ΙΔΨ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ΙΔΨ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5

    ΙΔΨ

    Καλησπερα το προβλημα το αντιμετωπιζει η μαμα μου και προσπαθω να την βοηθησω με καθε τροπο. Εδω και χρονια πλενεται με τις ωρες γιατι αισθανεται βρωμικα τα χερια της.Επισης φοβαται οτι χανει λεφτα και αυτο δεν την αφηνει να βγει απο το σπιτι.Ελενχει σχολαστικα αν κλειδωσε τη πορτα αν εκλεισε το θερμοσυφωνα και αλλα τετοια.περνει συνδιασμους χαπιων που της δινει ο ψυχιατρος που επισκεπτεται.Εχει παρει σχεδων τα παντα αλλα τιποτα δεν φαινεται να την βοηθαει.
    Θελω τη βοηθειας σας σε 2 πραγματα.Αν γνωριζετε καποιον γιατρο που να αξιζει στην Θεσσαλονικη και δευτερον τι πρεπει να κανω εγω για να την βοηθησω να νιωσει καλυτερα.Ευχαριστω πολυ να ειστε ολοι καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου Νατασα.
    Λοιπον θα ηθελα να σε ρωτησω αν η μητερα σου περα απο τα φαρμακα κανει και κατι αλλο.
    Ο ψυχιατρος που την παρακολουθει της γραφει μονο τα φαρμακα και τιποτα αλλο?
    Καποια συμβουλευτικη ισως?
    Επισης θελω να ρωτησω τι αποψη εχει η μητερα σου πανω σε αυτο.
    Παραδεχεται οτι εχει προβλημα ή οχι?

  3. #3
    αν είναι άτομο που έχει αντίληψη της κατάστασης του, καταλαβαίνει δλδ αυτο που του συμβαίνει και είναι δεκτικό συμβουλευτικής θα σου συνιστούσα να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία σε ψυχολόγο που ακολουθεί τη γνωστική συμπριφορική μεθοδο η οποία βοηθά στη θεραπεία της ΙΨΔ. Υπάρχει μέθοδος παρατηρησης από το ίδιο το άτομο της σκέψης του και περιορισμού των διαστρεβλωμενων σκεψεων δλδ των ψυχαναγκασμων. Αφού παει που παει σε ψυχιατρο, γιατί να πάει σε άλλο, εκτός αν ο συγκεκριμενος δεν τη βοηθά. Γενικα δοκιμασατε καποια μεθοδο ψυχοθεραπειας εκτος απ τα φαρμακα?
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Αν παραδέχεται οτι οι έμμονες ιδέες της της δημιουργούν πρόβλημα να κάνει ψυχοθεραπεία.Εχώ κάνω ψυχαναλυτικού τύπου και με έχει βοηθήσει.Παίρνω όμως και φάρμακα!

  5. #5
    Quote Originally Posted by zinovia View Post
    Αν παραδέχεται οτι οι έμμονες ιδέες της της δημιουργούν πρόβλημα να κάνει ψυχοθεραπεία.Εχώ κάνω ψυχαναλυτικού τύπου και με έχει βοηθήσει.Παίρνω όμως και φάρμακα!
    Δεν έχω πάρει ποτέ φάρμακα γιατί φοβάμαι την εξάρτηση, παρά το ότι βοηθούν το άτομο να ηρεμήσει. Η ψυχοθεραπεία έχει καλές μεθόδους που βοηθάνε αποτελεσματικά στην ΙΨΔ. Έχω μάθει μια τετοια μέθοδο την οποπια βρηκα πολύ καλή και την έχω μοιραστεί με αρκετους εδώ στο φορουμ. Απ εκεί και πέρα εξαρτάται από το άτομο, πόσο δυνατό είναι και πόσο θέληση έχει να τα εφαρμόσει στην πράξη, δλδ να διευθύνει τη σκέψη του. Τα δύσκολα αφορούν τις αντιστασεις που έχει μεσα του, δλδ μακροχρόνια παγιωμενο τρόπο σκέψης που δύσκολα αλλάζει και τραυματικές εμπειρίες και αποτυχίες στη ζωή που στο τωρα δεν αλλάζουν.
    γιάννης

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όχι εκτός από χάπια δεν της προσφέρει κάτι παραπάνω ο γιατρός.Θα προσπαθήσω να την πείσω να πάμε και σε έναν ψυχολόγο για να κάνει ψυχοθεραπείες. Καταλαβαίνει ότι αυτά που κάνει είναι παράλογα αλλά δεν μπορεί να μην τα κάνει γιατί αγχώνεται πολύ. Το θέμα είναι ότι επειδή βασανίζεται χρόνια πλέον έχει καταθέσει τα όπλα και αρνείται να προσπαθήσει. Επειδή είχαμε και κάποια άλλα προβλήματα στην οικογένεια έχει χειροτερεύσει αισθητά τον τελευταίο καιρό. Είναι 45 χρονών και είναι κρίμα να μην μπορεί να κάνει βασικά πράγματα όπως να βγει για ένα καφέ έξω χωρίς να έχει άγχος. Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό αν γνωρίζετε. Εγώ που μένω μαζί της πρέπει να κάνω αυτά που μου ζητάει?Π.χ να ελέγχω αν η πόρτα είναι κλειδωμένη 5 φορές? 'Η είναι σαν να την ενθαρρύνω να το κάνει? Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια.
    Last edited by natasa89; 11-01-2012 at 05:16.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όχι εκτός από χάπια δεν της προσφέρει κάτι παραπάνω ο γιατρός.Θα προσπαθήσω να την πείσω να πάμε και σε έναν ψυχολόγο για να κάνει ψυχοθεραπείες. Καταλαβαίνει ότι αυτά που κάνει είναι παράλογα αλλά δεν μπορεί να μην τα κάνει γιατί αγχώνεται πολύ. Το θέμα είναι ότι επειδή βασανίζεται χρόνια πλέον έχει καταθέσει τα όπλα και αρνείται να προσπαθήσει. Επειδή είχαμε και κάποια άλλα προβλήματα στην οικογένεια έχει χειροτερεύσει αισθητά τον τελευταίο καιρό. Είναι 45 χρονών και είναι κρίμα να μην μπορεί να κάνει βασικά πράγματα όπως να βγει για ένα καφέ έξω χωρίς να έχει άγχος. Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό αν γνωρίζετε. Εγώ που μένω μαζί της πρέπει να κάνω αυτά που μου ζητάει?Π.χ να ελέγχω αν η πόρτα είναι κλειδωμένη 5 φορές? 'Η είναι σαν να την ενθαρρύνω να το κάνει? Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω πως δεν ειναι σωστο να κανεις εσυ αυτα που ζηταει,αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.
    Μου φαινεται περιεργο να ζηταει απο αλλους να κανουν τους ψυχαναγκασμους της.Τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια δεν θυμαμαι να ζητουσα απο αλλους να κανουν κατι.

    Μπορεις να ρωτησεις αν θελεις τον ψυχιατρο τι πρεπει να κανεις οταν σου ζηταει κατι τετοιο,γιατι η καθε περιπτωση διαφερει.
    Παντως προσπαθησε να την πεισεις να πατε σε εναν ψυχολογο ή σε εναν αλλο ψυχιατρο.
    Γενικα ειναι δεκτικη στο ενδεχομενο να ξεκινησει ψυχοθεραπεια?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    5
    αγαπητη νατάσσα, εγω σχέση με ενα ατομο που πασχει απο ΙΨΔ και πηγα εγω σε ψυχολογο για να δω πωσ πρεπει να τον διαχειριστώ, γιατι η κατασταση με ειχε φθείρει πολύ. Η ψυχολόγοσ λοιπον, μου ειπε να απέχω όσο μπορώ απο αυτά που κάνει, δηλαδή να μην τον βοηθάω σε οτι μου ζηταει!!! και γενικα να μην ασχολούμε καθόλου μαζι του οταν κάνει τα ψυχαναγκαστικά του. Πρεπει η ιδια να ερθει αντιμέτωπει με το προβλημα και να δει οτι ειναι μονη τησ σε αυτό ώστε να παρει την απόφαση να ζητησει βοήθεια και ψυχολογικη εκτός απο χαπια. ο ioannis2 εχει δικειο. ψαξε για ψυχολόγο που εχει ειδικευτει στην συμπεριφοριστικη θεράπεια, ειναι οντως αλήθεια πολυ βοηθητική για ατομα με ΙΨΔ. Σκέψου οτι βελτιώθηκε η συγκατοίκησή μας με τον φιλο μου απλα και μονο επειδη ακολουθησα τις συμβουλέσ τησ ψυχολόγου, φαντασου να πηγαινε κ ο ιδιος ποσο καλυτερα θα ηταν!
    ελπιζω να βοηθησα..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    5
    Το θέμα είναι ότι επειδή εγώ είμαι πολύ ανεκτική απέναντι της, ζητάει τη δικιά μου βοήθεια σε όλα πλέον. Με βάζει να κάνω συνέχεια ελέγχους που αποσκοπούν στο να βεβαιωθεί η ίδια ότι δεν υπάρχει λόγος άγχους η εμμονής. Με βάζει πχ κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί να ελέγχω πόρτες, διακόπτες , βρύσες τα πάντα αν είναι κλειστά.Ο ψυχίατρος που τον ρώτησα μου είπε να μην τη βοηθάω. Αλλά τη λυπάμαι γιατί άμα δεν τη βοηθάω κλαίει και γενικά την πιάνει δυσφορία και άγχος.Και παρ'όλη την προσπάθεια μου , μου λέει πως δεν τη βοηθάω αρκετά..Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω απλά βλέπω πόσο κουράστηκα να τα κάνω αυτά . Σε ψυχολόγο δεν θέλει να πάει γιατί λέει πως δεν θα τη βοηθήσει. Αν δεν τη βοηθάω νιώθω τύψεις ότι την αφήνω μόνη της και δεν το θέλω. Αλλά όλη αυτή η κατάσταση μου έχει δημιουργήσει νεύρα και στεναχώρια επειδή πιέζομαι πολύ στη καθημερινότητα μου δίπλα της. Ίσως να μην τη καταλαβαίνω αρκετά και να είμαι υπερβολική!Σας ευχαριστώ πολύ πάντως!Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλους μας!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νατασα καπως ετσι ομως συντηρεις το προβλημα που πρεπει να αντιμετωπισεις.
    Η μητερα σου πλεον εχει αφεθει γιατι ξερει πως μπορει να σε "χειραγωγει" ωστε να της κανεις τα "χατιρια" και δεν αναλαμβανει πλεον την φροντιδα του εαυτου της.
    Εσυ παλι εισαι μονο 22 χρονων, και ειναι λογικο να εχεις νευρα και να θελεις να ζησεις και την δικια σου ζωη χωρις να εχεις συνεχως το νου σου στην μητερα σου.

    Μιλα της ανοιχτα,πες της οτι πρεπει κατι να κανει για και εσυ δεν αντεχεις πλεον.
    Μην παρασυρεσαι απο το κλαμα και τα παρακαλια της,με αυτο το μονο που καταφερνετε ειναι να βυθιζεστε ολο και περισσοτερο σε μια ψυχοφθορα κατασταση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •