ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΔΙΕΞΕΔΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΔΙΕΞΕΔΟ.ΒΟΗΘΕΙΑ!

    αποφασισα να θεσω κ εγω τα ερωτηματα μου και τις ανασφαλειες μου ωστε οσοι μπορειται να με διαφωτισετε..πριν 1,5 χρονο εφυγα απο την αθηνα ωστε να σπουδασω επαρχια,εκει επαθα τις πρωτες κρισεις πανικου κ γυρισα πισω αρων αρων.αποφασιζω να ξαναδωσω πανελληνιες ταυτοχρονα πολεμησα τις κρισεις μονη μου και τολμω να πω βγηκα νικητρια εστω κ για λιγο..ο χρονος που ακολουθησε ηταν δυσκολος.δουλεια,νοικιασα μονη μου (με το συντροφο μου) με τον οποιο τελικα περασαμε και τη πιο δυσκολη περιοδο μας (ειμαστε μαζι 7 χρονια) επισης ενιωσα τη ρουφιανια απο φιλους στο πετσι μου αφου για να φτασουν να εχουν πληροφοριες ωστε ν ανοιξουν τα στοματα αποδειχτικε οτι ειχε στηθει ενα παιχνιδι πισω απ την πλατη μ ενος μηνα..στιγμες παρανοιας..με το αγορι μ συνεχιζουμε να περναμε χαλια καστασεις (φτασαμε να παιζουμε σφαλιαρες) και εν τελη αλλη μια αποτυχια ερχεται στις πανελληνιες και ξαναπερναω επαρχεια.αποφασιζω να αναλαβω την ευθυνη του εαυτου μου.να μην κρεμαστω απ τη σχεση π κρεμομουν τοσα χρονια να τ αφησω ολα πισω και να παω να σπουδασω εστω κ επαρχια(ηθελα παααρα πολυ να σπουδασω) ξαναφευγω παω σχολη ζαλαδες μετα ζαλαδες στη τραπεζα ελεγα δε πειραζει θα ηρεμισω μεχρι που με ενα συμφοιτητη συζητησαμε κατι για λιποθυμια και φρικαρα!εκανα 3 μερες να βγω.παιρνω τρενο επιτοπου γυρναω αθηνα και νιωθω τελεια.πιεζαν ομως οι γονεις να παω πισω στη σχολη αφου δεν πιστευαν οτι για 2η φορα οι ερημοι σκασαν λεφτα κ εγω ημουν ξανα ετοιμη να γυρισω..ενω ημουν αθηνα κ ηταν ολα καλα ξαναζαλιζομαι εντονα στο σπιτι μια φιλης,της ζητησα να πει σ ολους να φυγουν κ μεχρι να φυγουν ημουν κρυμενη στην τουαλετα..φρικη εγω.αποφασιζω ν αφησω τα αγχη κ γυρναω στη σχολη.με το ζορι αντεξα το ταξιδι.αυτο ηταν δεν μπορεσα να ξαναβγω.πηρα τον μπαμπα μ κλαιγοντας και του ζητησα να κανει 5 ωρες ταξιδι ωστε να ρθει να με παρει..γυρναω αθηνα μονιμα αρχιζω να το παλευω να βγαινω λιγο καθε μερα και ειληκρινα πηγαινα πολυ καλα,μεχρι π μια μερα επαθα κριση ενω ημουν εξω,προσπαθησα να το κρυψω ωσπου ενας φιλος μ πε οτι χλωμιασα....δεν ειχα ξανανιωσει πιο ασχημα.κλειστικα για τα καλα.αρχισα ψυχοθεραπεια μεσω σκαιπ.εβγαινα μονο στη γειτονια μεχρι που ξαναζαλιστικα εντονα κ απο τοτε δεν ξαναβγηκα(1 βδομαδα) η γιατρος μ μου ειπε να παρω τα ζολοτριν 2 βδομαδες τωρα..τα κοιταω ξανα κ ξανα..ΑΡΝΟΥΜΑΙ να τα παρω..ΦΟΒΑΜΑΙ,ΤΡΕΜΩ..διαβασ� � οτι σε καποιους προκαλλει ταση αυτοκτονιας..γενικα φοβαμαι τοσο τις παρενεργειες κ εχω διαβασει τοσα που πλεον θελω να τα παρω αλλα φοβαμαι οτι θα με πιασουν τα παντα κ μονο απ τη σκεψη μ.επισης το φαρμακο ειναι το zolotrin το οποιο δεν εχω ξαναδει να το αναφερει καποιος και με τρομαζει οτι δεν ειναι τοσο γνωστο ως αντικαταθλιπτικο.σημερα δοκιμασα να βγω μονη μ..εφτασα ως τη γωνια κ γυρισα τρεχοντας.μου χαν κοπει τα ποδια.εκει λεω τελος κατι πρεπει να κανω..τι ομως;ποια αποψη εχετε για τα φαρμακα;εγω πιο πολυ τρομοκρατουμαι κ φοβαμαι το φοβο,φοβαμαι μη ''σπασω'' μην απελπιστω κ οχι τις ιδιες τις κρισεις.βοηθανε αυτα τα φαρμακα στο φοβο?1000 συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο ξερω οτι ειναι κουραστικο αλλα γινομαι αναλυτικη ωστε να ειναι πιο ευκολο να με συμβουλεψετε!ευχαριστω πολυ για το χρονο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλημερα, πριν σχολιασω αντιγραφω το υπολοιπο που δε φαινεται απ το μηνυμα σου...

    [/QUOTE]
    διαβασα οτι σε καποιους προκαλλει ταση αυτοκτονιας..γενικα φοβαμαι τοσο τις παρενεργειες κ εχω διαβασει τοσα που πλεον θελω να τα παρω αλλα φοβαμαι οτι θα με πιασουν τα παντα κ μονο απ τη σκεψη μ.επισης το φαρμακο ειναι το zolotrin το οποιο δεν εχω ξαναδει να το αναφερει καποιος και με τρομαζει οτι δεν ειναι τοσο γνωστο ως αντικαταθλιπτικο.σημερα δοκιμασα να βγω μονη μ..εφτασα ως τη γωνια κ γυρισα τρεχοντας.μου χαν κοπει τα ποδια.εκει λεω τελος κατι πρεπει να κανω..τι ομως;ποια αποψη εχετε για τα φαρμακα;εγω πιο πολυ τρομοκρατουμαι κ φοβαμαι το φοβο,φοβαμαι μη ''σπασω'' μην απελπιστω κ οχι τις ιδιες τις κρισεις.βοηθανε αυτα τα φαρμακα στο φοβο?1000 συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο ξερω οτι ειναι κουραστικο αλλα γινομαι αναλυτικη ωστε να ειναι πιο ευκολο να με συμβουλεψετε!ευχαριστω πολυ για το χρονο![/QUOTE]

  3. #3
    Ευχαριστώ πολυ!καλημερα!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω βασικα αυτο θα σου ελεγα ειναι οτι καπιος πρεπει να βαλω πανω απο ολα την υγεια του κ οχι το να σπουδασει γιατι προφανος ζοριζεσε μεσα σε ολη αυτη τη κατασταση κ για αυτο σου συμβαινουν ολα αυτα που περιγραφεις μου εχει τυχει κ εμενα αυτο βασικα να συζητω κατι για λ κ να φρικαρω αφου δεν ειναι κ το πιο ευχαριστο θεμα που μπορουσε να σου τυχει
    πιεζαν ομως οι γονεις να παω πισω στη σχολη αφου
    κ προφανως γραφεις με πιεζαν αρα αντιδρας με αυτο το τροπο κατω απο πιεση
    μερα επαθα κριση ενω ημουν εξω,προσπαθησα να το κρυψω ω
    με το ζορι αντεξα το ταξιδ

  5. #5
    Δεν ξερω αν καταφερα να δω ολο το μνμ σου η αν τελειωνει στο οτι εται αντιδραω κατω απο πιεση...να το καταλαβω αυτο οτι ηταν ηνπιεση αλλα πλεον ειμαι πισω στο σπιτι μου.οι γονεις μου με στηριζουν κ δεχτηκαν να με βοηθησουν οικονομικα ωστε να παω στην ιδιωτικη σχολη στον τομεα π θελω.με το αγορι μου ολα καλα αλλα ειμαι πολυ χειροτερα.δεν υπαρχει καποια πιεση πλεον..εξωτερικη τουλαχιστον

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα ολο το ειδες απλα αυτο το ποντικι που χρησιμοποιω ειναι για τα πανηγιρια κ θα το παω πισω σημερα :-)
    ναι εισαι σπιτι σου μεν αλλα μη περιμενεις να τα δεις ολα κολυομενα για να καταλαβεις οτι εφτασες στα ορια των αντωχων σου πιο ευκολο ειναι να αντιδρασεις πριν φτασεις στο κοκκινο
    το να βασιστεις απο το αγορι σου δεν ειναι κακο ξερεις οποτε μη το βλεπεις εγωηστικα

  7. #7
    Οχι οχι δεν το βλεπω εγωιστικα..απλα τοτε που αποφασισα να φυγω για σπουδες ειχα πει στον εαυτο μου να μην με κρατησει πισω η διαλυμένη σχεση μου.βεβαια τωρα ειμαστε καλα κ με στηριζει κ δεν ντρεπομαι καθολου να ζηταω βοηθεια...τομθεμα μου και οι αποριες μου ειναι κυριως για το φαρμακο.το οποιο φοβαμαι πολυ αλλα ξερω πως τα περιθωρια στενεψαν και χρειαζομαι βοηθεια γτ αυτη τη φορα δε μπορω να το διαχειριστω μονη....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    [QUOTE=Μερμηγκας;534961]Δεν ξερω αν καταφερα να δω ολο το μνμ σου η αν τελειωνει στο οτι εται αντιδραω κατω απο πιεση...να το καταλαβω αυτο οτι ηταν ηνπιεση αλλα πλεον ειμαι πισω στο σπιτι μου.οι γονεις μου με στηριζουν κ δεχτηκαν να με βοηθησουν οικονομικα ωστε να παω στην ιδιωτικη σχολη στον τομεα π θελω.με το αγορι μου ολα καλα αλλα ειμαι πολυ χειροτερα.δεν υπαρχει καποια πιεση πλεον..εξωτερικη τουλαχιστον[/QUO
    Ναχωρισεις και να πας να σπουδασεις οτι κιαν περνας ξερω ποσο ααχημο ειναι το χω κγω θα το ξεπερασεις μια μερα θα κανεις νεες γνωριμιες κ μη σε νοιαζει κρισεις ξεκρισεις μια ζωη την εχουμε αστες να ρχονται κοιτα να περνας καλα και μα μερα θα τα σκεφτεσαι κ θα γελας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    ο γιατρος που σου εγραψε την φαρμακευτικη αγωγη τι διαγνωση εκανε? αγοραφοβια?

  10. #10
    Διαταραχη πανικου με ηπια αγοροφοβικα συμπτωματα.εχω παει σε 2 και οι 2 αυτο μ ειπαν.

  11. #11
    Βεβαια μου φαινεται γελοιο να εχω αγοραφοβια και οταν μου το προτοειπαν εβαλα τα κλαματα.σπιτι δεν επεστρεφα ουτε για υπνο και ηθελα παντα κοσμο παρα πολυ κοσμο γυρω.ημουν καθε μερα σ οτι λαιβ επαιζε.γενικα στην αρχη δεν αντεχα να μενω μονη μου και στο σπιτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Διαταραχη πανικου με ηπια αγοροφοβικα συμπτωματα.εχω παει σε 2 και οι 2 αυτο μ ειπαν.
    καλως ηρθες στο κλαμπ!!!

    το ιδιο ακριβως και μπορω να σε νιωσω 100%!!
    ειναι πολυ ασχημο..
    να θες να βγεις αλλα να φοβασαι..
    να καθεσαι σπιτι και να σκας!
    προς γκρεμος και πισω ρεμα..
    και παραλληλα περα απο το αγχος να ερχεται και η χαλια η διαθεση εξαιτιας του οτι δεν μπορεις πλεον να κανεις τα απλα φυσιολογικα πραγματα και να σε τσακιζει ακομη πιο πολυ!!
    χαλια χαλια!

    κοιτα εγω το παλευω 2 χρονια αυτο τωρα!
    η μονη λυση μεχρι στιγμης ειναι η ΕΚΘΕΣΗ... οτι χαπι και να παρεις, οσο ψυχοθεραπεια και να κανεις αν δεν βγεις εξω δεν προκειται να ξεπερασεις την φοβια! δυστυχως!
    κι εγω οταν βγαινω εξω ειμαι χαλια. νιωθω οτι θα πεθανω επιτοπου με το που ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου..
    κι εγω πηρα αρον αρον τους γονεις μου να ρθουν εδω που σπουδαζω οταν με πρωτοεπιασε..
    κι εγω ενιωσα αβολα πολυ αβολα ομως οταν με επιασε κριση και βρισκομουν σε κοσμο..

    ΑΣΤΑ! ενας χαμος!
    παρολα αυτα ειχα και τα καλα μου!
    το παλεψα και βγηκα και ενιωσα καλα.. ποτε για καφε, ποτε για μπυρα, ποτε για βολτα..
    και γενικως ειμαι σε φαση μια πανω μια κατω..
    θα υπαρξει βδομαδα που θα βγω πολλες φορες και μαλιστα για αρκετες ωρες και θα υπαρξει και βδομαδα που θα λιωσω σπιτι επειδη θα ξαναγυρισει ο φοβος μου...
    επισης και εγω οταν επιστρεφω στην πολη μου νιωθω αλλος ανθρωπος.. !
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Μερμηγκας View Post
    Βεβαια μου φαινεται γελοιο να εχω αγοραφοβια και οταν μου το προτοειπαν εβαλα τα κλαματα.σπιτι δεν επεστρεφα ουτε για υπνο και ηθελα παντα κοσμο παρα πολυ κοσμο γυρω.ημουν καθε μερα σ οτι λαιβ επαιζε.γενικα στην αρχη δεν αντεχα να μενω μονη μου και στο σπιτι.
    και σε αυτο ταιριαζουμε!
    κι εγω πριν συμβει ολο αυτο δεν συμαζευομουν..
    ειχα πολυ καλη παρεα στα μαθητικα μου χρονια και ειμασταν οολη μερα και νυχτα εξω..
    το ιδιο και με το αγορι μου.. βγαιναμε καθε μερα..
    και να τα λαιβ, να οι διακοπες..

    και μετα συνεβη αυτο και εσκασε σαν βομβα.. Μπουμ και γαμηθ.κε ο διαολος
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  14. #14
    Αστα να πανε!ειναι τα καλυτερα μας χρονια ρε γαμωτο...εσυ δεν πηρες ποτε φαρμακα;η πηρες κ δεν βοηθησαν;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    καλως ηρθες στο κλαμπ!!!

    κοιτα εγω το παλευω 2 χρονια αυτο τωρα!
    η μονη λυση μεχρι στιγμης ειναι η ΕΚΘΕΣΗ... οτι χαπι και να παρεις, οσο ψυχοθεραπεια και να κανεις αν δεν βγεις εξω δεν προκειται να ξεπερασεις την φοβια! δυστυχως!
    κι εγω οταν βγαινω εξω ειμαι χαλια. νιωθω οτι θα πεθανω επιτοπου με το που ανοιγω την πορτα του σπιτιου μου..
    κι εγω πηρα αρον αρον τους γονεις μου να ρθουν εδω που σπουδαζω οταν με πρωτοεπιασε..
    κι εγω ενιωσα αβολα πολυ αβολα ομως οταν με επιασε κριση και βρισκομουν σε κοσμο..
    Νομιζω πως πρεπει να αντιμετωπισεις τους φοβους σου, μου θυμισες το παρακατω αποσπασμα απο τα φιλαρακια
    face your fear!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=6Lpf6_FDcgc

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Λίγο πριν τον χωρισμό
    By penlix in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2014, 14:08
  2. Ένας γκέι έχασε τον εαυτό του λίγο πριν τις πανελλαδικές
    By Antoniss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 24-08-2012, 21:27
  3. ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ!!!
    By ploupsycho in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-09-2011, 04:51
  4. Γιατί λίγο πριν χάσουμε τις αισθήσεις μας βλέπουμε αστεράκια?
    By vince in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 08-11-2009, 21:08
  5. αγχοσ λιγο πριν τις εξετασεις
    By manosthegreek in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-04-2007, 18:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •