Η δικη μου ιστορια - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 129
  1. #106
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    DALIA,

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

    ΚΑΛΑ, ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ (ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ), ΘΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!

    ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΟΙ \"ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ\" ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟΙ.. ΣΟΒΑΡΟΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΦΥΣΙΚΑ!!

    ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΣΑΙ??

    ΦΙΛΙΑ
    ΑΓΓΕΛΙΝΑ

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλή χρονιά Angelina μου.Μακάρι να μας πάνε όλα καλύτερα αυτή τη χρονιά.

    Σίγουρα θα έχουμε πολλά να πούμε όταν βρεθούμε από κοντά.Ακόμα και εμείς που τα κάνουμε όλα αυτά μας φαίνονται αστεία.Κι εγώ πολλες φορές κοροϊδεύω τον εαυτό μου,καταλαβαίνω ότι είμαι υπερβολική αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.Σήμερα το πρωί μέτρησα την πίεση μου και είχα 9,5 και με έπιασε ένας πανικος...πήρα τον καρδιολόγο τηλέφωνο,μέσα στην αγωνία εγω,νόμιζα ήρθε το τέλος μου,και ο άνθρωπος γελούσε με αυτά που του ελεγα...

    Με τον ύπνο πώς τα πας εσύ?Κοιμάσαι καλά?Εγώ κι εκεί έχω πρόβλημα.Μερικές φορές έχω αυπνίες και δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ,άλλες φορές ξυπνάω και δεν αισθάνομαι καλά.

    22 χρονών είμαι.

    Στην ομοιοπαθητική τι κάνεις?

    φιλιά!

  3. #108
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    dalia,

    εγω ειμαι 30 και μενω Καισαριανη

    καλα,
    πριν 2 βδομαδες, ειχα παει στο ΙΚΕΑ και ημουν πολλες ωρες ορθια..
    οταν γυρισα σπιτι ζαλιζομουνα και φυσικα μετρησα την πιεση μου η οποια ηταν 9,8
    τρελαθηκα
    αρχισα να πηδαω πανω κατω για να κυκλοφορησει το αιμα και να \"ζωντανεψω\", νομιζα οτι θα πεφτει συνεχως και τελικα θα πεθανω..
    (αυτο με το χοροπηδητο παντως δουλευει γιατι αμεσως μετα η πιεση μου πηγε 11)

    πηρα το γιατρο μου ο οποιος για 100 φορα μου ειπε οτι η χαμηλη πιεση ειναι δειγμα μακροζωιας και υγειας γιατι δεν φθειρονται τα αγγεια και οι αρτηριες της καρδιας

    και οτι πιεσομετρο χρειαζονται οι υπερτασικοι οι οποιοι πρεπει με φαρμακα να ελεγχουν την πιεση τους και οχι εγω!!

    και οντως αν καμμια φορα κλειστω στο μπανιο για να την μετρησω και εξω ειναι ο αντρας μου π.χ. ανοιγω μια βρυση για να μην ακουσει τον ηχο του πιεσομετρου αλλα απο την αγωνια μου μην καταλαβει τι κανω μου ανεβαινει(12-13) και τοτε φοβαμαι οτι θα παθω εγκεφαλικο!!

    ασε! δεν βγαζεις ακρη
    παντως αν τρως νορμαλ (κατι το πρωι-μεσημερι-κατι το απογευμα κανενα φρουτο και λιγο βραδυνο) δεν υπαρχει περιπτωση να σου πεσει ανυσηχιτικα!!

    εκτος κι αν μενεις νηστικη ολη μερα!!
    οσο για τον υπνο εγω συνεχεια νυσταζω
    κοιμαμαι γυρω στις 10 το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι
    αν κοιμηθω αργοτερα απο τις 10 30 την αλλη μερα νιωθω οτι ζαλιζομαι!
    πολλες φορες ενω κοιμαμαι γενικα βαρια, ξυπναω ζαλισμενη, νιωθω οτι καποιος με κουναει, και επειδη φοβαμαι μην μου εχει πεσει η πιεση τρωω οτι βρω
    ετσι εχω παρει 6 κιλα σ εναν χρονο!

    ειναι βασανο να ξυπνας μες στη νυχτα και να αναγκαζεσαι να φας. διακοπτεται ο υπνος

    επισης ενω μπορει να εχω κοιμηθει 10 ωρες, τα Σαββ-κυριακα κοιμαμαι και το μεσημερι

    γενικα μονιμως κοιμαμαι!!

    κανω ομοιοπαθητικη και ψυχοθεραπεια δεν ξερω αν το ανεφερα

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Χα χα χα!Κι εγώ όταν βλέπω ότι έχω χαμηλή πίεση χοροπηδάω,γενικά προσπαθώ να δραστηριοποιηθώ για να ανέβει.Αφού προκαλώ μόνη μου πανικό για να ανέβει η πίεση.Και φυσικά ανεβαίνει στο 11-12 και τότε ησυχάζω.Καλά έχουμε πολύ πλάκα...

    Τα ίδια μου λέει κι εμένα ο γιατρός,ότι πρεπει να χαίρομαι που έχω τόση πίεση και ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ γιατί η πίεση μου είναι καλή και δεν κινδυνεύω.

    Από φαγητό εννοείται ότι δεν μένω νηστική ούτε λίγες ώρες.Τρώω πρωί-μεσημέρι-βράδυ και ενδιάμεσα στα γεύματα φρούτα,γλυκά...πολλά γλυκά.Ευτυχώς δεν παίρνω εύκολα κιλά,μόνο 1-2 κιλά έχω πάρει τα τελευταία 2 χρόνια.

    Α εσένα στον ύπνο σου έχει βγει ανάποδα από μένα.Εγώ έχω περάσει πάρα πολλές νύχτες που δεν μπορούσα να κοιμηθώ,παρακαλούσα να με πάρει ο ύπνος αλλά δεν γινόταν και όλο το βράδυ έμενα ξύπνια και κοιμόμουν στις 6 το πρωί.Πολύ βασανιστικό κι αυτό.Τώρα ευτυχώς αυτό γίνεται πιο σπάνια.Συνήθως κοιμάμαι πιο εύκολα.

    Ο άντρας σου δεν ξέρει για όλα αυτά που έχεις?(επειδή είπες ότι κλείνεσαι στο μπάνιο για να μετρήσεις πίεση).

    Στην ομοιοπαθητική σου δίνουν τίποτα φάρμακα,βότανα?

  5. #110
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    φυσικα και ο αντρας μου ξερει τα παντα
    αλλα δεν τολμω να εμφανισω μπροστα του πια το πιεσομετρο γιατι φωναζει \"παλι τα ιδια! τι θα γινει πια μ αυτη την κατασταση?? τωρα δηλ τι νιωθεις? ζαλιζεσαι? γιατι? σκεψου το λογικα....\"
    οποτε κρυβομαι

    και γενικα πιστευει οτι μπορω να τα ξεπερασω ολα μονη μου γι αυτο νευριαζει επειδη λεει οτι δεν προσπαθω αρκετα
    και καλα κανει
    σκεψου να μου ελεγε: ναι, για παρε την πιεση σου να δουμε τι γινεται, χλωμη σε βλεπω...! κακο θα μου εκανε παρα καλο.

    μεχρι και στη δουλεια το παιρνω και οποτε νιωσω ζαλαδα, κλασσικα κλεινομαι στο μπανιο...

    το καλοκαιρι που δεν ειχα εφευρει ακομα τα χοροπηδητα που εχουν αμεσα αποτελεσματα, ετρωγα ωμο αλατι. με τις χουφτες μιλαμε. επαιρνα απο τα goodys φακελακια με αλατι και τα κουβαλουσα στις τσαντες μου , στις τσεπες μου κλπ
    αλλα αρχισα και πρηζομουνα και ο ομοιοπαθητικος μου ειπε να κοψω αμεσως αυτη τη συνηθεια γιατι εχω παθει οιδημα!αφου μια μερα ειχα τοση ζαλαδα αλλα ημουν στα μαγαζια και δεν μπορουσα να παρω την πιεση μου, οποτε αρχισα να μασουλαω αλατι... εφαγα τοσο πολυ που οταν επεστρεψα σπιτι ειχα πιεση 14,5!!!! φοβηθηκα του θανατα!! λεω παει ερχεται το εγκεφαλικο!!!

    ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΧΑΙΡΙ

    στην ομοιοπαθητικη ο καθενας παιρνει διαφορετικη θεραπεια. πρεπει να ξεκινησεις ειναι οικονομικα και θα βοηθηθεις πολυ
    εχω δει σημαντικη βελτιωση

    που μενεις?

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλά κάνει ο άντρας σου και σου λέει να σκεφτείς λογικά.Σίγουρα θα σου έκανε κακό αν έδειχνε ότι φοβάται μήπως σου συμβαίνει κάτι.

    Πώς μπορούσες και έτρωγες ωμό αλάτι???Ανατριχιάζω μόνο που το σκέφτομαι.Εγώ τρώω κάτι αλμυρό πχ.τυρί,μπισκότα αλμυρά.Πίνω και πορτοκαλάδα.Αλλά η μέθοδος \"δραστηριοποιίηση\" είναι όντως η πιο σίγουρη.

    Θεσσαλονίκη μένω εγώ.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    angelinadance ....Εχεις εμμονη με την πιεσή σου.Όταν \"ξεκολήσεις\" θα καταλάβεις ποσο ανόητο ηταν να αγχώνεσε.Προσπαθησε να το καταπολεμήσεις και σιγα σιγα κάποια μέρα θα το ξεχάσεις.Τι φοβάσε ότι μπορει να συμβεί;
    Η ομοιοπαθητική ειναι ενεργιακή θεραπεία γιατι τα σκευασματα που χορηγούν οι γιατροί λειτουργούν σε ενεργειακό επίπεδο.Άλλες ενεργειακές θεραπείες είναι ο βελονισμός ,το σιάτσου,ρεϊκι κτλ.Εχουν μηδαμινες παρενεργειες σε σχεση με τα φάρμακα της κλασικής ιατρικής.

  8. #113
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    23
    καλυτερα να εχουμε χαμηλη πιεση παρα υψηλη. Εγω εχω συνηθως 9,5 τη μεγαλη και 6 τη μικρη με 64 παλμους..το ανωτερο μου ειναι το 12.
    Παντως και εγω εχω ασταθεια στη διαρκεια της καθε μερας και ωρες ωρες νιωθω εντονη φοβια μηπως πεσω κατω και τρεμουνε τα ποδια μου..εκεινη την ωρα παιρνω τηλεφωνο στο φιλο μου για να ξεχαστω.Το παθαινω καθε μερα...κουραστηκα...

  9. #114
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Γεια σας παιδια.Ελπιζω να σας βρισκω ολους ενα βημα πιο κοντα στην οριστικη αντιμετωπιση του προβληματος μας.Εμενα ο καινουριος χρονος με γεμισε αισιοδοξια.Τα πραγματα πανε παρα πολυ καλα με την ψυχαναλυση.Εχω συνειδητοποιησει παρα πολλα πραγματα για μενα και πλεον στις ελαχιστες ζαλαδες που με πιανουν μπορω να ερμηνευσω τι κρυβεται απο πισω τους,να ξεσκεπασω το φαντασμα τους και να τις εξολοθρευσω.Εχουν μειωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα συμπτωματα μου.Εχω μειωσει και στο ελαχιστο τα φαρμακα χωρις κανενα πισωγυρισμα προς το παρον.Να φανταστειται καταφερα και πηγα σε κλαμπ και περασα και πολυ ωραια.Τωρα ετοιμαζομαι με ορεξη για την εξεταστικη που ερχεται και οταν γυρισω με το καλο πιανω και δουλεια.Ξεσκεπαστε λοιπον τα φαντασματα της ζωης σας,βιωστε στο μεγιστο τα συναισθηματα σας και ολα θα εξαφανιστουν και θα γεμισετε δυναμη.Τη ψυχαναλυση τη συνιστω ανεπιφυλακτα.angelina περιμενω να κανονισουμε να βρεθουμε.dalia μου θα ηθελα πολυ να σε γνωρισω,εχουμε και την ιδια ηλικια.

  10. #115
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    πολυ αισιοδοξο το μυνημα σου!!
    μακαρι ολονων μας τα ποστ απο δω και μπρος να ειναι το ιδιο θετικα!!
    ποτε τελειωνεις εξεταστικη να κανονισουμε συναντηση??

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    xara μου χαίρομαι πολύ που είσαι καλύτερα.Να συνεχίσεις να έχεις αυτή την αισιοδοξία που νιώθεις τώρα.
    Κι εγώ θα ήθελα να γνωριστούμε από κοντά.Ισως κάποια στιγμή που θα κατέβω Αθήνα να το κανονίσουμε.
    Καλή επιτυχία στην εξεταστική σου!
    φιλιά!

  12. #117
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Γεια σας παιδια.Δυστυχως αυτο το μηνυμα δεν θα ειναι και τοσο αισιοδοξα οσο και το προηγουμενο.Μετα απο ενα δυσαρεστο γεγονος οι ζαλαδες επεστρεψαν οχι βεβαια στο βαθμο που ηταν και πριν.Τις αντιμετωπιζω με μεγαλυτερη δυναμη και κατανοηση.Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν στιγμες που κουραζομαι και απογοητευομαι,αλλα δεν το βαζω κατω.Εσεις τι κανετε;Περιμενω ν ακουσω ευχαριστα.

  13. #118
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Δεν σας ειπα και το καινουργιο μου μοτο.Ζαλιζομαι αρα υπαρχω.Πως σας φαινεται;

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Γεια σου Χαρά μου.Δυστυχώς έτσι είναι αυτά,τη μια κάνεις βήματα μπροστά την άλλη πίσω.Αλλά είναι σημαντικό το ότι δεν πήγες τόσο πίσω όσο ήσουν πρώτα.Κι εγώ τη μια πάω καλύτερα,μετά πέφτω πάλι.Που θα πάει,θα τα καταφέρουμε.Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω.

  15. #120
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Θα τα καταφερουμε ομως οριστικα ή θα ζουμε παντα μ αυτο;

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •