ΚΡΙΣΕΙΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Ellada pros to paron...
    Posts
    11

    ΚΡΙΣΕΙΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

    παρακολουθω εδω και 2 χρονια τα παντα πανω στην λεξη \"κρισεις πανικου\" ειμαι 29 ζω 2 χρονια ενα εφιαλτη που μου κόστισε επαγγελματικη καριέρα πολλά υποσχομενη και τις προσωπικες και φιλικες μου σχεσεις....σκεφτειτε απλα τον ρουβα και μετα τον γκουβα που καταντησα απο αυτη την παθηση και ειναι παθηση κυριοι και κυριες οτι και να λενε οι γιατροι ειναι παθηση του εγκεφαλονευρωφυτικου συστηματος.
    Εχω υποφερει και υποφερω ακομα αλλα γυρισα τα δεδομενα αναποδα,δηλαδη οτι με φοβιζει το εβαλα να με ειναι συνεχως μπροστα μου.
    Στην κατασταση μου ενω δεν δεχτηκα φαρμακευτικη αγωγη παθαινα και κρισεις μανιας...τα παιρνα κρανιο που λενε ανευ λογου ΙΔΨ (ιδεοψυχοαναγκαστικη )μανια και στο τελος επαθα νευρολογικο \"πεσιμο\" και σαλταρα σε μια νυχτα στο χάος της τρελας και της απογνωσης και γυρισα πισω με ενα μυστικο οπλο στα χέρια μου που 8α το μοιραστω με ολους τους συνανθρωπους μου.
    Η απώλεια που δεχτηκα ητανε πολυ μεγαλη να την αντεξω αλλα την αντεξα ειχα καπου να ελπιζω,το που ψαξτε μεσα σας θα το βρειτε ειναι το τελευταιο που σας μενει σαν εικονα μεσα στο πανικο σας.Ολοι χρειαζομαστε ενα στοχο ψηλα ,τωρα ο στοχος ειναι να ξεφυγετε απο την λαμια-παθηση αυτη χωρις να τρελαθειτε.
    Πως γυρισα απο το χάος της παρανοιας που εζησα θα μου πειτε...απλα γιατι εγώ μόνος μου μπηκα εκει και το πηρα αποφαση να βγω.
    Ολοι εμεις που υποφερουμε απο κρισεις εχουμε ενα κοινό σημειο ειμαστε ατομα με \"εσωτερικο εαυτο\".
    Το φιλαρακι μας απο την κουνια που μας λεει τι να κανουμε σε οτι βλεπαμε στην ζωη μας αυτος που επαιρνε αποφασεις για πως θα ντυθουμε θα φαμε και θα μιλαμε..νομιζετε οτι ησασταν εσεις?
    τωρα πισω απο την μασκα του πανικου μηπως βλεπετε καποιον αλλον?καποιον που δεν εχει καμια σχεση με αυτον που ησασταν?
    Εδω ειναι το μυστικο το μεγαλο δυστυχως ολοι γεννιομαστε με μια μασκα...της μασκας της επιβιωσης.
    Σκεφτειτε οτι αν δεν ησασταν φτωχος και αναγκασμενος να δεχεστε πιεσεις ψυχικες για να επιβιωσετε μηπως και δεν θα παθαινατε ποτε κρισεις πανικου?
    99% οχι.
    Αλλα οπως ειπα ειναι και παθηση του εγκεφαλονευρωφυτικου συστηματος μας παιζει ρόλο ακομα η διατροφή μας
    ο εγκεφαλος ειναι ανεξαρτητος δεν μας ρωταει για πολλες λειτουργιες που διεργαζετε.
    Ε λοιπον και αυτο (ο πανικος) μια λειτουργια ειναι αλλα δυσλειτουργια αλλα ειναι αμυντικη ...δεν γεννηθηκαμε ετσι ,ετσι καταντησαμε.
    Απλα ο εγκεφαλος αποδιδει τα του καισαρι στο καισαρα..
    Αν καταλαβατε επιδη δεν φτιαχτηκε ο ανθρωπος κυριοι για να ζει οπως ζει σημερα σαν σαρδελα σε διαφημιση αγνωστου καναλιου ...στο τελος κλαταρει και παραδιδει λαθος μυνηματα.

    Γιατι δεν φευγουν αναρωτιεστε απλα γιατι εμεις τα συντηρουμε αθελα μας.Αυτο που λενε ακου την καρδια σου ειναι λαθος το μυαλο τα κανει ολα η καρδια ειναι οργανο ο εγκεφαλος τα κανει ολα και η ψυχη μας μπουρδουκλωνετε αναμεσα στο στερνο μας και στο μυαλο μας και ζηταει ΗΡΕΜΙΑ!

    πως να ξεφυγετε?απλα καντε οτι τρελο θελετε να κανετε απο την ψυχη σας,τραγουδηστε,χορεψτε,γε� �αστε,τρεξτε καντε οτι σας κανει κεφι δωστε στην ψυχη στιγμες παιδαριωδους τρελας με δοσεις χωρις να ξεχνατε την ηλικια σας βεβαια απλα ξεδωστε οποτε εχετε χρονο καντε κατι μονο και μονο για εσας!!

    Τι να κανουμε θα πειτε?Βγαλτε τα οπλα σας δειξτε τα δοντιας και τα νυχιας και πειτε οτι και να γινει ακομα και ετσι εγω θα προχωραω...
    Θα πειτε μα δε μπορω τι μας λες τωρα αφου τα παιζω ζαλίζομαι δεν μπορω να μιλησω ποναει το κεφαλι μου ερχεται εμετος μπλα μπλα μπλα..

    Απλα εγω υποφερω συνεχως απο πανικους και παω για δουλεια δεν παιρνω χαπια τακτικα μονο στο τσαντακι μου για ασφαλεια εχω μερικα φυτικα.
    Παρτε χαπια ηπια να εχετε μαζι σας να αισθανεστε ασφαλεια οπου πατε μην μασατε να πατε και για βολτα για οτι θελετε!
    Οσοι εχουνε σχεσεις σας λεω οτι το σεξ κανει θαυματα...εκ πειρας οχι τοσο δικη μου αλλα απο συμπασχοντες και οσοι δεν εχετε να προσπαθησετε να βρειτε ενα συντροφο σε αυτο το κοσμο ηρθαμε για να εχουμε συντροφο στο ταξιδι του χρονου.
    Eπισης η γυμναστικη ειναι καλη λυση λιγο τρεξιμο βαρη γενικα ο ιδρωτας η σωματικη κουραση θα ηρεμησει λιγο τους πανικους ο εγκεφαλος μπερδευετε λογω της καταπονεσης μετα την γυμναστικη και κατα την διαρκεια.
    Πρεπει να καταλαβετε οτι εχετε να κανετε με το ιδιο σας το εγκεφαλο ταιστε τον καντε τον να δει αλλα σημεια καταπονεσης και ισως στο τελος τα καταφερετε να απαλλαγειτε πληρως
    Και παρτε το αποφαση!
    Η ΕΓΩ Η ΑΥΤΟ!

    και καμια προσευχη ακομα και αν δεν πηρατε ποτε απαντηση να κανετε στο κρουοντα ανοιγουν οι θυρες,μην απογοητευστε τελικως απλα οταν πεφτουμε κατω πεφτουμε για να μαθουμε να σηκωνομαστε....εστω και μονοι μας οπως οταν ειμασταν μωρα και καναμε τα πρωτα μας βηματα.

    \"Καποια μερα θα με αναγνωρισετε και να ξερετε οτι θα υποφερω και εγω μαζι σας αλλα μεχρι να κλεισω τα ματια μου απο αυτο το κοσμο θα παλευω με νυχια και με δοντια!
    V.S.\"

    Υ.Γ αμα εχω κανει και κανα ορθογραφικο λαθος συγχωρεστε με αλλα εχω να γραψω καιρο ελληνικα,γραφω αγγλικα εδω και 7 χρονια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μιά χαρά τα είπες φίλε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Mπράβο ρε Blade είσαι μαχητής!!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    ναι ρε blade II εχεις δικιο φιλε, απλα η υλοποιηση ολων αυτων ωρες ωρες φαινεται βουνο... αλλα τα εχουμε ξαναπει, οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους, σωστα? εγω πεθαινα για ταξιδια και με την αγχωδη διαταραχη και κρισεις πανικου πηγα αθηνα και για 5 μερες μαρτυρησα, αλλα δεν πεθανα.. ενταξει δεν περασα καλα αλλα δεν εγκατελειψα.. πιστευω με αυτη τη σταση σταδιακα θα μειωθουν ολα.. αναγκαστικα ομως και πηρα μισο xanax για το αεροπλανο για καθε ενδεχομενο και μεχρι εκει.. οχι αλλα φαρμακα παρα μονο φυτικες σταγονιτσες και ας μην κανουν τιποτα:) κουραγιο σε ολους παιδια, εχουμε πολλες αντοχες και ας μην το γνωριζουμε ακομα....
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Ellada pros to paron...
    Posts
    11
    βασικα τωρα σκεφτομαι μια θεραπεια 10 μερων με λατοζ για να αρχισω γυμναστηριο παλι και αυτο γιατι
    δυστυχως ανηκω στην ομαδα που εχω συνεχεις ενοχλησεις σεχδον τα 2/4 της μερα ειμαι χαλια και κα8ε φορα που αλλαζει καιρος υποφερω ξυπναω με ταραχη και ζαλαδα τα ματια μου πονανε στομαχι χαλια φουσκωματα και μερικες φορες χανω και λιγο τις σκεψεις μου αλλα για λιγο κλεινω τα ματια και ηρεμω και φευγει.
    Βασικα δεν ξερω αν υποφερουν και αλλοι τοσο πολυ σαν εμενα αλλα ενα ξερω λιγο ελειψε να με τρελανει αυτη η παθηση
    ξερω ειναι βουνο αλλα εγω θα το παρω στην πλατη και θα το πεταξω στο Κεαδα το εχω παρει αποφαση.
    Εσεις δειτε πισω απο την μασκα το \"φιλαρακο\" σας μαθετε τα χουγια του τα βιτσια του τις λοξες του και αν πραγματικα δειτε το \"Αγριο\" εγω σας το \"ζωο\" της επιβιωσης που σας εκανε ετσι θα δείτε στο βαθος το αλλο εγω τον τρομαγμενο που πρεπει να μαθει να κανει τισ φοβιες του οπλα και τα επιμενει μεχρι τελευταιας ρανιδος του αιματος του.
    Εγω δεν εχω παρει θεραπει μεχρι τωρα και αυτη που θα κανω ειναι μεχρι να συνιθησω το γυμναστηριο και την ιδεα του κοσμου γυρω μου ακομα και αν ειμαι χαλια δεν τους δειχνω.
    Μια φορα σε μια καφετερια ενω μιλαγα με μια ομορφη γυναικα ξαφνικα επαθα πανικο γουρλωσα τα ματια μου και με καταλάβαν γιατι δεν μιλαγα....ειπα....με ποναει το κεφαλι συγνωμη λιγο...εμεινα 4 λεπτα ησυχος και κοιταγα γυρω το κοσμο και ειπα ποσο τυχερος ειμαι που μπορω να ειμαι εστω και ετσι παλι αναμεσα τους και εφυγε εκατσα πιο ανετα στην καρεκλα και βρηκα μια δικαιολογια οτι ειμαι ψιλοαρρωστος...μην φοβαστε να το πειτε....δεν καταλαβαινουν κατι που δεν νοιωθουν...πειτε ψεματα οτι εχετε κατι αλλο...μην αφηνετε να σας βαζει κατω..
    Σας ειπα την κατασταση να καταλαβετε οτι δεν το εχω ξεπερασει ζω μαζι του και \"παιζουμε\" μπουνιες κλοτσιες καθε μερα και καθε στιγμη που με ενοχλει το αντιμετωπιζω σαν εχθρο και πιστεψτε το ιδιο κανει και αυτο.
    Φοβιες....εδω δεν ξερω αυριο αν θα ξυπνησω να παω για δουλεια...ζω το φοβο οτι θα πεθανω και δεν ξεκολλαει απο το μυαλο μου οτι και αν κανω.
    Απλα ειπα η θα πεθανω η θα ζησω ετσι οπως οριζω εγω και φτιαχνω με τα χερια μου το μελλον μου και το κοσμο μου γυρω
    Χτιστε ενα κοσμο γυρω σας με τα χερια σας ωστε κανενας να μην εχει το δικαιωμα να σας το παρει!
    Εγω απλα ηθελα να τα πω αυτα σε ατομα που πασχουν σαν εμενα εγω κανω την αρχη και θα ερθουν και αλλοι πιο δυνατοι και πιο μαχητικοι απο εμενα και αυτοι ειστε εσεις αν καταλαβετε αυτα που σας ειπα και δειτε περα απο την \"μασκα\" σας.

    Τωρα ξερω οτι εχω εχθρο ενα ζωντανο πλασμα που ειναι εναντιον μου και αυτο ειναι η σαρκα και το αιμα μου αλλα η ψυχη μου ειναι αθανατη και 8α νικησω επι του ιδιου μου του ευατου...και στο τελος θα μεινει μονο Ενας!
    λιγο χαιλαντερ φαση εε??
    χιουμορ μεσα στην σοβαροτητα ειναι παντα απαραιτητο...

    τωρα καθηστε και πειτε με τον ευατο σας και αμα δεν τα βρειτε υπαρχει λυση...Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

    σας στελνω το κουραγιο μου που δωσανε οι πανικοι μου...πηρα απο εκει δυναμη !Δραση-αντιδραση κυριοι και κυριοι!

    θα σας πω κατι που μου ειπε καποιος που δεν ειναι εδω αλλα υπαρχει.

    Δεν μετραει τι θα πετυχεις αλλα η προσπαθεια διοτι αν το βαλεις κατω στο τελος μονο εσυ θα χασεις.


    Φυλαξτε αυτη την κουβεντα οπως την φυλαξα εγω 10 χρονια και μου εσωσε την ψυχη και το μυαλο μου!

    Να γινετε ολοι σας καλα και \"Καποια μερα θα με αναγνωρισετε και να ξερετε οτι θα υποφερω και εγω μαζι σας αλλα μεχρι να κλεισω τα ματια μου απο αυτο το κοσμο θα παλευω με νυχια και με δοντια!
    V.S.\"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •