Κουραστηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2

    Κουραστηκα

    Πως μπορει να πειστει καποιος να επισκεφτει ψυχολογο οταν ο ιδιος καλα καλα δεν εχει πειστει οτι ολα αυτα τα περιεργα σωματικα συμπτωματα δεν οφειλονται σε κατι παθολογικο? Κουραστηκα , δεν αντεχεται αλλο πλεον αυτην η κατασταση. 2 χρονια χαμενα ψαχνοντας μονιμως τι μπορει να φταιει

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Κατσε δηλαδη απο μονη/ος σου προσπαθεις να βγαλεις διαγνωση?
    Κανε ενα βημα .... 2 χρονια εισαι στην αναμονη στο ψαξε ψαξε....
    Πηγαινε μια επισκεψη και θα δεις τι θα σου πει,εξ'αλλου ο γιατρος ειναι γιατρος οπως και να το κανουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μισό.., γιατί δεν τόχω και μπερδεύτηκα. Κι αναρωτιέμαι, μήπως η ερώτησή σου δίνει από μόνη της την απάντηση. Δηλ. ότι ειδικός πρέπει να επιληφθεί της κατάστασής σου. Ή έστω από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις; Κρίμα να ταλαιπωρείσαι χωρίς αποτέλεσμα. Και ποιά είναι αυτά τα σωματικά συμπτώματα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by fiLm View Post
    Πως μπορει να πειστει καποιος να επισκεφτει ψυχολογο οταν ο ιδιος καλα καλα δεν εχει πειστει οτι ολα αυτα τα περιεργα σωματικα συμπτωματα δεν οφειλονται σε κατι παθολογικο? Κουραστηκα , δεν αντεχεται αλλο πλεον αυτην η κατασταση. 2 χρονια χαμενα ψαχνοντας μονιμως τι μπορει να φταιει
    Τα πράσινα δείχνουν τον δρομο της λυτρωσης τα κόκκινα τον ακριβώς αντίθετο. Μέσα σε 2-3 προτάσεις ουσιαστικά λες το πρόβλημα σου και δίνεις και μόνη σου την απάντηση. Εγώ θα σου αλλάξω την σειρά λοιπόν στο μήνυμα σου και με μερικές μικρές αλλαγές κοίτα τι γίνεται.

    Κουραστηκα , δεν αντεχεται αλλο πλεον αυτην η κατασταση. 2 χρονια χαμενα ψαχνοντας μονιμως τι μπορει να φταιει γιατί όταν ο ιδιος καλα καλα δεν εχει πειστει οτι ολα αυτα τα περιεργα σωματικα συμπτωματα δεν οφειλονται σε κατι παθολογικο θα ήταν σωστό να επισκεφτει ψυχολογο για να πειστει οτι ολα αυτα τα περιεργα σωματικα συμπτωματα δεν οφειλονται σε κατι παθολογικο

    Δεν χρειάζεται να πειστείς για να πας σε ψυχολόγο. Εσύ πήγαινε και ας μην πείθεσαι πως θα βοηθηθείς, δείξε εμπιστοσύνη και άσε να δουλέψει μέσα σου η θεραπεία.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    2
    Πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για τον ενδιαφερον και τις απαντησεις σας .
    Chemistry φυσικα και δεν προσπαθω να βγαλω διαγνωση απο μονος μου. Εχω επισκεφτει αρκετες ειδικοτητες γιατρων, περισσοτερες απο οσες ενας ''φυσιολογικος '' ανθρωπος θα επισκεφτει ποτε του και στην ηλικια των 29 νιωθω λες και ειμαι ηδη 80 . Μαλιστα μια περιοδο ενιωθα πραγματικα σαν μπαλακι του τεννις . Τα μοναδικα απτα παθολογικα αιτια που υπαρχουν ειναι μια μικρη κηλη στον αυχενα και ο υποθυροειδισμος ,τα οποια ομως με βαση τους γιατρους δεν δικαιολογουν το εντονο των συμπτωματων και για τον λογο αυτον η διαγνωση τους ειναι υπερβολικο αγχος που αργα και σταθερα με ''μεταμορφωνει '' σε υποχονδριο .
    Μαρκελα απο που να αρχισω και που να τελειωσω , απο συπτωματα οπως μυικους πονους εως και αλλα περιεργα συμπτωματα τα οποια και εγω ο ιδιος δεν μπορω να εξηγησω . Θα μπορουσα να γραφω ωρες ολοκληρες λιστες με τα συμπτωματα .
    Γατε μου αρεσε η προσεγγιση σου αλλα υπαρχει ενα προβλημα , εχω πλεον μπει σε εναν φαυλο κυκλο διαρκους αμφισβητησης και δεν βλεπω πως μπορω να ξεφυγω . Δεν μπορω να πιστεψω η ισως δεν θελω , πως το αγχος μπορει να δημιουργει τοσο εντονα σωματικα συμπτωματα . Υπηρξε μια περιοδος βεβαια , οταν ανακαλυψα οτι πασχω απο υποθυροειδισμο , οτι επιτελους ειχα βρει την λυση στο προβλημα μου και για ενα χρονικο διαστημα ενιωθα πραγματικα καλα το οποιο ομως χρονικο διαστημα δεν διηρκησε πολυ γιατι ολο και καποιο καινουργιο συμπτωμα εκανε την εμφανιση του . Αυτο που με εκνευριζει περισσοτερο , περα απο το γεγονος οτι καποια απο τα συμπτωματα δεν μπορω ουτε εγω ο ιδιος να τα εξηγησω στους γιατρους ειναι οτι οι ιδιοι οι γιατροι μου λενε οτι εξωτερικα φαινομαι τοσο ηρεμος ως ανθρωπος και απορουν απο ποθ προκυπτει τοσο αγχος και ισως αυτος ειναι ενας απο του λογους που δεν μπορω να πειστω οτι δεν υπαρχει κατι οργανικο . Υπαρχουν στιγμες οπως τωρα πχ που η λογικη υπερισχυει και λεω ναι σιγουρα ολα δημιουργουνται απο το αγχος αλλα ξερω οτι ενας πονος ενα μουδιασμα κατα την διαρκεια της ημερας θα ενεργοποιησουν παλι το μικροβιο της αμφισβητησης .

    Επαθα μια κριση πανικου πριν απο 2 χρονια τοσο τρομαχτικη τα καταλοιπα της οποιας τα βιωνω μεχρι σημερα .Τοτε μαλιστα ειχα προσπαθησει να κλεισω ραντεβου με μια ψυχολογο την οποια ομως δεν επισκεφτηκα ποτε γιατι περα απο το γεγονος οτι μου ζητουσε να μαθει απο που βρηκα το τηλεφωνο της (!) , το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν να επισκεφτω εναν γνωστο της ψυχιατρο να μου γραψει τα zanax . Τηλεφωνικη διαγνωση δηλαδη , και καπου εκει απογοητευτικα .

    Τελικα δεν ξερω αν η μεγαλυτερη φοβια μου ειναι η υγεια μου η ως προφαση την υγεια προσπαθω να αποφυγω την αντιμετωπιση αλλων προβληματων που μου δημιουργουν αγχος , ξερω ομως οτι πλεον κουραστηκα και εχω κουρασει και τους γυρω μου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Φιλε μου καλε καλη σου μερα. Εμενα ο θυροειδης μου ηταν παντα τελειος αλλα οσα λες τα ενιωθα και τα νιωθω ακομα. Εγω βεβαια επισκεφτηκα και ολο τον ιατρικο συλλογο της χωρας χωρις να μου βρουν ποτε τιποτα αλλα παρολα αυτα οι φοβιες παραμενουν φοβιες. Δεν ειμαι ειδικος για να σου πω πως να βοηθηθεις και εγω στο ψαξιμο ειμαι τοσα χρονια. Σου γραφω μονο για να σου πω ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ δυστυχως...

    Ειναι ενα πραγμα που δε το ευχεσαι ουτε στο χειροτερο εχθρο σου, να υποφερεις και να μη μπορεις να κανεις σχεδον τιποτε για αυτο. Απο την αλλη πλευρα καλυτερα κατα φαντασιαν παρα πραγματικος ασθενης. Συμφωνα με τη λογικη βοηθαει να σκεφτεσαι ετσι αλλα απο την αλλη το αποτελεσμα τουλαχιστον για εμενα ειναι ψιλοτζιφος.

    Η συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι σιγουρα να μη πεσεις σε γιατρολατρεια οπως εγω αλλα μην εχεις και γιατροφοβεια. Προσπαθησε βρες ενα πολυ καλο γιατρο, αμα μενεις θεσσαλονικη μπορω να σου συστησω εγω ενα κορυφαιο καρδιολογο, ακου τι εχει να σου πει και επαναλαμβανε τα λογια του στο μυαλο σου οταν δεν εισαι καλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μέσα από μια φιλοσοφική αναζήτηση, με αρκετή δόση άρνησης από την μεριά σου, που περιπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα, τελικά προσπαθείς να δώσεις τη λύση μόνος σου. Όχι πως είν' κακό, αλλά γιατί δεν το κάνεις σε συνεργασία με κάποιον ειδικό βρε παιδάκι μου; Κι αν δηλ. μιά φορά μας βγει "μάπα το καρπούζι" δεν θα ξαναφάμε καρπούζι ποτέ;! Κι αυτό, γιατί λες, ότι απογοητεύτηκες απ' την προσπάθειά σου να επιλέξεις ψυχολόγο. Ξαναδοκίμασε! Συνήθως έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι από μας το κάνουμε και για μια δεύτερη γνώμη.
    Μια πρόταση ακόμα, θα ήταν να το δεις και με εναλλακτική ιατρική ή και μ' ομοιοπαθητική. Αυτές οι μέθοδοι έχουν το καλό ν' αντιμετωπίζουν τον οργανισμό ολιστικά. Βασίζονται στο ότι: "Νοσεί το σώμα, νοσεί και η ψυχή", αλλά και το αντίθετο.
    Μ' άλλα λόγια, τα περισσότερα από τα προβλήματα υγείας τελικά είναι ψυχοσωματικά.
    Επίσης, κάποια από τα συμπτώματα, που αναφέρεις μπορεί και να οφείλονται και σε έλλειψη βιταμίνων και μετάλλων.. Μην τα παρατάς πάντως.

  8. #8
    film, καλησπερα!
    Σε καταλαβαινω απολυτα!!!απολυτα,απολυτα,α� �ολυτα!!!απο τον Μαρτιο παλευω με διαφορα συμπτωματα σωματικα τα οποια ιατρικα δεν εξηγουνται ουτε δικαιολογουνται...κανω ψυχοθεραπεια και ξεκινησα και ομοιοπαθητικη... ακομα δεν εχω τελειωσει την ομοιοπαθητικη αλλα δεν ειδα και τρελο αποτελεσμα οχι γιατι δεν ειναι καλη επιλογη θεραπειας αλλα γιατι μεσα απο την ψυχοθεραπεια προκυπτει οτι η νοσοφοβια και ολα τα συμπτωματα που εχω οφειλονται σε αδιεξοδα της ζωης μου που δεν μπορω να λυσω και σε καταθλιψη.... το φαρμακο που παιρνω στην ομοιοπαθητικη ειναι για το αγχος και τη νοσοφοβια...οχι για καταθλιψη.. θα παω για επανεξεταση και θα τυς πω οτι μαλλον χρειαζομαι κατι για την καταθλιψη... αλλα η ψυχοθεραπεια πιστευω οτι βοηθαει... θελει χρονο πολυ και χρημα αλλα θα σε βοηθησει... κι εγω με το που σταματανε καποια συμτωματα αρχιζουν αλλα καινουρια... για 2μηνες ειμαι χαλια για 2μηνες σκατα... ξανα περασα ενα 2μηνο τελειο και τωρα διανυω το 2μηνο που ειμαι σκατα... σε γιατρους δεν πηγαινω πια συνεχεια... να μια προοδος της ψυχοθεραπειας...
    Θελω να σου πω πως δεν εισαι μονος... Υπαρχουμε κι εμεις και παλευουμε... εγω αγωνιζομαι τωρα με αυτα τα 2 οπλα... ψυχοθεραπεια και ομοιοπαθητικη... βεβαια μεσα σε ολα αυτα βρηκα πως μου πεφτει και η Β12 και καθε 2μηνο η οταν αρχιζουν καποια συμπτωματα περιεργα παιρνω κι ενα κουτι για να ανεβει... κι αισθανομαι καλυτερα... η β12 βοηθαει λιγο και στην ψυχολογια συμφωνα με την ψυχολογο μου γι αυτο την παιρνω κιολας... και λιγο χαmηλη TSH μου βρηκαν παλι μεσα απο ολη αυτη την κατασταση η οποια μονη της επανερχεται σταδιακα και ο γοιατρος ειπε πως δεν μου προκαλει αυτο σωματικα συμπτωματα αλλα εγω μαλλον την ριχνω γιατι περναω αγχωδη διαταραχη...
    Κανε μια προσπαθεια ακομη ... με εναν ψυχολογο κι εναν ομοιοπαθητικο καλο... δεν ξερεις ποτε... Αλλα παρε αποφαση πως πρεπει να λυσεις τα αδιεξοδα της ζωησ σου τα οποια κι εγω δεν τα εβλεπα οτι υπηρχαν αλλα τελικα παραυπηρχαν και με οδηγησαν εδω... να παλευω με ολα αυτα τα τερατα στο μυαλο μου.... (Ελπιζω πως ειναι τερατα... δεν θελω να πιστεψω πως 4 ειδικοτητες γιατρων μου εκαναν λαθος διαγνωση....) Δυσκολευομαι οικονομικα για να τα βγαλω περα μ ολα αυτα αλλα πραγματικα δεν υπαρχει ζωη αν μεινω σ αυτη την κατασταση!!! Πρεπει να το λυσω το θεμα γιατι ετσι δεν ζω... Φοβαμαι απο το χειροτερο (καρκινο-θανατο) μεχρι και το πιο απλο... ενα κουνουπι!!!
    και τωρα που γραφω αισθανομαι σκατα... περιεργα συμπτωματα αλλα προσπαθω να το παλεψω να μη με βαλει απο κατω ΑΛΛΟ αυτο το ''παιχνιδι''!!
    2012 μια νεα χρονια για μια νεα αρχη!!!!

  9. #9
    film, καλησπερα!
    Σε καταλαβαινω απολυτα!!!απολυτα,απολυτα,α� �ολυτα!!!απο τον Μαρτιο παλευω με διαφορα συμπτωματα σωματικα τα οποια ιατρικα δεν εξηγουνται ουτε δικαιολογουνται...κανω ψυχοθεραπεια και ξεκινησα και ομοιοπαθητικη... ακομα δεν εχω τελειωσει την ομοιοπαθητικη αλλα δεν ειδα και τρελο αποτελεσμα οχι γιατι δεν ειναι καλη επιλογη θεραπειας αλλα γιατι μεσα απο την ψυχοθεραπεια προκυπτει οτι η νοσοφοβια και ολα τα συμπτωματα που εχω οφειλονται σε αδιεξοδα της ζωης μου που δεν μπορω να λυσω και σε καταθλιψη.... το φαρμακο που παιρνω στην ομοιοπαθητικη ειναι για το αγχος και τη νοσοφοβια...οχι για καταθλιψη.. θα παω για επανεξεταση και θα τυς πω οτι μαλλον χρειαζομαι κατι για την καταθλιψη... αλλα η ψυχοθεραπεια πιστευω οτι βοηθαει... θελει χρονο πολυ και χρημα αλλα θα σε βοηθησει... κι εγω με το που σταματανε καποια συμτωματα αρχιζουν αλλα καινουρια... για 2μηνες ειμαι χαλια για 2μηνες σκατα... ξανα περασα ενα 2μηνο τελειο και τωρα διανυω το 2μηνο που ειμαι σκατα... σε γιατρους δεν πηγαινω πια συνεχεια... να μια προοδος της ψυχοθεραπειας...
    Θελω να σου πω πως δεν εισαι μονος... Υπαρχουμε κι εμεις και παλευουμε... εγω αγωνιζομαι τωρα με αυτα τα 2 οπλα... ψυχοθεραπεια και ομοιοπαθητικη... βεβαια μεσα σε ολα αυτα βρηκα πως μου πεφτει και η Β12 και καθε 2μηνο η οταν αρχιζουν καποια συμπτωματα περιεργα παιρνω κι ενα κουτι για να ανεβει... κι αισθανομαι καλυτερα... η β12 βοηθαει λιγο και στην ψυχολογια συμφωνα με την ψυχολογο μου γι αυτο την παιρνω κιολας... και λιγο ΥΨΗΛΗ TSH μου βρηκαν παλι μεσα απο ολη αυτη την κατασταση η οποια μονη της επανερχεται σταδιακα και ο γοιατρος ειπε πως δεν μου προκαλει αυτο σωματικα συμπτωματα αλλα εγω μαλλον την ανεβαζω γιατι περναω αγχωδη διαταραχη...
    Κανε μια προσπαθεια ακομη ... με εναν ψυχολογο κι εναν ομοιοπαθητικο καλο... δεν ξερεις ποτε... Αλλα παρε αποφαση πως πρεπει να λυσεις τα αδιεξοδα της ζωησ σου τα οποια κι εγω δεν τα εβλεπα οτι υπηρχαν αλλα τελικα παραυπηρχαν και με οδηγησαν εδω... να παλευω με ολα αυτα τα τερατα στο μυαλο μου.... (Ελπιζω πως ειναι τερατα... δεν θελω να πιστεψω πως 4 ειδικοτητες γιατρων μου εκαναν λαθος διαγνωση....) Δυσκολευομαι οικονομικα για να τα βγαλω περα μ ολα αυτα αλλα πραγματικα δεν υπαρχει ζωη αν μεινω σ αυτη την κατασταση!!! Πρεπει να το λυσω το θεμα γιατι ετσι δεν ζω... Φοβαμαι απο το χειροτερο (καρκινο-θανατο) μεχρι και το πιο απλο... ενα κουνουπι!!!
    και τωρα που γραφω αισθανομαι σκατα... περιεργα συμπτωματα αλλα προσπαθω να το παλεψω να μη με βαλει απο κατω ΑΛΛΟ αυτο το ''παιχνιδι''!!
    2012 μια νεα χρονια για μια νεα αρχη!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Πετρούπολη
    Posts
    73
    Καλησπέρα! Μια ομοιοπαθής εδώ!!!. Είναι στιγμές που είμαι καλά και στιγμές όπως τις τελευταίες μέρες που είμαι χάλια. Νιώθω χαμένη, νιώθω το κεφάλι μου θολωμένο και δε μπορώ να σκεφτώ λογικά. Ολα αυτά το ξέρω είναι άγχος. Οπως εχω αναφέρει και σε άλλα θέματα και δε θέλω να γίνομαι κουραστική αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα οικογενειακά. Το πιο βασικό το πρόβλημα υγείας του μικρού μου γιου που έχει εγκεφαλική παράλυση και δεν περπατάει και δεν ξέρω και αν και πότε. Πρίν ακριβώς ένα χρόνο έχασα τον πατέρα μου. Η σχέση μου με το σύζυγό μου πάει από το κακό στο χειρότερο καθώς ανοίξαμε επιχείρηση σε καιρούς χαλεπούς να μου πείτε και είμαστε όλο γκρίνια. Εχω πάει σε 2 νευρολόγους γιατί πίστευα ότι κάτι εχει το κεφάλι μου, έκανα αξονική, βγήκε καθαρή, έκανα εξετάσεις για θυρεοειδή φυσιολογικές. Μόνο χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο έχω αλλά το ελέγχω με τα κατάλληλα φάρμακα και διατροφή. Πήγα σε ψυχίατρο σε ψυχολόγο και όλοι μου είπαν ότι είναι γενικευμένη αγχώδης διαταραχή. Εχω δει όλα τα συμπτώματα σωματικά και ψυχολογικά που προκαλεί το άγχος και δεν ικανοποιουμαι. Νομίζω ότι τρελαίνομαι και χάνω τα λογικά μου. Πήρα φάρμακα αλλά δε μπόρεσα τις παρενέργειες. Νιώθω λες και ο οργανισμός μου αντιστέκεται και δεν τα θέλει. Μόνο λίγο lexotanil παίρνω αμα δω ότι δεν είμαι καλά. Η ψυχολόγος που πάω τα βρίσκει όλα πολύ λογικά αυτά που νιώθω και επικεντρώνεται στη σχέση μου με το σύζυγο γιατί όπως λέει η ρίζα του κακού είναι αυτή. Τι να πω δεν ξέρω. Μπορεί. Εγώ όμως κουράστηκα. Δεν αντέχω να είμαι έτσι χάλια. Οποτε σκέφτομαι πως νιώθω νιώθω μια απογοήτευση και ένα βάρος. Νομίζω ότι θα σκάσω. Δε βρίσκω χαρά πουθενά. Καλύτερα να ήταν κάτι σωματικό να ήξερα πως να το αντιμετωπίσω και να το ελέγχω. Θα ένιωθα καλύτερα.

  11. #11
    Μια από τα ίδια κι εγω....να περπατάω στο δρόμο και να νιώθω οτι χάνομαι στην άβυσσο,μερικές φορές ξάπλωνα στο πάτωμα για ώρες. Έχω κάνει αμέτρητες εξετάσεις,ακόμη και μαγνητική(δεν θέλω να το θυμάμαι) και τίποτα δεν βρέθηκε,προφανώς το άγχος υπερνίκησε ένα ακόμη άτομο-εμένα. Πολλές φορές δυσκολευόμουν και δυσκολεύομαι να πιστέψω πως όλα αυτά που νιώθω είναι απλά στο μυαλό μου.Μοιάζει πραγματικά αδύνατο,σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει πολλές τέτοιες ώρες γεμάτες προβληματισμό και άρνηση.

    Η συμβουλή μου είναι να μην υποτιμάς την δύναμη του μυαλού, ελεγξέ το για να μην το κάνει εκείνο. Από αυτά που γράφεις-ίσως και να κάνω λάθος- αλλά διακρίνω πως κι εσύ ξέρεις ή έχεις βάσιμες υποψίες πως είναι ψυχολογικό.Πρώτα πρώτα αν ήταν καθαρά παθολογικό γιατί να γράψεις σε ενα θέμα με τίτλο άγχος/φοβίες...επίσης έκει που γράφεις
    Quote Originally Posted by fiLm View Post
    Υπηρξε μια περιοδος βεβαια , οταν ανακαλυψα οτι πασχω απο υποθυροειδισμο , οτι επιτελους ειχα βρει την λυση στο προβλημα μου και για ενα χρονικο διαστημα ενιωθα πραγματικα καλα το οποιο ομως χρονικο διαστημα δεν διηρκησε πολυ γιατι ολο και καποιο καινουργιο συμπτωμα εκανε την εμφανιση του .
    είναι ευδιάκριτο πως είσαι σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να πειστείς οτι κάτι έχεις, στρεσάροντας τον εαυτό σου περισσότερο, ενω ακόμη και να βρείς κάτι που θα σε ανακουφίσει, με το παραμικρό ερέθισμα θα επανέλθεις και πάλι στον κουραστικό αυτό αγώνα της αυθυποβολής. Καταθέτω αυτή την προσωπική μου άποψη καθώς έχω βρεθεί στην ίδια θέση πρίν/μετά απο εξετάσεις καρδιάς-και όχι μόνο.

    Απο την στιγμή που θα κατανοήσεις πως όλα αυτά έχουν να κάνουν με τον ψυχολογικό τομέα η λύση -οπώς προείπε η μαρκέλα και συμφωνώ μαζί της- είναι στο να ψάξεις τον κατάλληλο άνθρωπο (και όχι να κρίνεις βιαστικά) ο οποίος θα σε βοηθήσει,αν όχι να το ξεπεράσεις,τουλάχιστον να το βιώνεις πιο ομαλά μαζί με δόσεις κατανόησης και συμπαράστασης(ό καθ ένας το αξίζει αυτό) .Δύσκολα θα τον βρείς με την πρώτη διότι -δυστυχώς- έχουμε γεμίσει άξεστους και ανίκανους "επαγγελματίες".Σου εύχομαι καλή δυνάμη και μπόλικα κουράγια.

    ~Πάντα φιλικά
    ...είναι η άποψη μου

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΤΑ ΕΙΔΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΙΡΑΣΤΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
    πεννυ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ. ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ' ΥΤΟ, ΜΙΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑΤΙ. ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΠΟΣ ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΊΝΕΙ ΕΝΑ ΕΥΤΟΥΧΙΣΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ. Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΑΤΙ. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ Η ΖΩΗ. ΘΑ ΜΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ.
    ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΜΙΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ....
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΙΝΟΜΙΚΟ, ΟΛΛΟΙ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ.
    ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟ 50% ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΑΘΕΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙ ΣΥΜΠΤΟΜΑΤΑ ΟΤΑΝ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΠΟΝΑΕΙ.
    FILM, ΜΙΝ ΧΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΧΡΩΝΟ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΥΠΑΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΙ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΕΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ.
    ΕΧΑΣΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ. ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΒΛΟ ΚΥΚΛΟ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΠΙΡΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΝ, ΚΑΤΑΘΛΥΠΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΑ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΑΛΛΟ. ΑΦΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ, ΙΠΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΟΡΗΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΙΚΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ. ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΘΕΡΑΠΙΑ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΗΛΗΣΕ ΟΜΟΡΦΑ, ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΙΟΣΑ ΟΙΚΙΑ.
    ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΟΥΦ
    ΜΙΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΛΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    .................................................. ....................................
    Last edited by Joann; 10-01-2012 at 00:00.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Εχεις δικιο φιλε μου! κι εγω σε καταλαβαινω! ειναι ασχημο πολυ να εχουμε καντεμια ! να μην μας καταλαβαινουν αυτοι που ειναι μια χαρα! που γελαν και περναν μια χαρα!- οπου και τους ευχομαι να νε παντα ετσι- αλλα εμεις, εγω γτ. να ειμαι χαλια ρε γαμωτο?? τι ατυχια ειναι αυτη??? γτ. ο Θεος να μου εκανε τετοιο δωρο? τι φταιω?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΥΨΑΡΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΠΕΝΝΥ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΟΠΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΟΣ. ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ. Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κουράστηκα !
    By mango in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 25-05-2020, 16:48
  2. κουραστηκα
    By yiouli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 12-02-2011, 09:34
  3. κουράστηκα !!!!
    By kamelia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2011, 21:45
  4. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
    By Anael in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 12
    Last Post: 27-04-2010, 13:08
  5. Κουράστηκα
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 24-12-2006, 11:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •