ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΕΠΙΔΟΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΕΠΙΔΟΜΑ

    Παιδια,εγω μπορω να εργαζομαι,δεν με περιοριζει η καταθλιψη αλλα δεν βρισκω δουλεια εδω και ενα χρονο και ΟΑΕΔ δεν παιζει και γενικα τα εξοδα και οι φοροι τρεχουν και θα μεινω στον δρομο τελικα...

    Ξερει κανεις πως μπορω να παρω το επιδομα για τις ψυχικες ασθενειες???

    Αισθανομαι ασχημα που ισως το στερησω απο αλλον που το εχει αναγκη αλλα δε μπορω να κανω αλλιως.... Τουλαχιστον να μπορω να πληρωνω ενα μερος απο το νοικι μου..... εδω που μας εφτασαν,ΘΕΕ ΜΟΥ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Karisha εγώ αύριο θα ρωτήσω την ψυχιατρό μου κ θα σου απαντήσω διότι κ άνεργη είμαι κ χίλια δύο έχω πάθει άμα διαβάσεις, με χωρίζει και ο άντρας μου, η Chemistry μου έχει δώσει δύναμη γιατί είπα σισίτια ή θάνατος, τρέμω όταν με πιάσει...αν δεν ήταν τα παιδιά εδώ δε ξέρω και γω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    emy

    thanks για την απαντηση και κουραγιο! κανεις δεν θα σε αφησει ετσι μονη :) δεμενοι θα ειμαστε ολοι μας στα δυσκολα. προσωπικα εγω μαγειρευω και θα μπορουσα να σας φερνω φαγακι ζεστο καποιες φορες,η να σε βοηθαω με τα παιδια και τις δουλειες του σπιτιου. Το εννοω αυτο που λεω.

    αν ειμαστε δεμενοι μονο υπαρχει φως :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αχ σευχαριστώ, εγώ θα μπορούσα να σου προσφέρω χώρο σπίτι μου ,δε με πειράζει η συγκατοίκηση, τα κορίτσια είναι στα 19 ξαναδίνουν πανελλαδικές αλλά ακόμη κ για μοίρασμα εξόδων έτσι όπως μας καταντήσανε να μην έχουμε δουλειά και αξιοπρέπεια και σίγουρα τα ψυχολογικά προβληματά μας διογκόνωνται , ναι δεμένοι γιατί έγώ σκέφτομαι κ αυτοκτονίες κ μετά τα κοριτσάκια μου κ ότι τη ζωή μου τη χάρισε ο Θεός κ ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται κ προσπαθώ να γελάσω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    emy

    Παντως οοοοοοο,τι κι αν θελεις παρε με τηλεφωνο και θα βρεθει λυση για ολα. Θα σου στειλω τωρα το τηλεφωνο μου σε μυνημα να το εχεις και να ξερεις ο,τι βοηθεια θελεις με το σπιτι η με το οτιδηποτε εγω γουσταρω πολυ να στην δωσω.

    Και εχεις δικιο emy,ολα για καποιο λογο γινονται. Δεν το βλεπεις τωρα,θα το δεις μετα ομως.
    Και να σου πω και καποιους στιχους του Λειβαδιτη?

    "Οσοι περπατησαν το δειλινο σκυφτοι,ηταν ωραιοι,γιατι ειχαν νικηθει.." :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    κ οι δυο μπορειτε να πατε στην προνοια να ρωτησετε τι επιδοματα παιζουν η πρωτη για τα ψυχολογικα κ η δευτερη οτι ειναι στο οριο τησ φτωχειασ κ για τα δυο παιζουν επιδοματα γυρω στα 300 το μηνα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Eυχαριστούμε pad

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    emy, κι εγώ εδώ είμαι (αγόρι είναι ο Chemistry :), μην κάνεις σκέψεις απελπισίας, μη διστάσεις να στείλεις μήνυμα για ότιδήποτε μπορεί να θέλεις και μπορώ να βοηθήσω. Αθήνα μένω... μη χάνεστε... Καιρό είχα να δω εδώ κάτι που ν' αξίζει να το διαβάσω εκτός απ' αυτά που γράφετε τώρα.
    Kαι μη σταματάτε να γράφετε για ό,τι μάθατε από ΟΑΕΔ, Πρόνοια, ασφαλιστικά ταμεία και όποια άλλη υπηρεσία... μας αφορά πάρα πάρα πολλούς...
    Last edited by Joann; 18-01-2012 at 13:27.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Λοιπόν το μεσημέρι πήγα στη ψυχίατρο,τα επιδόματα τα κόβουν 100-200 ευρώ κ αν και αφού μπείς σε κλινικές κ.λ.π.δε κάνει για μας, το μόνο που κάνει είναι να ενώσουμε τα χεράκια μας να κάνουμε ανταλλαγές προιόντων κ υπηρεσιών π.χ εγώ προσπαθώ να πουλήσω το σπίτι μου να πάρω 1 μικρότερο γιατί είναι 103τ.μ. κ σε μικρότερο να πάω πάντα κάποιος χωράει να μείνει μαζί μου να μη πλήρώνει ενοίκιο, Κarisha ισχύει, έχω μια φίλη στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω μήπως βγεί κανένα επιδοτούμενο πρόγραμμα γιατί δουλειές δεν είχε ρώτησα, να μοιραζόμαστε ότι φαγητό έχουμε κ.λ.π.Joann βγάλε ανακοίνωση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Chemistry συγνώμη που σε πέρασα για κορίτσι αλλά η απάντησή σου μέτρησε για μένα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Ωραια να οργανωθουμε να αρχισουμε να βοηθαμε πραγματικα και οχι με συμβουλες και ωραια λογια απλα. Emy το τηλεφωνο μου το εχεις,μπορουμε να συναντηθουμε μια μερα να το οργανωσουμε. Προσωπικα δεν εχω μεγαλο προβλημα επιβιωσης ακομα,αντεχω,αλλα υπαρχει κοσμος που δεν αντεχει.

    Και να βγαλουμε και θεμα ξεχωριστο στο φορουμ,να ερθουν κι αλλοι. Ακους Joann?? :-)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Ακούω, Κarisha! Δεν απάντησα άμεσα γιατί έλειπα. Aν θες, πήγαινε στο post μου, στο Γενικά, στο "σχετικά με την "πολύτιμη" βοήθεια του forum", το θίγω το θέμα, μπορεί να 'χεις σκεφτεί και περισσότερα από μένα, πες!

Similar Threads

  1. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 10:44
  2. ΕΡΩΤΗΣΗ-
    By ioli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-2010, 12:49
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ?
    By EFI in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 07-02-2009, 16:40
  4. ψυχική ασθένεια και σύνταξη ή επίδομα
    By mboumbou in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 12-08-2007, 03:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •