Η δικη μου ιστορια - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 129
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Μην αγχωνεστε για το \"αυριο\" κοριτσια. Το μοναδικο μελημα μας ειναι το \"σημερα\". Οσο καλυτερα κατορθωνουμε να περναμε την καθε μερα τοσο πιο ποιοτικη ειναι η ζωη μας.
    ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τι του επιφυλλασσει το \"αυριο\". Δεν ειναι κριμα να ανησυχουμε και να αφηνουμε το \"σημερα\" να περνα
    εντελως ανεκμεταλλευτο;;;

    Και να θυμαστε πως καθε περιπτωση εδω μεσα ειναι εντελως διαφορετικη. Εξαρταται αμεσα πο το χαρακτηρα του καθενος μας, το περιβαλλον μας, τη δυναμη που εχουμε και τον τροπο που τη χρησιμοποιουμε καθως και απο τις πιεσεις που δεχομαστε στην καθημερινοτητα μας!

    Μην πανικοβαλεστε λοιπον. Συγκεντρωθειτε στη θεραπεια σας και καντε το καλυτερο δυνατο για να φτιαξετε τη ζωη σας στα μετρα σας. Μην αφηνετε ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΝΕΝΑΝ να σας αποδυναμωνει. Αυτο ειναι το μυστικο τελικα...

  2. #62
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Πολύ σοφά αυτά που λές Lenaki. Όσο νωρίτερα τα καταλάβουμε τόσο το καλύτερο!
    Ευχαριστώ για όλα!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    xara μου καλησπέρα!!!!!!!

    Όταν λες ότι επανήλθε το όλο θέμα μετά από καιρό παρόλο την χρόνια αγωγή σου πως το εννοείς? Δεν βίωσες δηλαδή κανένα χοντρό αρνητικό περιστατικό ή σχετικές δυσκολίες στη ζωή σου που ξύπνησαν τα συμπτώματα άγχους και πανικού?

    Ήσουν δηλαδή σε ισορροπήμένη οικογενειακή και επαγγελματική κατάσταση όταν ενεργοποιήθηκαν πάλι?
    Στο ρωτάω αυτό γιατί εμένα παρόλο την αγωγή μου........η υποτροπή που είχα πριν 2 χρόνια έγινε από χοντρά λούκια που πέρασα στην καθημερινή μου ζωή........

    Άλλωστε η όποια αγωγή μας δεν είναι η απόλυτη αμυντική πανάκια ακόμα και 800 χρόνια να την ακολουθείς , τη στιγμή που εξωγενείς αρνητικοί παράγοντες μπορούν ανά πάσα στιγμή πάλι να μας αποσυντονίσουν έστω και προσωρινά.......

    Ούτε την ψυχανάλυση προσωπικά θεωρώ πανάκια!!!!!!!!! Απλώς τη θεωρώ ώς ένα βασικό ενισχυτικό όπλο που αν κάποιος το χρησιμοποιήσει - αποκτά σίγουρα περισσότερες αμυντικές αντοχές και επίγνωση θετικής δράσης σε μελλοντικές επιθέσεις αρνητικών συναισθημάτων που μπορούν να οδηγήσουν σε νέα ψυχολογική του πτώση ή υποτροπή.
    Υπάρχουν όμως πολλοί άλλοι παράγοντες που μπορούν να ρίξουν κάποιον ψυχολογικά , ακόμα και αν ακολουθεί ψυχανάλυση, η οποία έχει δείξει απόλυτη επιτυχία.
    Κανένας θεράπων ιατρός δεν δίνει 100% εγγύηση φαρμακευτικής ή ψυχαναλυτικής θεραπείας εφ όρου ζωής του ασθενούς και αυτό πρέπει λειτουργικά να το κατανοήσουν όλοι, δεδομένου ότι πρώτον κάθε ψυχική δομή έχει τις ιδιαιτερότητές της και δεύτερον δεν μπορεί να είναι μάντης ο γιατρός για να προβλέψει τις όποιες διακυμάνσεις ή επιδράσεις μπορούν να δημιουργήσουν μιαν υποτροπή μελλοντικά στον ασθενή που παρακολουθεί.........

    Όλα κάνουν μια λογική.........ΦΙΛΙΑ!!!!!

  4. #64
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    28
    Gennh8hkame oloi mas gia na prospa8oume,an den prospa8eis den perneis,an den dwseis den perneis,an den prosfereis xaneis!Autoi pou den prospa8oun gia na zhsoun thn zwh me ton pio eukolo tropo pou mporoun einai pragmatika dunatoi,autoi einai pou den to vazoun katw,anti8etws oi alloi pou den prosferoun tipota einai deiloi,kakoma8hmenoi kai den anoigoun ta matia tous na koita3oun ton kosmo,giati fovountai..Esy loipon mhn to valeis pote katw,zhse oso mporeis na zhseis,psa3e ton eauto sou oso pio polu mporeis kai epishs otan erxontai stigmes pou les \'\'ma giati se emena\'\'?skepsou ta paidia pou upoferoun,paidia pou den exoun na fane..

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Braveheartroll καλημέρα!!!!!!!!

    Σε παρακαλώ ακολούθησε τους κανόνες του forum και γράφε ελληνικά για να σε καταλαβαίνουμε!!!!!

    Ευχαριστώ!!

  6. #66
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Ολγα μου η αληθεια ειναι οτι συνεβησαν καποια γεγονοτα δυσαρεστα οχι ομως τοσο εντονα.Δηλαδη καθε φορα που θα μας συμβαινουν δυσαρεστα θα περναμε αυτο το λουκι;Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Όχι xara μου αλλά όλα συνδέονται μεταξύ τους σε επίπεδο αντιδράσεων της ψυχολογίας μας......ιδιαίτερα αν αυτή έχει και κάποιο ιστορικό όπως το δικό μας.........

  8. #68
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Γεια σας παιδια.Τι κανετε,ελπιζω να πανε ολα καλα.εγω ξεκινησα ψυχαναλυση και οι εντυπωσεις αν εξαιρεσουμε το οικονομικο ειναι πολυ θετικες.Σημερα ειχα συναντηση ο ψυχαναλυτης μου με τους γονεις μου και νιωθω αρκετα ανακουφισμενη.Ειναι πολυ σημαντικο να εχεις τη στηριξη των δικων σου σε ολη αυτη τη φαση.Ειμαι πολυ αισιοδοξη και να ειστε και εσεις.Ολα θα πανε καλα.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Μπραβο Χαρα μου! Το οτι ξεκινας με αισιοδοξια ειναι πολυ σημαντικο.

    Ευχομαι απο καρδιας να εχεις γρηγορα καλα αποτελεσματα!

  10. #70
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Σ ευχαριστω λενακι μου.Και σ εσενα ευχομαι το ιδιο.Εσυ πως εισαι;

  11. #71
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

    Χαρά χαίρομαι πολύ που είσαι αισιόδοξη, να είσαι πάντα έτσι και να έχεις και τα καλύτερα αποτελέσματα!

    Νικολέτα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Πολεμαω Χαρα μου και προσπαθω να κρατησω ψηλα το ηθικο μου

  13. #73
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Σ ευχαριστω νικολετα μου και σ εσενα ευχομαι τα καλυτερα οπως και σε ολους γιατι μας συνδεουν κοινα βιωματα.

  14. #74
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Kαλημέρα!

    το Σάββατο ενώ ήμουν για ψώνια και έχοντας καλή διάθεση, ξαφνικά πήγε να με πιάσει ένας πανικός. Δεν είπα τίποτε σε κανέναν και έπεισα τον εαυτό μου να μην του δώσει και πολλή σημασία. Έφυγε σχετικά γρήγορα. Μάλλον αρχίζω να συνηθίζω και να αποδέχομαι αυτήν την κατάσταση. Με πειράζει μόνο μερικές φορές που οι δικοί μου άνθρωποι με έχουν για αδύναμη και ευαίσθητη και μάλλον δεν μπορούν να με καταλάβουν, όση διάθεση και να έχουν. Γι\'αυτό και περιμένω να μιλήσω μαζί σας που ξέρω πως θα καταλάβετε τα συναισθήματά μου. Lenaki, χαρά πώς είστε εσείς?

    Νικολέτα

  15. #75
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Νικολετα μου εγω ειμαι αρκετα καλυτερα.Μονο μια ελαφρια ζαλαδα ερχεται που και που για να μου θυμισει οτι οι φοβοι μου δεν εχουν φυγει τελειως.Προσπαθω ομως να μη δινω σημασια οπως κι εσυ και να συνεχισω κανονικα τη ζωη μου.Οσο για το οτι οι δικοι σου σε θεωρουν αδυναμη μακαρι να ηξεραν τι δυναμη κρυβεις και αντιμετωπιζεις αυτη την κατασταση.Οσοι δεν το εχουν βιωσει δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εκεινη τη στιγμη βιωνουμε το θανατο.Εσυ τι φαρμακευτικη αγωγη ακολουθεις;

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •