Εκτακτες συστολες & αγχος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Εκτακτες συστολες & αγχος.

    Πρωτο μηνυμα εδω, Βρηκα το φορουμ αυτο απο το google ψαχνοντας για "εκτακτες συστολες & αγχος".

    Ενα χαιρεται απο εμενα κ να παραθεσω το θεμα που με απασχολει:

    Κατ αρχην ειμαι 28 χρονων και με λενε Θοδωρη.

    Εδω και καιρο μερικες φορες (συνηθως σε ηρεμια) παρουσιαζω εκτακτες συστολες, ποτε συνεχεια - ποτε μεμονωμενα, αυτο το θεμα το ειχα απο παλαιοτερα, οχι με εκτακτες συστολες ομως, απλως ταχυκαρδιες κ αισθημα αγχους, για λιγο καιρο αφου μου εδωσε ενας γιατρος το "solben" το ξεχασα και προσφατα (δεν ξερω αν επαιξε τον ρολο του κ ο χωρισμος απο σχεση 5 χρονων) επανηλθε χειροτερο, εξετασεις ειχα κανει προ 2-3 χρονων (υπερηχο) κ δεν μου ειχαν βρει κατι
    (μονο κατι το οποιο δεν θυμαμαι πως λεγεται, που σπανια μετατρεπεται σε ανεπαρκεια κλπ κλπ) με λιγα λογια τιποτα το ανησυχητικο.

    Το χειροτερο που συμβαινει κ μου φαινεται πολυ δυσκολο ειναι οταν η καρδια κανει ΜΟΝΟ εκτακτες συστολες, τοτε τρομαζω πραγματικα, φοβαμαι οτι θα σταματησει η καρδια κ αισθανομαι οτι δεν μπορω να απομακρυνθω απο τον κοσμο, μην τυχον παθω κατι κ δεν μπορει να με βοηθησει καποιος, τελευταια κ στην γυμναστικη (με βαρη) αισθανομαι εκτακτες συστολες παρολο που αν ζοριστω πολυ ή τρεξω ολα ειναι οκ.

    Επισης αν ανεβουν οι παλμοι χωρις ομως να υπαρχει σωματικη κουραση (πχ κανω μια προσπεραση με την μηχανη κλπ) παλι αρχιζουν οι εκτακτες συνεχεια.
    Σε γρηγορο περπατημα - τρεξιμο - σωματικη κουραση δεν εχω προβλημα.


    Θα μου αρεσε να συζητησω το θεμα με καποιον που ειναι στο ιδιο "λουκι".

    Ευχαριστω πολυ κ συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε εδω περα.


    Υγ. τελευταια εχω βρει την λυση οταν φτασει το πραγμα στο απροχωρητο, πινω μονοκοπανια 2 ουισκια κ γινομαι νορμαλ (οχι κ τοσο εξυπνο ε )

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Καλησπερα!Αυτο που περιγραφεις,ενας φιλος το ελεγε "εχω γκντουπ".Εκτακτες συστολες το ελεγε σπανια ..ηθελε να μειωνει προφανως την ενταση των συναισθηματων που του προκαλουσε κ το εκανε λιγο παιδικο.οι εξετασεις αψογες ....οχι μια φορα,αλλα 2 μεσα σε 2 μηνες!
    Αληθεια,σκεφτηκες να κανεις εξετασεις ξανα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Το σκεφτομαι αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια, ισως να φοβαμαι δεν ξερω.

  4. #4
    Φίλε δεν είμαι ειδικός να σ΄απαντησω. Αυτο που μπορω να σου πω είναι στο μέρος που το πρόβλημα αφορά στη σκέψη σου, δλδ δημιουργια σκέψεων που προκαλούν άγχος, έμμονες ιδέες, φοβιες ή δημιουργια φανταστικών περιστατικών ή επικληση γεγονοτων από το παρελθον που σου προκαλούν ένταση, μάθε το μυαλο σου, εκπαίδευσε το να τις αντιμετωπίζει, δλδ να τις αντιλαμβανεται ως τετοιες την ωρα που βρισκονται σε εξελιξη και να τις απωθεί. Σαν εσωτερική παρατηρηση δλδ. Ανε ιναι σ΄αυτο το κομμάτι, ζητα τη βοήθεια καποιου καλού ψυχολόγου. Και πάλι μιλω με επιφυλαξη γιατι δεν ξερω αν ειναι καθαρα παθολογικο το προβλημα.
    γιάννης

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Για να μπεις στη διαδικασια να γραψεις εστω κ εδω για αυτο που σε απασχολει,σημαινει πως ψαχνεις μια καποια λυση.Αρα οι εξετασεις για αρχη ειναι μονοδρομος,εκτος κ αν αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι παθολογικο αυτο που σου συμβαινει!Οτι φοβασαι ειναι το πλεον δεδομενο και φυσιολογικο,αν δε κανεις ομως κατι θα μενεις με το φοβο.Αρα τι εχεις να χασεις?
    Να κανω μια υποθετικη ερωτηξη? Αν κανεις εξετασεις...θα πιστεψεις αυτο που θα σου πουν?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σας!Πανοπτικος,αν μπεις στα post με θεμα τις αρρυθμιες & γενικα με την καρδια,θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που βασανιζονται απ αυτες,οπως εγω,και μαλιστα για χρονια!Εγω εχω κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες εξετασεις για τις αρρυθμιες,τις οποιες εχω εδω & σχεδον 3 χρονια!Ειναι μεγαααλη ιστορια η αναζητηση των αιτιων τους(οταν σου λενε οι γιατροι οτι δεν υπαρχει προβλημα & εσενα εξακολουθουν να σε βασανιζουν!),δηλαδη οι τροποι καταπολεμισης τους,οπως το να κανεις ψυχοθεραπεια ΜΕ η ΧΩΡΙΣ φαρμακα,οπως το να παρεις φαρμακα ΜΟΝΟ καταλληλα για αρρυθμιες,η οπως το να το παλεψεις μονος σου....που ειναι πολυ δυσκολο!Το μεγαλυτερο για μενα προβλημα ειναι ο φοβος που σου δημιουργουν & μετα αυτος ο φοβος σε κυνηγαει απο πισω στην παραμικρη σωματικη ενοχληση(ειδικα με την καρδια)....ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ!Απο κει & περα,καποια στιγμη γινονται ενα με την ζωη σου,με την καθημερινοτητα σου,τις κουβαλας παντου,σε οτι & να κανεις,μαζι σου.....τραγικο αλλα δυστυχως συμβαινει!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Σωστα... ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα το κοιταξωω το θεμα των εξετασεων, απλα θα πρεπει να το δω λιγο πονηρα το θεμα γιατι αν κλεισω ραντεβου θα μου το βαλουν υστερα απο 2 μηνες...

    PANH οκ με τις αρρυθμιες, αλλα κ εκτακτες συστολες μπορει να ειναι θεμα ψυχολογιας ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Αρρυθμιες & εκτακτες συστολες ειναι το ιδιο!Εχω παει σε 4 καρδιολογους + αρρυθμιολογο,και ολοι μου ειπαν οτι τον μεγαλυτερο ρολο τον παιζει το αγχος.Βεβαια το ερωτημα ειναι,γιατι να υπαρχουν & σε περιοδους που υπαρχει ηρεμια οπως πχ διακοπες.......?Μου το χουν απαντησει & αυτο αλλα οταν εξακολουθουν & υπαρχουν τοτε ουτε αυτα που λενε οι γιατροι σε καθησυχαζουν....αστα να πανε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by Πανοπτικός View Post
    Σωστα... ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα το κοιταξωω το θεμα των εξετασεων, απλα θα πρεπει να το δω λιγο πονηρα το θεμα γιατι αν κλεισω ραντεβου θα μου το βαλουν υστερα απο 2 μηνες...

    PANH οκ με τις αρρυθμιες, αλλα κ εκτακτες συστολες μπορει να ειναι θεμα ψυχολογιας ?

    Πηγα τελικα σημερα, μου εκανε το τριπλεξ, το οποιο ειχα κανει πριν απο 3 χρονια κ φαινοταν ελαφρα προπτωση μητροειδους, εγω μου λεει δεν βλεπω προβλημα, ουτε καν προπτωση μητροειδους.

    Μου εβαλε χολτερ κ σημερα θα κοιμηθω με καλωδια χεχε.

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Πανοπτικε τισ εχω φαει με το κουταλει αυτες τισ εκτακτες συστολες τις οποιες εγω τις ελεγα φτερουγισματα. Οι καρδιολογοι μου που εχω παει μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και μετα τα 2 χολτερ που εχω βαλει και εγω ολα ειναι καλα.Φοβαμαι τοσο πολυ οταν τισ παθαινω που νομιζω και εγω οτι θα σκασει η καρδια μου και θα σταματησει.Πιστεψε με οτι παιζει μεγαλο ρολο και ο χωρισμο σου που λες,πλα προσπαθησε οσο μπορεισ να πεισεισ τον εαυτο σου οτι τοσα εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο παθαινουν εκτακτεσ συστολες και πολλοι δεν τισ καταλαβαινουν και καθολου γιατι δεν δινουν σημασια,η δικη μου καρδια θα σταματησει;
    Last edited by Idella; 19-01-2012 at 01:15.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Quote Originally Posted by anika View Post
    Πανοπτικε τισ εχω φαει με το κουταλει αυτες τισ εκτακτες συστολες τις οποιες εγω τις ελεγα φτερουγισματα. Οι καρδιολογοι μου που εχω παει μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και μετα τα 2 χολτερ που εχω βαλει και εγω ολα ειναι καλα.Φοβαμαι τοσο πολυ οταν τισ παθαινω που νομιζω και εγω οτι θα σκασει η καρδια μου και θα σταματησει.Πιστεψε με οτι παιζει μεγαλο ρολο και ο χωρισμο σου που λες,πλα προσπαθησε οσο μπορεισ να πεισεισ τον εαυτο σου οτι τοσα εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο παθαινουν εκτακτεσ συστολες και πολλοι δεν τισ καταλαβαινουν και καθολου γιατι δεν δινουν σημασια,η δικη μου καρδια θα σταματησει;

    Καλα λες, δεν με τρομοκρατει πλεον τοσο αυτο το θεμα, στην τελικη λεω ας σταματησει... αχαχα.

    Ευχομαι να το ξεπερασεις κ εσυ...

    Εδω μεσα εχω διαβασει για περιπτωσεις πραγματικα δυσκολες, αυτο που εχουμε εμεις δεν ειναι τιποτα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Καλησπερα
    Τι εγινε με τις εξετασεις σου?εχεις μια πρωτη εικονα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Μου ειπε οτι δεν εχω κατι, να κοψω τους καφεδες το τσιγαρο κλπ κλπ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Α,πολυ ωραια.Ευχαριστο νεο, ησυχασες κ συ ε ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108
    Ησυχασα κατα καποιο τροπο... βεβαια οταν αρχιζει να χτυπαει η καρδια παλι οπως θελει τρομαζω αλλα στιγμιαια...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 09:01
  2. Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες
    By vlaovic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 21-12-2012, 02:55
  3. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 20:25
  4. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 10:50
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •