Απο που πηγαζει η κακια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Απο που πηγαζει η κακια ?

    στη προσπαθεια μου να γινω καλυτερος ανθρωπος, ειπα να ψαξω βαθια τη ριζα του κακου!

    εκανα search στο φορουμ και βρηκα μολις 4 σχετικα παλια θεματα μα κανενα δεν απαντα το ερωτημα αυτο, οποτε ειπα να το θεσω σε ολους κι οσοι εχετε τη καλωσυνη απαντατε...

    απο που πιστευετε οτι πηγαζει η κακια σε εναν ανθρωπο ? ειναι ενας ο λογος ή πολλοι ? εσεις γιατι το κανετε πιο συχνα ?

    ειναι οταν νιωθει κανεις οτι τον αδικουν, εξαιτιας μοναξιας, στερησης, απορριψης, εκδικησης, ζηλειας, γενικης πικρας, εμφυτη, λογο επιβιωσης, δεν ειναι κακια αλλη η σκληρη αληθεια, ειναι κατι αλλο ?

    γραψτε οσες περισσοτερες αποψεις μπορειτε κατευθειαν οτι σας ερχεται στο κεφαλι πρωτο. το θεμα ειναι γενικο κι οχι προσωπικο μονο για μενα, δηλαδη απαντατε για τους εαυτους σας, και μη γινεστε κακοι με τους αλλους.

    φχαριστω!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Εξαρτάται από το πώς ορίζεις την κακία.

    Αν αναφέρεσαι στην αδικία, τότε πρόκειται για θέμα προτεραιότητας ως προς το πόσο ψηλά βάζει κανείς το προσωπικό του συμφέρον και το πόσο αποστασιοποιημένος νιώθει σε σχέση με τους άλλους. Η έλλειψη ενσυναίσθησης (δηλαδή η ικανότητα να βάλει κανείς τον εαυτό του στη θέση του άλλου) είναι ο κυριότερος λόγος που συμβαίνει αυτό. Ο λόγος που μπορεί να υπάρχει αυτή η έλλειψη ενσυναίσθησης εξαρτάται από το περιβάλλον που μεγάλωσε κάποιος και την κοινωνική του θέση σε σχέση με τους άλλους. Για παράδειγμα, έχει αποδειχθεί επανειλημμένα ότι οι θέσεις εξουσίας κάνουν τους ανθρώπους πιο ψυχρούς σε σχέση με αυτούς που θεωρούν κατώτερούς τους.

    Αν αναφέρεσαι στην πρόκληση ζημιάς ή αρνητικων συναισθημάτων χωρίς κάποιο άμεσο προσωπικό ώφελος (πχ να βρίζεις κάποιον, να σπας τζαμαρίες, να σκοτώνεις έντομα, κτλ), τότε είναι καθαρά θέμα εξουσίας. Προφανώς και υπάρχουν τα συναισθήματα που περιγράφεις (πχ φθόνος, ζηλεία, εκδίκηση, κτλ) καθώς και η μετάθεση της κακοποίησης (πχ γονείς χτυπάνε το παιδί τους, το οποίο μετά χτυπά μικρότερα παιδιά στο σχολείο, τα οποία μετά κλωτσούν γάτες) αλλά αυτό που πραγματικά προσφέρει την ελευθερία να εξωτερικεύσει κανείς την "κακία" είναι μια εξουσιαστική θέση. Οι γονείς χτυπούν το παιδί τους επειδή μπορούν. Το παιδί πατάει μυρμήγκια επειδή μπορεί.

    H Abigail van Buren είχε πει ότι ο πιο εύστοχος δείκτης προς το χαρακτήρα ενός ανθρώπου είναι το πώς αντιμετωπίζει άτομα που δε μπορούν να του προσφέρουν κάτι καθώς και τα άτομα που δεν έχουν τα μέσα να αμυνθούν.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ειστε ολοι τοσο καλοι ανθρωποι φαινεται, που δεν εχετε ιχνος κακιας μεσα σας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ειστε ολοι τοσο καλοι ανθρωποι φαινεται, που δεν εχετε ιχνος κακιας μεσα σας.
    εγω ειμαι κακιασμενη! :Ρ
    Βασικα ειναι το τι εχει ζησει ο καθενας... Οταν η μιση σου ζωη εχει αναμνησεις αρνητικες ε, η μαλακας θα βγεις η μιστερ κακουλης :ΡΡΡ
    εσυ ποσο κακος εισαι?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Νομίζ είναι καθαρά θέμα παιδείας από την οικογένεια.
    Οι δυσκολίες της ζωής και όλα τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί είναι επιβαρυντικοί παράγοντες αλλά όχι γενεσιουργοί.
    Το θέμα είναι πως σε έχουν μάθει να φέρεσαι.
    Το ζήτημα της ηθικής λοιπόν, όπως στην περνάει η οικογένειά σου, είναι το πιο σημαντικό.
    Μπορεί για παράεδειγμα να νοσεί το πνεύμα..αλλά το ήθος να παραμένει αλώβητο.
    Σε αυτή την περίπτωση, ένας άνθρωπος έχει τη δυνατότητα, παρά τις όποιες δυσκολίες να εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό, και να περιορίσει τις στιγμές κακίας του.
    Από τη στιγμή όμως που κάποιος είναι "κωλοχαρακτήρας" που λέμε...οι δυνατότητες αυτοβελτίωσης πιστεύω μειώνονται.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    εγω ειμαι κακιασμενη! :Ρ
    Βασικα ειναι το τι εχει ζησει ο καθενας... Οταν η μιση σου ζωη εχει αναμνησεις αρνητικες ε, η μαλακας θα βγεις η μιστερ κακουλης :ΡΡΡ
    εσυ ποσο κακος εισαι?
    εσυ μ'αυτη σου την ιδιοτητα πρεπει να κανεις και πολυ καλο σεξακι ομως!
    εγω μαλλον ειμαι ο πιο κακος εδω μεσα τροποποιηση απο τη διαχειρηση για παραβιαση ορων χρησης
    Quote Originally Posted by void View Post
    Νομίζ είναι καθαρά θέμα παιδείας από την οικογένεια.
    Οι δυσκολίες της ζωής και όλα τα υπόλοιπα που έχουν αναφερθεί είναι επιβαρυντικοί παράγοντες αλλά όχι γενεσιουργοί.
    Το θέμα είναι πως σε έχουν μάθει να φέρεσαι.
    Το ζήτημα της ηθικής λοιπόν, όπως στην περνάει η οικογένειά σου, είναι το πιο σημαντικό.
    Μπορεί για παράεδειγμα να νοσεί το πνεύμα..αλλά το ήθος να παραμένει αλώβητο.
    Σε αυτή την περίπτωση, ένας άνθρωπος έχει τη δυνατότητα, παρά τις όποιες δυσκολίες να εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό, και να περιορίσει τις στιγμές κακίας του.
    Από τη στιγμή όμως που κάποιος είναι "κωλοχαρακτήρας" που λέμε...οι δυνατότητες αυτοβελτίωσης πιστεύω μειώνονται.
    δε νομιζω πως ειναι θεμα παιδειας, ειτε απ'την οικογενεια, ειτε απ'το σχολειο. μπορει καποιου να του εχουν προσφερει τα παντα, και να βγει κωλοπαιδο. μπορει και το αντιθετο, να εχει στερηθει και να ειναι φτωχος, κι απ'αυτη του τη στερηση να εχει γινει κακος και να θελει να αποκτησει οσα δεν ειχε.

    και το κωλοχαρακτηρας ειναι απλα μια πλευρα να δεις καποιον. καποιο αλλο ατομο μπορει να μην τον βλεπει ετσι, δε σημαινει πως επειδη εμεις σχηματισαμε αυτη την αποψη για εναν ανθρωπο, ισχυει κι ολας, και τον βλεπουν ολοι το ιδιο. αρα τελικα ειναι κακος ή οχι ?

    πιο συγκεκριμενα, ενω θεωρω τον εαυτο μου αυτο ακριβως, οταν μιλουσα μαζι σου δε σου εκανα επιθεση ουτε θυμαμαι να τσακωθηκαμε ποτε, ασχετα αν διαφωνουσαμε σε αρκετα πραγματα. ειναι και τι σου βγαζει ο αλλος μαλλον, και τι ΑΞΙΖΕΙ.

    ΥΓ:ΚΕΝΟ φίλτατε, διάβασε ξανά τους όρους χρήσης και ειδικά αυτό με τις προσβολές εναντίον μελών. Φαίνεσαι να τους αγνοείς πλήρως.
    Last edited by Ξωτικό; 19-01-2012 at 13:54.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα νιωθεις κενο! ;) καλως...
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    παιδεία δεν δίνει μια οικογένεια στο παιδί όταν του τα προσφέρει όλα..μπορώ να σου πω ότι τα παραδείγματα που έχω στο μυαλό μου, δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.
    Χωρίς να είμαι γονιός, πιστεύω ότι αυτό που κάνει ένα παιδί από μικρό να είναι κακιασμένο, είναι η συμπεριφορά των γονιών του..μπορεί να τα έχει όλα, από υλικής άποψης, αλλά να είπει το βασικότερο η αγάπη.
    Δεν είναι δύσκολο να βγουν κακίες όταν μεγαλώνει ένα παιδί σε τοξικό περιβάλλον, αλλά μετά από κάποια ηλικία μπαίνουν και οι προσωπικές επιλογές.
    Εγώ προσωπικά κακούς ανθρώπους με όλη τη σημασία της λέξεως, γνωρίζω λίγους.
    Γνωρίζω όμως αρκετούς που είναι προς αποφυγήν λόγω "κακών πραξεων". Και αυτούς απλά δεν τους κάνω παρέα.
    Γενικά πιστεύω ότι ο όρος "κακία" είναι βαρύς..και μου κάνει εντύπωση και συ που τον χρησιμοποιείς για να χαρακτηρίσεις τον εαυτό σου.
    Αφού δεν ισχύει. Γιατί σου κολλάς ταμπέλες?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τι ειναι η αγαπη ? πως θα τη δειξει ο γονιος στο παιδι του, αν δε του κανει ολα τα χατηρια ? κι απ'αυτο που το καλομαθαινει, δε μπορει να βγει το παιδι κωλοπαιδο μετα ? αρα η αγαπη δεν οδηγει εκει ?

    οσον αφορα το τελευταιο, γιατι δεν ειμαι το ιδιο για ολους. εσυ που μπορει να εμαθες πεντε πραματα παραπανω για μενα οταν μιλησαμε, δεν σχηματισες την ιδια γνωμη με την οποιαδηποτε εδω μεσα πχ, που βλεπει τον κακο μαλακα ΚΕΝΟ ή οτι αλλο θελει να φανταζεται για μενα.

    εχω πηξει απο φαντασιωσεις εδω μεσα και γενικα παντου της καθεμιας και του καθενα, και ειλικρινα τις περισσοτερες φορες βλεπω οτι απλα αντανακλουν πανω μου την εικονα που εχουν στο μυαλο τους, η οποια δεν εχει και σχεση συχνα με αυτο που πραματικα ειμαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Οι έννοιες καλό-κακό είναι σχετικές. Αυτό που σήμερα είναι καλό αύριο μπορεί να μην είναι και το αντίστροφο. Ή αυτό που για σένα είναι κακό, μπορεί να μην είναι για μένα. Όσον αφορά τώρα το από που πηγάζει η κακία, σύμφωνα με τον Σωκράτη, πηγάζει από την άγνοια της αλήθειας. Και ναι ο κακός άνθρωπος είναι και τελικά άρρωστος!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    τι ειναι η αγαπη ? πως θα τη δειξει ο γονιος στο παιδι του, αν δε του κανει ολα τα χατηρια ? κι απ'αυτο που το καλομαθαινει, δε μπορει να βγει το παιδι κωλοπαιδο μετα ? αρα η αγαπη δεν οδηγει εκει ?

    οσον αφορα το τελευταιο, γιατι δεν ειμαι το ιδιο για ολους. εσυ που μπορει να εμαθες πεντε πραματα παραπανω για μενα οταν μιλησαμε, δεν σχηματισες την ιδια γνωμη με την οποιαδηποτε εδω μεσα πχ, που βλεπει τον κακο μαλακα ΚΕΝΟ ή οτι αλλο θελει να φανταζεται για μενα.

    εχω πηξει απο φαντασιωσεις εδω μεσα και γενικα παντου της καθεμιας και του καθενα, και ειλικρινα τις περισσοτερες φορες βλεπω οτι απλα αντανακλουν πανω μου την εικονα που εχουν στο μυαλο τους, η οποια δεν εχει και σχεση συχνα με αυτο που πραματικα ειμαι.
    Όχι, αγάπη για εμένα δεν είναι να κάνει ο γονιός όλα τα χατίρια.
    Αγάπη είναι να μπαίνει στην διαδικασία ο γονιός να εξηγήσει στο παιδί του γιατί δεν μπορεί να του κάνει όλα τα χατίρια.
    Να του δείξει ποια είναι τα όρια του, να το μάθει πως να στέκεται μέσα στην κοινωνία χωρίς να το δουλεύει ο κάθε τυχαρπαστίδης.
    Να το αφήνει ελεύθερο να κάνει τις πιλογές του. Να το αφήνει να κάνει λαθη..και πολλά άλλα ακόμα.
    όταν βλέπω γονιό να κάνει όλα τα χατίρια του παιδιού, μου αφήνει την αίσθηση ότι βαριέται να ασχοληθεί με το παιδί του, και για να μην του τα πρήζει το αφήνει να κάνει ό,τι θέλει.
    Αυτό δεν είναι αγάπη.
    Γι'αυτό άλλωστε και όλοι οι γονείς δεν αξίζουν να λέγονται "γονείς".

    Τώρα, ειδικά με το φόρουμ και γενικά με τις ομάδες ανθρώπων δεν είναι παράλογο να μας κρίνουν με βάση αυτό που αφήνουμε να εννοηθεί προς τα έξω και όχι με βάση αυτό που είμαστε.
    Εδώ οι δικοί μας άνθρωποι και πολλές φορές μας αδικούν με τους χαρακτηρισμούς τους, παρόλο που μας ξέρουν τόσο καλά.

    Νομίζω ότι το κλειδί της ύπαρξής μας, είναι τα όρια και πόσο τελικά καταφέρνουμε να ελέγχουμε τον εαυτό μας.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μα και να του εξηγησει, νομιζεις το παιδι θα καταλαβει ?
    "μικρε νικολα δε μπορω να σου αγορασω το καστρο ιπποτων της πλεημομπιλ γιατι δε μας φτανουν τα λεφτα να ζησουμε αγορι μου, και δε θα εχεις ψωμακι αυριο να φας".
    ο μικρος νικολας αυτο που παιρνει ειναι μια αρνηση, κι απ'αυτη την αρνηση μπορει να βγει κωλοπαιδο και να λειτουργει εκδικητικα. του στερησες το καστρο ιπποτων της πλεημομπιλ, κατι πρεπει να κανει!
    σαφως αργοτερα μπορει να το καταλαβει οτι του ηταν αχρηστο, κι οτι ειχες δικιο, μα πρεπει να ζησουμε καθε ηλικια, αλλιως καταληγουμε με απωθημενα. κι απ'αυτα τα απωθημενα μπορουμε να βγουμε παλι κωλοπαιδα.

    με τα υπολοιπα δε διαφωνω, μονο που αν βαλεις ορια στον εαυτο σου, και γενικα δεν νιωθεις ελευθερη, δε προκειται να εχεις πολλα πραγματα, ουτε κι οργασμο! θα ζεις μονιμως καταπιεσμενη μην ξεπερασεις τα ορια, τα οποια ειναι κι ανουσια οταν σε χαρακτηριζουν καπως και σε εγκλωβιζουν σε δικες τους ταμπελες, και μετα παει, δεν θα εχεις ζησει και ευχαριστηθει καθολου τη ζωουλα σου.

  13. #13
    Quote Originally Posted by KENO View Post

    με τα υπολοιπα δε διαφωνω, μονο που αν βαλεις ορια στον εαυτο σου, και γενικα δεν νιωθεις ελευθερη, δε προκειται να εχεις πολλα πραγματα, ουτε κι οργασμο! θα ζεις μονιμως καταπιεσμενη μην ξεπερασεις τα ορια, τα οποια ειναι κι ανουσια οταν σε χαρακτηριζουν καπως και σε εγκλωβιζουν σε δικες τους ταμπελες, και μετα παει, δεν θα εχεις ζησει και ευχαριστηθει καθολου τη ζωουλα σου.
    Έχεις δίκιο! Από όλα αυτα τα αρνητικα που εχει περασει στη ζωη του το ατομο μαθαίνει να μην αφηνει τον εαυτο του ελεύθερο να ξανοιχτει. Ειναι σα να έχτισε καλούπι για τον εαυτο του μεσα στο οποίο ζει και το οποιο στεριωσε και δε σπαζει ευκολα. Κάποτε του έλεγαν οι άλλοι όχι και μην και βλακα και άχρηστε, του τα υπέβαλαν και τωρα τα λεει το ίδιο στον εαυτο του. Και το αποτελεσμα να μην νοιωθει ευτυχισμενο ποτε με τη ζωη του και να μην εχει αδικο γι αυτο.
    γιάννης

  14. #14
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ειστε ολοι τοσο καλοι ανθρωποι φαινεται, που δεν εχετε ιχνος κακιας μεσα σας.
    Και συ εισαι καλος άνθρωπος, σου φαινεται από τα λόγια σου, γι αυτο και υποφερεις όπως ολους τους υπόλοιπους μας εδω.
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αποψη μου ειναι πως κανεις δεν γεννιεται κακος ! δεν υπαρχει κανενα μωρακι ! που να εχει μεσα του κακια ! μισος! Ολα αυτα τα αποκταμε στην εφηβεια η καπου εκει γυρο.
    Μπορει να ειναι η οικογενεια , μπορει να ειναι κατι δυνατο που να μας συνεβει , μπορει πολλα πραματα που να μας κανουν να γινουμε κακοι ανθρωποι αλλα μας κανουν δεν ειμαστε - ετσι πιστευω δλδη-
    Κακος ειναι αυτος που δεν εμαθε ποτε πραγματικα τι ειναι καλο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί να βγάζουμε τόση κακία;
    By Densoulew in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 03-08-2011, 11:32
  2. Η "κακια" του κοσμου και η σχεση της με την ψυχικη ασθενεια.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 68
    Last Post: 28-09-2010, 13:00
  3. ζηλευω.ειμαι κακια?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2009, 18:27
  4. ειναι η κακια αρρωστια?
    By yourgia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 23-01-2007, 14:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •