Η δικη μου ιστορια - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 129
  1. #91
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    χαρα καλημερα,

    ειμαι καινουργια στο site και μολις τωρα διαβασα για το προβλημα σου
    περναω ακριβως το ιδιο..
    κρισεις πανικου, καθημερινες ζαλαδες (σκεψου οτι κυκλοφορω παντου με το πιεσομετρο γιατι νομιζω οτι μου πεφτει η πιεση), αγοραφοβια, δεν βγαινω για ψωνια, δεν βγαινω γενικως.
    οταν σκεφτομαι οτι εχω να παω καπου εστω και σουπερ μαρκετ, ζαλιζομαι πολυ ομως!! ΄
    οσες εξετασεις κι αν εκανα, δεν εδειξαν τιποτα το παθολογικο.
    μεχρι μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου εκανα

    ολα ειναι στο μυαλο μας, αυτο ειναι το μονο σιγουρο
    και αν η κασσετα \" θ\'αρρωστησω\" παιζει συνεχως, το σωμα κανει ο,τι του λεει το μυαλο...

    πρεπει να λεμε \" ειμαι καλα, δεν θα παθω τιποτα\"
    αν το λεμε καθε μερα και το πιστευουμε , το σωμα μας θα αντιδρασει θετικα

    αν του δινουμε διαρκως αρνητικες πληροφοριες, αντιδρα αρνητικα..

    κουραγιο..

    φιλια

  2. #92
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Δεν θα το πιστεψεις αλλα και εγω εχω παντα μαζι μου πιεσομετρο και πριν παω καπου παιρνω παντα την πιεση μου για να καθησυχαστω.Σε καταλαβαινω απολυτα.Τωρα που εχω αρχισει ψυχαναλυση τα πραγματα βελτιωνονται αισθητα.Εχω αρχισει να μειωνω και τη φαρμακευτικη αγωγη και γενικοτερα ειμαι αισιοδοξη.Εσυ τι τροπους αντιμετωπισης του προβληματος ακολουθεις;Ποσο καιρο ταλαιπωρεισαι;Να εισαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα;Περιμενω νεα σου.

  3. #93
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΩ
    Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΔΟΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΝΑΡΚΩΜΑΝΗ Η ΔΟΣΗ ΤΟΥ
    ΝΙΩΘΩ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ
    ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΛΕΟΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΣΑΝΤΕΣ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΜΕΣΑ...
    ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΦΕΥΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΕΙΜΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ) ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΩ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΜΟΥ

    ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΩ...ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ..
    ΔΕΝ ΠΑΩ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ..
    ΤΡΕΛΑ!!

    Η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ
    ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

    ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΕΓΩ...


    10 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΑΣΤΑ...

    ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ?

    ΠΕΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΙΝΑ
    ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ??
    ΕΓΩ 30

  4. #94
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Eιμαι 22.Μενω αθηνα.Εχουμε παρα πολλα κοινα.Εγω δεν ταλαιπωρουμαι τοσα πολλα χρονια.Πρεπει να βρεις τι κρυβεται πισω απο τις ζαλαδες.Ο οργανισμος μας με τις ζαλαδες μας χτυπαει καμπανακια οτι υπαρχει κατι στο οποιο δεν δινουμε και πολυ σημασια.Εγω οταν ζαλιζομαι λεω στον εαυτο μου οτι και να πεσω καποιος θα με σηκωσει,δεν ειναι κατι τοσο τραγικο.Τοσα χρονια που ζαλιζεσαι εχεις λιποθυμησει ποτε;Δεν προκειται να λιποθυμησεις.Οσο για το πιεσομετρο ειναι καλυτερα να μοιραστεις με τον αντρα σου το προβλημα που περνας.Ετσι θα ανακουφιστεις.

  5. #95
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    οντως ποτε δεν εχω λιποθυμησει
    ξερεις τι φοβαμαι?
    οτι αν λιποθυμησω δεν θα ξαναξυπνησω... συν το οτι θα γινω ρεζιλι στους γυρω..

    και το προβλημα με το φαγητο ειναι τεραστιο.. βγαινω για φαγητο, και τρωω στο αυτοκινητο για να μη λιποθυμησω..

    ο αντρας μου το 2005 με γνωρισε 58 κιλα και τωρα ειμαι 64!!

    εχω απελπιστει..
    αφου ξυπναω καθε βραδυ με ζαλαδα, παω στην κουζινα κ τρωω γιατι νομιζω οτι εχω υποταση..

    εισαι μικρουλα εσυ.. να το πολεμησεις οσο ειναι καιρος.. μην το αφησεις να σου φαει τα καλυτερα σου χρονια

    που μενεις??
    θα ηθελα πολυ να γνωριστουμε απο κοντα θα εχουμε πολλα να πουμε..

  6. #96
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    athina
    Posts
    67
    Χαρά καλωσόρισες!ελπιζω να σου πανε ολα καλα....καλα χριστουγεννα σου ευχομαι...
    και καλο κουραγιο!!

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σας!
    Είμαι καινούργιο μέλος στο forum (σήμερα γράφτηκα) και διαβάζοντας τα μηνύματα σας βρίκα ότι έχω πολλά κοινά με εσάς.Εχω κι εγώ ψυχοσωματικά συμπτώματα (ζαλάδες,αίσθημα λιποθυμίας),κρίσεις πανικού και κατάθλιψη.Φυσικά έχω κάνει εξετάσεις και δεν μου έχουν βρει τίποτα παθολογικό.Παιδεύομαι δυστυχώς πολλά χρόνια με όλα.Υπάρχουν διαστήματα που με παίρνει από κάτω και κλείνομαι τελείως στο σπίτι,άλλες φορές πάλι κάνω προσπάθειες να βγω έξω να το ξεπεράσω αλλά πάντα με πολύ δυσκολία και άγχος.Θα ήθελα πολύ να μπω κι εγώ στην παρέα σας γιατί είναι πρώτη φορά που βρίσκω κι άλλα άτομα που να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα.

  8. #98
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    23
    Dalia καλώς όρισες στο παρέα του φόρουμ. όσο και να το ψάξεις , τίποτα δεν θα βρεις από παθολογική άποψη, σου μιλάει ένας ομοιοπαθείς που έχει σπαταλήσει άπειρα λεφτά σε γιατρούς (καρδιολόγους –νευρολόγους κ.λ.π.) απλά μας ταλαιπωρεί αυτό το ρημάδι. Μην το αφήνεις να σε νικήσει. Είσαι πιο δυνατή από αυτό, αρκεί να το πιστέψεις

  9. #99
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    angelina μου μενω στη βουλα.κι εγω θα ηθελα πολυ να γνωριστουμε.σιγουρα θα εχουμε πολλα να πουμε.εσυ που μενεις;dalia μου να σε καλοσωρισω κι εγω.για οτι χρειαστεις ειμαστε εδω.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Agxvmenos το ξέρω ότι δεν θα βρω τίποτα παθολογικό.Το έχω ψάξει πολύ.Προσπαθώ να το νικήσω αλλά είναι πολύ δύσκολο.Μόλις πάω λίγο καλύτερα και λέω ότι θα τα καταφέρω ξαναπέφτω.Εσύ πόσο καιρό τα έχεις αυτά?
    Xara μου να\'σαι καλά,σ\'ευχαριστώ πολύ.

  11. #101
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    23
    2,5 χρονια παλευω με αυτα κια εδω και λιγεσ μερες πλεον αρχισα να περνω χαπια

  12. #102
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    α ρε παιδια, τι περναμε... μακαρι να ημουν και εγω αθηνα να τα λεγαμε απο κοντα, σιγουρα θα ηταν θετικο.. να κανω μια ερωτηση? τα νευρα στο κεφαλι σας τα αισθανεστε τεντωμενα και πολλες φορες αν πιεσετε καποια σημεια του κεφαλιου να πονανε? οπως επισης εσωτερικο βουητο και πιεση στον εγκεφαλο? αν ναι, εχει αυτο καμια σχεση με ενδεχομενο εγκεφαλικο στο μελλον κατω απο πολυ πιεση? παλι σας αγχωσα
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    lupus30 εγώ πολλές φορές αισθάνομαι ένα σφίξιμο στο κεφάλι και νομίζω οτι θα εκραγεί.Το αισθάνομαι κυρίως όταν βρίσκομαι σε κρίση πανικού.

  14. #104
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    dalia,

    να σε καλωσορισω κι εγω στην παρεα μας.

    μην ανησυχεις για τιποτα.
    εγω εχω ζαλαδες ( και αλλα πολλα) εδω και 12 χρονια
    και δεν εχω λιποθυμησει ποτε (οσο κι αν πιστευα πολλες φορες οτι λιποθυμουσα)

    να ξερεις οτι τα συμπτωματα παιρνουν τη θεση καποιου συναισθηματος που δεν βιωνεις ( οπως θυμος).
    αν μπορεσεις να βιωσεις το συναισθημα αυτα θα φυγουν
    κανεις ψυχαναλυση?
    αν οχι, στο προτεινω ανεπυφιλακτα

    απο ποια περιοχη εισαι?

    xara,

    θα ηθελα πολυ να βρεθουμε καποια στιγμη
    και με εσενα dalia
    αν το θελετε, μπορουμε να το κανονισουμε απο τον καινουργιο χρονο

    lupus,
    μακαρι να ησουν κι εσυ Αθηνα...
    αληθεια, ερχεσαι ποτε??

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    angelinadance σ\'ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.Τα έχω κι εγώ πολλά χρόνια τα συμπτώματα αυτά αλλά τα 2 τελευταία χρόνια έχουν γίνει όλα πιο έντονα.Εχω δει και μόνη μου ότι δεν κινδυνεύω από αυτά και ότι ποτέ δεν έχω λιποθυμήσει.Ομως παρ\'όλα αυτά εξακολουθώ να τα φοβάμαι.Κάνω ψυχοθεραπεία μόνο,δεν παίρνω φάρμακα.
    Από αυτά που διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα σου,έχουμε πολλά κοινά.Εχω κι εγώ κόλλημα με το πιεσόμετρο.Πάντα πριν βγω από το σπίτι μετράω την πίεση μου για να είμαι ήσυχη ότι δεν είναι χαμηλή,τρώω πολλές φορές γιατι φοβάμαι ότι αν δεν έχω φάει μπορεί να λιποθυμίσω και πάντα όταν είμαι έξω έχω στην τσάντα μου ένα μπουκαλάκι νερό και μια σοκολάτα ή μπισκότα για ώρα ανάγκης.
    Μακάρι να έμενα κι εγώ Αθήνα,θα χαιρόμουν πολύ να συναντηθούμε.Αλλά δυστυχώς μένω Θεσσαλονίκη.Πριν από 2 χρόνια που ήταν πιο ήπια όλα αυτά τα συμπτώματα κατέβαινα πολύ συχνά Αθήνα γιατί μου αρέσει εκεί.Τώρα όμως φοβάμαι να ταξιδέψω.Αν κάποια στιγμή πάντως καταφέρω να έρθω θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά.
    φιλιά!

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •