ΕΥΦΥΙΑ + ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Lightbulb ΕΥΦΥΙΑ + ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

    ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΦΥΙΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    . Πρώτη φορά επιστημονική έρευνα δείχνει ότι οι άριστοι μαθητές και τα παιδιά με υψηλό δείκτη ευφυΐας συγκεντρώνουν τετραπλάσιες πιθανότητες να εμφανίσουν «διπολική διαταραχή» από τους μετρίους.

    «Δεν υπάρχει μεγαλοφυΐα χωρίς το άγγιγμα της τρέλας» είχε πει ο Αριστοτέλης. Ανκαι έκτοτε πολλοί υποστήριξαν την ίδια άποψη, χρειάστηκε να περάσουν δύο χιλιετίες για να έρθουν πρώτη φορά στην επιφάνεια ισχυρές επιστημονικές αποδείξεις που συνδέουν τη μανιοκατάθλιψη με την ιδιοφυΐα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Σ τη διπολική διαταραχή η κατάσταση της μανίας συνδέεται με υπερκινητικότητα, αϋπνία, υπερταχύτητα σκέψης, ευφράδεια, ευκολία δημιουργίας λογοπαιγνίων, αυξημένη αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία.

    Ενώ οι καταστάσεις της έντονης μανίας και της βαριάς κατάθλιψης μπορεί να είναι αντιπαραγωγικές, οδηγώντας σε έλλειψη συγκέντρωσης και ακραίες συμπεριφορές, μια ελαφρά μορφή κατάθλιψης μπορεί να λειτουργήσει ως παράγοντας αντιστάθμισης των ακροτήτων της μανίας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    κάποιες περιπτώσεις η νόσος περνάει απαρατήρητη από το ευρύ κοινό, πράγμα που ισχύει για τους ηθοποιούς Μελ Γκίμπσον και ΒίβιανΛι , τη διάσημη νοσοκόμα του Πολέμου της Κριμαίας ΦλόρενςΝάιτινγκεϊλ, τον αστροναύτη Μπαζ Ολντριν και τον πρώην πρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών Θίοντορ Ρούζβελτ, οι οποίοι έπασχαν από διπολική διαταραχή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Έτσι για να ξέρουν μερικοί μερικοί από έξω γιατί είμαστε και διαφορετικοί,θα μου πεις σε νοιάζει; απλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Quote Originally Posted by emy View Post
    ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΦΥΙΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    Ναι εμυ!!!λογικο μου φαινεται κιολας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Chemistry να ενωθούμε να τους στείλουμε, η ψυχιατρός μου ήταν και στο team που παρακολουθούσε τον Α.Παπανδρέου,γιαυτό και αυτά με τη Λιάνη απλά με έχει πιάσει κακία που είναι απολίτιστοι και ζουν στο Μεσσαίωνα λες και κάποια αρρώστια δε παθαίνουν όλοι;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Εμυ να ήξερες και εμένανε τι με πίανει ώρες ώρες...
    Μεσαίωνας η οχι,να ξέρεις το χρήμα μιλάει και τότε και τώρα...
    Ενα πράγμα που δεν θα καταλάβω ποτέ,γιατί πρέπει να πάει το θέμα πρωθυπουργός ανάλογα με τα μεγάλα ονόματα...
    Ενας άνθρωπος κάνει καλό δεν σημαίνει οτι και η μετέπειτα γενία του θα κάνει τα ίδια
    αλλά βλέπεις ο παπανδρέου δεν ήταν στα θρανία τα δικά μας,ήταν στην αμερική και ήρθε να διοικήσει την ελλάδα
    ΕΛΛΑΔΑ ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ δεν χωράει αμερικανιές η χώρα μας!
    Οπως και Malcom X ειναι ενας
    ετσι και η ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας ΠΟΥ πλεον μας εχει κανει ο καραγκιοζης να παρατησουμε την χωρα μας επειδη τα εκανε αστα να πανε

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ξέρεις απλά τον ανέφερα αν και έπασχε από αυτό κοίταξε τη πάρτη του δεν έφτιαξε ψυχική υγεία και για μας τους φτωχούς, και εγώ θα ήθελα να φύγω και μάλιστα προς τους Εσκιμώους μεριά, το καταλαβαίνεις από τον πανικό μου, χάσαμε την αξιοπρέπεια μας

  10. #10
    Και κατι αλλο Έμη, δεν ξέρω αν συμφωνείς. Η υψηλή ευφυία πιστευω ότι συνδεεται με υψηλό δείκτη αντίληψης και αφού το άτομο είναι σε θέση με ακρίβεια να διακρίνει και να καταλαβει καθετι που γινεται γυρω του, αν αυτα που γινονται γυρω του δεν ανταποκρινονται στις προσδοκίες του ή δεν ειναι σε θεση να τα αλλάξει αυτό οδηγεί σε κατάθλιψη. Τετοια άτομα πιθανον να έχουν περιορισμενες κοινωνικές συναναστροφές. Δυστυχως η ιδιαιτεροτητα τους δε γινεται ευκολα αντιληπτη σε παιδική ηλικία και ετσι δε βοηθούνται να αξιοποιήσουν ορθα τις ικανοτητες τους. Χαρακτηριζονται επίσης κατα την αποψη μου από ευαισθησία και τελειομανία.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Απλά είναι σαν να μου έκανες μια μικρή ψυχανάλυση για το άτομό μου,τελειομανία άστα να πάνε αν κουνηθεί κάτι μέσα στο σπίτι 3χιλ. να είναι με το που θα μπω νιώθω πως κάτι έγινε,ευαισθησία και ποιον δεν έχω βοηθήσει κ τώρα με γράψανε, ναι αυτά τα γύρω μου δεν ανταποκρίνονταν ούτε κ τώρα σαυτά που περίμενα π.χ θεωρούσα σαν μητέρα ότι οι κόρες μου αφού το έχουν για πανεπιστήμιο ότι θα ήταν καλό να είναι μέσα σε όλα με παρέες κ.λ.π. αλλά ένας δεσμός θα μπορούσε να περιμένει για τα 18 η 19 για να είναι και πιο ώριμες( με τα κορίτσια μιλάμε πολύ για όλα κ είμαι ανοικτή σε όλα εφόσον είναι κ λογικά,αν δω κάτι ξέρω από τα δικά μου) ε μας θεωρούν κ πρώτα εμένα βλήματα γιατί δεν έφεραν κάποιον σπίτι από τα 15-τώρα κ ο πατέρας τους-κ γιατί δεν έχουν ακόμη κάτι κ διαβάζουν 2η φορά κ δε γυρίζουν ξημερώματα σπίτι, όμως βλέπω φοτο έχουν υγιείης σχέσεις με φιλους-φίλες σέβονται κάθε διαφορετικό αλλά κατηγορούμαι εγώ που δεν είμαι μοντέρνα ,στο σχολείο είχα περιορισμένες κοινωνικές συνανστροφές κ όπως είχα ξαναπεί η οικογενειά μου είχε τα προβλήματά της-δε συζήταγε τα θέλω μου ή τα πιστεύω μου κ εκεί εξαγριωνόμουν-απλά ήταν τίμιοι,αγράμματοι κ φτωχοί άνθρωποι που δεν πείραζαν κανένα αλλά δεν μπορούσαν να διακρίνουν...πράγματι οι προσδοκίες για το τέλειο ακόμη κ για τη κοινωνία με αρρώστησαν καλέ μου γιάννη μου

  12. #12
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Απλά είναι σαν να μου έκανες μια μικρή ψυχανάλυση για το άτομό μου,τελειομανία άστα να πάνε αν κουνηθεί κάτι μέσα στο σπίτι 3χιλ. να είναι με το που θα μπω νιώθω πως κάτι έγινε,ευαισθησία και ποιον δεν έχω βοηθήσει κ τώρα με γράψανε, ναι αυτά τα γύρω μου δεν ανταποκρίνονταν ούτε κ τώρα σαυτά που περίμενα π.χ θεωρούσα σαν μητέρα ότι οι κόρες μου αφού το έχουν για πανεπιστήμιο ότι θα ήταν καλό να είναι μέσα σε όλα με παρέες κ.λ.π. αλλά ένας δεσμός θα μπορούσε να περιμένει για τα 18 η 19 για να είναι και πιο ώριμες( με τα κορίτσια μιλάμε πολύ για όλα κ είμαι ανοικτή σε όλα εφόσον είναι κ λογικά,αν δω κάτι ξέρω από τα δικά μου) ε μας θεωρούν κ πρώτα εμένα βλήματα γιατί δεν έφεραν κάποιον σπίτι από τα 15-τώρα κ ο πατέρας τους-κ γιατί δεν έχουν ακόμη κάτι κ διαβάζουν 2η φορά κ δε γυρίζουν ξημερώματα σπίτι, όμως βλέπω φοτο έχουν υγιείης σχέσεις με φιλους-φίλες σέβονται κάθε διαφορετικό αλλά κατηγορούμαι εγώ που δεν είμαι μοντέρνα ,στο σχολείο είχα περιορισμένες κοινωνικές συνανστροφές κ όπως είχα ξαναπεί η οικογενειά μου είχε τα προβλήματά της-δε συζήταγε τα θέλω μου ή τα πιστεύω μου κ εκεί εξαγριωνόμουν-απλά ήταν τίμιοι,αγράμματοι κ φτωχοί άνθρωποι που δεν πείραζαν κανένα αλλά δεν μπορούσαν να διακρίνουν...πράγματι οι προσδοκίες για το τέλειο ακόμη κ για τη κοινωνία με αρρώστησαν καλέ μου γιάννη μου
    Εσένα οι προσδοκίες σου για το τελειο σε αρρώστησαν, εγώ είμαι στο δρόμο για να αρρωστήσω. Επειδή τα έντονα ψυχολογικά προβλήματα σε σε ηλικία μέχρι 25 χρονων με κράτησαν αδρανή, με απέτρεψαν από το να κάνω βηματα που είχαν έστω ρίσκο, έχανα ευκαιρίες μέσα απ τα χέρια μου και τωρα τραβαω τα μαλιά μου και κανω τωρα αγωνα να τα μπαλώσω εκει που άλλοι εχουν ηδη φτιαξει τη ζωη τους. Δε χαρηκα νιατα, λες και δεν υπηρξε εφηβεια στη ζωη μου. Δυστυχως τοτε δεν είχα ιδέα τι είναι η ψυχολογια και πως μπορει να βοηθησει, ουτε οι δικοι μου γνωριζαν και πελαγοδρομούσα μέσα στο ίδιο μου το κεφαλι. Επειδή καποιοι σε ηλικία πριν τα 15 μου μου έκαναν με τη σταση τους απεναντι μου ζημια και τους μισω και σκεφτομαι πολλες φορες να παρω εκδίκηση. Όλα αυτα τα χαρακτηριστικα που σου περιγραφω τα έχω, τελειομανια, ευαισθησία, ψηλή αντίληψη, καλή ευφυία. Δυστυχώς κανενας δε με βοήθησε να τα αναπτύξω. Οι γονεις μου ήταν το ίδιο με τους δικούς σου, και ετσι δεν μπορουσαν να προσφερουν και πολλα και στο σχολειο ιδια όπως εσυ. Και κανω ακομα λάθη και γκαφες, δεν ειχα σωστη κοινωνική παιδεια και κανενας δε με εμαθε πως να βγω στη ζωη γι αυτο κανω ακομα λαθη. Πάντως ευχομαι και σε σενα καλο κουραγιο. Να σου ζησουν οι κορες σου και να σαι χαρουμενη γι αυτες, απ αυτες παίρνε ζωη και θαρρος. Δινε τους ότι καλύτερο θα μπορουσες και ποτε μη δειχνεις τα δικα σου προβληματα μπροστα τους.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Όχι γιάννη θα προσπαθήσουμε μαζί όλοι, μην αρρωστήσεις και εγώ έχτισα μια ζωή κ πρέπει να την ξαναφτιάξω δε ξέρω αν συναντιέστε σου έστειλα προσωπικό μύνημα ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο ,είναι οι τυχεροί κ οι άτυχοι, οι πλούσιοι κ οι φτωχοί, ας προσπαθήσουμε,σε παρακαλώ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Έχει συσχετιστεί στατιστικά με επιτυχία σε ανθρωπιστικές σπουδές και τις τέχνες. Πολλοί ζωγράφοι και μουσικοί την είχαν λόγω της υπερ-ενέργειας και την "αποκλίνουσας σκέψης" που υπάρχει στην υπο-μανία/μανία. Όχι τόσο σε αυστηρές επιστήμες όπου εκεί χρειάζεται η συγκέντρωση σε ένα πράγμα και η "συγκλίνουσα σκέψη" για πολλές ώρες, αλλά και εκεί οι επιδώσεις μπορεί στατιστικά να είναι άνω του μετρίου.


    Βέβαια μιλάμε για "στατιστική διαφορά" έτσι? Δεν πάει να πει ότι όλοι οι διπολικοί είναι van gogh και μεγάλοι rock-star και δεν ξέρω-γω τι. Υπάρχουν και άνθρωποι με διπολική-που-ας-πούμε-δεν-πιάναν-και-πουλιά-στον-αέρα , λολ (όπως και στον γενικό πληθυσμό δηλαδή). Όπως και φυσικά άνθρωποι χωρίς καμία διαταραχή που έγιναν μεγάλοι καλλιτέχνες/επιστήμονες κλπ.


    Επίσης αυτό δεν είναι για όλες τις διαταραχές. Είναι ανάλογα την κατάσταση και πάντα υπάρχει και μεγάλη διαπροσωπική ποικιλία.


    p.s. Επίσης μιλάμε για συσχετιστικές μελέτες έτσι, όχι πειράματα. Στην συσχετιστική μελέτη δεν μπορείς να προσδώσεις αιτιότητα για το τι προκάλεσε τι, μόνο να βρεις ότι τα δύο πράγματα σχετίζονται. Η στατιστικά υψηλότερη σχέση μεταξύ υψηλότερης ευφυίας και εμφάνισης μανίας είναι ότι και τα δύο μάλλον βασίζονται σε "υψηλότερη ταχύτητα επεξεργασίας" (π.χ. το να διαβάζεις και να καταλαβαίνεις ένα λογοτεχνικό κείμενο πολύ γρήγορα, "να τρέχει γρήγορα η σκέψη" κλπ.) και αυτό μπορεί να είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό ("ενδοφαινότυπος" όπως λέγεται) που να προδιαθέτει για την εμφάνιση και των δύο σε κάποιες περιπτώσεις.
    Last edited by PETRAN; 22-01-2012 at 03:47.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι ανθρωπιστικές σπουδές έκανα κ εγώ τρομάρα μου κ διάβαζα για να γράψω 1 εργασία 5 βιβλία μαζί πάνω στο τραπέζι άσε από μνήμη,τρομάζω να θυμάμαι σα σκληρός δίσκος συζητήσεις 30ετίας, τώρα δε θέλω να με ξέρω μια ήσυχη ζωούλα να έχω θέλω κ μυαλό καθαρό όχι διπολικό,ζωγράφιζα κιόλας ταλέντο αλλά όπως λέει ο γιάννης το περιβάλλον δε βοήθησε αυτό να εξελιχθεί

Similar Threads

  1. Μανιοκατάθλιψη
    By vouvou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 29-05-2011, 22:18
  2. Μανιοκατάθλιψη/Βοήθεια
    By Nikakikoukou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 08-07-2010, 10:58
  3. μανιοκαταθλιψη μια ζωη
    By ζετα in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 21-01-2009, 22:05
  4. Διπολικη διαταραχη και ευφυια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-11-2007, 22:54
  5. διπολική διαταραχή ή μανιοκατάθλιψη
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2006, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •