Είναι σωστό να απομονώνεται κάποιος που περνάει τη φάση της μανίας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    6

    Είναι σωστό να απομονώνεται κάποιος που περνάει τη φάση της μανίας?

    Γεια σας,

    Πρόσφατα ήρθα κόντα με μια κοπέλα (25 χρ) που είμαστε γνωστές από παλιά και έχει μανιοκατάθλιψη. Επειδή ζει σε χωριό δεν την έβλεπα πολύ συχνά αλλά μιλούσαμε καθημερινά μέσω email και sms. Πραγματικά ένιωθα πως πήγαινε καλύτερα. Είχαμε βάλει κάποιους στόχους μαζί και φαινόταν χαρούμενη. Μάλιστα μου είχε πει ότι ο γιατρός της της μείωσε μισό χάπι.
    Κάποια μέρα μου είπε ότι ο πατέρας της της είπε πως επειδή γελούσε πιστεύει ότι ήταν στη φάση της μανίας πάλυ. Μετά από λίγες μέρες έχασα κάθε επαφή μαζί της. Μετά από μία εβδομάδα κατάφερα να μάθω από τον αδελφό της που δεν ζει μαζί τους ότι είναι στη μανία και για αυτό ο πατέρας της της πήρε το κινητό και δεν την αφήνει να στείλει email. Συγχωρέστε με αν έγραψα κάτι χαζό, δεν ξέρω πολλά ακόμα για αυτή την κατάσταση, αλλά ότι κι αν έχει κάποιος είναι σωστό να τον απομονώνεις από τον έξω κόσμο και ειδικά από τη μία μοναδική φίλη που έχει? Είναι τώρα πάνω από μήνας που συμβαίνει αυτό.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    ..καλησπέρα ελεν...
    Ζείτε μακριά? Δεν μπορείς να πας σπίτι της?
    Αφού είστε φίλες, δεν νομίζω να έουν πρόβλημα οι δικοί της....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    6
    Η αλήθεια είναι ότι οι γονείς της είναι λίγο περίεργοι αλλά ο λόγος που δεν πήγα μέχρι τώρα είναι γιατί δεν ήξερα αν "πρέπει". Σκεφτόμουνα μήπως όντως δεν πρέπει να βλέπει κανέναν. Δηλαδή εσύ νομίζεις πως δεν υπάρχει λόγος να είναι μόνη της?

  4. #4
    ..πιστεύω πως στις δύσκολες στιγμές του κάποιος, αυτό που αποζητά πάνω απ όλα, είναι ένα φίλο.

  5. #5
    Δεν προσπαθεις να επικοινωνησεις παλι με τον αδερφφο να σιγουρευτεις τι συμβαινει;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ο πατέρας της είναι κ πολύ γκα γκα! μα τι ρωτάς βρε κοπελα μου;
    αν πρεπει να απομονωνονται οι διπολικοι σε κριση μανιας; φυσικα κ οχι!
    οι γονεις της γιατι της παιρνουν το κινητο; για να μην καταλαβει το χωριο πως η κοπελα πασχει;
    εσυ ομως τι μπορεις να κανεις για αυτο;
    να αλλαξεις τα μυαλα του πατερα της;
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ελεος,δεν μπορω να ακουω πλεον τετοιες μαλακιες.
    Η κοπελα θα επρεπε να φυγει απο το σπιτι.
    Αν ειναι δυνατον,δεν φτανει που εχει το προβλημα της,την κρατανε και μακρια απο τους φιλους της.

    Υπαρχει καποιος που να μπορει να τους την πει ωστε να καταλαβουν τι κανουν?

  8. #8
    Έλενα, ο πατέρας της της κάνει ζημιά. Είναι για τα μάτια του κόσμου, των χωριανών, που την απομονώνει, για να μη βγει υποτίθεται το όνομα της οικογενειας, το τι θα πει ο ένας κι άλλος δλδ, το καλό της κορης του το έβαλε σε δευτερη μοιρα. Σταδικά την καταστρεφει. Εσύ αφού τοσο το θες κάνε ότι παιρνάει απ το χερι σου για να την βοηθήσεις. Μίλα με τον αδερφό της, παρακάλεσε τον, πήγαινε δες την, άλλοι μπορει να μην την γνοιαζονται όσο εσυ!, γιατί οι περισσότεροι τετοιους ανθρωπους αμα τους δουν στην κατασταση αυτη τους γυρνανε την πλάτη. Η κοπέλα έχει όσο ποτε άλλοτε ανάγκη για κοινωνική συναναστροφή, ανθρωπους να μιλα που να της μεταδιδουν αισιοδοξια και κινητρα για τη ζωή. Δεν είναι μονο τα φαρμακα, αλλάζει με διαφορα η κατασταση του ατομου όταν νοιωσει ανθρωπους διπλα του. Μια ζωη θα παιρνει φαρμακα όσο ο πατερας της την έχει στο σπιτι.
    γιάννης

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by ElenaCl View Post
    Μετά από μία εβδομάδα κατάφερα να μάθω από τον αδελφό της που δεν ζει μαζί τους ότι είναι στη μανία και για αυτό ο πατέρας της της πήρε το κινητό και δεν την αφήνει να στείλει email.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά, αλλά εννοείς ότι την τιμώρησαν για την ασθένειά της? Αν ναι, τότε συμφωνώ με τους υπόλοιπους στο ότι κάτι τέτοιο είναι εγκληματικά ανήθικο, και αν ενδιαφέρεσαι όντως για τη φίλη σου, καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να τη βοηθήσεις κάπως.

    Για κανένα λόγο δεν "πρέπει" κάποιος άνθρωπος που δεν έχει βλάψει κανένα να απομονώνεται. Δε χρειάζεται καν να ρωτήσεις κάτι τέτοιο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    6
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα περάσω αύριο κιόλλας να τη δω από κοντά. Κι εγώ πιστεύω πως φταίνε οι γονείς της αλλά δυστυχώς εξαρτάται από αυτούς εξ'ολοκλήρου. Να καταλάβετε, τις ελάχιστες φορές που μας αφήνουν μόνες μας για να μιλείσουμε έρχεται να της κάνει παρατήρηση η μάνα της γιατί μιλάει για της κατάσταση της και θυμώνει ο πατέρας της. Τι να πει κανείς, απλά λυπάμαι τη φίλη μου.
    Α και το άλλο, δεν την παρακολουθεί κάποιος ψυχολόγος παρα μόνο ο ψυχίατρος που της γράφει τα φάρμακά της κάθε 2 μήνες. Δεν είναι λάθος κι αυτό?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λαθος ειναι ολη η αντιμετωπιση.
    Και αυτος ο ψυχιατρος θα επρεπε να εχει προσπαθησει να τους το εξηγησει με τετοιο τροπο ωστε να καταλαβουν οτι την καταστρεφουν.
    Τι να πω?




    Σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα,θα δεις πανω δεξια οτι εχεις μια σημειωση.
    Last edited by betelgeuse; 10-01-2012 at 11:56.

  12. #12
    Θα την καταστρέψουν στο τελος Έλενα και την λυπάμαι αν είναι και νεα κοπέλα γιατί αν δεν άλλάξει συντομα κάτι, άσε που δεν προχωρα η ζωη της αφου μενει στασιμη στη ζωή με το όλη μερα σπιτι, θα έχει το πρόβλημα μια ζωή ή αυτα που εχασε λόγω του προβληματος θα της προκαλούν εμμονες και τυψεις μια ζωη. Ζει με λάθος γονείς. Η αλλαγή παραστάσεων, δλδ η κοινωνικοποίηση και η επικοινωνία είναι που βοηθά στη θεραπεία.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ελενα, απο τα λιγα που εχεις πει για τη φιλη σου, εχω να σου πω τα εξης....
    μου ετυχε κ μενα να μου παρουν το κινητο για ενα μεγαλο διαστημα.
    όσο βρισκομουν σε νοσηλεια.
    για 5 μηνες δν ειχα.
    οπως επισης επετρεπαν σε ελαχιστους φιλους να με επισκεπτονται.

    τωρα στην περιπτωση της κοπελας δν γνωριζω λεπτομερειες....
    σιγουρα εχουν καποιο λογο.
    δν ειμαστε σε θεση να ξερουμε λεπτομερειες.
    μπορει να συμβαινουν πραγματα που δν τα ξερουμε.
    π.χ. δν ξερουμε αν η κοπελα παιρνει ναρκωτικα.
    σε αυτη τη περιπτωση μια τετοια κινηση δικαιολογειται.

    το οτι παρακολουθειται μονο απο ψυχιατρο δν επαρκει.
    στη διπολικη ειναι απαραιτητη κ η ψυχοθερπεία.

    στην υπογραφη μου υπαρχει λινκ
    αν πατησεις επανω μπορεις να ενημερωθεις για την ασθενεια κ
    ο,τι αλλο θελησεις, εδώ ειμαστε....

    ευχομαι η φιλη σου να βρει κ παλι τις ισορροπιες της....
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης
    Last edited by Idella; 21-02-2012 at 09:05.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. Είναι λογικό να χαρακωθεί κάποιος?
    By Gothly in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 115
    Last Post: 06-06-2010, 02:28
  2. πιστευετε οτι ειναι σωστο να λεει παντα καποιος την αληθεια
    By hornet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 12-02-2010, 01:55
  3. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  4. ποια ειναι τα σημαδια που εκπεμπει καποιος οταν ειναι ερωτευμενος;
    By Μαντω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 04-03-2008, 10:35
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 02:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •