Η δικη μου ιστορια - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 129 of 129
  1. #121
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    χαρα \"μην μασας\".. απολυτα φυσιολογικο ειναι το πισωπατημα, ειναι κομματι της απελευθερωσης ολων αυτων.. αντιμετωπισε το χωρις πανικο και απαισιοδοξια και θα περασει γρηγορα.. την επομενη φορα θα γυρισει ακομα πιο χαλαρο μεχρι που σταδιακα θα εξαφανιστει τελειως.. εισαι σε καλο δρομο, μην αγχωνεσαι και κανε υπομονη.. μπρος στο παρελθον, αυτο πιστευω ειναι παιχνιδακι, παιξτο σωστα
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  2. #122
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Σ ευχαριστω παρα πολυ.Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες;

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Χαρά μου αν πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε θα τα καταφέρουμε.Οπως τα λέει ο lupus30 είναι.Εχουμε τα πάνω και τα κάτω μας σε όλη αυτή την προσπάθεια και αυτό είναι φυσιολογικό.Δεν γίνεται να έχουμε μόνο ανοδική πορεία.Αλλά το θέμα είναι να μην απογοητευόμαστε όταν πηγαίνουμε λίγο πίσω.Πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε.

  4. #124
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    xara,
    πρεπει να τα καταφερουμε! κι εγω ημουν καλα για καποιο διαστημα και τωρα επεστρεψαν και σε μενα οι ζαλαδες, οι ταχυκαρδιες και οι δυσπνοιες.σκεψου οτι χθες Τσικνοπεμπτη, βγηκαμε για φαγητο κι εγω ειχα τοση δυσπνοια που δεν μπορεσα να φαω καθολου.δεν μιλησα καθολου ολο το βραδυ για το μονο που σκεφτομουνα ηταν που ειναι το κοντινοτερο νοσοκομειο..
    αλλα οταν μετα μου περασε τελειως και αρχισα να ζαλιζομαι καταλαβα για ακομη μια φορα οτι ηταν ολα ψυχοσωματικα. ο γιατρος μου μου εχει πει οτι ολα αυτα ειναι το ιδιο συμπτωμα που αλλαζει μορφες...
    ξερεις τι εκανα χθες στο γραφειο που με επιασε ζαλαδα και φοβηθηκα πολυ? μπηκα στο μπανιο και μιλουσα σιγα στον εαυτο μου θυμωμενη και ελεγα:\"δεν παει αλλο! γιατι φερεσαι συνεχεια ετσι? συνελθε!τιποτα δεν εχεις! ξεπερασε το και παψε να απομονωνεσαι! βαρεθηκα να σε βλεπω ετσι!ολος ο κοσμος εξω δουλευει κι εσυ εισαι σ ενα μπανιο και ζαλιζεσαι!! γυρνα στη θεση σου και παψε πια να σκεφτεσαι οτι εισαι αρρωστη!\"
    και δουλεψε! περασε η ζαλη! μου εχει πει η ψυχολογος μου οτι πρεπει να αρχισω να θυμωνω με τα συμπτωματα κι οχι να με κανουν εκεινα ο,τι θελουν!
    κι εσυ οποτε ζαλιζεσαι να θυμωνεις με τον εαυτο σου. να μην αναβαλεις τιποτα απο αυτα που εχεις προγραμματισει να κανεις, γιατι ετσι θα δινεις χωρο στο συμπτωμα να μεγαλωνει..

  5. #125
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    32
    κατ αρχιν καλιμερα σε ολους . ειμαι νεο μελος εδω και ειλικρινα λιγο που εχω διαβασει τα μυνηματα ολων των φιλων εδω εχω καταλαβει οτι δεν ειμαι μονος μου, πραγμα που νομιζα γι αρκετο καιρο. εδω και δυο μηνες ζω και εγω τον εφιαλτη των σωματοποιημενων συμπτωματων του αγχους . ολα ξεκινησαν απο το πουθενα οπως σε ολους φανταζομαι. ταχυπαλμιες , πονοι στο στηθος πλατη χερια μουδιασματα πονος στο αυχενικο και ολα τα συναφη. ευτυχως δεν εχω ζησει την κατασταση της δυσπνοιας ακομα. εχοντας αγνοια της καταστασης στην αρχη ειχα τρελλαθει. νομιζα οτι πεθαινω. εχω ενα κοριτσακι 20 μηνων το μαιο θα εχω και ενα γιο και ελεγα οτι θα πεθανω και τι θα κανουν μετα αυτα τα παιδια μονα τους με μια μανα. με ειχε πιασει τρελλα . ευτυχως επειδη ειμαι στο χωρο των φαρμακευτικων εταιριων ειχα την δυνατοτητα να αρχισω τις διαφορες εξετασεις χωρις οικονομικο κοστος οπου κανοντας 2 τεστ κοπωσης και διαφορα αλλα ολοι μου ελεγαν οτι ειμαι μια χαρα. παρ ολα αυτα το χαναχ πηγαινε συννεφο. 1 με 1,5 mg την ημερα. προσφατα ξεκινησα την ψυχοθεραπεια που ξερω οτι μετα απο 2 μολις επισκεψεις δεν μπορεις να περιμενεις αποτελεσματα εχω καταφερει ομως μονος μου να κοψω το χαναχ η αν χρειαστει να παρω το 0.25 και να ειμαι ενταξει. καθαρα κριση πανικου δεν νομιζω οτι εχω παθει στο στυλ του να παραλυσω αλλα ακομα και τωρα που ξερω οτι ολα τα συμτωματα που εχω και ξερω οτι ολα ειναι λογω αγχους, εγω ανυσηχω ακομα μηπως εχω κατι αλλο. κοντευω να τρελλαθω και κατηγορω τον εαυτο μου οτι εχω αφησει το μυαλο μου να κυριευσει το σωμα μου. χωρις να εχω προβληματα οικονομικης φυσεως με μια πολυ ομορφη και ευτυχισμενη οικογενεια αναρωτιεμε γιατι μου συμβαινει αυτο. πας σε γιατρους και ολοι σου λενε διαφορετικα πραγματα. ο ενας λεει να παρω αντικαταθλιπτικο ο αλλος λεει να παιρνω μονο χαναχ ο αλλος τιποτα και να το δουλεψω στο μυαλο μου. εχω μπερδευτει τοσο πολυ. αυτο που με ενοχλει αφανταστα ειναι ο πονος στην πλατη που παει και ερχετε με τσιμπηματα σε καθημερινη βαση. ξερετε καλυτερα απο μενα οτι οσο και αν προσπαθω να μην του δωσω σημασια αυτο ερχετε ολο και πιο εντονο οταν το αγνοοω με αποτελεσμα να με τρομοκρατει και να νομιζω οτι τελικα ειναι η καρδια μου. τι να κανω ρε παιδια?? τα φαρμακα δεν λυνουν το προβλημα μας . μονο γι αυτο ειμαι σιγουρος. εχω τοσα καλα πραγματα να χαιρομαι και ειναι κριμα οπως και για ολους μας εδω να μας συμβαινει αυτο. σας ευχαριστω πολυ που με ακουσατε και περιμενω με μεγαλη αγωνια τις απαντησεις σας.

    ΥΓ. συγνωμη αν ειμουν κουραστικος αλλα δεν ειμαι και πολυ καλος στο γραψιμο.

  6. #126
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    καλημερα Αντωνη,

    μια χαρα τα εγραψες, εδω δεν ανυσηχουμε για το πως γραφουμε, οπως νιωθουμε γραφουμε! δεν θα σε κρινει κανεις!
    λοιπον, να μην ανυσηχεις καθολου! τσιμπιματα στο στηθος και στην πλατη, πονους στο στηθος, δυσπνοια, μουδιασματα εχω εδω και 10 χρονια! εχω κανει τις απειρες εξετασεις και ποτε κανεις δεν μου εχει βρει κατι. ειναι ολα ψυχοσωματικα. αυτο που λες οτι δεν εχεις κανενα λογο να τα νιωθεις ολα αυτα γιατι εχεις μια ευτυχισμενη οικογενεια (με το καλο να ερθει και ο γιος σου την ανοιξη!), οικονομικη ανεση κτλ, σε διαβεβαιω οτι δεν παιζει κανενα ρολο. κατι υπαρχει μεσα στην ψυχη σου που τη βασανιζει. κατι πολυ παλιο ισως, τοσο παλιο που το συνειδητο σου το εχει ξεχασει.
    η ψυχαναλυση ειναι νομιζω ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις. ετσι θα βρεις τι κρυβεται πισω απο τα συμπτωματα σου.

    για ο,τι χρειαστεις, ειμαστε ολοι εδω...

  7. #127
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε αντωνη, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη..
    ολα τα συμπτωματα ειναι ακακα στην ουσια αλλα φυσικο ειναι να μας τρομαζουν.. προσπαθησε απλα να ανησυχεις ολο και λιγοτερο, να το αφηνεις να κανει τη δουλεια του και εσυ να συνεχισεις τα παντα κανονικα.. εγω πολλες φορες το παρομοιαζω με εναν δευτερο εαυτο που οταν με ενοχλει και δεν του δινω σημασια, εκεινος χτυπαει δριμυτερος! η αγνοηση του προβληματος ειναι και η σταδιακη εξασθενιση του.. προσπαθησε οταν σε πιανουν αυτα να σκεφτεσαι πραγματα που σε κανουν ευτυχισμενο, και μην σκεφτεσαι που δεν σου περναει η ανησυχια, ειναι απολυτα φυσιολογικο.. και εγω σε αυτη τη φαση ειμαι εδω και 8 μηνες με εντονα σωματικα και τρελα, αλλα ζω, τα αντιμετωπιζω με θαρρος και στο νοσοκομειο δεν χρειαστηκε ουτε μια φορα να με παρουν.. ολα στο μυαλο μας ειναι πραγματικα, και εσυ οπως ολοι μας εδω μεσα μπορουμε να τα αντιμετωπισουμε, κανε υπομονη, θα βγεις πολυ πιο δυνατος οπως αποδεδειγμενα εδω εχουν δηλωσει και αλλοι και απλα δες το ως μια ακομα δοκιμασια της ζωης που θα ξεπερασουμε..
    ωρες ωρες σκεφτομαι οτι ολα αυτα δεν μας συμβαινουν τυχαια, αλλα εχει να κανει με την αμυνα που μας λειπει και με αυτον τον τροπο ο οργανισμος μας θα αποκτησει στο συνολο του, σωματικα και ψυχικα... υπομονη, επιμονη και οχι ανησυχια και ολα θα περασουν αλλα θα παρει χρονο και θα εχει πισωγυρισματα, γιαυτο να εισαι προετοιμασμενος.. και οτι θες, εδω ειμαστε και ειμαστε πολλοι
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  8. #128
    Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    32
    ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΛΙΚΙΝΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΕΔΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ . ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΔΟΝΟΣΟΚΟΜΙΑΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΜΕΤΑ, ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΩΡΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΑΝΤΩΝΗΣ

  9. #129
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Τελικα παιδια συνειδητοποιησα οτι οντως τα πισωπατηματα ειναι απολυτως φυσιολογικα μεχρι την οριστικη αντιμετωπιση του προβληματος.Τα πραγματα επανηλθαν σε πολυ καλυτερη κατασταση και σε συντομο χρονικο διαστημα.Φυσικα οι ζαλαδες καλα κρατουν αλλα δεν με τρομαζουν πλεον και δεν εμποδιζουν την καθημερινοτητα μου.Θα ηθελα να επισημανω την τεραστια συμβολη της ψυχαναλυσης σε αυτο το αποτελεσμα.Αν δεν εχετε προβει σ αυτη τη μεθοδο αντιμετωπισης του προβληματος,σας τη συστηνω ανεπιφυλακτα.Μπορει τα αποτελεσματα της να ειναι σχετικα μακροπροθεσμα ωστοσο ειναι τοσο σημαντικα οχι μονο για την οριστικη αντιμετωπιση των αγχωδων διαταραχων αλλα και για τη μετεπειτα ζωη μας,καθως μας δινεται η δυνατοτητα να ξεσκεπασουμε τα φαντασματα του παρελθοντος αλλα και να συνειδητοποιησουμε τις πραγματικες αναγκες του εαυτου μας,τις αληθινες δυνατοτητες του αλλα και το τι πραγματικα θελουμε.Το αρνητικο της ψυχαναλυσης δυστυχως ειναι το οικονιμικο και η δυσκολια εξευρεσης ενος καλου και εμπειρου ψυχαναλυτη,γιατι δυστυχως στην ελλαδα δεν υπαρχουν τοσο καλοι και εμπειροι ψυχαναλυτες.Δεν θελω να σας επηρεασω γιατι ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες και πιθανον να χρειαζεται διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης.Στο παρελθον επειδη ειχα αντιμετωπισει το προβλημα μου μονο με φαρμακευτικη αγωγη,μπορει να ειδα γρηγορα αποτελεσματα και να επαναπαυτηκα σ αυτο,αλλα το προβλημα επανηλθε για να μου θυμισει οτι το μονο που καταφερα ηταν να το κουκουλωσω για 2 χρονια και οτι δεν το εχω νικησει οριστικα.Μη βασιζομαστε λοιπον μονο στο φαρμακα και ας βρουμε τη δυναμη να ξεσκεπασουμε τους φοβους μας γιατι η ζωη ειναι ωραια και αρκετο χρονο χασαμε.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •