Αρρωστοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20

    Αρρωστοφοβία

    Εδώ και αρκετό καιρό, 2-3 μήνες και πιο πολύ έχω βήχα. Πριν ένα περίπου μήνα αποφάσισα να επισκεφθώ ένα γενικό ιατρό. Μου διάγνωσε αλλεργική ρινίτιδα και μου έδωσε μια αγωγή που ακολουθώ. Βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση. Πήγα ακόμα 2-3 φορές μετά από οδηγίες του γιατρού για επανεξέταση. Μου είπε ότι θα πάρει καιρό μέχρι να φύγει τελείως, γιατί το είχα αρκετό καιρό χωρίς να δίνω σημασία.

    Βήχω πάλι, αλλά αραιά. Όταν βήχω όμως ακούεται αρκετά δυνατά. Πονώ επίσης στην αριστερή μεριά τα πλευρά μου και μου έχει μπει τώρα η ιδέα ότι ίσως έχω κάτι πιο σοβαρό στους πνεύμονες.

    Γενικά μου μπαίνουν συνεχώς ιδέες για την υγεία μου και πέρασα και μια περίοδο με κρίσεις πανικού.

    Όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχω κουραστεί να σκέφτομαι συνεχώς τί έχω και τι νοιώθω.......

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    55
    Ετσι νιωθω και εγω εδω και 2 χρονια περιπου..αντιμετοπιζω μια αυτοανωση ασθενεια στα ματια (ιριτιδα (προσθεια ραγγοειδιτιδα) εδω ,αι 3,5 χρονια και γι αυτην παιρνω αγωγη..και εγω ετσι νιωθω ολη την ωρα..ωρες ωρες νιωθω οτι εχω κατι ενω μπορει να μην εχω τιποτα...Αρρωστοφοβια οπωσ λεσ κ'εσυ....


    Υπομονη...οπωσ λεει και το nickname σου...
    Ακουγετε κλισε αλλα ολα στο μυαλο ειναι τελικα...δυστυχος η ψυχολογια του ανθροπου καθοριζει και ελεγχει τα παντα
    ...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Ypomoni View Post
    Βήχω πάλι, αλλά αραιά. Όταν βήχω όμως ακούεται αρκετά δυνατά. Πονώ επίσης στην αριστερή μεριά τα πλευρά μου και μου έχει μπει τώρα η ιδέα ότι ίσως έχω κάτι πιο σοβαρό στους πνεύμονες.
    Σε αντίθεση με το τι νομίζει πολύς κόσμος, τα καρδιακά προβλήματα κατά κανόνα δεν εμφανίζονται με πόνο στην αριστερή πλευρά του σώματος. (Μάλιστα, εκεί που πολλοί νομίζουν ότι "βρίσκεται" η καρδιά είναι το στομάχι.) Δε θα αναφέρω, όμως, τα πραγματικά συμπτώματα της καρδιάς, γιατί πιθανότατα σε λίγες μέρες θα είσαι πεπεισμένος ότι τα έχεις και αυτά. Εφόσον επισκέφτηκες ήδη έναν ιατρό και ακολουθείς κάποια θεραπεία, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι (όσο δύσκολο κι αν ακούγεται αυτό).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Γεια σας παιδια,ειμαι νεο μελοσ στο forum αλλα εδω και καιρο διαβαζω τα μηνυματα σας και πραγματικα σας καταλαβαινω απολυτα....Πασχω και εγω απο ολα αυτα τα ωραια ,πανικο ,αγχωδη διαταραχη και το ωραιοτερο απο ολα εχω μεγαλη δοση αρρωστοφοβιας.Εχω περασει αμετρητεσ νυχτεσ στα εφημερευοντα νοσοκομεια,εχω παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ,εχω ξοδεψει πολλα χρηματα για εξετασεισ και οχι γιατι δεν μπορουσα να τισ κανω δωρεαν αλλα πιστευα οτι δεν θα προλαβαινα μεχρι να εκλειναν ραντεβου με το ικα ,θα πεθαινα ωστοσο.Εχω φερθει τοσο υπερβολικα τοσο πολλεσ φορεσ,με τον παραμικρο πονο στο στηθοσ ειμαι σιγουρη οτι εινια η καρδια και κανω σεναρια με το μυαλο μου μεχρι που πιστευω οτι ειμαι ετοιμοθανατη και δεν μπορω απο τον φοβο μου ουτε να μιλησω.Εδω και 5 χρονια βιωνω αυτεσ τισ καταστασεις με μικροδιαλειμματα ενδιαμεσα ομωσ αισθανομαι οτι χανω τισ καλυτερεσ στιγμεσ σκεφτομενη τον θανατο.Εχω παει σε ψυχολογο με βοηθησε ομωσ δεν μπορω οικονομικα να αρχισω παλι.Φαρμακα δεν εχω παρει τα πολεμαω μονη μου.Ειναι κριμα ομωσ αν μας αξιωσει ο Θεοσ να φτασουμε σε καποια ηλικια και να καταλαβουμε οτι φοβηθηκαμε τελικα να...ζησουμε..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλημερα anika καλως ηρθες στο φορουμ.
    Αν θελεις μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα και να μας πεις καποια παραπανω πραγματα για σενα και την κατασταση που βιωνεις.
    Μπορεις για παραδειγμα να μας πεις την ηλικια σου,σε ποια ηλικα αρχισες να εχεις αυτα τα συμπτωματα και ουτω καθεξης.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Πήγα τελικά σε πνευμονολόγο ο οποίος επιβεβαίωσε την αλλεργική ρινίτιδα, αλλά διέγνωσε και ασθματική βρογχίτιδα. Με παρέπεμψε για ακτινογραφία θώρακος για το αρχείο όπως μου είπε, αφού είναι η πρώτη φορά που πάω.
    Σήμερα πήγα για ακτινογραφία, η οποία από ότι κατάλαβα από το αγγλικό report του ακτινολόγου (ο ίδιος δε μου είπε τίποτα, αφού έτσι συνηθίζεται), έδειξε όλα φυσιολογικά εκτός από αύξηση και παραμόρφωση στο σχήμα των πνευμόνων. Ο πνευμονολόγος μου δεν δουλεύει σήμερα το απόγευμα και εγώ κοντεύω να πεθάνω από το άγχος μου. Είναι άραγε φυσιολογικό για τη βρογχίτιδα αυτό;

    Βοήθεια κανείς........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ελπίζω να το ξεπέρασες! Μήπως καπνίζεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    καλα περιμενε και λιγακι, δεν εχεις καπιο "mediacal emergency" , σε ιδιώτη πας?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    αχ αυτοί οι υποχόνδριοι... Υπομονή μέχρι να φτάσεις τα 80 έτσι θα κάνεις? ποιος θα σε αντέξει? σιγά τα προβλήματα..
    Quote Originally Posted by Ypomoni View Post
    Πήγα τελικά σε πνευμονολόγο ο οποίος επιβεβαίωσε την αλλεργική ρινίτιδα, αλλά διέγνωσε και ασθματική βρογχίτιδα. Με παρέπεμψε για ακτινογραφία θώρακος για το αρχείο όπως μου είπε, αφού είναι η πρώτη φορά που πάω.
    Σήμερα πήγα για ακτινογραφία, η οποία από ότι κατάλαβα από το αγγλικό report του ακτινολόγου (ο ίδιος δε μου είπε τίποτα, αφού έτσι συνηθίζεται), έδειξε όλα φυσιολογικά εκτός από αύξηση και παραμόρφωση στο σχήμα των πνευμόνων. Ο πνευμονολόγος μου δεν δουλεύει σήμερα το απόγευμα και εγώ κοντεύω να πεθάνω από το άγχος μου. Είναι άραγε φυσιολογικό για τη βρογχίτιδα αυτό;

    Βοήθεια κανείς........

Similar Threads

  1. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 10:35
  2. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04
  3. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 00:22
  4. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15
  5. Αρρωστοφοβία... πρησμένοι αδένες...
    By felitsia in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 14-12-2009, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •