Καλησπέρα και από εμένα! Αραιές έκτακτες κοιλιακές συστολές είναι το δικό μου πρόβλημα, αραιές για τους γιατρούς, συχνές και ανυπόφορες για εμένα! Διάβασα όλα τα προηγούμενα post και θέλω να αναφέρω και τη δική μου περίπτωση για να δώσω κουράγιο σε κάποιους και να μου δώσουν κουράγιο και όσοι μπορούν . Είμαι 25 χρονών πλέον, το πρόβλημα μου ξεκίνησε από το 20ο έτος της ζωής μου. Ξεκίνησα με 50, 100, 200 έκτακτες την ημέρα και έχω φτάσει μέχρι και 1200 καταγεγραμμένες σε Holter ρυθμού και ίσως ακόμα περισσότερες σε μέρες που δεν είχα Holter για να τις καταγράψει. Είμαι από σχετικά μικρή ηλικία αρκετά υποχόνδριο άτομο, και επιβεβαιωμένα μπορεί κανείς να αποφανθεί πως πάσχω από ισχυρή υποχονδριακή διαταραχή και από αγχώδεις διαταραχές κατά περιόδους ( μπορεί να έπαιξε ρόλο ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας που υπήρξε σε άτομο τις οικογένειας μου και μερικά άσχημα χρόνια για να γίνω υποχόνδριος). Γενικά είχα φοβία για αρκετές ασθένειες και στα παραμικρά σωματικά συμπτώματα μου πήγαινα πάντα στη χειρότερη και λιγότερο πιθανή φυσικά περίπτωση με αποτέλεσμα να γίνεται εμμονή και να μου καταστρέφει τη τη ψυχολογία μου, ακολούθως το σώμα μου και τελικά την καθημερινότητα μου. Στο ζουμί της υπόθεσης όμως, πλέον νομίζω ότι εχω ξεπεράσει πολλές από τις φοβίες μου διότι οι έκτακτες συστολές με έχουν φέρει στα άκρα( κυριολεκτικά) και αυτό είναι το πρόβλημα που θέλω να ξεπεράσω. Πολλές επισκέψεις στα επείγοντα, με έχουν δεί τουλάχιστον 15 ( καρδιολόγοι) , μεταξύ τους νέοι-ειδικευόμενοι μέχρι και τον δρ. Μανώλη ο οποίος είναι ο πιο εξειδικευμένος αρρυθμιολόγος νομίζω στην Ελλάδα ( στο νοσοκομείο του Ευαγγελισμού, ίσως τον γνωρίζετε αρκετοί). Triplex, καρδιογραφήματα, Holter, βιοχημικές εξετάσεις( θυεροειδής, ηλεκτρολύτες, βιταμίνες), ακτινογραφίες, μαγνιτικές εγκεφάλου και επινεφριδίων, γαστροσκοπήσεις , μερικές από τις εξετάσεις στις οποίες έχω υποβληθεί για να εντοπιστεί η αιτία των εκτάκτων. Για ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο ,ούτε λόγος από κανέναν γιατρό, δεν θέλουν να με υποβάλουν σε αυτή τη διαδικασία για απλές κοιλιακές συστολές (καμιά φορά βέβαια μπορεί να εμφανίζονται σε διδυμίες , η και σε μικρές ρυπές). Ο κ. Μανώλης με είχε βοηθησει με έναν β-αναστολέα, το φάρμακο blocatens σε μικρή δόση 0.25mg την ημέρα και σε συνδυασμό με το SSRI cipralex και το Remeron για 2 χρόνια ήμουν αρκετά καλά, σταματώντας μάλιστα το cipralex και μένοντας μόνο με τα άλλα 2 ήμουν ακόμα καλύτερα ( υπήρξαν μεγάλα χρονικά διαστήματα που δεν ένιωθα καμία έκτακτη). Πλέον έχω φτάσει στο χειρότερο σημείο τα 0.25 του blocatens δεν μου φτάνουν , ούτε το Remeron. Ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί μου έδωσε Ladose που δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα, και ακολούθως Efexor τα οποία μου δημιούργησαν μια επιθετική συμπεριφόρα (κρίσης οργής) και ακόμα περισσότερες έκτακτες και τα οποία έχω σταματήσει ( έχοντας ακόμα συμπτώματα απόσυρσης). Πλέον προσπαθώ να τις περιορίσω με 0,5 - 0,75 blocatens την ημέρα και Xanax. Όσον αφορά τον αθλητισμό, παίζω μπάσκετ συχνά το οποίο βέβαια και είχα περιορίσει επειδή εμφανίζονταν πολλές και στην διάρκεια τις κόπωσης , αλλά ακόμα και τις περιόδους που δεν εμφανίζονται τις φοβάμαι τόσο που δεν το απολαμβάνω ( το σίγουρο είναι ότι με τον αθλτητισμό την υπόλοιπη μέρα ήμουνα καλύτερα). Αυτά από εμένα...