Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?

    Λοιπον διαβαζοντας αρκετα στο ιντερνετ ανεπτυξα μια δικια μου θεωρια(νταξει μπορει να το χει σκεφτει και σιγουρα αλλος) γιατι υπαρχει ρατσιμος στο χρωμα των ανθρωπων και αναφερομαι στο μαυρο χρωμα...καταρχην οι πρωτοι ανθρωποι στην γη ηταν μαυροι στο χρωμα και ζουσαν στην αφρικη,αργοτερα μια ομαδα απο αυτους μεταφερθηκε στην ευρωπη και αναμειχθηκε με τους νεατερνταλ και για αυτο εμεις που ειμαστε εκτος αφρικης εχουμε 1 εως 4 % dna νεατερνταλ ενω οι αφρικανοι δεν εχουν...ερχομενοι στην ευρωπη εμεις λοιπον λογο του οτι δεν ειχε τοση ζεστη και τοσο πολυ ηλιο αρχισαμε να αποκταμε πιο ανοιχτο χρωμα που βοηθαει στην δημιουργια βιταμινης D και στην επιβιωση μας...ετσι λοιπον θεωρω οτι ειναι κατι σαν ενστικτο οταν βλεπουμε μαυρο χρωμα να το θεωρουμε ασχημο η οτιδηποτε αλλο,βεβαια παιζει μεγαλο ρολο και οτι εμεις οι "λευκοι" πηραμε τους αφρικανους-μαυρους και τους καναμε σκλαβους με αποτελεσμα να τους συνδεσουμε και να τους θεωρουμε μονο απο το χρωμα οτι ειναι κατωτεροι!
    θα μου πειτε γιατι τοσοι αστερες και διασημοι πανε και κανουν σολαριουμ? η γιατι υπαρχουν τοσοι πολλοι ανθρωποι που περιμενουν πως και πως να μαυρισουν το καλοκαιρι?χμμμ.... θεωρω πως ολοι αυτοι δεν θελουν να αποκτησουν μαυρο χρωμα στην επιδερμιδα αλλα πιο πολυ αυτο που λεμε "tan skin" το ελαφρως μαυρισμενο χρωμα που θεωρειται ωραιο σε πολλες κοινωνιες...εμενα μου αρεσει αυτο το ελαφρως μαυρισμενο χρωμα στις γυναικες(Irina Shayk) και στους αντρες(Enrique Iglesias)αλλα οταν το χρωμα αρχιζει και γινεται λιγο πιο μαυρο δεν μου αρεσει!δεν ξερω αν θα θεωρηθει το μαυρο χρωμα ωραιο στην κοινωνια μας δυσκολο μου φαινεται να επικρατησει αναμεσα σε τοσους λευκους....
    εσεις γιατι πιστευετε οτι υπαρχει ολος αυτος ο ρατσισμος προς το χρωμα σε πολλες κοινωνιες?ποιες νομιζετε ειναι οι αιτιες?
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ρατσισμός μόνο στο χρώμα ;Εδώ απλή κατάθλιψη λες ότι έχεις και ψψψ αν πεις και κάτι παραπάνω χαμός,ρατσισμός στα σχολεία πλούσια παιδιά-φτωχά παιδιά ,ρατσισμός και στίγμα μεγάλο ο ψυχίατρος όπου πάνε μόνο οι σχοιζοφρενείς με τα πριόνια, άσε εγώ έχω ρατσισμό με αυτούς τους εαυτούληδες, τους εγωκεντρικούς που θα ζήσουν αλώβητοι μια ζωή κ.λ.π. με τα χρώματα δεν ασχολούμαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    καλα ναι παντου υπαρχει ρατσισμος χοντρος-λεπτος,ψηλος -κοντος αλλα πιστευω πως το χρωμα επηρεαζει αρκετα τους ανθρωπους για αυτο και θα ηθελα να το συζητησω τι πιστευουν οι αλλοι
    Blonde guys are more fun ;)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    βλεπω πολλες απαντησεις πηρα :P
    Blonde guys are more fun ;)

Similar Threads

  1. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 19:41
  2. Ποιες κατηγοριες ψυχωσεων υπαρχουν?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2011, 16:58
  3. Ποιό είναι τα αγαπημένο σας χρώμα;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2010, 18:41
  4. ποιες ειναι οι μεγαλες σου συμπαθειες στο φορουμ?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 07-09-2009, 14:49
  5. ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ
    By panos-Kreta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 73
    Last Post: 01-05-2009, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •