καλο κουραγιο μωρε αδερφια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100

    Cool καλο κουραγιο μωρε αδερφια

    γεια σασ...βλεπω ειμαστε πολλοι???κ ειμαι και γω μια ακομα καταθλιπτικη 23 χρονων που τα χω ολα αλλα.....αυτο το αλλα....μην μασατε για ολα υπαρχουν λυσεισ.....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Ετσι να εισαι δυνατη....
    Το αλλα και το γιατι μην τα ψαχνεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    αν μπορω ας κανω και αλλιωσ φιλεναδα... τα τελευταια 2 κ κατι χρονια καταθλιψη σημερα πηρα το πρωτο μου χαπι......ναιιιιιιιιιιιιι!!!!ε χω φοβιεσ σε σχεση με τουσ αλλουσ την γνωμη τουσ κ κοινωνικεσ φοβιεσ.....δεν πισευα ποτε οτι θα μου συμβει...κ ομωσ απορω ακομα πωσ αφησα τον εαυτο μου ετσι αγιατρευτο....μονο να βαφω τα μαλλια μου ηξερα,....ηρθε ο καιροσ να βαψω την ψυχη μου και να πεταξω τα μαυρα........

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    χεχε οχι και φιλεναδα,αντρας ειμαι
    θα βρεις θεραπεια φενεται πως εισαι δυνατη!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    οοοοpppppsssss......να με συμπαθας!!!!!αν ημουν δυνατη δεν θα παθαινα καταθλιψη......2,5 κενα χρονια.....κ το χειροτερο ειδα το ασχημοτερο προσωπο των ανθρωπων ..........κ δικων μου κοντινων ανθρωπων να λενε α εχει ψυχολογικα..λεσ κ φερω πανω μου δεν ξερω κ γω τι........παντα εκανα τουσ αλλουσ να γελανε κ οταν πλεον στερεψα απο χαρα......εξαφανιζολ!!!δεν βαριεσαι......

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    98
    Σε καταλαβαίνω.Κι εγώ λίγο αργά βέβαια κατάλαβα την διπροσωπία και την κακία των ανθρώπων.Κατάθλιψη πέρασα πέρσι πολύ βαριάς μορφής.Σε δυο τρεις φίλες που το εκμυστηρεύτηκα με γράψαν στα παπάρια τους επειδή προφανώς δεν έχουν ιδέα για το τι σημαίνει κατάθλιψη.Η αλήθεια είναι ότι αν δεν το έχεις ζήσει δεν ξέρεις πως είναι και πως πονάει.
    Εσύ για ποιον λόγο έπαθες κατάθλιψη;Έτσι απλά;

  7. #7
    η καταθλιψη δεν ξεκινα από το κεφαλι αλλα έξω απ αυτο, από προβλήματα και ατυχίες στη ζωή. κουραγιο και δυναμη.....
    γιάννης

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    περαστικά καπα. δεν είναι τίποτε. Τα εκατό πρώτα χρόνια είναι δύσκολα. μετά δε συνηθίζεις καθόλου, απλά βαριέσαι τόσο που θες να πεθάνεις.λολ
    Το χιούμορ σου θα επιστρέψει, είναι σαν το ποδήλατο, δεν το ξεχνάς ποτέ όταν το μάθεις. Έτσι λένε, εγώ το ξέχασα πάντως. χαχχαα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    η καταθλιψη δεν ξεκινα από το κεφαλι αλλα έξω απ αυτο, από προβλήματα και ατυχίες στη ζωή. κουραγιο και δυναμη.....
    Καλημέρα. Έτσι είναι Γιάννη. Καλό το μερίδιο στα γονίδια... χμμ, καλή και η προδιάθεση, αλλά... τελικά συμφωνώ μαζί σου, λολ!... τα υπόλοιπα δε με έπεισαν ποτέ και ιδιαίτερα... η ατυχία, τυχόν απώλειες προσώπων, οικονομική ανέχεια, μαλακισμένοι γονείς που είπαν να αφήσουν κι αυτοί την... πορδή τους σε αυτό τον κόσμο και... βουαλά!... καλώς όρισες κε καταθλιπτικέ στον κόσμο, λολ!...
    Καπαμαρού, πάρτο και λίγο αλλιώς... είσαι νινί ακόμη και ψάξτο το θέμα... η κατάθλιψη είναι και πολύ σπουδαία πράματα ταυτόχρονα, όσο κι αν σου ακούγεται κουλό αυτή τη στιγμή... και μη πέφτεις στην παγίδα του "αδύναμου" που μόνο σε αυτόν θα συμβεί...
    Είναι και άμυνα, είναι και προστασία όταν πια το σώμα πρέπει να κάνει ένα διάλλειμα - ένα κιτ - κατ, είναι και αποστασιοποίηση - χρειαζούμενη - όταν το συναίσθημα αρνείται να δεχτεί άλλα ερεθίσματα για να μη πυροδοτηθεί προς... ανάφλεξη ο εγκέφαλος, είναι και δημιουργία... κι όλα αυτά μαζί, λέγονται μαθήματα ζωής...

    Ρέϊν, κάποιος μου είπε ένα ανέκδοτο το πρωϊ... ότι οι βουλευτές μας για παράδειγμα, είναι λέει... υγιείς...... Καπαμαρού μη φοβηθείς να δεχτείς πως όλοι οι άνθρωποι είναι ψυχασθενείς... κι αν θες το ξανασυζητάμε μόνο όταν βρεθεί ένας που θα με πείσει για το αντίθετο... να "φοβάσαι" όσους σκούζουν για το αντίθετο. Η κατάθλιψη είναι κομμάτι σου, και τα κομμάτια μας οφείλουμε να τα αγαπάμε... καλημερούδια!...

  10. #10
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    .....Είναι και άμυνα, είναι και προστασία όταν πια το σώμα πρέπει να κάνει ένα διάλλειμα - ένα κιτ - κατ, είναι και αποστασιοποίηση - χρειαζούμενη - όταν το συναίσθημα αρνείται να δεχτεί άλλα ερεθίσματα για να μη πυροδοτηθεί προς... ανάφλεξη ο εγκέφαλος, είναι και δημιουργία... κι όλα αυτά μαζί, λέγονται μαθήματα ζωής...

    ...
    Πιστευω ότι η κατάθλιψη κρατα τον άνθρωπο σε αδράνεια, τρόπον τινά τον νεκρώνει, γιατί τον βυθίζει σε σκέψεις οι οποίες αναλώνονται στο να επαναφερουν στη μνημη και να επεξεργάζονται συνεχώς γεγονότα και δη δυσάρεστα από τη ζωη του ατόμου. Έτσι το άτομο πάυει να σκέφταται δημιουργηκα και να βαζει στόχους, δεν μπορει να αντεπεξελθει σε πνευματικη εργασία, για αισιοδοξια δεν μιλαμε καν, οποτε η καθημερινότητα του σε όλους τους τομείς είναι μια συνεχής απραξία. Χάνει ακόμα και τις ευκαιρίες που παιρνανε από μπροστα του οι οποίες θα τον βοηθούσαν να ξεπερασει ή τουλάχιστο βα απαλύνει την κατάσταση του ή οποίες θα τον βοηθούσαν να ξεπεράσει αυτα που του προκάλεσαν την καταθλιψη. Πιστευω η καταθλιψη είναι γνωρισμα αδυναμων και συγχρόνως ευαίσθητων χαρακτηρων. Τουλάχιστον να μαστε πολύ προσεκτικοι στο μέλλον, μέσα από τα παθηματα μας να μην επιτρεψουμε να παθουμε τα ίδια.

    Καπαμαρού,
    Είσαι 23 χρονών, κάνε κάτι, δες ενα καλο ψυχολόγο, είναι μεγάλο κριμα στην ηλικια σου να υποφερεις από τετοιο πρόβλημα, καταστρέφεςι από τωρα το μέλλον σου. Δες κάποιον ειδικό, ή μιλα με ένα πολύ δικο σου ατομο που σε καταλαβαίνει. Πρέπει να ξεκινησεις από κάπου ωστε να το ξεπερασεις, μην το αμελεις άλλο! Κάνε κάτι, ξεκινα απο μια άκρη, κι αν εγιναν λάθη, δόξα τω Θεω είσαι νεα κοπέλα, έχεις χρόνια να το διορθωσεις και να φτιαξεις καλύτερα τη ζωη σου.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Συμφωνώ πολύ με τη ροκ σε αυτό το ποστ. Η κατάθλιψη μπορεί όντως να σε σπρώξει προς αλλαγή κατεύθυνσης στη ζωή σου. Αν δλδ πεις στον εαυτό σου πως υπάρχουν ίσως κομμάτια στην καθημερινότητά σου, στις συνθήκες ζωής σου, στις ανθρώπινές σου σχέσεις που μπορεί να ευθύνονται, τότε να τα εξετάσεις, τι σε βαραίνει, τι σε ενοχλεί στο περιβάλλον σου, τι σε πιέζει ίσως, τι σε κάνει να αισθάνεσαι καταναγκασμό ξερωγώ, ή οτιδήποτε άλλο, όπως και τι ΣΚΕΨΕΙΣ μπορεί να είναι "σπρωχτικές" προς την κατάθλιψη, αδόκιμη έκφραση, αλλά οι σκέψεις πιστεύω πως όντως σπρώχνουν προς κατευθύνσεις, αν οι σκέψεις είναι απελπισίας, πχ, μπορεί και η ίδια να συντηρείς κατά κάποιον τρόπο την παραμονή. Και μη στενοχωριέσαι, δεν υπάρχει άνθρωπος που να είναι πάντα ουάου και λετς ντάνς, όλες έχουμε ups n'downs. To παλεύεις, φαίνεται.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    den eixa dei posoi apanthsate.......ligo me mperdeyei to forum na pw thn alitheia,......sas kserw sxedon oloys sas....exw ginei expert pleon sta site psyxologias.........!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    eimai kopela......phgainw se psyxologo hdh ........k omologw oti eimai kalytera......den pisteya pote oti tha thn akoysw stereofwnika sta 20 moy xronia...vasika twra poy to skeftomai badiza arga pros thn katathlipsh apo mikrh hlikeia....eyxaristw poy epikoikwnisate mazi moy...mesa mnm.....poly symantiko.....sas mercw......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    esena filh anemelh kserw olh soy thn istoria....na kseres poso ponaw toys anthrwpoys poy exoyn themata san k emena......mono o enas mporei na katalabei ton allo......

Similar Threads

  1. Τραγουδια που μας δινουν κουραγιο....!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2010, 22:08
  2. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00
  3. Τα κακοποιημένα παιδιά σαν αδέρφια
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-01-2010, 11:43
  4. Replies: 18
    Last Post: 01-07-2006, 12:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •