Εκτακτες συστολες & αγχος. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Και εγω αυτο πιστευω.ΠΟλλες φορεσ ειμαι τοσο χαλια που δεν ξερω αν θα ζησω το επομενο λεπτο.Τρομος ,κρυος ιδρωτας αισθημα οτι πεθαινω να σκεφτομαι τι θα γινουν τα παιδια μου και τετοια.Και ξαφνικα θα χτυπησει το τηλεφωνο και μπορει να μου πουν κατι σημαντικο και να αρχισω να σκεφτομαι αυτο και ως δια μαγειασ μεσα σε 5 λεπτα τα χω ξεχασει ολα.Ειμαι περδικι.Μας δουλευει ψιλο γαζι το ιδιο μας το μυαλο μου φαινεται...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Οταν εισαι μαμα το μυαλο παει κατευθειαν στη σκεψη "τι θα γινουν τα παιδια μου..."ετσι & εγω!Ειναι τρομερο!Σημερα διαβασα για ενα παλικαρακι 18 χρονων σ ενα λυκειο της Κρητης,επαθε ανακοπη μεσα στην ταξη.....& λεω ρε παιδι μου,μα ειναι δυνατον,τοσο νεοι ανθρωποι.....αρα αν το χεις & λιγο(εννοω τις φοβιες μ αυτα)πως να μην ανησυχεις????

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Αχ μην μου λετε για μικρους που παθαινουν ανακοπη γτ παρατεινετε το αγχος μου!!!! Σημερα πηγα cinema και στην μιση ταινια ημουν χαλια..Με το ενα χερι στουσ σφυγμους και με το αλλο να πινω νερο και προφανως αρνητικες σκεψεις ολη την διαρκεια...!! κοιταω τους γυρω μου και τους βλεπω να ειναι τοσο καλα και προσπαθω κι εγω να μην τα σκεφτομαι αλλα οσο πιεζομαι γινεται ακομα χειροτερο...!!! Παιδια η θα την βγαζουμε καθε μερα στους γιατρους η θα αρχισουμε τα φαρμακα!! Να ρωτησω ..., Εχετε μια σταθερη δουλεια εσεις????

  4. #49
    Όσον αφορά τις έκτακτες, μιας και απο ότι βλέπω όλους μας ταλαιπωρούν, αυτό που βοηθάει πολύ είναι η καλή ενυδάτωση του σώματος. πίνουμε δηλαδή αρκετό νερό, και επίσης το κάλιο είναι πολύ σημαντικό, μιας και σχετίζεται άμεσα με την λειτουργία της καρδιάς. Πολλοί μπορεί να έχουμε χαμηλό κάλιο και να μην το γνωρίζουμε. Οπότε η κατανάλωση τροφίμων που είναι πλούσια σε κάλιο βοηθάει. Μπανάνες, πορτοκάλια, πατάτες, ντομάτες με την φλούδα βοηθανε τον οργανισμό να εχει σωστά επίπεδα καλίου. Και φυσικά καταναλώνουμε χωρίς υπερβολές.

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1
    καλησπέρα σε όλους σας, καταρχήν θα πω τα τυπικά και εγώ.Είμαι 27 χρονών και αρχισα να έχω έκτακτες συστολές ή φτερουγίσματα όπως τα λέω εγώ από τα 22 μου.Ξέρετε όλοι τι απαίσιο αίσθημα είναι αυτό,κάθε φορά που μου συμβαίνει σκέφτομαι ότι αυτό είναι το τέλος,κλάφτε με!! Εχω ένα συρταρι γεμάτο εξετασεις (άπειρα καρδιογραφήματα,triplex, κοπόσεως, holter, μαγνητική κλπ) γενικά έχω καταχρεώσει το ταμείο μου!! Τίποτα δεν μου έχουν βρει και κάθε φορά ακούω τα συνηθισμένα σχόλια από τους γιατρούς"δεν εχεις τίποτα απολύτως" "βρες καμία γκόμενα και θα σου περάσει" "θα τρελάνεις την μάνα σου με τις φοβίες σου" κλπ. Ελα μου ντε που ο χαζός εγκεφαλος μου δεν το καταλαβαίνει και κάθε φορά που μου συμβαίνουν γαμιέται η ψυχολογία μου,αρχίζω και κάνω απαισιόδοξες σκέψεις, ψάχνω στο internet για προβλήματα στην καρδια,φτίαχνω δικά μου υποθετικά σενάρια για το τι μπορεί να έχω (ενοείται πως δεν έχω καμία σχέση με ιατρκή!),έχω μάθει σχεδόν απ έξω όλες τις ασθένειες της καρδίας!! γενικά το έχω δει λιγο τσαμπουκαλίστικα το θέμα,κάθε φορά που με πιάνουν αρρυθμίες παώ και λιωνω στο γυμναστηριο,σκέφτομαι οτί εγώ είμαι ο αρχηγός,εγω κάνω κουμάντο!!
    Δε θα αφησω τα σκατοφτερουγίσματα να μου γαμήσουν τη ζωή μου!! Για να μην το παίζω πολύ μαγκας βεβαια,ειναί και πολλές φορές που οταν ειμαι σε μία γενικά ασχημη ψυχολογία με ριχνει ακόμα περισσότερο αυτό το πρόβλημα.Πάντα ομώς προσπάθω να το αντιμετωπίζω δυναμικά,πάιρνω μισο xanax ή πίνω δύο μπύρες και βγαίνω έξω με φίλους για να αποσπαστεί τελείως από αυτό το θέμα η προσοχή μου! το μόνο καλό απ ολη την ιστορία είναι οτι επειδή κάθε φορά που μου συμβαίνει σκεφτόμαι οτί μπορεί να πεθάνω έχω αρχίσει και εκτιμώ απίστευτα την κάθε στιγμή που είμαι ζωντανός !! Δεν πρέπει για κάνενα λόγο αυτό το πρόβλήμα να μας χαλάσει τη ζωή μας, είναι κατι πολύ λίγο σε σχέση μ όλα αυτά που μας προσφέρει η Ζωη.

  6. #51
    Πολύ σωστά τα λες Νίκο. Ίσως η καλύτερη λύση είναι να προσπαθούμε να απασχολούμε το μυαλό μας με κατι άλλο απο την καρδιά. Δύσκολο μεν, αλλά όχι ακατόρθωτο. Πάντως ότι και να λέει κάποιος, αν δεν έχει νιώσει ποτέ τι εστί έκτακτες, δεν μπορεί να καταλάβει την ταλαιπωρία που περνάμε.

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    13
    ΕΓΩ POP ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΤΟ 24ΩΡΟ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΤΑΞΑΝΕ ΜΕ ANGORON ΚΑΙ SINTROM ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟΣ.ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ANGORON 200 ΣΑΛΟΣΠΙΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΙΓΟ XANAX 0,5 KAI ΠΑΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by petros12 View Post
    ΕΓΩ POP ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΤΟ 24ΩΡΟ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΥΓΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΤΑΞΑΝΕ ΜΕ ANGORON ΚΑΙ SINTROM ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟΣ.ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΟ ANGORON 200 ΣΑΛΟΣΠΙΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΙΓΟ XANAX 0,5 KAI ΠΑΩ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
    Καλησπερα!Petros,επειδη εδω και 3 χρονια εχω το προβλημα των αρρυθμιων,εχω ρωτησει για κολπικη μαρμαριγη,μου εχουν πει οτι δεν ειναι αρρυθμια αλλα παθηση της καρδιας η οποια φαινεται με το triplex.Τι ακριβως διαφορετικο ενιωσες πριν 2 μηνες σε σχεση με παλια που ειχες αρρυθμια?Και γιατι σου εκαναν ενδοφλεβια?

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    13
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΡΑΝΗ. ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΚΤΥΠΗΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Η ΕΝΑΝ ΚΟΜΠΟ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΗΛ ΓΙΑ 1 Η 2 SEC ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΛΑΤΩΜΕΝΟΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΔΗΛ ΑΠΟ 15 SEC ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΤΑΝ ΣΤΟ HOLTER 24ΩΡΟΥ ΕΚΑΝΑ 1000 ΕΚΤΑΚΤΕΣ Η ΣΕ ΑΛΛΟ HOLTER ΚΑΙ 2000 ΕΚΤΑΚΤΕΣ.ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΝΟΙΩΘΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΜΕΣΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΡΥΘΜΟΣ .ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΟ ΟΡΟ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΟΡΟ ΓΙΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΘΡΟΜΒΟΣΗ ΚΑΙ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ.Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Petro,δεν μπορω να πω ακριβως ποσες αρρυθμιες ειχα μεσα σε 24 ωρες(εχω βαλει 3 φορες holder)αλλα ειχα αρκετες,καθε μερα,και φυσικα δεν λενε ακομα να φυγουν απ τη ζωη μου!Στο νοσοκομειο πηγες γιατι εκτος απ τις πολλες εκτακτες,ενιωσες & κατι αλλο?Εγραψες οτι σου εκαναν ενδοφλεβια για να μην παθεις θρομβωση & μετα εγκεφαλικο,δηλαδη οταν υπαρχουν τοσες εκτακτες αυτο παθαινεις?Οσο για την μαρμαριγη,δεν ειναι αρρυθμια(εκτακτες),ειναι οπως ξαναεγραψα παθηση μετα απο προβλημα της καρδιας.Εσενα τι ακριβως σου χουν πει για την αρρυθμια?Ποσο καιρο την εχεις?

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    13
    ΡΑΝΗ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΠΟ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 49. ΟΣΕΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΣΕ ΕΝΑΝ 40 ΑΡΗ Η 50 ΑΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΧΟΛΙΣΤΕΡΙΝΗ ΠΙΕΣΗ ΔΙΝΟΥΝ Β ΑΝΑΣΤΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΠΙΡΙΝΗ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ APLATION .ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΣΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΑΔΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΞΥΠΝΑΓΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ STRESS ECHO ΔΗΛ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ENΔΟΦΛΕΒΙΟ ΟΡΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΑ KAI ARXISE Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΤΥΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 180 ΠΑΛΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΕΑΝ ΤΟ ΜΥΟΚΑΡΔΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΣΑΝ ΤΕΣΤ ΚΟΠΩΣΕΩΣ ΞΑΠΛΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ TRIPLEX ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ Η ΚΟΛΠΙΚΗ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΞΑΦΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΙΕΙ ΜΥΟΚΑΡΔΙΑ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΗΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΗΣ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΤΑΧΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΤΑΧΘΕΙΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΟΡΡΟΥ ANGORON ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ TRIPLEX ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΤΙ .ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΥΓΙΕΙ ΜΥΟΚΑΡΔΙΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Δηλαδη Petro,εγω που εχω κανει τοσες εξετασεις & την πιο προσφατη πριν απο ενα μηνα,δεν θα φαινοταν η μαρμαριγη?Αυτο δημιουργειται απο εκτακτες χρονων?

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    13
    ΡΑΝΗ Η ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΑΧΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ '' ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ '' ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΓΩΡΙΖΩ.

  14. #59
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by petros12 View Post
    ΡΑΝΗ Η ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΕΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΡΜΑΡΙΓΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΑΧΘΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ '' ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ '' ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ. ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΓΩΡΙΖΩ.
    Καλημερα Πετρο!
    Ελπιζω να πηγαινεις καλυτερα με τη θεραπεια που κανεις.Εγω με το angoron ας πουμε οτι σταθεροποιησα καπως την κατασταση.Εχω εκτακτες αλλα οχι πολλες-τουλαχιστον αυτες που καταλαβαινω- αλλα σημερα πριν λιγο ειχα μια διπλη και ταυτοχρονα μουδιασαν για δευτερολεπτα τα χερια μου.Φοβηθηκα η αληθεια ειναι και εκει που ειχα αρχισει να το ξεχναω νατο παλι...

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Nicosia, Cyprus
    Posts
    3

    Αγαπητε μου νοιωθω και εγω ακριβως τα ιδια

    Θοδωρη νοιωθω και εγω τα ιδια. Εκτακτες συστολες, αγχος, ταχυπαλμιες, πηγα σε καρδιολογο και τελικα σε ψυχιατρο. Προσπαθω να βρω τα ποδια μου αλλα ειναι πολυ δυσκολο. Οι εκτακτες συστολες σε βαζουν σε ενα φαυλο κυκλο. Δεν ξερω τι αλλα πρεπει να κανω










    Quote Originally Posted by Σάτυρος View Post
    Πρωτο μηνυμα εδω, Βρηκα το φορουμ αυτο απο το google ψαχνοντας για "εκτακτες συστολες & αγχος".

    Ενα χαιρεται απο εμενα κ να παραθεσω το θεμα που με απασχολει:

    Κατ αρχην ειμαι 28 χρονων και με λενε Θοδωρη.

    Εδω και καιρο μερικες φορες (συνηθως σε ηρεμια) παρουσιαζω εκτακτες συστολες, ποτε συνεχεια - ποτε μεμονωμενα, αυτο το θεμα το ειχα απο παλαιοτερα, οχι με εκτακτες συστολες ομως, απλως ταχυκαρδιες κ αισθημα αγχους, για λιγο καιρο αφου μου εδωσε ενας γιατρος το "solben" το ξεχασα και προσφατα (δεν ξερω αν επαιξε τον ρολο του κ ο χωρισμος απο σχεση 5 χρονων) επανηλθε χειροτερο, εξετασεις ειχα κανει προ 2-3 χρονων (υπερηχο) κ δεν μου ειχαν βρει κατι
    (μονο κατι το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται, που σπανια μετατρεπεται σε ανεπαρκεια κλπ κλπ) με λιγα λογια τιποτα το ανησυχητικο.







    Το χειροτερο που συμβαινει κ μου φαινεται πολυ δυσκολο ειναι οταν η καρδια κανει ΜΟΝΟ εκτακτες συστολες, τοτε τρομαζω πραγματικα, φοβαμαι οτι θα σταματησει η καρδια κ αισθανομαι οτι δεν μπορω να απομακρυνθω απο τον κοσμο, μην τυχον παθω κατι κ δεν μπορει να με βοηθησει καποιος, τελευταια κ στην γυμναστικη (με βαρη) αισθανομαι εκτακτες συστολες παρολο που αν ζοριστω πολυ ή τρεξω ολα ειναι οκ.

    Επισης αν ανεβουν οι παλμοι χωρις ομως να υπαρχει σωματικη κουραση (πχ κανω μια προσπεραση με την μηχανη κλπ) παλι αρχιζουν οι εκτακτες συνεχεια.
    Σε γρηγορο περπατημα - τρεξιμο - σωματικη κουραση δεν εχω προβλημα.


    Θα μου αρεσε να συζητησω το θεμα με καποιον που ειναι στο ιδιο "λουκι".

    Ευχαριστω πολυ κ συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε εδω περα.


    Υγ. τελευταια εχω βρει την λυση οταν φτασει το πραγμα στο απροχωρητο, πινω μονοκοπανια 2 ουισκια κ γινομαι νορμαλ (οχι κ τοσο εξυπνο ε )

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  2. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 01:55
  3. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 19:25
  4. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 09:50
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •