NALOREX" Ξερει καποιος ειδικος? -γιατρος ? τι γνωμη εχετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129

    NALOREX" Ξερει καποιος ειδικος? -γιατρος ? τι γνωμη εχετε?

    Καλησπερα σε ολους !& καλη χρονια!
    Σε λιγες μερες θα ξεκινησω αυτα τα φαρμακα ,θα τροω μισο με ενα καθε πρωι πριν τη δουλεια . Ειναι μια ακομα - απο τις αμετριτες - φορες που προσπαθω να απεξαρτηθω μαλον να αποτοξινωθω ,γτ. το πρωτο ειναι πολυ δυσκολο κι θελει καιρο , ετσι λοιπον εχω καποια χαπια γυρο στην μια καρτελα και περιμενω αλλη μια -δυο απο ενα φιλο.
    Το οτι το κανω μονος μου χωρις να μου τα γραψει καποιος γιατρος ξερω πως ειναι λαθος , δεν πρεπει να κανουμε τους γιατρους αλλα ουτε και πειραματα. Ο λογος που το κανω τοσο ευκολα ειναι οτι εχω ξανα κανει αποτοξινωση με ΝΑΛΤΡΑΞΟΝΕΣ, και πραγματικα εγινε δουλεια !αφου ουτε να πιω μπορουσα κι καθαρισαι το κεφαλι μου!
    Αυτα τα λιγα που ξερω για αυτο το χαπι ειναι οτι παει και μπλοκαρει τους οπιοειδείς υποδοχείς του εγκεφαλου συν το οτι καθαριζει οτι εχει γεμισει απο την ηρωινη .
    Ο λογος που θελω να μαθω και ροταω στο φορουμ ειναι οτι τελευταια ακουσα απο καποιους πως αυτα τα χαπια δεν ειναι τοσο αθωα , υπαρχουν παιδια που ειχαν παρενεργειες ,προσωπικα ειχα θεμα με το στομαχι μου , κι για αυτο θα θελα να μαθω απο εσας αν ξερετε κατι ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ειναι λοικο να μην υπαρχουν απαντησεις στο θεμα που εβαλα ,ε ναι που να ξερει ο καθε ενας απο τα χαπια , τα φαρμακα που υπαρχουν! μα ειναι τοσα πολλα κι εδω φορουμ ειναι οχι φαρμακειο ¨) χεχε,.
    Γνωριζει κανεις κανα φορουμ που να ασχολειε με φαρμακα? χωρις να θελω να προσβαλω το φορουμ αυτο, εδω ετσι? απεναντιας ειναι απο τα πιο καλα φορουμ στην Ελλαδα πυ εχουν να κανουν με την ψυχολογια και τις ασθενειες αυτης , απλα ροτω αν ξερει κανεις κατι πιο ειδικο ! αυτα , Ευχαριστω¨)

  3. #3

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ειναι λοικο να μην υπαρχουν απαντησεις στο θεμα που εβαλα ,ε ναι που να ξερει ο καθε ενας απο τα χαπια , τα φαρμακα που υπαρχουν! μα ειναι τοσα πολλα κι εδω φορουμ ειναι οχι φαρμακειο ¨) χεχε,.
    Γνωριζει κανεις κανα φορουμ που να ασχολειε με φαρμακα? χωρις να θελω να προσβαλω το φορουμ αυτο, εδω ετσι? απεναντιας ειναι απο τα πιο καλα φορουμ στην Ελλαδα πυ εχουν να κανουν με την ψυχολογια και τις ασθενειες αυτης , απλα ροτω αν ξερει κανεις κατι πιο ειδικο ! αυτα , Ευχαριστω¨)
    Εξηζητημένο forum για φάρμακα μόνο αμερικάνικο:
    http://www.drugs.com/
    http://www.drugs-forum.com/index.php

    Το Νalorex (δραστική ουσία: Ναλτρεξόνη) μπορείς να το πάρεις αμέσως μόλις περάσεις τα "στερητικά" από την ηρωίνη. Πρέπει κάθε μέρα να στο δίνει κάποιος δικός σου για σιγουριά. Είναι πολύ εύκολο να το "αποφύγεις" μια φορά και αμέσως βρίσκεσαι εκεί που ήσουν πριν (ξανακυλάς στην ηρωίνη).
    Γι' αυτό και είναι λύση "με ημερομηνία λήξης".

    Αν θέλεις να κόψεις την πρέζα "μαχαίρι" χωρίς στερητικά χωρίς τίποτα τότε πάρε το Suboxone (δραστ. ουσία: Βουπρενορφίνη).
    Περιέχει εκτός από την Βουπρενορφίνη και Ναλοξόνη (Naloxone) και έτσι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από στερητικά.
    Η Βουπρενορφίνη είναι υποκατάστατο των οπιοειδών (σαν την μεθαδόνη) αλλά πιο καινούργιο φάρμακο και δεν έχει τις παρενέργειες της μεθαδόνης. Η μεγάλη του διαφορά από την μεθαδόνη είναι ότι η Βουπρενορφίνη είναι "ανταγωνιστής" - "ασπίδα" των οπιοειδών (και να πιείς πρέζα δεν θα καταλάβεις τίποτα επομένως γιατί να το κάνεις?) ενώ η μεθαδόνη όχι (κάνεις όση παράλληλη χρήση θέλεις και ποτέ δεν γίνεσαι καλά).

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ είναι Ελλάδα και το Suboxone το έχει ο Ο.ΚΑ.ΝΑ. μονοπώλιο! Δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία ούτε πουθενά. Η τιμή του στην μαύρη αγορά είναι 15 - 20€ το ένα χάπι!!

    Προσωπικά είμαι 3½ μήνες στον Ο.ΚΑ.ΝΑ. (Suboxone) με απόλυτη επιτυχία (έκοψα τα πάντα). Δεν το περίμενα να είναι τόσο εύκολο να "κόψεις" μετά από 15 χρόνια ενδοφλέβια χρήση. Κι όμως. Να' να καλά το Suboxone!!
    Για να γίνω πιο κατανοητός: το Suboxone το παίρνεις και από την 3η -4η μέρα φεύγει και η πρέζα από το μυαλό σου (σου κόβει την επιθυμία). Αυτό γίνεται ως εξής: Με το Suboxone το μυαλό σου είναι σαν να έχεις πιεί πρέζα (διώχνει την πρέζα από τους υποδοχείς του εγκεφάλου και στην θέση της "κάθεται" η Βουπρενορφίνη που είναι και "ανταγωνιστής"-"ασπίδα"). Μόνο το μυαλό σου όμως όχι και το σώμα σου (ντάγκλες). Η μεθαδόνη επιδρά και στο σώμα.
    http://www.timeanddate.com/counters/fullscreen.html?mode=a&year=2011&month=11&day=10&p0=26

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by stelios68 View Post
    Εξηζητημένο forum για φάρμακα μόνο αμερικάνικο:
    http://www.drugs.com/
    http://www.drugs-forum.com/index.php

    Το Νalorex (δραστική ουσία: Ναλτρεξόνη) μπορείς να το πάρεις αμέσως μόλις περάσεις τα "στερητικά" από την ηρωίνη. Πρέπει κάθε μέρα να στο δίνει κάποιος δικός σου για σιγουριά. Είναι πολύ εύκολο να το "αποφύγεις" μια φορά και αμέσως βρίσκεσαι εκεί που ήσουν πριν (ξανακυλάς στην ηρωίνη).
    Γι' αυτό και είναι λύση "με ημερομηνία λήξης".

    Αν θέλεις να κόψεις την πρέζα "μαχαίρι" χωρίς στερητικά χωρίς τίποτα τότε πάρε το Suboxone (δραστ. ουσία: Βουπρενορφίνη).
    Περιέχει εκτός από την Βουπρενορφίνη και Ναλοξόνη (Naloxone) και έτσι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από στερητικά.
    Η Βουπρενορφίνη είναι υποκατάστατο των οπιοειδών (σαν την μεθαδόνη) αλλά πιο καινούργιο φάρμακο και δεν έχει τις παρενέργειες της μεθαδόνης. Η μεγάλη του διαφορά από την μεθαδόνη είναι ότι η Βουπρενορφίνη είναι "ανταγωνιστής" - "ασπίδα" των οπιοειδών (και να πιείς πρέζα δεν θα καταλάβεις τίποτα επομένως γιατί να το κάνεις?) ενώ η μεθαδόνη όχι (κάνεις όση παράλληλη χρήση θέλεις και ποτέ δεν γίνεσαι καλά).

    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ είναι Ελλάδα και το Suboxone το έχει ο Ο.ΚΑ.ΝΑ. μονοπώλιο! Δεν κυκλοφορεί στα φαρμακεία ούτε πουθενά. Η τιμή του στην μαύρη αγορά είναι 15 - 20€ το ένα χάπι!!

    Προσωπικά είμαι 3½ μήνες στον Ο.ΚΑ.ΝΑ. (Suboxone) με απόλυτη επιτυχία (έκοψα τα πάντα). Δεν το περίμενα να είναι τόσο εύκολο να "κόψεις" μετά από 15 χρόνια ενδοφλέβια χρήση. Κι όμως. Να' να καλά το Suboxone!!
    Για να γίνω πιο κατανοητός: το Suboxone το παίρνεις και από την 3η -4η μέρα φεύγει και η πρέζα από το μυαλό σου (σου κόβει την επιθυμία). Αυτό γίνεται ως εξής: Με το Suboxone το μυαλό σου είναι σαν να έχεις πιεί πρέζα (διώχνει την πρέζα από τους υποδοχείς του εγκεφάλου και στην θέση της "κάθεται" η Βουπρενορφίνη που είναι και "ανταγωνιστής"-"ασπίδα"). Μόνο το μυαλό σου όμως όχι και το σώμα σου (ντάγκλες). Η μεθαδόνη επιδρά και στο σώμα.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφερον φιλε μου! κι σου ευχομαι να σε παντα καλα! να συνεχισεις τον αγωνα.
    Συμφωνω με τα παραπανω ,απλα η ναλτραξονη ειναι πολυ πιο ανοδυνη για τον χρηστη, αφου οπως θα ξερεις το σουμπο εχει μαστουρα ,μπορει να μην ειναι βλαβερη σαν την μεθαδονη η αλλα ,ομως κατι εχει, επισης ειναι πολυ ισχυρο φαρμακο αφου στην αρχη θα σε ψαξαν για το συκοτι ετσι δεν ειναι? ειναι βαρυ για το συκοτι μας.
    Προσωπικα συμφωνω και πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι το σουμπο... , αφου δεν εχει ερθει ακομα η νεα γενια φαρμακων στην Ελλαδα. Ετσι λοιπον κι εκανα εγραφη στον ΟΚΑΝΑ ,το καλοκαιρι ,μου χαν πει πως λογο του νεου νομου γρηγορα θα μπω στο προγραμμα .Το αποτελεσμα ειναι οτι εχουν περασει 5-6 μηνες και ακομα θα εχω πολλους μαλον!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1
    Γιώργο, καλή επιτυχία καταρχήν στην προσπάθειά σου. Έχεις κάνει τη σωστή επιλογή, αν θέλεις να βγεις από το πρόβλημα. Χρειάζεται όμως μεθόδευση και τρόπος. Η ναλτρεξόνη είναι καταπληκτική και θα σε βοηθήσει πολύ, αν το κάνεις σωστά. Θέλει και ψυχολογική υποστήριξη. Να ξέρεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει πολύ με συμβουλές και οδηγίες τζάμπα η Μέριμνα ζωής που είναι ο γιατρός ο Θοδωρολέας. Μακριά από μεθαδόνες για όλη μας τη ζωή και βουπρενορφίνες που είναι και τα δύο υποκατάστατα των οπιούχων, δηλαδή ναρκωτικά..
    Καλή επιτυχία!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    2
    geia sas paidia...k katarxas euxome na eiste kl exo to idio thema vasika to agori m emeis xorigoumaste apo giatro ta nalorex ta pairnei me ti diafora oti ta stamataaei k meta pali ta idia k eimai se apognosi den ksero ti na kano.tis eperne kanonika vasika ego tou tis edeina kateuthian sto stoma meta m tis zitage sto xeri tis evaze sto stoma me apotelesma gia 5 meres na tis ftunei mexri na katharisei apo tin atraksoni tora edo k kammia vdomada exoume arxisei ta idia na kanei xrisi narkotikon na eksafanizete meta ti douleia(pali kala douleuei kanonika)k na min apantaei sta tilefona tipota meta na erxete spiti k na m leei den ipie eno kserei oti ton katalaveno mono k mono apo to ufos tis fonis t ta matia t ola gt allazei k ginete allos anthropos...kego meno sto spiti parea me ta nalorex..tha mporousate na m peite ti gnomi sas oste na ta ksana arxisei gt ton vlepo exei ti thelisei alla kati ton travaei se auto opos k exei sta opo opoa toon filo t pou pleon den mporei o sugkekrimenos na apeksartithei otan pernei ta nalorex oute sta til t den sikonei oute na ton vlepei den thelei otan ksana arxizei mono gia keinon zei...ti me sumvouleuete na kano gt exo erthei se apognosei k den ksero ti na kano sas euxaristo k elpizo na exo suntoma mia apantisi sas..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    2
    aa ksexasa nasas po oti ego den exo kammia epafi me to thema narkotikon k apla prospatho na ton voithiso ores ores leo na ton afio na koitakso ti zoi m alla den mporo eimaste mazi duo xronia k den antexo stin idea oti an fugo mporeu na ksana mpleksi i na pathei kati xeirotero..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    Δυστυχως εχεις το ιδιο προβλημα με την κοπελα μου ! μονο που αυτη εχει ξενερωσει παρα πολυ! μια φορα μου εδωσε κι τρεχαμε στο νοσοκομειο! αφου ειχα κανει χρηση λιγες ωρες πριν!
    Προσπαθω εδω κι ποσο καιρο να τα παρω αλλα ειμαι αχρηστος!! δυστυχως δεν μπορω να κατσω μια βδομαδα η 5 μερες καθαρος για να τα παρω! δυστυχως ακουσα το κεθεα που μας ελεγε οτι δεν κανει να τις παρω γτ. πρεπει με δικια μου δυναμη να το αποφευγω κι οχι με χαπια!
    Δυστυχως τους ακουσα κι οταν μπορουσα να τα παρω δεν το εκανα ενω ειμουν αρκετες μερες - πανω απο μια βδομαδα καθαρος - υτα εχω να πω κι ευχομαι οτι καλο για εσενα κι τον ανθρωπο σου.
    Quote Originally Posted by maraki24 View Post
    aa ksexasa nasas po oti ego den exo kammia epafi me to thema narkotikon k apla prospatho na ton voithiso ores ores leo na ton afio na koitakso ti zoi m alla den mporo eimaste mazi duo xronia k den antexo stin idea oti an fugo mporeu na ksana mpleksi i na pathei kati xeirotero..

  11. #11
    mh pineis file
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ευχαριστω για την συμβουλη ! θελω κι προσπαθω να την ξανα κανω !

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    23
    Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος στο site, αλλά παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό τις συζητήσεις σου όπως και άλλων μελών και έτσι αποφάσισα να γραφτώ και γω για να πω τη δική μου εμπειρία, να ζητήσω και γω συμβουλές με τη σειρά μου και γενικά να παρακολουθώ 'φανερά' τις συζητήσες.
    Εγώ δεν έχω καμία σχέση με τα ναρκωτικά και ειδικά με την ηρωίνη που πάντα όταν άκουγα κάποιον να αναφερει έστω και τη λέξη, μου ανάβαν τα λαμπάκια. Έλα που όμως η μοίρα με έκανε να το ζήσω από κοντά όλο αυτό.
    Εδώ και 8 χρόνια που γνώρισα τον πλέον άντρα μου, έχω μάθει αναγκαστικά πια τα πάντα γύρω από την ηρωίνη.
    Όταν γνωριστήκαμε είμασταν τρελά ερωτευμένοι, τον λατρεψα, όπως και κείνος! Χωρίς να γνωρίζω τίποτα σχεδόν για το παρελθόν του (από θέμα ναρκωτικων) είμασταν μαζί 3 χρόνια. Όλον αυτό τον καιρό έπινε κρυφά κατά διαστήματα(1-2 φορές την εβδομάδα)χωρίς να καταλάβω το παραμικρό. Η συμπεριφορά του ήταν απολύτως φυσιολογική. Επίσης ασχολούταν με το ποδόσφαιρο επαγγελματικά και ήταν σε όλα τυπικός, στις προπονήσεις του, στις υποχρεώσεις του με την ομάδα, σε όλα. Δεν έδινε καμία αφορμή να τον ψιλιαστεί κανείς. Μετά τα 3 πρώτα χρόνια οι δόσεις του γινόταν όλο και πιο συχνές με αποτέλεσμα να γίνει αντιληπτός σε μένα που τον ζούσα καθημερινά, αφού μέναμε μαζί. Ετσι αναγκάστηκε να μου πει τα πάντα. Ομολογώ πως όταν το έμαθα έπεσα απο τα σύννεφα! Όμως μου ζήτησε τη βοήθειά μου και θέλησα να τον βοηθήσω γιατί έβλεπα πως το ήθελε πραγματικά και δεν μπορούσε να τα καταφέρει μονος του. Του έδινα καθημερινά την ναλτρεξόνη, λιωμένη φυσικά(διαλυμένη σε νερό ή χυμο), γιατί υπήρχε φόβος από μέρους μου μην φτύσει το χάπι. Το δεχόταν χωρίς αντίρρηση για περίπου 1,5 χρόνο. Σιγά σιγά μετά από όλο αυτό το διάστημα και ενώ του είχε δημιουργήσει άγχος, ''να το παρω σήμερα, να μην το πάρω και θα το πάρω αύριο'', αρχίσαμε σιγά σιγά να το ελαττώνουμε. Αρχικά το έπαιρνε κανονικά σαν χάπι και με τον καιρό το έκοψε τελείως, αφού τον έβλεπα και γω ότι ήταν καθαρός.
    Με τα πολλά με τα λίγα, μετά από 5 χρόνια παντρευτήκαμε και είμασταν καλύτερα από ποτέ. Καθαρός ακόμη, συνέχιζε το ποδόσφαιρο κανονικότατα και τυπικότατα. Μόλις όμως κάναμε το πρώτο μας παιδί πάλι στα ίδια. Τον είχα αφήσει και γω, δεν είχα χρόνο με όλα αυτά να το προσέχω και ξέφυγε. Άρχισε να πίνει ξανά, τον καταλάβαινα αλλά δεν το παραδεχόταν με τίποτα. Οι παράγοντες άρχισαν να του κάνουν παράπονα, να τον ψάχνουν, δεν πήγαινε στις προπονήσεις, αργούσε να γυρίσει στο σπίτι, αλλά δεν το παραδεχόταν με τίποτα. Μεχρι που τον έπιασα και αναγκάστηκε να μου μιλήσει. Μαλώσαμε αρκετά, αλλά αποφασίσαμε μετά από καιρό πως η λύση ήταν να ξαναρχίσει τη ναλτρεξονη. Ήταν υπό την επίβλεψή μου για αρκετό διάστημα μέχρι που τον είδα να γίνεται άλλος άνθρωπος, τέλειος πατέρας, τέλειος σύζυγος. Ηταν πεντακάθαρος για πολύ μεγάλο διάστημα αυτή τη φορά. Περισσότερο από ποτέ. Αποφάσισα να τον αφήσω μετά από 3 χρόνια μόνο του, να σταματήσουμε επιτέλους το χάπι που τόσο απεχθανόταν. Ώσπου φτάσαμε ως εδώ. Η τρίτη και τελευταία υποτροπή ήταν πριν 5 μήνες, που ήταν και η πιο σοβαρή απ'όλες, έφτασε να κάνει ακραία πράγματα για να εξασφαλίσει τη δόση του, δεν υπολόγιζε ούτε το παιδί του ούτε κανέναν. Αυτή τη φορά ήταν όμως η αφορμή για την μεγάλη απόφαση. Από μόνος του τα παράτησε όλα και μπήκε στο κλειστό πρόγραμμα του ΚΕΘΕΑ. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Όσο και να τον πρόσεχα, όσο και να ήμουν από πάνω του, χρειαζόταν υποστήριξη από ειδικούς. Τη βοήθεια που δεν μπορούσα να δώσω εγώ. Ήταν η πιο σωστή απόφαση που έπρεπε να έχει πάρει εδώ και καιρό. Άφησε την οικογένειά του, τη δουλειά του για να γίνει καλά. Η συμπεριφορά μου τώρα είναι κάθε άλλο παρά μαλακή. Η σκληρότητα με την οποία του φέρομαι δεν έχει όρια. Αλλά ξέρω πως τον βοηθάει να βγει άλλος άνθρωπος.
    Ενα πράγμα θα σου πω, πως το ναλορέξ, αν το παίρνεις μόνος σου, απλά δεν το παίρνεις. Ακόμη και αν σου το δίνουν, αν δεν θέλεις να το παίρνεις, υπάρχουν χίλιοι δύο τρόποι να το πετάξεις χωρίς να γίνεις αντιληπτός. Μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες τώρα που είσαι ακόμη ελεύθερος και να εμπιστευτείς τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Αν σε αγαπάει πραγματικά θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει. Όχι με τα ψέματα αλλά με την αλήθεια. Και μην πεις ποτέ πως θα το κάνεις για αυτήν, για ΣΕΝΑ να το κάνεις, για τον εαυτό σου πρώτα και μετά για όλους τους άλλους, για να μην πας χαμένος. Γύρνα την πλάτη σου στην κωλοπρέζα και πες ΟΧΙ. Όλα στο μυαλό σου είναι πιστεψέ με. Σου εύχομαι καλή προσπάθεια και καλή τύχη σε ότι κ αν κάνεις.

Similar Threads

  1. Είναι τόσο δύσκολο να πει κάποιος "όχι";
    By kaupunki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 02-11-2010, 11:25
  2. Τι γνώμη έχετε για τη φανερή απιστία;
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 293
    Last Post: 21-06-2010, 20:20
  3. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45
  4. "Ζητειται" Γιατρος - Ανθρωπος....
    By Lenaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2006, 03:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •