Τι είμαι τελικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    28

    Τι είμαι τελικά;

    Απο μικρος ημουν υπερκινητικος,πειραζα συνεχεια τους γυρω μου,εκανα ολη μερα τρελες..δεν εμενα ποτε ησυχος..οι γονεις μου με εδερναν συχνα γιατι δεν σταματαγα την φασαρια...Δεν σταματαγα ομως ποτε..Περσυ μου ειπε η μητερα μου οτι εχω ενα πραγμα που λεγετε ADHD( Attention Deficit Hyperactivity Disorder).Γενικα ειναι κατι σαν ανωριμοτητα,ομως μεσα μου ημουν το ακρως αντιθετο,εψαχνα πραγματα και ηθελα να δημιουργω ενω ηξερα τι εκανα γυρω μου,Συνηθως με επιανε οταν δεν ειχα τι να κανω η οταν ημουν νευριασμενος..αλλα ακομα και οταν ημουν πολυ χαρουμενος..Ακομα και τωρα το εχω αυτο αλλα σε μικροτερο βαθμο,καποιες φορες σκεφτομαι τι παω να κανω και κανω πισω,αλλες φορες ομως το μονο που σκεφτομαι ειναι να τραβηξω προσοχη..ειμουν και εξω ετσι παλια,τωρα κανω ακομα τρελες..μερικες φορες συμπεριφερομαι σαν παιδακι και λενε ολοι τι ανωριμος ειναι αυτος,ομως αυτο γινεται καμια φορα και παντα η αιτια θα ειναι οτι θελω να βλεπω τους φιλους μου να γελανε..και οι στενοι μου φιλοι λενε οτι ειμαι το πιο ωριμο παιδι που εχω γνωρισει,διοτι σε αυτους που βλεπω οτι ειναι ανοιχτομυαλοι μπορω να συμπεριφερθω σαν ενας 20χρονος..Επισης εδω και 1 χρονο οποιος λεει κατι για την ωριμοτητα μου,αφου απανταω μενει με το στομα κλειστο και δεν εχει τι να πει,τοτε καταλαβαινει πραγματικα τι ειμαι.Ομως δεν θελω να δειχνω τον αληθινο μου εαυτο στον καθεναν,διοτι οι περισσοτεροι που ξερω ειναι 16χρονα κλειστομυαλα παιδακια που νομιζουν οτι ειναι πολοι εξυπνοι και ωριμοι ειτε επειδη βγαζουν καλους βαθμους στο σχολειο,ειτε γιατι πιστεβουν οτι ειναι κατι παραπανω..Ευχαριστω!Σορρυ που δν εχει τονους αλλα εχω συνη8ησει greeklish..και δν με βολεβει αυτο!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    12
    Οκ τα άκουσα όλα αυτά. Η μητέρα σου σου είπε ότι έχεις ADHD ένα πράγμα.
    Και τί είναι αυτό; προκαλεί προβλήματα; έχεις ψάξει;
    Γιατί προσωπικά εγώ ακούω ένα πολύ ψαγμένο νέο
    * που δεν τον ενδιαφέρουν οι στενοκέφαλοι άνθρωποι,
    * που συμπεριφέρεται σαν άνδρας σε όσους εμπιστεύεται και
    * που συμπεριφέρεται σαν μωρό όταν είναι συναισθηματικά φορτισμένος ή όταν θέλει την προσοχή των άλλων.
    Αισθάνομαι εγκλωβισμένη ακούγοντας αυτά που μου λες. Γι αυτό θέλω να πάω σε έναν ψυχοθεραπευτή να του πω πως νοιώθω. Μπορεί τελικά να μην έχω εγώ αυτό το πρόβλημα, αλλά οι γύρω μου!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    28
    Nai eipe oti exw ADHD pou shmenei ayto pou egrapsa,uperkinitikothta kai epipolaiothta kata kapoion tropo pou to pathainoume stin hlikia 7-17!Den prokalei provlimata einai kati san mia krish..gia tin hlikia mou pistebw pws eimai psagmenos gia polla themata asxeta apo auto..akrivws gia auto egrapsa,giati m aresei na lamvanw gnwmes apo polla atoma anti na diavazw ti prokalei kai bla bla bla.Den eipa oti den me endiaferoun alla dn asxoloume mazi tous dioti oti kai na kanw autoi panta idioi einai,ta idia skata...mono an alla3oun poy ginete spania ayto sthn ilikia twn 16 edw pera sthn krhth isws ginw filos m aytous.Sumperiferomai me oso pio anoixto mualo mporw stoys gnwstous mou kai den empistevomai kanenan,upoti8ete pws empistevomai,nai sumperiferomai anwrima,oxi san mwro akrivws:P alla tous peirazw olh thn wra gia na kerdisw tin prosoxh tous..dn exw lefta gia na paw se psychologo.:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Braveheartroll.........:):)

    ένα πράγμα θα σου πω και είμαι σίγουρη ότι θα λάβεις το σχετικό μήνυμα.......

    Και τον Αινσταιν δεν καταλάβαιναν τί έλεγε και έμεινε στην ιστορία για τις επιστημονικές του θεωρίες........:) :)

    Υπενθυμίζω ότι άλλοι τον είχαν τελείως χύμα σαν άτομο .......με υπερκινητικότητα σαν εσένα.......και στην αίθουσα του πανεπιστημίου όταν ήταν φοιτητής έβγαζε ακόμα και τις κάλτσες του για να ξύσει τα δαχτυλάκια των ποδιών του που τον έτρωγαν......:P:P

    \'Αντε τώρα ........στο τότε οι καθηγητές του να τον σύνδεαν με τη θεωρία της σχετικότητας που ανάπτυξε μετά.............
    Τώρα τί μου λες για σένα.........

    Ελπίζω με το παράδειγμα που ανέφερα να έδωσα το στίγμα της θέσης μου για εσένα και για ανάλογα άτομα που βρίσκονται στη θέση σου..........;););)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    28
    hehe,nai m eipe epishs h mhtera m oti kai o einstein eixe ADHD!To h3eres ?:p etsi etsi!:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    12
    Originally posted by Braveheartroll
    Nai eipe oti exw ADHD pou shmenei ayto pou egrapsa,uperkinitikothta kai epipolaiothta kata kapoion tropo pou to pathainoume stin hlikia 7-17!Den prokalei provlimata einai kati san mia krish..gia tin hlikia mou pistebw pws eimai psagmenos gia polla themata asxeta apo auto..akrivws gia auto egrapsa,giati m aresei na lamvanw gnwmes apo polla atoma anti na diavazw ti prokalei kai bla bla bla.Den eipa oti den me endiaferoun alla dn asxoloume mazi tous dioti oti kai na kanw autoi panta idioi einai,ta idia skata...mono an alla3oun poy ginete spania ayto sthn ilikia twn 16 edw pera sthn krhth isws ginw filos m aytous.Sumperiferomai me oso pio anoixto mualo mporw stoys gnwstous mou kai den empistevomai kanenan,upoti8ete pws empistevomai,nai sumperiferomai anwrima,oxi san mwro akrivws:P alla tous peirazw olh thn wra gia na kerdisw tin prosoxh tous..dn exw lefta gia na paw se psychologo.:(
    Αν μπορείς γράφε στα ελληνικά γιατί αυτό κουράζει. Δε μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω από την πρώτη μου απάντηση γιατί δε νομίζω ότι θέλεις να μάθεις κάτι άλλο. Να σαι καλά και να σαι ο εαυτός σου,ακόμα και αν αυτό ενοχλεί τους άλλους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by Braveheartroll
    Nai eipe oti exw ADHD pou shmenei ayto pou egrapsa,uperkinitikothta kai epipolaiothta kata kapoion tropo pou to pathainoume stin hlikia 7-17!Den prokalei provlimata einai kati san mia krish..gia tin hlikia mou pistebw pws eimai psagmenos gia polla themata asxeta apo auto..akrivws gia auto egrapsa,giati m aresei na lamvanw gnwmes apo polla atoma anti na diavazw ti prokalei kai bla bla bla.Den eipa oti den me endiaferoun alla dn asxoloume mazi tous dioti oti kai na kanw autoi panta idioi einai,ta idia skata...mono an alla3oun poy ginete spania ayto sthn ilikia twn 16 edw pera sthn krhth isws ginw filos m aytous.Sumperiferomai me oso pio anoixto mualo mporw stoys gnwstous mou kai den empistevomai kanenan,upoti8ete pws empistevomai,nai sumperiferomai anwrima,oxi san mwro akrivws:P alla tous peirazw olh thn wra gia na kerdisw tin prosoxh tous..dn exw lefta gia na paw se psychologo.:(

    Γεια σου κι απο μενα :)

    Καλα...ποσο ανευθυνοι και απροσεκτοι μπορουμε να γινουμε με τις διαγνωσεις...
    Καλα εκανε η μαμα σου και το εψαξε αλλα κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε εκεινη να διαγνωσει τι εχεις και, πολυ περισσοτερο, να στο πει!
    Αν εχεις οποιαδηποτε αμφιβολια, αν νομιζεις πως εχεις μια διαταραχη, πρεπει να επισκευτεις καποιον ειδικο. Και αν δεν εχεις εσυ χρηματα, δεν πειραζει. Η μητερα σου ειναι εκεινη που θα πρεπει να συμφωνησει να πας σε ειδικο μιας και εδειξε ευαισθησια κι εψαξε να δει σε τι οφειλεται η συμπεριφορα σου.

    Ξερεις, πολλες φορες οι γονεις νομιζουν πως τα ξερουν ολα και μπορουν να προστατεψουν τα παιδια τους αποτελεσματικα απο το καθε τι. Δεν ειναι ετσι ομως.

    Συμβουλη μου : μιλησε με τη μητερα και τον πατερα σου και ζητησε τους να πατε μαζι σε καποιο ψυχολογο. Μια συζητηση θα γινει στο κατω κατω. Κανεις δεν χανει τιποτα...

    Καλη σου τυχη σε ο,τι κι αν αποφασισεις :)

  8. #8
    Braveheartroll καλημέρα!! Να σου πώ και εγώ τι πιστεύω....

    Ξύπνα άνθρωπε μου!!! Που κάθεσαι και τους πιστεύεις!!! Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει ασθένεια σαν το ADHD... Επειδή η συμπεριφορά ενός ατόμου είναι διαφορετική από των άλλων , έχουν βαλθεί να το βαφτίσουν ασθένεια!!! Έλεος πια!!! Εγώ το λέω ιδιοσυγκρασία. Μακάρι να είχα φίλους σαν και εσένα να με κάνουν να γελώ κάθε μέρα... Καλύτερα να είσαι διαφορετικός και ενδιαφέρον άνθρωπος παρά κοινός και βερετός...Συνέχισε το έργο σου να κάνεις τους άλλους να γελούν και να είναι ευτυχισμένοι και μην ακούς κανέναν...
    I am the son and the heir, of a shyness that is criminally vulgar, I\'m the son and heir , of nothing in particular...You shut your mouth, how can you say, I go about things the wrong way, I am human and i need to be loved, just like everybody else does...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Βρε ανθρωπε μου τι σ\' ενοχλει η υπερκινητικοτητα και η επιπολαιοτητα σου??? Ειναι δυο υπεροχα πραγματα πιστευω και σημαντικα για να επιβιωσεις τη σημερον ημερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Θες ν αλλαξουμε??? :P:D:P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....πολλες φορες μπαινει η διαγνωση δ.ε.π.υ. χωρις να ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    133
    ...poli omorfo auto apto opoio pasxeis...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •