Καλησπέρα και πάλι. :) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    ψυχολογε του φορουμ ολου ,ερχεσαι το βλεπω !

    πριν μου απαντησεις ,(γιατι παλι δεν θα το αφησεις ,σιγα τωρα ) μηπως πρεπει ν αναρωτηθεις λιγο ??
    μια απλη ερωτηση
    ξερεις ο εγωκεντρισμος ειναι ενα θεμα μεγαλο !!!
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  2. #32
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Δεν υπάρχει θέμα κορίτσια αλλά δεν βρίσκω τον λόγο της σύγκρισης. Είπα το πρόβλημα μου δεν είπα κάτι για τα προβλήματα των άλλων παιδιών άρα η σύγκριση είναι περιττή. πρόβλημα μικρό, μεγάλο παραμένει πρόβλημα.

    και ωρε Gypsy Cello σε φόρουμ ψυχολογίας είμαστε λογικό είναι να ακούς δυσάρεστα και προβλήματα. Αυτός είναι κι ο λόγος που όταν επανέρχομαι δεν μπαίνω συχνά γιατί επηρεάζομαι αρνητικά και δεν μπορώ να λειτουργήσω καλά.
    Καλοσώρησες μετα από καιρό....... Καλά κάνεις και δεν μπαινεις συχνά, υπάρχουν πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κάνεις και από αυτα να αντλήσεις δυναμεις. Πάντως μια χαρα πας. Από αυτα που λες ότι σε απασχολούν, σου λέω, συνηδητοποίησε τι ειναι αυτα που σ΄αρεσουν και επικεντρωσε την προσοχη σου σ΄αυτα, είτε πρόκειται για χόμπι και δουλειες είτε για να κερδισεις ανθρωπους, μην αφηνεις ευκαιρίες να χανονται.
    γιάννης

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλά κάνεις και δεν μπαινεις συχνά, υπάρχουν πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κάνεις και από αυτα να αντλήσεις δυναμεις.
    Εχεις δίκιο,η ζωή είναι έξω και οι λύσεις των προβλημάτων ξεκινάνε με www

    Quote Originally Posted by Γάτος View Post

    Τελευταία αισθάνομαι πάλι πολύ άσχημα. Τις 3 τελευταίες μέρες κοιμήθηκα μόνο 2 ώρες και σκέφτομαι πως η αυπνία μπορεί να μου κάνει κακό Δεν ξέρω τι ακριβώς πυροδότησε αυτό το πράγμα. Τις τελευταίες βδομάδες είχα πολλές υποχρεώσεις που με εξόντωσαν, με τις γιορτες βρήκα ευκαιρία να ξεκουραστώ όπου πολλοί ήταν εκείνοι που μου την είπαν επειδή δεν μπορούσα να βγω έξω από την κούραση κάνοντας με να αισθανθώ άσχημα καθώς πολλές φορές κατηγορούμαι πως έχω λιγοστούς φίλους. Παράλληλα αισθάνθηκα πως ένα πολύ γλυκό κατά τα άλλα παιδί με πίεσε για σχέση με πλάγιο τρόπο με αποτέλεσμα να κάνω μπαμ καθώς ταυτόχρονα η σχολή μου ανοίγει και προσπαθώ να με βάλω πάλι σε πρόγραμμα. Το παραπάνω με έφερε σε ρήξη με το συγκεκριμένο άτομο το οποίο ήθελα στη ζωή μου όμως πλέον αισθάνομαι πως δεν μπορώ να του μιλάω γιατί αισθάνομαι πολύ άσχημα. Ταυτόχρονα οι φιλικές μου σχέσεις παρατηρώ πως είναι πέρα βρέχει. Από εκείνη τη μέρα αισθάνομαι πάλι τα ίδια
    Γάτος η αυπνία όντως σου κάνει κακό
    Ωστόσο με τα μάτια βλέπεις,αλλά να ξέρεις οτι ο εγκέφαλος μαγειρεύει ιστοριές...Οπότε το παιδί δεν σου έκανε τίποτα για να νιώθεις άσχημα απλά σε πλησίασε και κατα δεύτερον σκέψου πως έφαγε την χυλόπιτα " έτσι το βλέπει " για μπές λιγο και στην δικιά του ψυχολογία όταν θα βλέπει πως δεν του μιλάς . . .
    Ακουσε η ζωή είναι σαν να γλείφεις μέλι απο ένα αγκάθι,κάποια στιγμή θα φτάσεις σε μια ηλικία που απο 1000000 ανθρώπους που χεις γνωρίσει,1-2 θα είναι οι πραγματικοί φίλοι οπότε μην χαλίεσαι
    γιατί το ίδιο λούκι περνάω και εγώ...
    Σε θέμα "σχέση" έχεις κάτσει και έχεις δεί πως τα λόγια γίνονται στάχτη,μια στάχτη που με τον πρώτο τον αέρα...
    Τα βλέπεις να ανεμίζουν...!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλώστονε πάλι.
    Τι κάνει το παιδί?
    γατόνι, δε νομίζεις ότι φίλοι που δε σέβονται τους ρυθμούς σου, τα όριά σου τα οποιαδήποτε, μπορεί να σε θέλουν λιγάκι εγωιστικά για παρέα? Δεν είναι πρωταρχικό να τους περάσεις το μήνυμα ή σεβάσου ή τράβα παραπέρα? Αν δε τους το περάσεις ή δε θέλουν να το "πιάσουν" δεν είναι δικό σου κομμάτι, είναι δικό τους. Το δικό σου κομμάτι όμως είναι να θέσεις τα όρια, όχι με τρόπο παρακαλετό ή ρίχνοντάς σου ενοχές για πράγματα που πραγματικά δε βλέπω γιατί σου είναι χρήσιμες, πέρα από το να χαλιέσαι να πέφτεις ψυχολογικά και να επιβαρύνεσαι.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #35
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    ...Οπότε το παιδί δεν σου έκανε τίποτα για να νιώθεις άσχημα απλά σε πλησίασε και κατα δεύτερον σκέψου πως έφαγε την χυλόπιτα " έτσι το βλέπει " για μπές λιγο και στην δικιά του ψυχολογία όταν θα βλέπει πως δεν του μιλάς . . .
    Ακουσε η ζωή είναι σαν να γλείφεις μέλι απο ένα αγκάθι,κάποια στιγμή θα φτάσεις σε μια ηλικία που απο 1000000 ανθρώπους που χεις γνωρίσει,1-2 θα είναι οι πραγματικοί φίλοι οπότε μην χαλίεσαι
    γιατί το ίδιο λούκι περνάω και εγώ...
    Συμφωνω Chemistry.
    Γάτος, για να το πολυσκέφτεσαι αυτο με το παιδί και να χαλιέσαι άδικα μου λέει ότι είσαι άνθρωπος που δεν έβλαψε ποτέ κανένα ούτε το παραμικρό. Εσένα σου δημιουργούνται τύψεις απλά με την ιδέα ότι η συμπεριφορά σου πλήγωσε κάποιον. Λόγω της ευαισθησίας και της καλοσύνης που σε διακρίνουν πρόσεχε μην στο τέλος βλάψουν άλλοι εσένα. Όσο για το 1000000 ανθρώπους, συμφωνω με την Chemistry ότι 1-2 θα ναι οι πραγματικοί φίλοι, κι αν εισαι τυχερος λίγο περισσότεροι. Από τους υπόλοιπους μάθε να τους ξεχωρίζεις, είτε γυρνα τους γρηγορα την πλάτη είτε μέσα στα υπόλοιπα τους παίρνε το θετικο που έχουν και κυρίως μάθε να μην σε επηρεάζεσαι από τη συμπεριφορά τους, να γινεσαι βραχος, δλδ ούτε η αυτοπεποίθηση σου να πέφτει ουτε να επιτρεπεις να σε εκμεταλλεύονται.
    γιάννης

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    :P
    Μια μικρη παρενθεση ...
    " τον Chemistry " xaxax!!!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Συμφωνω Chemistry.
    Γάτος, για να το πολυσκέφτεσαι αυτο με το παιδί και να χαλιέσαι άδικα μου λέει ότι είσαι άνθρωπος που δεν έβλαψε ποτέ κανένα ούτε το παραμικρό. Εσένα σου δημιουργούνται τύψεις απλά με την ιδέα ότι η συμπεριφορά σου πλήγωσε κάποιον. Λόγω της ευαισθησίας και της καλοσύνης που σε διακρίνουν πρόσεχε μην στο τέλος βλάψουν άλλοι εσένα. Όσο για το 1000000 ανθρώπους, συμφωνω με την Chemistry ότι 1-2 θα ναι οι πραγματικοί φίλοι, κι αν εισαι τυχερος λίγο περισσότεροι. Από τους υπόλοιπους μάθε να τους ξεχωρίζεις, είτε γυρνα τους γρηγορα την πλάτη είτε μέσα στα υπόλοιπα τους παίρνε το θετικο που έχουν και κυρίως μάθε να μην σε επηρεάζεσαι από τη συμπεριφορά τους, να γινεσαι βραχος, δλδ ούτε η αυτοπεποίθηση σου να πέφτει ουτε να επιτρεπεις να σε εκμεταλλεύονται.
    άρε Γιάννη και εγώ έτσι είμαι, για να μην πληγώσω κανέναν καταλήγω να πληγώνω τον εαυτό μου. Πως διορθώνεται αυτό;


    Γάτε μου είναι ωραίο να έχεις διάφορα ενδιαφέροντα που αποκλινουν από τα συνήθη. Ανέπτυξε τα και θα γνωρίσεις και καινούριους ανθρώπους έτσι. Για παράδειγμα, για την πεζοπορία που είπες, θα μπορούσες να γραφτείς στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης. Αυτοί επεμβαίνουν σε περιπτώσεις σεισμών κ.τ.λ και διοργανώνουν και αναβάσεις στον Ολυμπο (άμα μένεις Θεσσαλονικη, ειδάλλως έχει και στην Αθήνα). Πιστεύω, είναι μια καλή ιδέα για σένα.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #38
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    άρε Γιάννη και εγώ έτσι είμαι, για να μην πληγώσω κανέναν καταλήγω να πληγώνω τον εαυτό μου. Πως διορθώνεται αυτό;


    .
    Να διεκδικάς αυτα που είναι δίκαια και λογικά για σενα. Να μην υποχωρείς για κατι που σου αξίζει ή δικαιούσαι, ούτε να χαριζεις σε άλλους οτιδηποτε σ ανηκει, ειτε υλικο ειτε άυλο, δήθεν για να μην πληγωσεις αυτους. Άμα "παραβιασεις" αυτους τους κανονες τοτε ειναι που πληγωνεσαι. Βεβαια τοχουμε στο χαρακτηρα μας να μαστε ευαισθητοι κι αυτο συμβάλλει. Και μάθε να αποκρούεις τις προσβολές, τουλάχιστο αυτο, κι όχι να ανταποδίδεις. Χρειάζεαται καθημερινή εξάσκηση για να το πετυχεις. Και να σαι οπως λεμε συνεχεια σε ετοιμότητα γι αυτο. Δύσκολα στην πράξη αλλά αφου βρεθηκαμε σ αυτο το δρομο....
    γιάννης

  9. #39
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    :P
    Μια μικρη παρενθεση ...
    " τον Chemistry " xaxax!!!
    οΚ φίλε, λάθος
    γιάννης

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να διεκδικάς αυτα που είναι δίκαια και λογικά για σενα. Να μην υποχωρείς για κατι που σου αξίζει ή δικαιούσαι, ούτε να χαριζεις σε άλλους οτιδηποτε σ ανηκει, ειτε υλικο ειτε άυλο, δήθεν για να μην πληγωσεις αυτους. Άμα "παραβιασεις" αυτους τους κανονες τοτε ειναι που πληγωνεσαι. Βεβαια τοχουμε στο χαρακτηρα μας να μαστε ευαισθητοι κι αυτο συμβάλλει. Και μάθε να αποκρούεις τις προσβολές, τουλάχιστο αυτο, κι όχι να ανταποδίδεις. Χρειάζεαται καθημερινή εξάσκηση για να το πετυχεις. Και να σαι οπως λεμε συνεχεια σε ετοιμότητα γι αυτο. Δύσκολα στην πράξη αλλά αφου βρεθηκαμε σ αυτο το δρομο....
    Δυστυχώς η ζωή είναι ζούγκλα αλλά θηρίο δεν μπορώ να γίνω, δεν μπορώ ν' αλλάξω τον χαρακτήρα μου. Έχεις δίκιο όμως πρέπει να είμαι σε ετοιμότητα γιατί παραμονεύουν πολλοί κίνδυνοι..Και τώρα που σου μιλάω νιώθω πολύ άσχημα..Έχω και ένα άλλο ελάττωμα...δεν μ' αρέσει να εκδικουμαι, δεν είναι στον χαρακτήρα μου, δεν είμαι κακιά πως να το κάνουμε. Σκέφτομαι πως αν μπορούσα να εκδικηθώ θα ένιωθα πιο ξαλαφρωμένη ίσως...δεν ξέρω. Έχουν πει στη μαμά μου πως με τον χαρακτήρα που έχω δεν θα πάω μπροστα. Γιατί η ευγένεια του χαρακτήρα μεταφράζεται ως αδυναμία; Έχω δίκιο, η ζωή είναι ζούγκλα...
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  11. #41
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Δυστυχώς η ζωή είναι ζούγκλα αλλά θηρίο δεν μπορώ να γίνω, δεν μπορώ ν' αλλάξω τον χαρακτήρα μου. Έχεις δίκιο όμως πρέπει να είμαι σε ετοιμότητα γιατί παραμονεύουν πολλοί κίνδυνοι..Και τώρα που σου μιλάω νιώθω πολύ άσχημα..Έχω και ένα άλλο ελάττωμα...δεν μ' αρέσει να εκδικουμαι, δεν είναι στον χαρακτήρα μου, δεν είμαι κακιά πως να το κάνουμε. Σκέφτομαι πως αν μπορούσα να εκδικηθώ θα ένιωθα πιο ξαλαφρωμένη ίσως...δεν ξέρω. Έχουν πει στη μαμά μου πως με τον χαρακτήρα που έχω δεν θα πάω μπροστα. Γιατί η ευγένεια του χαρακτήρα μεταφράζεται ως αδυναμία; Έχω δίκιο, η ζωή είναι ζούγκλα...
    Είναι ζουγκλα η ζωη γι αυτο μας θέλει δυνατούς, και δυστυχως οι χαρακτηρες μας δεν έχουν αυτο το χαρακτηριστικό, γι αυτο και αδικουμαστε γι αυτο μιλαμε συνεχεια για κοινωνική αδικία και ζωή ζούγκλα. Κάπου είχα διαβασει και μου εκανε εντυπωση, στη ζωή δεν είσαι ότι αξίζεις αλλά ότι ζητήσεις. Και συμπληρώνω άμα δε ζητησεις αυτο που σου αξίζει τότε είσαι δυστυχισμενος. Εννοείται χωρίς ποτε να αδικείς. Δυστυχως την εκδικηση την εχουμε μονο στο νου, στην πραξη δεν τη βαζουμε ποτε γιατι ειμαστε αδυναμοι χαρακτηρες να κανουμε κατι τετοιο. Αυτο που σου ξαναλέω, να διεκδικείς αυτα που δικαιούσαι, να επιμένεις, να μιλας γι αυτα, να μη σιωπάς. Σε ετοιμότητα, εννοώ να χεις τα ματια σου ορθανοιχτα συνεχώς και να ξερεις ότι ανα πασα στιγμη θα πρεπει να αποκρουσεις προσβολή. Σ αυτο θα εξασκηθεις με τον καιρο. Δυστυχως έχουν δικιο αυτοι που είπαν στη μαμα σου ότι με τον χαρακτηρα που έχεις δεν θα πας μπροστα, γιατι τους καλούς τους ανθρωπους τους πατανε ή τους βαζουν στο περιθωριο, δεν τους δινουν τιποτα ή τους τα παίρνουν με τροπο ή ακόμα οι ίδιοι χανουν ευκαιρίες μεσα απ τα χερια τους από άλλους κατα τα λοιπα κατωτερους τους! Εξάσκησε τον εαυτο σου, φιλικη μου συμβουλη, στο να κανει αυτα τα δυο πραγματα που μολις σου εισηγηθηκα. Θα ναι καπως καλύτερα τα πράγματα και θα νοιωθεις χαρα μετα από καθε βημα.
    γιάννης

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    η μη ανταπόδοση του κακού δεν είναι θέμα αδυναμίας πιστεύω αλλά του ότι δεν μπορούσα να γίνω κακιά. Πλέον όμως μου έχουν κάνει τόσα που το ποτήρι έχει ξεχειλίσει, νιώθω πικρα και πόνο περισσότερο από μίσος και οργή και φοβάμαι μήπως κάνω κακό στον εαυτό μου. Γιάννη μου, σ΄ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου και με στηρίζεις. Είσαι από τα ελάχιστα μέλη που εκτιμώ πραγματικά.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #43
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    η μη ανταπόδοση του κακού δεν είναι θέμα αδυναμίας πιστεύω αλλά του ότι δεν μπορούσα να γίνω κακιά. Πλέον όμως μου έχουν κάνει τόσα που το ποτήρι έχει ξεχειλίσει, νιώθω πικρα και πόνο περισσότερο από μίσος και οργή και φοβάμαι μήπως κάνω κακό στον εαυτό μου. Γιάννη μου, σ΄ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι μαζί μου και με στηρίζεις. Είσαι από τα ελάχιστα μέλη που εκτιμώ πραγματικά.
    Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Όπως είχα ξαναγράψει και θυμαμαι το σχολιασες με πολυ ωραιο τροπο, ένα απ τους βασικους λογους που γραφω εδω, είναι, να βοηθήσω άλλους να μην πάθουν αυτα που έπαθα εγώ. Γι αυτό και σε αρκετες περιπτωσεις καταλαβαινω σε τι κατασταση βρισκεται ο άλλος, σαν να ξέρω τι έχει πάθει, και δίνω πιστευω ευστοχες απαντησεις. Είτε το νοιωθουμε είτε όχι στους άλλους που έχουν καποιο πρόβλημα πρέπει να δινουμε απαντησεις γεμάτες αισιοδοξία και ελπίδα.
    Δεν μιλω για ανταπόδοση μιλω για αντιμετωπιση, δλδ να μην επιτρεψεις σε καποιον να σε βλαψει, δλδ να τον σταματησεις, να τον κανεις να φυγει, να ξερει ότι δε σηκωνεις τετοια. Κι αυτο όπως σου ξαναπα γινεται με συνεχη εξασκηση καθε φορα που βρισκεσαι σε τετοιες καταστασεις και με το να έχεις τα ματια σου ανοιχτα. Τη μη ανταποδοση του κακου δεν τη βλεπω σαν θεμα αδυναμίας. Μπορει και να ναι μπορει και όχι, μπορει οι αρχες και η καλοσυνη καποιου να μην του το επιτρεπουν, μπορει άλλος να θελει να εκδικηθει αλλά λόγω φοβου να τα κρατα όλα στο κεφαλι του. Όταν μιλω για αδυναμία εννοώ πως οι αδυναμοι χαρακτηρες συχνα πέφτουν θυματα εκμετάλλευσης. Γι αυτο να το χειριστεις όπως ειπαμε. Και να μην πεφτει η αυτοεκτιμηση σου επειδη σε αδίκησαν.
    γιάννης

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σας ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!!! :* :*

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλοσώρησες μετα από καιρό....... Καλά κάνεις και δεν μπαινεις συχνά, υπάρχουν πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κάνεις και από αυτα να αντλήσεις δυναμεις. Πάντως μια χαρα πας. Από αυτα που λες ότι σε απασχολούν, σου λέω, συνηδητοποίησε τι ειναι αυτα που σ΄αρεσουν και επικεντρωσε την προσοχη σου σ΄αυτα, είτε πρόκειται για χόμπι και δουλειες είτε για να κερδισεις ανθρωπους, μην αφηνεις ευκαιρίες να χανονται.

    ...

    Γάτος, για να το πολυσκέφτεσαι αυτο με το παιδί και να χαλιέσαι άδικα μου λέει ότι είσαι άνθρωπος που δεν έβλαψε ποτέ κανένα ούτε το παραμικρό. Εσένα σου δημιουργούνται τύψεις απλά με την ιδέα ότι η συμπεριφορά σου πλήγωσε κάποιον. Λόγω της ευαισθησίας και της καλοσύνης που σε διακρίνουν πρόσεχε μην στο τέλος βλάψουν άλλοι εσένα. Όσο για το 1000000 ανθρώπους, συμφωνω με την Chemistry ότι 1-2 θα ναι οι πραγματικοί φίλοι, κι αν εισαι τυχερος λίγο περισσότεροι. Από τους υπόλοιπους μάθε να τους ξεχωρίζεις, είτε γυρνα τους γρηγορα την πλάτη είτε μέσα στα υπόλοιπα τους παίρνε το θετικο που έχουν και κυρίως μάθε να μην σε επηρεάζεσαι από τη συμπεριφορά τους, να γινεσαι βραχος, δλδ ούτε η αυτοπεποίθηση σου να πέφτει ουτε να επιτρεπεις να σε εκμεταλλεύονται.
    Προσπαθώ τζονι απλά όπως έχω πει τα τελευταία χρόνια έχουν κυλήσει τόσο γρήγορα τα πράγματα που δεν προλαβαίνω τις εξελίξεις. Επίσης καταλαβαίνω κι ο ίδιος την εξέλιξη που είναι κάπως απότομη συγκρίνοντας π.χ. τις περυσινές μου σκέψεις με τις φετινές. Επίσης αυτό που αναφέρεις το να μην επηρεάζομαι είναι μεγάλο πρόβλημα καθώς επηρεάζομαι πολύ εύκολα. Ποιος ο τρόπος να σταματήσει αυτό; Για την αυτοπεποιθηση ασε δεν το συζητω. :/

    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    ...
    Γάτος η αυπνία όντως σου κάνει κακό
    Ωστόσο με τα μάτια βλέπεις,αλλά να ξέρεις οτι ο εγκέφαλος μαγειρεύει ιστοριές...Οπότε το παιδί δεν σου έκανε τίποτα για να νιώθεις άσχημα απλά σε πλησίασε και κατα δεύτερον σκέψου πως έφαγε την χυλόπιτα " έτσι το βλέπει " για μπές λιγο και στην δικιά του ψυχολογία όταν θα βλέπει πως δεν του μιλάς . . .
    Ακουσε η ζωή είναι σαν να γλείφεις μέλι απο ένα αγκάθι,κάποια στιγμή θα φτάσεις σε μια ηλικία που απο 1000000 ανθρώπους που χεις γνωρίσει,1-2 θα είναι οι πραγματικοί φίλοι οπότε μην χαλίεσαι
    γιατί το ίδιο λούκι περνάω και εγώ...
    Σε θέμα "σχέση" έχεις κάτσει και έχεις δεί πως τα λόγια γίνονται στάχτη,μια στάχτη που με τον πρώτο τον αέρα...
    Τα βλέπεις να ανεμίζουν...!!!
    Βασικά ναι μπαίνω στη θέση του απλά το ανέφερα και κάποια στιγμή δεν μπορούσα να το διαχειριστώ άλλο. Επίσης έχω πολλά θέματα να λύσω ταυτόχρονα κ προσπαθώντας να τα βάλω σε μια σειρά μου έπεσαν πάνω στο κεφαλι μου ταυτόχρονα όλα :/ Είναι και το κομμάτι των φίλων, βλέπω τους άλλους να έχουν μια τεράααααααστια παρέα (βέβαια είναι εικονική γτ κανένας δεν στηρίζει τον άλλο συνήθως) και λέω τι στο καλο κάνω λάθος; Συμφωνώ πως 100000 άτομα δεν είναι φίλοι μου αλλά έχω θέμα στο να εντοπίσω ακόμα και αυτούς τους 1-2.

    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Καλώστονε πάλι.
    Τι κάνει το παιδί?
    γατόνι, δε νομίζεις ότι φίλοι που δε σέβονται τους ρυθμούς σου, τα όριά σου τα οποιαδήποτε, μπορεί να σε θέλουν λιγάκι εγωιστικά για παρέα? Δεν είναι πρωταρχικό να τους περάσεις το μήνυμα ή σεβάσου ή τράβα παραπέρα? Αν δε τους το περάσεις ή δε θέλουν να το "πιάσουν" δεν είναι δικό σου κομμάτι, είναι δικό τους. Το δικό σου κομμάτι όμως είναι να θέσεις τα όρια, όχι με τρόπο παρακαλετό ή ρίχνοντάς σου ενοχές για πράγματα που πραγματικά δε βλέπω γιατί σου είναι χρήσιμες, πέρα από το να χαλιέσαι να πέφτεις ψυχολογικά και να επιβαρύνεσαι.
    Καλώς σας βρήκααααα :* :* Αυτό που λες το σκέφτηκα είναι μια σκέψη που κάνω τελευταία πως έθεσα ένα όριο άρα εφόσον δεν το σεβάστηκε και αυτό έγινε κατ' επανάληψη σημαίνει πως δεν σεβόταν κι εμένα παράλληλα καθώς και τις επιθυμίες μου <τελευταία έκανε και κάποια απαξιωτικά σχόλια είχα παρατηρήσει πάνω στα νεύρα του>. Τους το περνάω αλλά στο τέλος μου λεν πως είμαι ο κακός, ο σκληρός και ο αλύγιστος που δε δέχεται μύγα στο σπαθί του. κι οι ανεξήγητες ενοχές δεν μπορω να καταλάβω από που προέρχονται :/
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Από τη μάθησή μας προφανώς γάτε μου προέρχονται οι ενοχές. Αχ, με συγκίνησες, αν είσαι και μαύρος γάτος, ακόμη καλύτερα.:P
    Δεν πειράζει, και οι ενοχές πολεμούνται. Σταθερός να μένεις και να μη σε παίρνει από κάτω. Να το κρατάς, καταλαβαίνεις. (αλλά εγώ "κρατιέμαι" ανά παναγιωτοπούλου, λολ)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπιασα παλι φαρμακο παλι
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 12-06-2011, 21:23
  2. Καλησπερα
    By moufa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2011, 20:06
  3. Καλησπερα
    By moufa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 21-03-2011, 02:33
  4. καλησπερα
    By Nikakikoukou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2010, 00:08
  5. Καλησπέρα
    By Κεφαλλονιά in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 09-06-2010, 20:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •