Θελω να φυγω απο το σπιτι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τώρα διάβασα και γω και θυμήθηκα το άλλο σου θέμα. Τι κάνετε σε μια σχέση που η βία έχει ήδη φτάσει κι από τις δύο πλευρές να εκδηλώνεται με χειρονομίες? Ή σταματάτε τις χειρονομίες ή σταματάτε τη σχέση. Προφανώς ο ένας ξεκλειδώνει άσχημες πλευρές του αλλουνού, σκέψου το αν θες κι έτσι. Υπάρχουν όντως σχέσεις ανθρώπινες που ο ένας αντί να "βγάζει" στο άλλο μέρος της σχέσης το καλύτερό του, αντίθετα, του ξεδιπλώνει ό,τι χειρότερο. Πιθανότατα με άλλο σύντροφο και οι δύο θα ήσασταν αστέρια, μπορεί κι αυτό. Έχεις υπόψιν σου αν και σε προηγούμενές του σχέσεις ήταν βίαιος? Εσύ ήσουν βίαιη? Λεκτικά ή σωματικά?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Sublime..έχω παρακολουθήσει κι άλλα θέματά σου στο παρελθόν και σχεδόν όλα μιλάνε για το πόσο άσχημα περνάς στη σχέση σου...
    Έχεις αναφέρει επίσης ότι έβλεπες ειδικό πριν φύγεις για εξωτερικό..αλλά τώρα το έχεις σταματήσει.
    Έχεις αναφέρει ότι ήσασταν ερωτευμένοι με το φίλο σου και ότι τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα..ότι μαζί ξεκινήσατε για το εξωτερικό..ότι πιστεύεις πως έχεις κατάθλιψη..
    Έχεις επίσης αναφέρει ότι τον έχεις χτυπήσει στο παρελθόν εσύ η ίδια..
    Αυτά γιατί στα λέω?
    Διότι δε νομίζω ότι το θέμα σου αυτή τη στιγμή είναι το ότι σε χτύπησε ο σύντροφός σου..το θέμα σου είναι ότι δεν την παλεύεις στη σχέση και σε συνδυασμό με διάφορα άσχημα που έχεις μέσα σου λόγω έλλειψης οικογενειακών προσώπων, λόγω το ότι είσαι εκτός ελλάδας και δεν έχεις κανέναν σου έχει γυρίσει το μάτι..Αν και από ό,τι εχω καταλάβει το μάτι σου είχε γυρίσει πριν φύγεις και τώρα βέβαια έχει επιδεινωθεί η κατάσταση...
    Εκεί που είσαι δουλεύεις?γιατί λες και ξαναλες ότι δεν έχεις που να πας?
    Η σχέση σου άσε καλύτερα..έχει τελειώσει. Πάρτε την απόφαση χωρίστε γιατί πλέον κάνετε κακό ο ένας στον άλλον.
    Δώσε λεπτομέρειες πρακτικές για το πως είναι η ζωή σου μήπως μπορέσουμε και σε βοηθήσουμε.
    Πάντως το ότι σε χτύπησε ο φίλος σου είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί.
    ξανακοίτα κι εσύ τα θέματα που έχεις ανεβάσει και θα τη δεις τη λύση.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Rain and wind θα διαφωνησω μαζι σου.
    Πρεπει να του κανει καταγγελια και να φυγει αμεσα.
    Μπορει να μεινει και σε ενα ξενοδοχειο λιγες μερες...
    Αυτό το πιστεύω και γω, αλλά το θέμα είναι να μπορέσει να το πιστέψει και να το κάνει η νηματοθέτρια. Μακάρι να το καταφέρει.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    μη φοβάσαι να μείνεις μόνη..
    έρχεται πάντα η στιγμή που όλοι μας είμαστε σε αυτό το μεταίχμιο..
    και πρέπει να το παλέψεις φεις του φεις..αλλιώς..πάντα θα είσαι έτσι.
    Βρες τον εαυτό σου sublime..κάνε self focus..πονάει, είναι δύσκολο, αλλά το παιδάκι που έχεις μέσα σου, το απροστάτευτο σου κρούει τον κώδωνα...
    θα σε ρίξεις σε χειρότερη κατάθλιψη..κάνε κάτι!!!
    ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    δεν ξερω ειναι τεραστια αποφαση...να του το πψ πρωτα ή να φυγω ετσι? μετα θα ερθει να με βρει...μπορει να μου πει πραγματα ασχημα μετα...δεν θελω να τα ακουσω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Φοβάσαι το μετά? Πέστου ένα "χέστηκα για την άποψή σου για μένα". Το μπορείς? Ή μέσα σου νοιάζεσαι για την άποψή του?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Sublime τα χτυπήματα που λες, τι περιλαμβάνουν? Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by void View Post
    μη φοβάσαι να μείνεις μόνη..
    έρχεται πάντα η στιγμή που όλοι μας είμαστε σε αυτό το μεταίχμιο..
    και πρέπει να το παλέψεις φεις του φεις..αλλιώς..πάντα θα είσαι έτσι.
    Βρες τον εαυτό σου sublime..κάνε self focus..πονάει, είναι δύσκολο, αλλά το παιδάκι που έχεις μέσα σου, το απροστάτευτο σου κρούει τον κώδωνα...
    θα σε ρίξεις σε χειρότερη κατάθλιψη..κάνε κάτι!!!
    ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ.
    ειμαι ηδη πολυ ασχημα ρε συ...ειμαι ενα ρακος συναισθηματικα...ποναω τοσο βαθια...οχι δεν ποναω πολυ...Ποναω βαθια...νιωθω ενα απεραντο κενο. οτι ολα ειναι τοσο ματαια πια...οτι καθε μερα μου αμαυρωνει την ψυχη...Ατιμαζει την αγαπη μου. Πραγματηκα τον αγαπουσα τοσο πολυ....και τωρα δεν νιωθω τπτ....ειναι τοσο αδικο

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Θα ψάξω να σου βρω τηλέφωνα, νομίζω σε άλλα θρεντς στο subforum κακοποίηση μέλη είχαν ποστάρει αρκετά για να πάρεις βοήθεια, αλλά είναι στην Ελλάδα, εσύ εκεί έχεις ψάξει τέτοια τηλέφωνα ανάγκης ρε συ για να μπορέσεις να πάρεις αρχικά, να δεις τι θα σε συμβουλέψει κάποιος άνθρωπος που να γνωρίζει περισσότερα για το θέμα από τέτοια άποψη?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    ειμαι ηδη πολυ ασχημα ρε συ...ειμαι ενα ρακος συναισθηματικα...ποναω τοσο βαθια...οχι δεν ποναω πολυ...Ποναω βαθια...νιωθω ενα απεραντο κενο. οτι ολα ειναι τοσο ματαια πια...οτι καθε μερα μου αμαυρωνει την ψυχη...Ατιμαζει την αγαπη μου. Πραγματηκα τον αγαπουσα τοσο πολυ....και τωρα δεν νιωθω τπτ....ειναι τοσο αδικο
    Ρε κοριτσάκι προσπάθησε να το δεις ως τρίτος παρατηρητής..
    Μας αναφέρεις κάποια πράγματα όπως έχουν προκύψει εκ του αποτελέσματος..
    Εννοείται ότι δεν πρέπει να παίζουν μπουνιές στη σχέση.
    Αλλά τα πράγματα δεν είναι άσπρο μάυρο. Και η βία μέσα στη σχέση, δεν έχει πάντα την ίδια μορφή.
    Γι'αυτό σου λέω να γίνεις πιο συγκεκριμένη.
    Κάτι έχει συμβεί..το ένα είναι ότι είσαι σκατά ψυχολογικά, από μόνη σου ανεξάρτητα από τη σχέση..το δεύτερο είναι ότι δεν είσαι καλά και λόγω της σχέσης.
    Το να χωρίσεις εύκολο αν το λέμε...δύσκολο πρακτικά γιατί έχεις βαλτώσει μαζί με τη σχέση.
    Δεν είχα καταλάβει από τα θέματά σου ότι ο σύντροφός είναι βίαιος.
    Πες μας τι ισχύει, ως τρίτος παρατηρητής.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σκέψου κι αυτό αν θες sublime. Πώς μια σχέση δε μπορεί να τη ζεις στο παρελθόν μάτια μου, δες το παρόν της. Διάβασα πως νοσταλγείς το τι είχατε, όμως αυτό που έχετε είναι το παρόν και το παρόν σου σε πονάει και σε κάνει να υποφέρεις. Το τώρα σου όμως μπορείς να το φτιάξεις και δε χρειάζεσαι τις ενοχές. Ό,τι και να έγινε, όπως και να φτάσατε στο εδώ, το εδώ σου αξίζει να το κάνεις καλύτερο. Νιώθεις ίσως μοναξιά εκεί, αλλά έχουν περάσει και άλλοι άνθρωποι από ίδια μονοπάτια, μην το ξεχνάς. Τα δύσκολα περνάνε, θα το ξεπεράσεις και αυτό.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    δεν ξερω ειναι τεραστια αποφαση...να του το πψ πρωτα ή να φυγω ετσι? μετα θα ερθει να με βρει...μπορει να μου πει πραγματα ασχημα μετα...δεν θελω να τα ακουσω



    Αν φυγεις δεν πρεπει να του πεις που θα πας,αφου ξερεις οτι μπορει να σε τουμπαρει.
    Πρεπει να απομακρυνθεις τελειως.
    Σιγουρα υπαρχουν και εκει που εισαι γραμμες υποστηριξης.Ψαξε στο νετ κατι θα βρεις

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by void View Post
    Sublime..έχω παρακολουθήσει κι άλλα θέματά σου στο παρελθόν και σχεδόν όλα μιλάνε για το πόσο άσχημα περνάς στη σχέση σου...
    Έχεις αναφέρει επίσης ότι έβλεπες ειδικό πριν φύγεις για εξωτερικό..αλλά τώρα το έχεις σταματήσει.
    Έχεις αναφέρει ότι ήσασταν ερωτευμένοι με το φίλο σου και ότι τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα..ότι μαζί ξεκινήσατε για το εξωτερικό..ότι πιστεύεις πως έχεις κατάθλιψη..
    Έχεις επίσης αναφέρει ότι τον έχεις χτυπήσει στο παρελθόν εσύ η ίδια..
    Αυτά γιατί στα λέω?
    Διότι δε νομίζω ότι το θέμα σου αυτή τη στιγμή είναι το ότι σε χτύπησε ο σύντροφός σου..το θέμα σου είναι ότι δεν την παλεύεις στη σχέση και σε συνδυασμό με διάφορα άσχημα που έχεις μέσα σου λόγω έλλειψης οικογενειακών προσώπων, λόγω το ότι είσαι εκτός ελλάδας και δεν έχεις κανέναν σου έχει γυρίσει το μάτι..Αν και από ό,τι εχω καταλάβει το μάτι σου είχε γυρίσει πριν φύγεις και τώρα βέβαια έχει επιδεινωθεί η κατάσταση...
    Εκεί που είσαι δουλεύεις?γιατί λες και ξαναλες ότι δεν έχεις που να πας?
    Η σχέση σου άσε καλύτερα..έχει τελειώσει. Πάρτε την απόφαση χωρίστε γιατί πλέον κάνετε κακό ο ένας στον άλλον.
    Δώσε λεπτομέρειες πρακτικές για το πως είναι η ζωή σου μήπως μπορέσουμε και σε βοηθήσουμε.
    Πάντως το ότι σε χτύπησε ο φίλος σου είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί.
    ξανακοίτα κι εσύ τα θέματα που έχεις ανεβάσει και θα τη δεις τη λύση.
    ξερεις..η μητερα μου με χτυπαγε απο τοτε που ημουν μικρη...Μερικα περιστατικα τα θυμαμαι αλλα πριν μερικα χρονια μου ειπε ο μπαμπας μου οτι την πρωτα φορα που η μητερα μου εβγαλε τον ωμο της ηταν επειδη πηγε να με χτυπησει και μπηκε μπροστα ο μπαμπας. Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω στους ανθρωπους οπως στην μανα μου 3 χρονων πχ τι εκανα για "να το προκαλεσω" και στο αγορι μου τι του εκανα πια τοσο τρομερο που να εχει ως τιμημα ολο αυτο.
    Δεν ασκω βια καιρο τωρα. δεν εχω χτυπησει σε ολη μου την ζωη, ουτε στο δημοτηκο τα αλλα παιδακια ουτε κανεναν...Εκεινον ομως τον εσπρωχνα και τον χτυπαγα στα μπρατσα του οταν μαλωναμε. Παντα με παραπονο.
    εχω δουλεια ναι...Και μπορω να βρω σπιτι. Δεν ξερω γτ κολλαω...Απλα σκεφτομαι οτι εχει καποιες προσωπικες "νικες" σε αυτη τη σχεση οπως πχ οτι με γνωρησε στους γονεις του οτι για μενα εκανε το χ ή το ψ και λεω "ποσο κριμα που προσπαθησα για το χ το ψ και τωρα χωρηζω"

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν φυγεις δεν πρεπει να του πεις που θα πας,αφου ξερεις οτι μπορει να σε τουμπαρει.
    Πρεπει να απομακρυνθεις τελειως.
    Σιγουρα υπαρχουν και εκει που εισαι γραμμες υποστηριξης.Ψαξε στο νετ κατι θα βρεις
    ξερει που δουλευω ομως...
    σε γραμμες υποστηριξης θα ακουσω τα κλισε "πρεπει να εισαι δυνατη" κλπ κλπ Για πιον να ειμαι δυνατη? για μενα? το εγω δεν εχει νοημα. Εγω η ιδια δεν εχω νοημα για μενα. Δεν με αγαπω...Και ξερω τι θα πειτε οτι πως περιμενεις να σε αγαπησει καποιος αν δεν αγαπας τον εαυτο σου...Δεν περιμενω να με αγαπησει κανεις.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Sublime View Post
    εχω δουλεια ναι...Και μπορω να βρω σπιτι. Δεν ξερω γτ κολλαω...Απλα σκεφτομαι οτι εχει καποιες προσωπικες "νικες" σε αυτη τη σχεση οπως πχ οτι με γνωρησε στους γονεις του οτι για μενα εκανε το χ ή το ψ και λεω "ποσο κριμα που προσπαθησα για το χ το ψ και τωρα χωρηζω"

    Kαι τι παει να πει αυτο,δεν βλεπεις που εχετε οδηγηθει?
    Ειστε στα ορια.
    Σκεψου λιγο τον εαυτο σου.
    Πρεπει να βρεις την ευτυχια που δεν ειχες ποτε στην ζωη σου,
    την οποια δεν προκειται να βρεις αν παραμεινεις σε μια τοσο οδυνηρη κατασταση.

    Και πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου.
    Εισαι ενας ανθρωπος που εχει υποφερει πολυ,και ισως για αυτο να εχεις μεινει χωρις καμμια ελπιδα,αλλα πιστευω οτι μεσα σου εχεις το κουραγιο να παλεψεις.
    Αν δεν ηθελες μια λυση δεν θα εγραφες στο φορουμ.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να μένω μόνη μου σπίτι...
    By PostMortem in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 49
    Last Post: 30-08-2011, 00:39
  2. Θέλω να φύγω μακριαααααα
    By play in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 26-03-2011, 22:51
  3. Αν φύγω τι θα μου κάνουν?
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 14:18
  4. να φύγω ή να μείνω;ή: ευθύνη
    By fragment in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 20-11-2009, 12:07
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΨΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ....
    By krino in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-08-2008, 00:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •