Αντιψυχωτικά ανά αποτελεσματικότητα (λίστα)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916

    Αντιψυχωτικά ανά αποτελεσματικότητα (λίστα)

    Απο ότι έχω διαβάσει (και απο όσα ξέρω απο προσωπικές εμπειρίες :P), τα αντιψυχωτικά, ανάλογα με την αποτελεσματικότητα τους στην αντιμετώπιση των θετικών συμπτωμάτων, ταξινομούντε με φθίνουσα σειρά ως εξής:

    1. Κλοζαπίνη (leponex)......the golden standard for psychosis (άτυπο)

    2. (?) Αλοπεριδόλη (Haloperidol) + Χλωροπρομαζίνη (largactil)(?) (νευροληπτικά, τυπικά, 1ης γεννιάς)

    3. (?) Ρισπεριδόνη (risperdal) + Ολανζαπίνη (zyprexa)..(άτυπα)

    4. (?) Ζιπρασιδόνη (geodon) + Παλιπεριδόνη (invega, (η συνέχεια του ρισπερντάλ)) + Αμισουλπρίδη (solian)..(άτυπα)

    5. (?) Σερτινδόλη (serdolect)..+ Κουατιεπίνη (seroquel)..+ Αριπιπραζόλη (abilify)..(άτυπα)

    Ακούω απόψεις επί του θέματος..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Δε βοηθάει τίποτα φίλε μου, όσο δεν θα υπάρχει ηθική στη κοινωνία πάντα θα συσσωρεύεται η ενέργεια η αρνητική στον λαβών και θα γίνεται ο διωγμένος της κοινωνίας θα κουβαλάει όλα τα κακά όσων ξέρει γιατί αυτό σημαίνει συλλέκτης.

  3. #3
    Driver παρεθεσε μας το link που βρηκες με ποια σειρα ειναι αποτελεσματικα τα φαρμακα.γιατι παιρνω καποιο φαρμακο και θα ηθελα να το αλλαξω για λιγοτερες παρενεργειες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Lost Again
    Posts
    254
    Η λιστα σου ειναι παραπλανητικη,ελλιπης,υπερ απλουστευτικη , και ως εκ τουτου, επικινδυνη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Driver View Post
    Απο ότι έχω διαβάσει (και απο όσα ξέρω απο προσωπικές εμπειρίες :P), τα αντιψυχωτικά, ανάλογα με την αποτελεσματικότητα τους στην αντιμετώπιση των θετικών συμπτωμάτων, ταξινομούντε με φθίνουσα σειρά ως εξής:
    Quote Originally Posted by Haldol_Kills View Post
    Η λιστα σου ειναι παραπλανητικη,ελλιπης,υπερ απλουστευτικη , και ως εκ τουτου, επικινδυνη.
    ντάξει ρε φίλε, μην βάρας.... την αποψή μου είπα, και το τόνισα ότι είναι η αποψή μου....

    άιντε, πές εσύ σε ποιό συγκεκριμένα διαφωνείς? δηλ, ποιό θα έπρεπε να είναι πού.... μήπως έτσι, αναθεωρήσω κι εγώ περί του θέματος...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Some hours away from totally wreck down everything and everybody
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by gillea View Post
    Driver παρεθεσε μας το link που βρηκες με ποια σειρα ειναι αποτελεσματικα τα φαρμακα.γιατι παιρνω καποιο φαρμακο και θα ηθελα να το αλλαξω για λιγοτερες παρενεργειες
    δεν έχω κάποιο λίνκ :).... την λίστα την έβγαλα κάπως έτσι...για την κλοζαπίνη όλοι το λένε ότι είναι η κορυφή στα αντιψυχωτικά...(μπές και βικιπεδια εάν θές..)...η θέση της ρισπεριδόνης με την ολανζαπίνη προέκυψε απο το γεγονός πως ακόμα και τα ψυχωτικά μέλη αυτού του φόρουμ να ρωτήσεις ποιό αντιψυχωτικό έπαιρναν κατά το στάδιο της επιθετικής θεραπείας θα σου απαντήσουν με αναφορά σε ένα απο τα δύο....η θέση της αλοπεριδόλης βγήκε, δίοτι εάν οι ντόκτορς δούν πως δεν επαρκούν η ρισπεριδόνη ή η ολανζαπίνη, δίνουν το hardcore Haloperidol.......η θέση της αριπιπραζόλης προκύπτει επειδή πολλοί λένε πως είναι ήπιο αντιψυχωτικό και κάποιοι λένε πως το παίρνουν ώς φάρμακο στην περίοδο ''συντήρησης''.....και τα υπόλοιπα με έναν παρόμοιο τρόπο τα έβγαλα.....:)...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Ναι, ως προς την αποτελεσματικότητα για τα θετικά - στατιστικά πάντα μιλώντας - αυτή πάνω-κάτω είναι η σειρά (από ότι έχω διαβάσει και εγώ). Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η αντιμετώπιση είναι εξατομικευμένη για κάθε περίπτωση. Τέσπα, θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι η κλοζαπίνη ήταν η πιο ισχυρή, μπορεί ο άλλος να είχε απόλυτη αποδιοργάνωση-η να μην έφευγαν με τίποτα οι "φωνές"- να μην τον έπιανε τίποτα, και με την κλοζαπίνη συνήθως επανέρχονταν. Αν και νομίζω ότι μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει κάποια σοβαρή παρενέργεια στο αίμα η κατι τέτοιο? Και δεν ξέρω γενικά πόσο σοβαρές παρενέργειες κάνει.

  8. #8
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι, ως προς την αποτελεσματικότητα για τα θετικά - στατιστικά πάντα μιλώντας - αυτή πάνω-κάτω είναι η σειρά (από ότι έχω διαβάσει και εγώ). Βέβαια μην ξεχνάμε ότι η αντιμετώπιση είναι εξατομικευμένη για κάθε περίπτωση. Τέσπα, θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι η κλοζαπίνη ήταν η πιο ισχυρή, μπορεί ο άλλος να είχε απόλυτη αποδιοργάνωση-η να μην έφευγαν με τίποτα οι "φωνές"- να μην τον έπιανε τίποτα, και με την κλοζαπίνη συνήθως επανέρχονταν. Αν και νομίζω ότι μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει κάποια σοβαρή παρενέργεια στο αίμα η κατι τέτοιο? Και δεν ξέρω γενικά πόσο σοβαρές παρενέργειες κάνει.
    βραστα καλυτερα λεω γω να τα πεταξουμε τα ψυχοφαρμακα και να αρχισουμε να παιρνουνμε 1 ταμπλετα μερα παρα μερα βαλεριαννα που ειναι και θεραπευτικη οχι μονο καταστολη

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 00:27
  2. Λιστα αγνοησης.
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 16
    Last Post: 03-10-2011, 17:19
  3. Ο.ΚΑ.ΝΑ: Λίστα της “ντροπής”.
    By stelios68 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 25
    Last Post: 01-05-2011, 00:13
  4. Αμφίβολη η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-12-2010, 14:34
  5. λίστα με κοινωνικές υπηρεσίες
    By kathy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2005, 03:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •