Η δικη μου ιστορια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 129
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Nικολετα μου κι εγω ελπιζω να πανε ολα καλα.Ποιο βιβλιο διαβαζεις;Θα σε συμβουλευα παντως να κανεις και ψυχοθεραπεια για να βγαλεις το προβλημα απ τη ριζα του.Το λαθος που εκανα εγω την πρωτη φορα ηταν οτι δεν εκανα παραλληλα με τα φαρμακα ψυχοθεραπεια,γι αυτο πιστευω οτι επανεμφανιστηκε το προβλημα.Αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Κι εγω θα ελεγα πως φαρμακευτικη αγωγη + ψυχοθεραπεια ειναι πιο ολοκληρωμενη μεθοδος για να καταπολεμηθει πιο ριζικα αυτο απο το οποιο πασχουμε.

    Κι εγω διαβαζω αυτον τον καιρο ενα βιβλιο με ασκησεις που με προσπαθεια απο οσους το διαβαζουν ( κατα γενικη ομολογια παντα ) φερνει καλα αποτελεσματα. δεν ειμαι σιγουρη για το αν αυτο ειναι εφικτο, παντως δεν κανει κανενα κακο να το διαβασω.
    Τιτλος του ειναι \" Mind Over Mood \"και το βρηκα στο Amazon.com καθως δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Lenaki συμφωνω απολυτα.Εσυ ποσο καιρο εισαι σε θεραπεια;Κανεις και ψυχοθεραπεια;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Το βιβλίο που διαβάζω λέγεται \"αισθανθείτε καλά\", εκδόσεις Πατάκη. Μου φαίνεται πολύ καλό, αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμη. Είμαι 29, αλλά οι κρίσεις πανικού με επισκέπτονταν αραιά βέβαια εδώ και δέκα χρόνια περίπου. Απλώς τότε δεν ήξερα τι είναι όλο αυτό και νόμισα ότι θα πάθω κάτι κακό, ότι θα πεθάνω, θα τρελαθώ κλπ. Πριν 2 μήνες αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο γιατί άρχισα να έχω τέτοιες σκέψεις όλη μέρα, κάθε μέρα και δεν με ευχαριστούσε πλέον τίποτα. Θα επισκεφθώ το γιατρό από βδομάδα για να μιλήσουμε και να δει την εξέλιξή μου. Αλήθεια όμως νιώθω πολύ καλύτερα. Θέλω πολύ να απαλλαγώ από όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα και πιστεύω πως με τη θέληση μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Εσύ κάνεις και ψυχοθεραπεία;

  5. #20
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Ναι κανω και ψυχοθεραπεια.Εγω ειμαι 22.Ζαλαδες εχεις;

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Συγνώμη! Αναφέρομαι και στις δύο, lenaki δεν είχα δει το μήνυμά σου.

    Νικολέτα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by xara
    Lenaki συμφωνω απολυτα.Εσυ ποσο καιρο εισαι σε θεραπεια;Κανεις και ψυχοθεραπεια;
    εγω δυστυχως ξεκινησα τη θεραπεια ( τον 1ο κυκλο ) το 1994 αλλα εκανα του κεφαλιου μου και αργησα πολυ να δω αποτελεσματα. Σταματουσα μονη τα φαρμακα γιατι δεν τα ηθελα καθολου. Τελικα, καποια στιγμη καταλαβα το λαθος μου και ακολουθησα πιστα τη θεραπεια η οποια απεδωσε και για ενα διαστημα πηγα πολυ καλα.

    Κατοπιν, λογω προσωπικων προβληματων, ξαναπεσα στο \"λουκι\" και φτου κι απ την αρχη. Ειναι βλεπεις και οι εξωγενεις παραγοντες που μας επηρρεαζουν και δυστυχως στη δικη μου περιπτωση με χτυπανε κατα καιρους ανελεητα.
    Ξυπνησα λιγο αργα και αποφασισα να θωρακισω τον εαυτο μου υιοθετωντας μια τελειως διαφορετικη ( αμυντικη θα ελεγα ) σταση απεναντι στα προβληματα.

    Σε αυτην ακριβως τη φαση ειμαι τωρα και δινω τις μαχες μου τις οποιες δεν εχω σκοπο να σταματησω αν δε νικησω. Πολλες φορες ξερεις, ο χειροτερος εχθρος μας ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ και ΤΙΠΟΤΑ που μπορει να μας βλαψει τοσο οσο εμεις οι ιδιοι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Νικολετα μου μην ανησυχεις! Δεν παρεξηγω

  9. #24
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Εσας σας εχουν καθησυχασει οτι ολα θα πανε καλα;

  10. #25
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Lenaki εχεις απολυτο δικιο.Πρεπει να ειμαστε πολυ αισιοδοξοι.Εχεις κλειστει στο σπιτι λογω αυτης της καταστασης;

  11. #26
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    95
    Χαρά όταν λες ζαλάδες τι εννοείς; Πολλές φορές με πιάνει πονοκέφαλος και αισθάνομαι τα μάτια μου κουρασμένα, κυρίως το νωρίς το βραδάκι. Δεν ξέρω όμως αν έχει να κάνει αυτό με την κατάθλιψη. Γιατί σας βοηθά η ψυχοθεραπεία; Τι σας λέει δηλαδή ο ψυχοθεραπευτής; Είναι εγωιστικό να πιστεύω ότι μπορώ να βρω τις πηγές του άγχους μου μόνη μου;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Κοιτα, κανεις δεν δινει εγγυησεις σε αυτες τις περιπτωσεις, ακριβως γιατι υπαρχουν και οι ασταθμητοι παραγοντες που κανενας θεραπευτης δε μπορει να προβλεψει.

    Εγω καταλαβα πως ειναι πλεον στο χερι μου να καλυτερευσω η να περιορισω στο ελαχιστο τους πανικους μου και τις φοβιες.
    Και σου ειπα και πως. Θωρακιζοντας εμενα. Ετσι ωστε να ειμαι ετοιμη οσο γινεται για επομενες \"επιθεσεις\" πανικων και πιθανες υποτροπες. Το παν ειναι να ξερουμε πως δεν παθαινουμε ΤΙΠΟΤΑ κατα τη διαρκεια των πανικων και να τους αφηνουμε να περνανε κανοντας τους αδιαφορους. Θελει πολυ δουλεια και δυναμη βεβαια, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι ακατορθωτο!

  13. #28
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Νικολετα μου δεν ειναι καθολου εγωιστικο και μαγκια σου για τη δυναμη που εχεις.Απλα ο ψυχοθεραπευτης αν κανει σωστα τη δουλεια του σου δινει μια κατευθυντηρια γραμμη για να βγαλεις πραγματα απο μεσα σου.Αυτο που εχουμε πιστευω οτι οφειλετα σε ανειπωτες σκεψεις και ανεκφραστα συναισθηματα του παρελθοντος.Πρεπει λοιπον να επαναφερουμε αυτες τις καταστασεις να της θρηνησουμε και να τις ξεφορτωθουμε.Οσο για τις ζαλαδες εννοω κυριως ασταθεια και φοβο λιποθυμιας.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by Νικολέτα
    Χαρά όταν λες ζαλάδες τι εννοείς; Πολλές φορές με πιάνει πονοκέφαλος και αισθάνομαι τα μάτια μου κουρασμένα, κυρίως το νωρίς το βραδάκι. Δεν ξέρω όμως αν έχει να κάνει αυτό με την κατάθλιψη. Γιατί σας βοηθά η ψυχοθεραπεία; Τι σας λέει δηλαδή ο ψυχοθεραπευτής; Είναι εγωιστικό να πιστεύω ότι μπορώ να βρω τις πηγές του άγχους μου μόνη μου;
    Το εκανα κι εγω στην αρχη αυτο Νικολετα μου. Προσπαθουσα να βρω τη ριζα του κακου και μεχρι καποιο βαθμο το καταφερα. Αλλα μου πηρε πολυ χρονο και εξουθενωθηκα ψυχικα. Στο μεταξυ η κατασταση προχωρουσε αλλα και χειροτερευε γιατι μπορει να ειχα βρει τις πηγες του αγχους μου αλλα δεν μπορουσα να τις καταπολεμησω!
    Δε σου λεει κατι ο ψυχοθεραπευτης, με την εννοια πως δε σου δινει εντολες για το τι να κανεις. Η ψυχοθεραπεια ειναι μια διαδικασια που ο καθενας μας την αντιλαμβανεται διαφορετικα. Απεγκλωβιζονται πολλα καταλοιπα απο μεσα σου, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Κανεις δε θα σου προσφερει ετοιμη θεραπεια. Θελει πολυ αγωνα απο σενα την ιδια.
    ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ.
    Οπως ειπα και πριν ειναι δυσκολο μα οχι ακατορθωτο!!!

  15. #30
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Lenaki μου εσυ τι συμπτωματα εχεις κυριως;

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •