Ειναι λογικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60

    Ειναι λογικο?

    Καταρχας καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα αλλα θα παρακαλουσα να μη το παρετε στο ψιλο. Θεωρητε λογικο το να προτιμας τη μοναξια και γενικα τη μοναχικη ζωη παρα να τη μοιραζεσαι με καποιο ατομο? Γνωριζοντας πως καθε φορα που βρισκεσαι σε αυτου του ειδους τη διαδικασια βγαινεις εκτος προγραμματος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    φυσικα και ειναι λογικο, ειδικα οταν μιλαμε για ερωτα αφου θα μπορουσαμε να τον δουμε και ενα πραμα σαν αρρωστια που μας κανει να τρελενομαστε και να συμπεριφερομαστε ξανα σαν παιδακια βλεπωντας τα παντα χαρουμενα κλπ. οσο ομως κι αν αυτο μας βγαζει απ'το προγραμμα μας, τις περισσοτερες φορες -αν οχι παντα- ειναι για καλο. η ζωη δεν εχει προγραμμα φιλε, και καριερα να προσπαθει να ακολουθει κανεις, παντα κατι θα του χαλαει τα σχεδια.

    προσωπικα κι εγω παντως προτιμω τη μοναξια απ'το να ειμαι με ατομα που δε μου ταιριαζουν και δε με καταλαβαινουν. εχω αφησει απειρες ευκαιριες με κοπελες γι'αυτο το λογο, προτιμω να ειναι η αλλη οπως την θελω, παρα να ξεκινησω κατι το οποιο θα με χαλασει συντομα ή μακροπροθεσμα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    http://www.scribd.com/doc/20153761/O...B7%CF%84%CE%B1


    ενα βιβλιο για την μοναχικη ζωη

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    φυσικα και ειναι λογικο, ειδικα οταν μιλαμε για ερωτα αφου θα μπορουσαμε να τον δουμε και ενα πραμα σαν αρρωστια που μας κανει να τρελενομαστε και να συμπεριφερομαστε ξανα σαν παιδακια βλεπωντας τα παντα χαρουμενα κλπ. οσο ομως κι αν αυτο μας βγαζει απ'το προγραμμα μας, τις περισσοτερες φορες -αν οχι παντα- ειναι για καλο. η ζωη δεν εχει προγραμμα φιλε, και καριερα να προσπαθει να ακολουθει κανεις, παντα κατι θα του χαλαει τα σχεδια.

    προσωπικα κι εγω παντως προτιμω τη μοναξια απ'το να ειμαι με ατομα που δε μου ταιριαζουν και δε με καταλαβαινουν. εχω αφησει απειρες ευκαιριες με κοπελες γι'αυτο το λογο, προτιμω να ειναι η αλλη οπως την θελω, παρα να ξεκινησω κατι το οποιο θα με χαλασει συντομα ή μακροπροθεσμα.

    Φιλε μου προγραμμα μπορεις να βαλεις στα παντα αρκει να το θες . Δεν ειμαι κανα Freak με timing σε ολα απλα το να βγαινεις απο τις συνηθειες σου και απο το τροπο ζωης που εχεις μαθει μεσα απο το κυκλο σου και απο τις εμπειριες που ειχες μεχρι τωρα ζησει ,διαμορφωνεις και το χαρακτηρα αλλα και την καθημερινοτητα σου γιαυτο και λεω πως βγαινεις εκτος προγραμματος.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Καταρχας καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα αλλα θα παρακαλουσα να μη το παρετε στο ψιλο. Θεωρητε λογικο το να προτιμας τη μοναξια και γενικα τη μοναχικη ζωη παρα να τη μοιραζεσαι με καποιο ατομο? Γνωριζοντας πως καθε φορα που βρισκεσαι σε αυτου του ειδους τη διαδικασια βγαινεις εκτος προγραμματος.
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Φιλε μου προγραμμα μπορεις να βαλεις στα παντα αρκει να το θες . Δεν ειμαι κανα Freak με timing σε ολα απλα το να βγαινεις απο τις συνηθειες σου και απο το τροπο ζωης που εχεις μαθει μεσα απο το κυκλο σου και απο τις εμπειριες που ειχες μεχρι τωρα ζησει ,διαμορφωνεις και το χαρακτηρα αλλα και την καθημερινοτητα σου γιαυτο και λεω πως βγαινεις εκτος προγραμματος.
    Ωραία θέτεις αυτό το ερώτημα,μόνο που κανένας μας δεν είναι freak με το timing
    αλλα μέσα απο της εμπειρίες διαμορφώνεις μια πάστα χαρακτήρα,η καθημερινότητα όμως προγραμματίζεται λόγου του ότι κάποτε είμασταν ανέμελα μα τώρα σοβαρέψαμε..
    Μέσα απο την καθημερινότητα αποκτάς στρές,αγχος κλπ κάποια στιγμή θέλει ο οργανισμός να πέσει σε λίγη αδράνεια,να χαλαρώση με λίγα λόγια
    δεν είναι κακό κάποιες φορές να κάνεις τέτοιου είδους επιλογές πιστεύω..
    Εκτος αν η χαλάρωση οδηγεί προς την απομόνωση εδώ διαφέρει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Καταρχας καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα αλλα θα παρακαλουσα να μη το παρετε στο ψιλο. Θεωρητε λογικο το να προτιμας τη μοναξια και γενικα τη μοναχικη ζωη παρα να τη μοιραζεσαι με καποιο ατομο? Γνωριζοντας πως καθε φορα που βρισκεσαι σε αυτου του ειδους τη διαδικασια βγαινεις εκτος προγραμματος.
    ναι αμε ο καθενας οπως τη βρισκει αρκει να υπαρχει μετρο ;) δεν ειναι ασχημη η μοναξια, μπορει να γινει αρκετα δημιουργικη πολλες φορες :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3

    τετράγωνο

    ναι, είναι λογικό να προτιμάς τη μοναξιά από τις σχέσεις γιατί η μοναξιά δεν έχει τπτ απρόβλεπτο που μπορεί να σε αναστατώσει.

    όπως επίσης είναι λογικό να αυτοκτονήσουμε και να ξεμπερδεύουμε με ό,τι μας βασανίζει στον εξωτερικό ή εσωτερικό μας κόσμο.

    είναι όμως αυτά θέματα λογικής;

    κάποιος ποιητής το είχε πει περίπου έτσι: όπου είναι ο κίνδυνος, εκεί είναι και η σωτηρία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Mynrael View Post
    Καταρχας καλησπερα σε ολους . Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα αλλα θα παρακαλουσα να μη το παρετε στο ψιλο. Θεωρητε λογικο το να προτιμας τη μοναξια και γενικα τη μοναχικη ζωη παρα να τη μοιραζεσαι με καποιο ατομο? Γνωριζοντας πως καθε φορα που βρισκεσαι σε αυτου του ειδους τη διαδικασια βγαινεις εκτος προγραμματος.
    Εξαρτάται από το άτομο με το οποίο μοιράζεσαι τη ζωή σου. Αν δεν είναι το κατάλληλο, τότε είναι αφόρητο να μοιράζεσαι τη ζωή σου μαζί του. Αν ταιριάζεις και αγαπάς τον άλλον, τότε είναι πολύ καλύτερα από τη μοναξιά.
    Προσωπικά, προτιμούσα να ζω μόνη, μέχρι που γνώρισα αυτόν που μ' έκανε ν' αλλάξω γνώμη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    ναι αμε ο καθενας οπως τη βρισκει αρκει να υπαρχει μετρο ;) δεν ειναι ασχημη η μοναξια, μπορει να γινει αρκετα δημιουργικη πολλες φορες :)
    Πολυ σωστο! αρκει να ξερεις να τη γαλουχησεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εξαρτάται από το άτομο με το οποίο μοιράζεσαι τη ζωή σου. Αν δεν είναι το κατάλληλο, τότε είναι αφόρητο να μοιράζεσαι τη ζωή σου μαζί του. Αν ταιριάζεις και αγαπάς τον άλλον, τότε είναι πολύ καλύτερα από τη μοναξιά.
    Προσωπικά, προτιμούσα να ζω μόνη, μέχρι που γνώρισα αυτόν που μ' έκανε ν' αλλάξω γνώμη.
    Συμφωνω μαζι σου αλλα δε γενικευω την ερωτηση μου πανω στο θεμα της αγαπης και στο αν ταιριαζεις με τον αλλο , αλλα στο τροπο που εχεις μαθει να ζεις κατα την διαρκεια της μοναχικης ζωης . Παρ'ολα αυτα δεν διαφωνω μαζι σου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by tzenaki View Post
    ναι, είναι λογικό να προτιμάς τη μοναξιά από τις σχέσεις γιατί η μοναξιά δεν έχει τπτ απρόβλεπτο που μπορεί να σε αναστατώσει.

    όπως επίσης είναι λογικό να αυτοκτονήσουμε και να ξεμπερδεύουμε με ό,τι μας βασανίζει στον εξωτερικό ή εσωτερικό μας κόσμο.

    είναι όμως αυτά θέματα λογικής;
    κάποιος ποιητής το είχε πει περίπου έτσι: όπου είναι ο κίνδυνος, εκεί είναι και η σωτηρία.
    Το να αυτοκτονησεις επειδη εχεις προβληματα δεν ειναι λυση. Σκεψου πως αν εχεις προβληματα γενικου τυπου φαντασου οτι καποιος καπου στο κοσμο εχει περισσοτερα απο εσενα . Καπου ακουσα οτι ο θεος σου δινει οσα μπορεις να αντεξεις και μου αρεσε πολυ . Ολοι εχουμε προβληματα αλλα αυτη η λυση δεν ειναι δεκτη . Η ζωη ειναι ωραια και παντα εχει τις καλες τις και τις κακες της . Καλα να ειμαστε και να εχουμε υγεια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Ωραία θέτεις αυτό το ερώτημα,μόνο που κανένας μας δεν είναι freak με το timing
    αλλα μέσα απο της εμπειρίες διαμορφώνεις μια πάστα χαρακτήρα,η καθημερινότητα όμως προγραμματίζεται λόγου του ότι κάποτε είμασταν ανέμελα μα τώρα σοβαρέψαμε..
    Μέσα απο την καθημερινότητα αποκτάς στρές,αγχος κλπ κάποια στιγμή θέλει ο οργανισμός να πέσει σε λίγη αδράνεια,να χαλαρώση με λίγα λόγια
    δεν είναι κακό κάποιες φορές να κάνεις τέτοιου είδους επιλογές πιστεύω..
    Εκτος αν η χαλάρωση οδηγεί προς την απομόνωση εδώ διαφέρει!
    Μεσα στη καθημερινοτητα συμπεριλαμβανω και στρές,αγχος οπως επισης και οτι πλεον δεν ειμαι ρεμπελος και ανεμελος . Anyway συμφωνω μαζι σου απλα νομιζω πως εχει να κανει με τον εαυτο σου περισσοτερο .

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Υπάρχει όντως μια δαιμονοποίηση της εσωστρέφειας στη σημερινή κοινωνία, επειδή πολλοί τη συγχέουν με την κοινωνική φοβία. Αυτό, όμως, που οφείλεις να διερωτηθείς είναι το εξής: Είσαι όντως πιο ευτυχισμένος όταν είσαι μόνος σου και γι'αυτό το επιδιώκεις, ή απλώς δεν έχεις το θάρρος και τις κοινωνικές δεξιότητες ώστε να αντεπεξέλθεις σε έναν πιο εξωστρεφή τρόπο ζωής? Αν ισχύει όντως το πρώτο, τότε κάνε ό,τι προτιμάς.

Similar Threads

  1. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  2. Είναι λογικό να χαρακωθεί κάποιος?
    By Gothly in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 115
    Last Post: 06-06-2010, 02:28
  3. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  4. Ειναι λογικο??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 31-05-2009, 17:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •