Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια σημαντική απόφαση που προσπαθώ να πάρω...

    Πριν γράψω το λόγο για τον οποίο βάζω αυτό το θέμα να πω 2 σημαντικά πράγματα:

    1ον αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θέμα που κλειδώθηκε χθες και για μένα προσωπικά καλύτερα που έγινε έτσι...
    2ον αν τα συγκεκριμένα άτομα εμφανιστούν και εδώ εγώ αυτή τη φορά δηλώνω ότι ακόμα κι αν το παρέβηκα στο άλλο θέμα μου, εδώ δεν πρόκειται να τους απαντήσω ούτε να σχολιάσω τα λεγόμενα κανένος μέλους που θα είναι άσχετα με το θέμα...και θα παρακαλέσω όσα μέλη πίστεψαν ότι λέχθηκε εναντίον μου απλά να μην συμμετέχουν...νομίζω πως είναι λογικό...

    Λοιπόν...θέλω να τις γνώμες για το εξής θέμα:

    Όταν αναγνωρίζεις ότι έχεις κάνει λάθη σε μία σχέση, είτε κάποια τα συνειδητοποιούσες είτε κάποια όχι γιατί είναι στοιχεία του χαρακτήρα σου και δεν το αντιλαμβανόσουν ότι το κάνεις καθώς και όταν υπήρχαν προβλήματα στη σχέση αυτή εξαιτίας των δικών σου παλαιότερων βιωμάτων αλλά αυτά δεν υπάρχουν πλέον με τον συγκεκριμένο άνθρωπο τουλάχιστον ή αν υπάρχουν, υπάρχουν σε μικρότερο βαθμό που μπορείς πλέον να τα ελέγξεις αν τα πεις αυτά στον άνθρωπο που θέλεις να επιστρέψεις μια για πάντα τώρα πια κι αν του πεις ότι από εδώ και στο εξής δεν θα του αρνηθείς ποτέ ξανά τίποτα και ότι πλέον θα τον ακούς και θα κάνεις ότι σου λέει μιας και στο παρελθόν ήσουν "ανυπάκουη" πιστεύετε ότι μπορεί να βοηθήσει στο να σε δεχτεί πίσω;

    Θα σας παρακαλέσω να απαντήσετε σοβαρά κι αφού πρώτα σκεφτείτε καλά την ερώτηση μου γιατί προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να αποφασίσω αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί είναι μεγάλο δίλλημα για μένα και γιατί άπαξ και αποφασίσω να το πω αυτό, θα είναι δέσμευση...δεν πρόκειται να το πάρω πίσω άρα πρέπει να είμαι 100% σίγουρη για την απόφαση μου...

    Ευχαριστώ όσους απαντήσουν επί του θέματος και μόνο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    αν του πεις ότι από εδώ και στο εξής δεν θα του αρνηθείς ποτέ ξανά τίποτα και ότι πλέον θα τον ακούς και θα κάνεις ότι σου λέει μιας και στο παρελθόν ήσουν "ανυπάκουη" πιστεύετε ότι μπορεί να βοηθήσει στο να σε δεχτεί πίσω;
    Ενας ανθρωπος διαθετει βουληση και παιρνει πρωτοβουλιες αναλογα με την περισταση!
    Θεωρω λοιπον ατοπη μια τετοιου ειδους υποσχεση/δεσμευση!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Ενας ανθρωπος διαθετει βουληση και παιρνει πρωτοβουλιες αναλογα με την περισταση!
    Θεωρω λοιπον ατοπη μια τετοιου ειδους υποσχεση/δεσμευση!
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!!! :D

    Μια διευκρινιστική ερώτηση: εννοείς ότι εγώ σαν άνθρωπος διαθέτω βούληση και παίρνω πρωτοβουλίες ανάλογα την περίσταση, σωστά;
    Κι όταν λες άτοπη τί εννοείς; Ότι δεν μπορεί, ότι δεν είναι δυνατόν να τηρηθεί μια τέτοια υπόσχεση; Γιατί εγώ αν την δώσω όπως ήδη πει θα την κρατήσω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Να κανω εγω μια διευκρινιστικη ερωτηση?
    Θεωρεις τον εαυτο σου κουρδιστο ρομποτακι?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Να κανω εγω μια διευκρινιστικη ερωτηση?
    Θεωρεις τον εαυτο σου κουρδιστο ρομποτακι?
    Όχι βέβαια...δεν μπορεί να με κουρδίσει ο άλλος και να περπατήσω γιατί δεν είμαι μηχανή που κινείται με μπαταρίες αλλά άνθρωπος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όχι βέβαια...δεν μπορεί να με κουρδίσει ο άλλος και να περπατήσω γιατί δεν είμαι μηχανή που κινείται με μπαταρίες αλλά άνθρωπος...
    Ωραια! Ετσι λοιπον ακριβως δεν μπορει να σε κουρδισει κι ο αλλος για να σκεφτεσαι και να πραττεις κατευθυνομενα! Τι θα πει ησουν "ανυπακουη"?? Οι στενες ανθρωπινες σχεσεις (ερωτικες και φιλικες) δεν ειναι δυνατον να στηριζονται στο διπολο εντολεα-εντολοδοχου!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Ωραια! Ετσι λοιπον ακριβως δεν μπορει να σε κουρδισει κι ο αλλος για να σκεφτεσαι και να πραττεις κατευθυνομενα! Τι θα πει ησουν "ανυπακουη"?? Οι στενες ανθρωπινες σχεσεις (ερωτικες και φιλικες) δεν ειναι δυνατον να στηριζονται στο διπολο εντολεα-εντολοδοχου!
    Να σου πω πως το σκέφτομαι...εφόσον εγώ θα του το επιτρέψω αυτό μπορεί απλά θα πηγαίνω ενίοτε ενάντια στις δικές μου σκέψεις/επιθυμίες...καταλαβαίνεις τί εννοώ; Όσο για το ήμουν "ανυπάκουη" δεν έκανα ότι μου έλεγε για παράδειγμα στον τρόπο που ήθελε να φέρομαι...αν το έκανα, αν δεν ήμουν ανυπάκουη, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα κι ίσως και να ήμασταν ακόμα μαζί...αν τον άκουγα...
    Συμφωνώ με την τελευταία σου φράση αλλά ξέρεις ότι αυτό θέλω να το κάνω για την ευτυχία μου...κι είναι λογικό αυτή να έχει κάποιο τίμημα, δεν είναι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όσο για το ήμουν "ανυπάκουη" δεν έκανα ότι μου έλεγε για παράδειγμα στον τρόπο που ήθελε να φέρομαι...αν το έκανα, αν δεν ήμουν ανυπάκουη, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα κι ίσως και να ήμασταν ακόμα μαζί...αν τον άκουγα...
    Αν ο λογος που χωρισατε ηταν επειδη δεν εκανες ο,τι σου ελεγε... τοτε μαλλον δεν ηταν ο καταλληλος ανθρωπος για σενα!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Αν ο λογος που χωρισατε ηταν επειδη δεν εκανες ο,τι σου ελεγε... τοτε μαλλον δεν ηταν ο καταλληλος ανθρωπος για σενα!
    Μα ήταν πράγματα που όφειλα να κάνω...εγώ είχα το άδικο, αυτά που ζητούσε ήταν απόλυτα λογικά και σωστά (συνήθως τουλάχιστον) απλά εγώ δεν ήμουν όσο εντάξει θα έπρεπε σ' αυτά τα πράγματα...αλλά όχι, δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος, ένας πολύ σημαντικός λόγος ήταν η απόσταση κι ένας ακόμα λόγος που προτιμώ να τον αναφέρω ιδιωτικά κάποια στιγμή γιατί δεν το νιώθω σωστό να το κάνω δημόσια από σεβασμό...
    Και μην νομίζεις ότι επειδή άνοιξα το θέμα, δεν λαμβάνω υπόψη τα όσα έχουμε πει, φυσικά και τα λαμβάνω απλά τώρα γενικά σκέφτομαι...χρειάζομαι να το συζητήσω περισσότερο ώστε να πάρω επιτέλους την απόφαση μου οριστικά και να πάψω να βασανίζομαι απ' αυτό το δίλλημα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Και μην νομίζεις ότι επειδή άνοιξα το θέμα, δεν λαμβάνω υπόψη τα όσα έχουμε πει, φυσικά και τα λαμβάνω απλά τώρα γενικά σκέφτομαι...χρειάζομαι να το συζητήσω περισσότερο ώστε να πάρω επιτέλους την απόφαση μου οριστικά και να πάψω να βασανίζομαι απ' αυτό το δίλλημα...
    Μα φυσικα καλα εκανες και ζητας δημοσιως κι αλλες γνωμες! Αν ειναι δυνατον...
    Μην περιμενεις ομως απο εμενα να σου πω να φορεσεις ενα λουρι για να επανασυνδεθεις μαζι του! Θα σου πω για ακομα μια φορα να στραφεις αλλου για να λυσεις τα οποια θεματα αντιμετωπιζεις! Μην ψαχνεις για δεκανικια!
    Ευχομαι εν τελει να παρεις την αποφαση που θα σε κανει ουσιαστικα ευτυχισμενη!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Μα φυσικα καλα εκανες και ζητας δημοσιως κι αλλες γνωμες! Αν ειναι δυνατον...
    Μην περιμενεις ομως απο εμενα να σου πω να φορεσεις ενα λουρι για να επανασυνδεθεις μαζι του! Θα σου πω για ακομα μια φορα να στραφεις αλλου για να λυσεις τα οποια θεματα αντιμετωπιζεις! Μην ψαχνεις για δεκανικια!
    Ευχομαι εν τελει να παρεις την αποφαση που θα σε κανει ουσιαστικα ευτυχισμενη!
    :) Αυτό θα το κάνω έτσι κι αλλιώς είτε μαζί του, είτε χώρια του...
    Σ' ευχαριστώ για την ευχή σου... ♥ :o

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    40
    Μιας και ήθελες απεγνωσμένα να απαντήσουμε, αφού ο πρόλογος είναι πιο μεγάλος και από το θέμα σου, θα σου κάνω τη χάρη και θα σου πω το εξής.
    Το πιθανότερο είναι ότι ο άνθρωπος (αν υπάρχει) μετά από ΤΟΣΑ χρόνια έχει προχωρήσει τη ζωή του, ίσως με μια άλλη γυναίκα. Οπότε δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα.

  13. #13
    Καλημερα Κύκνε, ελπίζω να μην σε πειραξε το καπως αποτομο κλεισιμο μου την παρασκευη γιατι όντως είχα να παω καπου και με περιμεναν. Να σαι παντα καλα.
    Για το θεμα, για ποιο λόγο να αναλάβεις τετοια δεσμευση έναντι του φίλου σου? σου το ζητησε ο ίδιος για να σε δεχτει πίσω? ξέρεις αν αυτα που θα σου ζητα θα ειναι παντα σωστα και λογικά? γιατι να καταργησεις τη δικη σου πρωτοβουλία?, ακόμα και αν εκανες λάθη και εκ των υστερων φαινεται ότι ο φιλος σου ειχε δικαιο. μια σχεση χαρακτηριζεται ως ωραια μεταξυ αλλων όταν υπαρχει σωστη επικοινωνία και αμοιβαιότητα στις αποφασεις.
    γιάννης

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλημερα Κύκνε, ελπίζω να μην σε πειραξε το καπως αποτομο κλεισιμο μου την παρασκευη γιατι όντως είχα να παω καπου και με περιμεναν. Να σαι παντα καλα.
    Για το θεμα, για ποιο λόγο να αναλάβεις τετοια δεσμευση έναντι του φίλου σου? σου το ζητησε ο ίδιος για να σε δεχτει πίσω? ξέρεις αν αυτα που θα σου ζητα θα ειναι παντα σωστα και λογικά? γιατι να καταργησεις τη δικη σου πρωτοβουλία?, ακόμα και αν εκανες λάθη και εκ των υστερων φαινεται ότι ο φιλος σου ειχε δικαιο. μια σχεση χαρακτηριζεται ως ωραια μεταξυ αλλων όταν υπαρχει σωστη επικοινωνία και αμοιβαιότητα στις αποφασεις.
    Όχι καλέ, εντάξει...ήταν κι αργά άλλωστε...

    Ο λόγοι που σκέφτομαι να αναλάβω αυτή τη δέσμευση είναι 1ον γιατί αυτή νομίζω πως είναι η τελευταία μου ελπίδα να με αφήσει να γυρίσω πίσω...αν δηλαδή εγώ δεν βγάζω τα προβλήματα που έβγαζα παλιά και που φυσικά είχε δίκιο να τον ενοχλούν...και 2ον γιατί αυτή είναι η μοναδική μου ελπίδα για να γίνω ευτυχισμένη...και για να πραγματοποιήσω κάποια όνειρα μου...

    Όχι, δεν μου το ζήτησε ο ίδιος, αν μου το είχε ζητήσει θα είχα δεχτεί και δεν θα υπήρχε και λόγος για να βάλω αυτό το θέμα...απλά εγώ το σκέφτηκα σαν την έσχατη λύση...συμφωνώ με όσα λες περί σχέσης αλλά η δικιά μας ήταν πολύ ωραία οπότε αν μπορώ να την έχω ξανά αυτό που λέω είναι μικρό τίμημα μπροστά στα ωφέλη που θα έχω...και για να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για λεφτά και ζωή με λούσα κλπ κλπ, μιλάω για ασφάλεια που είναι ότι θέλω περισσότερο στη ζωή μου και το είχα και το θέλω πίσω! :(

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Γεια σου Κυκνε!!
    Πιστεύω ότι αν εσύ δεν ήσουν ανυπάκουη όπως είπες τότε, πως μπορεί αυτός ο άνθρωπος να πιστέψει ότι θα τον υπακούσεις τώρα? Δηλαδή για να χάλασε μια σχέση και να έφταιγες εσύ όπως είπες, δε σημαίνει ότι εσύ μπορείς να τη φτιάξεις..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θα ηθελα τη γνωμη σας
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-11-2010, 19:12
  2. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-11-2010, 23:58
  3. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 16:00
  4. Επειγον! για σημερα να παρω μια αποφαση
    By runner in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2010, 00:11
  5. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By Statistiki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2009, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •