Εκτακτες συστολες & αγχος. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Αστα να πανε...καθημερηνα βασανιστηρια...& πως τυχαινει ρε γα...το ολα στην περιοχη της καρδιας.....ουφφ!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    η καρδια ειναι το μονο οργανο που δουλευει 24 ωρες ακαταπαυστα για αυτο και απορυθμιζεται πιο ευκολα.το εχω πει και σε αλλο θεμα εχω παει αμετρητες φορες σε επειγοντα νοσοκομειου με πονους στο στηθος'ελεφαντα'το ελεγα.καρδιογραφημα καποιοι πιο ευαισθητη με παρηγορουσαν καποιοι πιο γιατροι με στελναν σε ψυχολογο.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Σημερα εμενα η καρδια μου τριζει και ειμαι σε αναμονη των εκτακτων.Εχτες με ταραξαν..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Οταν λες "τριζει"??

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Οταν εχεις κανει τριπλεξ, καρδιογραφημα κ σου εχει πει ο γιατρος οτι εισαι καλα, δεν εχεις λογο να φοβασαι.

    Ειτε αισθανεσαι εκτακτες κ κενο (που το παθαινω συχνα) ειτε απλως αισθανεσαι οτι ζαλιζεσαι, ειτε πονους κλπ κλπ.

    Μην αγχωνεστε τζαμπα. Ο πονος του εμφραγματος πχ (που φανταζομαι φοβαστε τοσο) για να σας ηρεμισω θα σας πω οτι ειναι εντελως διαπεραστικος, σαν να σου καρφωσαν ενα κονταρι στην πλατη. Δεν ειναι ενα απλο "πονακι".

    Οταν αισθανομαι οτι τρομαζω πολυ, σηκωνομαι κ κανω μια βολτα

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Ηθελα απλα να ενημερωσω οτι εκτακτεσ συστολεσ μπορει να εμφανισεισ και απο καποιο προβλημα με το στομαχι σου.ο γιατροσ μου εχει πει οτι σχετιζονται αμεσα αυτα τα δυο.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Γειασας και παλι παιδια!Ενα εχω να σας πω..οτι απο την ημερα που ανακαλυψα οτι υπαρχουν τοσοι πολλοι με συμπτωματα σαν τα δικα μου αισθανομαι παρα πολυ καλυτερα!Εχτες πηγα στο μαθημα χορου που ειχα και δεν το ακυρωσα,καποια στιγμη μεσα στο αυτοκινητο ενοιωσα καπως αλλα το ξεπερασα πολυ γρηγορα και σκεφτομουν τι καλα να ειχα κινητο που να συνδεεται στο ιντερνετ(το δικο μου ειναι αρχαιο) για να εμπαινα και να μου δινατε κουραγιο.Αλλα τελος καλο ολα καλα.Σας ευχαριστω ολους!Εισαστε φιλοι μου χωρις να σας ξερω!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχεις δικιο POP,τουλαχιστον ξερεις οτι ολα αυτα που νομιζες καποτε οτι τα περνας μονο εσυ,δεν ειναι ετσι!Μακαρι να μην υπηρχαν σε κανεναν μας!!

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Γεια σας!Πανοπτικος,αν μπεις στα post με θεμα τις αρρυθμιες & γενικα με την καρδια,θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που βασανιζονται απ αυτες,οπως εγω,και μαλιστα για χρονια!Εγω εχω κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες εξετασεις για τις αρρυθμιες,τις οποιες εχω εδω & σχεδον 3 χρονια!Ειναι μεγαααλη ιστορια η αναζητηση των αιτιων τους(οταν σου λενε οι γιατροι οτι δεν υπαρχει προβλημα & εσενα εξακολουθουν να σε βασανιζουν!),δηλαδη οι τροποι καταπολεμισης τους,οπως το να κανεις ψυχοθεραπεια ΜΕ η ΧΩΡΙΣ φαρμακα,οπως το να παρεις φαρμακα ΜΟΝΟ καταλληλα για αρρυθμιες,η οπως το να το παλεψεις μονος σου....που ειναι πολυ δυσκολο!Το μεγαλυτερο για μενα προβλημα ειναι ο φοβος που σου δημιουργουν & μετα αυτος ο φοβος σε κυνηγαει απο πισω στην παραμικρη σωματικη ενοχληση(ειδικα με την καρδια)....ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ!Απο κει & περα,καποια στιγμη γινονται ενα με την ζωη σου,με την καθημερινοτητα σου,τις κουβαλας παντου,σε οτι & να κανεις,μαζι σου.....τραγικο αλλα δυστυχως συμβαινει!
    Πολύ σωστά, έχω κι εγώ πρόβλημα με τις έκτακτες, και μάλιστα έχω και ανεπάρκεια μετρίου βαθμού (2+) στην αορτή, παρόλα αυτά οι γιατροί ειναι πάντα καθησυχαστικοί.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by anika View Post
    Ηθελα απλα να ενημερωσω οτι εκτακτεσ συστολεσ μπορει να εμφανισεισ και απο καποιο προβλημα με το στομαχι σου.ο γιατροσ μου εχει πει οτι σχετιζονται αμεσα αυτα τα δυο.
    Κι αυτό πολύ σωστό, φίλος γιατρός μου έχει πει ότι πολλές φορές στομαχική διαταραχή δημιουργεί πρόβλημα στην λειτουργεία της καρδιάς, τόσο που δημιουργεί αίσθημα πανικού και άγχους.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Καλημερα παιδια!Εκει που πιστευα οτι ολα τα ειχα under control πηγα προχτες στο μαθημα χορου,με το ζορι βεβαια αλλα πηγα,και εκει που ηταν ολα καλα,μετα απο 2 στροφες, μην φανταστειτε τιποτα φοβερο,φοβηθηκα οτι θα ζαλιστω,ισως και να ζαλιστηκα ελαχιστα,φοβηθηκα,κατευθει αν με πιασανε εκτακτες και εφυγα αρον αρον.Και τωρα φοβαμαι να ξαναπαω.Σημερα κανονισα ραντεβου με τον καρδιολογο παλι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Αχχ pop,ποσο σε καταλαβαινω!!Και μενα οταν με πιανουν ενοχλησεις στην καρδια η αρρυθμιες το πρωτο που σκεφτομαι ειναι να παω ΞΑΝΑ στην καρδιολογο μου......

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Αχχ pop,ποσο σε καταλαβαινω!!Και μενα οταν με πιανουν ενοχλησεις στην καρδια η αρρυθμιες το πρωτο που σκεφτομαι ειναι να παω ΞΑΝΑ στην καρδιολογο μου......
    Το κακο ειναι οτι τωρα δεν θελω να ξανακανω τιποτα το οποιο μπορει να με ζαλισει,κουρασει κλπ κλπ. Και ετσι παλι θα κλειστω στο σπιτι μου.Ελπιζω ο καρδιολογος να με καθησυχασει.Γιατι αν κανει οτιδηποτε αλλο την πατησα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Παιδια , διαβασα τα περισσοτερα απ οσα εχετε γραψει και εχω να πω πως και εγω πανω κατω τα ιδια αντιμετωπιζα στα 18 -19 μου και τωρα παλι στα 22 μου!!!! Ομως εχω παρατηρισει το εξης: πως εκει που το βραδυ σε κατατρωει το αγχος σκεφτεσαι εντονα το θανατο και πως η καρδια σου σε λιγο θα σταματησει και βαρας κατι ταχυκαρδιες και κατι φτρερουγισματα καποια στιγμη...τσουυυυπ σε παιρνει ο υπνος και ως δια μαγειας ΠΑΝΤΑ ξυπνας και το επομενο πρωι και οχι απλα ξυπνας!!!! ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!! Μεχρι να μπει το μυαλο να σκεφτει παλι τα ιδια αρνητικα πραγματα , εισαι καλα!!!! Και καθως ερχετε το βραδυ αρχιζει ο ιδιος γολγοθας που σε κανει να χανεσαι στις πιο αρνητικες σκεψεις!!! Παντως να ξερετε ο καφες και το τσιγαρο επηρεαζουν παρα πολυ!!! Ακομα και ο γαλικος εμενα με πειραζει πια...Δηλαδη μπορει να πιω και μετα απο κανα 2ωρο νιωθω πραγματικα πως θα πεθανω οχι απο αρρυθμιες μονο απο δυσφορια του συστηματος γενικα...ειναι πολυ περιεργο!!! Ας μην μιλησω για φραπε και esspresso!!! Τελος παντων ειχα κανει περυσι τριπλεξ και μου βρικε ενα μικρο φυσιμα αλλα πλεον ειμαι τοσο χαλια που θελω να ξανα παω να κανω αν και μεσα σε 2 χρονια τι μπορει να δημιουργηθικε ....?!?! Πιστευω τελικα πως ολα ειναι σκεψεις, αγχος , κακη ποιοτητα ζωης που εμεις τα προκαλουμε στον εαυτο μας!!!!!!!!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ναι karol,ετσι ειναι!Αυτο που εγραψες για τα βραδια,το χω σκεφτει πολλες φορες!Εχου περασει τοσες νυχτες που απ τις πολλες αρρυθμιες η νευροπονους στην καρδια,πιστευω οτι δεν θα ξημερωσω......& τσουπ,το πρωι μια χαρα!Βασανιστικο!

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  3. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25
  4. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 10:50
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •