Η δικη μου ιστορια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 129
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Δε θεωρω τον εαυτο μου ηρωα, αλιμονο.

    Γραφω εδω μεσα εκθετοντας τις εμπειριες μου εχοντας μεγαλη αγωνια να μην περασουν κι αλλοι οσα περασα κι εγω λογω αγνοιας και πεισματος...

    Ειλικρινα ποναω να βλεπω ποσος κοσμος υποφερει απο αυτο...

    Λεω στον εαυτο μου παντα ομως πως υπαρχουν και πολυ χειροτερα, ανθρωποι με σοβαροτατα προβληματα που δεν το βαζουν κατω. Απο κει παιρνω κουραγιο για να συνεχισω να κουβαλαω το σταυρο μου αγογγυστα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Η παρουσα αγωγη ειναι xanax, effexor, zoloft.
    Το 1ο ειναι αγχολυτικο και τα αλλα 2 αντικαταθλιπτικα.

  3. #48
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Εγω σε θεωρω ηρωα καλη μου.Θελεις να μου πεις με ποιο τροπο αντιμετωπιζεις το προβλημα τωρα;Σιγουρα θα εχεις βρει πολλες μεθοδους αντιμετωπισης του με τοσα χρονια που το αντιμετωπιζεις.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Φαρμακευτικη αγωγη, ψυχοθεραπεια, διαβασμα και πολλες μα παρα πολλες ασκησεις χαλαρωσης που μου ειχε προτεινει παλαιοτερα η ψυχολογος μου...

  5. #50
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Με τα φαρμακα δεν εχουν μειωθει τουλαχιστον τα σωματικα συμπτωματα;

  6. #51
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Lenaki ο γιατρός μου διέγνωσε ήπια κατάθλιψη και μου χορήγησε ladose (αντικαταθλιπτικό) και centrac (αγχολυτικό). Τα centrac μου είπε να τα σταματήσω, όπως κι έκανα μετά από επικοινωνία μαζί του. Γιατί παίρνεις τόσα πολλά;

  7. #52
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Νικολετα κι εγω ladose παιρνω.Ποσα ladose παιρνεις την ημερα;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Ειναι σαφως πιο προχωρημενη η κατασταση μου, εξου και τα περισσοτερα φαρμακα.

    Κι εγω παλαιοτερα ειχα παρει Ladose οπως και Seroxat. Σαν 1ο αντικαταθλιπτικο μου ειχε χορηγηθει το Anafranil, το οποιο ειχε πολλες παρενεργειες και αντικατασταθηκε για λιγο με το Ladose. Κατοπιν μου χορηγησε τα Seroxat.
    Τελος ακολουθησαν τα Effexor μονο για αρκετο καιρο και προσφατα, θελοντας να καταπολεμησει την καταθλιψη που με κατεβαλλε μετα το θανατο της μητερας μου, ενισχυσε τα Effexor με τα Zoloft.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Ένα κάθε πρωί. Εσύ;

  10. #55
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Kι εγω το ιδιο.Ποσο καιρο τα παιρνεις;Εχεις δει ικανοποιητικα αποτελεσματα;

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αν κρινω απο δοσολογιες και σκευασματα ( συνταξη θα παρω στην ειδικοτητα παιδια και μην το γελατε καθολου, ετοιμη για διαλεξη στο Πανεπιστημιο ειμαι παναθεμα με! ) μαλλον ειστε σε αρκετα αρχικο σταδιο. Ειναι πολυ πιο ευκολο να καταπολεμηθει ετσι γιατι ειναι σα να χτυπας το κακο στη ριζα του.

    Ακολουθηστε τις συμβουλες των ειδικων και πιστευω αληθεια πως θα απαλλαγειτε πολυ συντομα ))

  12. #57
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Lenaki κάτσε γιατί αγχώθηκα τώρα! Γιατί δεν ξεπεράστηκε το πρόβλημα μετά από τόσα χρόνια θεραπείας; Το τελευταίο διάστημα το καταλαβαίνω αλλά τον προηγούμενο καιρό δεν είχες σταματήσει καθόλου τα χάπια; (εννοώ να είχε απόδοση η θεραπεία ώστε να ξεπεραστεί το πρόβλημα και να σταματήσεις να τα παίρνεις).

  13. #58
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Η αληθεια εινα οτι κι εγω εχω αγχωθει γιατι ειναι πολλα τα χρονια.Lenaki εγω το ειχα παθει και πριν απο 2 χρονια και το ξεπερασα αλλα επανεμφανιστηκε με χειροτερο τροπο και με μεγαλυτερη διαρκεια.γιατι πιστευεις οτι επανηλθε;

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Γιατι οπως ανεφερα παραπανω εγω δεν εκανα σωστα τη θεραπεια. Δεν ηθελα με τιποτα τα χαπια και σταματουσα μονη μου να τα παιρνω κατα καιρους. Δηλαδη δεν ηταν θεραπεια ολοκληρμενη.

    Αν δεις τα ποστς μου απο την αρχη αυτου τοου θρεντ θα καταλαβεις.

    Να μην αγχωνεσαι καθολου. Η δικη μου περιπτωση διαφερει παρασανγκας απο τη δικη σου!!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Κοιταξτε. Εχουμε μια \"ευαισθησια\" μεγαλυτερη απο τους αλλους ανθρωπους. Οταν δεχομαστε ερεθισματα που μας προκαλουν αγχος αντιδρουμε ψυχικα και οργανικα.

    Αν συνειδητοποιησουμε πως ο πανικος ερχεται και φευγει χωρις να μας κανει κακο ( τιποτε απο τα κακα που φανταζομαστε οτι θα παθουμε ) τοτε ολα ειναι πιο απλα.

    Οταν καποιος εχει αγχωδη διαταραχη ενδεχεται να την εμφανισει και μετα απο θεραπεια. Αυτο δε σημαινει πως σταματα τη ζωη του. Σιγα σιγα μαθαινεις να αντιμετωοιζεις τους πανικους και δεν ειναι τοσο δυνατοι. Πολλα μελη απο δω μεσα θα διαβασετε πως κατα καιρους ειχαν η και εχουν ακομη. Μονο που η ισχυς των συμπτωματων μειωνεται πολυ!

Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •