός αν πας στο γιατρό του ΙΚΑ ή κάποιου άλλου ταμείου και στο γράψει στο βιβλιάρειο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    αν το θεμα σου ειναι να βρεις μονο ψυχιατρο..και οχι να νοσηλετεις κλπ..
    εγω φιλε μ παω στα ιατρεια του δημου και μιλαω με τον ψυχιατρο χωρις βιβλιαρια τπτ απλα λεω προφορικα οτι ειμαι δημοτης..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Στα δημοτικά ιατρεία όντως μπορεί να βρει γιατρό, αν είναι ...τυχερός, γιατί στα περισσότερα έχει μείνει ...μόνο ο παθολόγος -κι αν βρεις κι απ' αυτόν- αφού με τις περικοπές δεν ανανέωσαν στους περισσότερους γιατρούς τις συμβάσεις ή πολλά έκλεισαν και τελείως. Όσο για την ποιότητα των υπηρεσιών, εγώ πρόσφατα πήγα σε δερματολόγο στα δημοτικά ιατρεία γιατί χρειαζόμουν βεβαίωση για κολύμβηση, μου 'δωσε πιστοποιητικό χωρίς να μ' εξετάσει καθόλου και χρειάστηκε να περιμένω 3 ώρες όχι γιατί είχε κόσμο, απλώς ο γιατρός πάει όποτε να 'ναι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    δηλαδή στα δημοτικά ιατρεία, μπορούν να σου γράψουν φάρμακα στο βιβλιάριο του ικα?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Paprika View Post
    Καλησπέρα,

    Μπορείς να κλείσεις ραντεβού σε οποιοδήποτε νοσοκομείο της χώρας έχει ψυχιατρικό τμήμα, χωρίς βιβλιάριο. Η μόνη συμμετοχή σου θα είναι 3 ευρώ, κι ακόμα κι αν δεν έχεις 3 ευρώ, συνήθως δεν πειράζει.

    Ο χρόνος που θα πάρει για να κλείσεις το ραντεβού, εξαρτάται από τον κόσμο που έχουν. Άλλες φορές κλείνεις σχετικά σύντομα, άλλες μπορεί να περιμένεις κανένα μήνα.
    Εννοείς τα τακτικά εξωτερικά ιατρεία που γινονται το πρωί σε ολα τα νοσοκομεία; Αυτά λειτουργουν κατά κανόνα με ραντεβού ή ειναι ανάλογα το νοσοκομείο/κλινική/ιατρείο;

    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Γεια σου, seastar. Μπορείς να επιλέξεις γιατρό στα εξωτερικά ιατρεία οποιουδήποτε δημόσιου νοσοκομείου και από τους καλύτερους μάλιστα. Και εννοείται ότι δεν έχει σημασία ότι είσαι ανασφάλιστος αφού πληρώνεις. Σε δέχονται αμέσως και πληρώνεις ένα λογικό ποσόν -κατά μέσο όρο 70 ευρώ- αν και κάποιοι ιδιώτες χρεώνουν την επίσκεψη λίγο φθηνότερα.
    Αναφέρεσαι στα Απογευματινά Ιατρεία που γινονται στα περισσότερα μεγαλα νοσοκομεία, σωστά; Με το κόστος να πηγαίνει βάσει τιμοκαταλόγου αναλογα με τη βαθμίδα του γιατρού, έτσι;
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Δημόσιο νοσοκομείο για ψυχιατρική περίθαλψη είναι το ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ κι έχει εξωτερικά ιατρεία και δε χρειάζεται να πας επί τόπου, κλείνεις ραντεβού κι απ' το τηλέφωνο. Το θέμα είναι να κάνεις καλή επιλογή γιατρού.
    Καλή τύχη.
    Το έχω υπόψη το Αιγινήτειο, thanks για τις πληροφορίες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Seastar δν χρειαζεται να πας στα εξωτερικα ιατρεια κανενος νοσοκομειου.Tα "περισσοτερα" διαθετουν ψυχιατρικες μοναδες
    Ακομα και το ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ της βουλας ,διαθετει ενα πολυ καλο κεντρο ψυχικης υγειας ,που εδρευει στο Π .Φαληρο Ναιαδων 117.Απλα παιρνεις τηλ , και σου κλεινουν ραντεβου.Το ανωτατο οριο ειναι ενας μηνας ,εμενα ηταν 15 μερες .
    Δεν πληρωνεις τιποτα και δεν χρειαζεται να εχεις ασφαλιση ..

    Ενα παραδειγμα ..Σιγουρα αν το ψαξεις θα βρεις και αλλα στη περιοχη σου κοντα ,που θα σε βολευουν .

    Κέντρο Ψυχικής Υγείας
    Στο Δήμο Π. Φαλήρου και επί της οδού Ναιάδων 117α λειτουργεί το Kέντρο Ψυχικής Υγείας το οποίο αποτελεί παράρτημα του Νοσοκομείου Ασκληπιείο Βούλας.
    Διαθέτει Κοινωνικούς Λειτουργούς Ψυχολόγους Ψυχίατρους και δέχεται κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού 210 9853761, 210- 9853762
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by seastar View Post
    Αναφέρεσαι στα Απογευματινά Ιατρεία που γινονται στα περισσότερα μεγαλα νοσοκομεία, σωστά; Με το κόστος να πηγαίνει βάσει τιμοκαταλόγου αναλογα με τη βαθμίδα του γιατρού, έτσι;

    Το έχω υπόψη το Αιγινήτειο, thanks για τις πληροφορίες
    Bέβαια εννοώ τα απογευματινά εξωτερικά ιατρεία των δημόσιων νοσοκομείων και σε δέχονται ακόμα και αυθημερόν ή την επόμενη μέρα, πολύ γρήγορα τέλος πάντων. Και ο τιμοκατάλογος πάει ανάλογα με τη βαθμίδα.
    Στα πρωινά τακτικά ιατρεία γίνεται της τρελής -τουλάχιστον στα ορθοπεδικά που πήγα εγώ και στο ΚΑΤ και στο ΑΣΚΛΗΠΕΙΟ και στο ΣΥΓΓΡΟΣ για δερματολόγο πολύ χειρότερα- σ' εξετάζουν σε 3 λεπτά, δηλαδή όχι εξέταση, αλλά ξεπέτα. Στα ψυχιατρικά τμήματα δεν έχω πάει και δεν ξέρω τι γίνεται.
    Το ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ στο πρότεινα γιατί είναι αποκλειστικά για ψυχιατρικά θέματα -κι έτσι θα 'χεις πολλές επιλογές και συγγενικό μου πρόσωπο έχει μείνει ευχαριστημένο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    δηλαδή στα δημοτικά ιατρεία, μπορούν να σου γράψουν φάρμακα στο βιβλιάριο του ικα?
    Δεν ξέρω γι' αυτό, Gypsy... Πάρ' τους τηλέφωνο πριν καλού κακού να μην τρέχεις άδικα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    [QUOTE=seastar;316148]Εννοείς τα τακτικά εξωτερικά ιατρεία που γινονται το πρωί σε ολα τα νοσοκομεία; Αυτά λειτουργουν κατά κανόνα με ραντεβού ή ειναι ανάλογα το νοσοκομείο/κλινική/ιατρείο;]

    ναι, εννοώ τα πρωινά εξωτερικά ιατρεία. απ όσο γνωρίζω λειτουργούν με ραντεβού κι όπως ανέφερε κάποιος νωρίτερα μπορεί να περιμένεις πολύ ώρα, οπότε πρέπει να πας πρωι και να πάρεις πρωτεραιότητα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5

    Απάντηση ενός ειδικού

    Θα μπορούσατε προκειμένου να αποφύγετε τον κυκεώνα του δημοσίου, να επισκεφτείτε ένα δημόσιο νοσοκομείο την ημέρα που εφημερεύει. Εκεί να ζητήσετε να δείτε τον ψυχίατρο όπου θα του εκθέσετε το πρόβλημά σας ως επείγον και να ζητήσετε τη βοήθειά του. Κάθε δημόσιο νοσοκομείο από τα μεγάλα της Αθήνας διαθέτει ψυχιατρικό τμήμα και εξωτερικά ιατρεία. Τα φάρμακα που θα χρειαστείτε γράφονται και τα λαμβάνετε δωρεάν από το φαρμακείο του νοσοκομείου. Από την άλλη συνήθως υπάρχουν ψυχολόγοι οι οποίοι δέχονται με ραντεβού παραπομπές από τους ψυχιάτρους. Επίσης θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιο Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής που υπάρχει κοντά σας και καλύπτει γεωγραφικά την περιοχή σας και να τους απευθύνετε το αίτημά σας.
    Μετά τιμής

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-01-2012, 14:28
  2. ΧΡΗΣΤΕΣ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
    By panos86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 148
    Last Post: 24-09-2011, 01:35
  3. λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες
    By kathy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2005, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •