ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15

    ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ

    Εχω κανει θεραπεια πριν 6 χρονια για 6 μηνες με σεροξατ...πριν καμια βδομαδα υποτροπιασα... Επειδη δεν πολυθυμαμαι την αρχη της προηγουμενης θεραπειας , ξερει κανεις αν τα αντικαταθλιπτικα φερνουν στην αρχη οξυνση των συμπτωματων;; τα παιρνω τωρα εδω και 5 μερες και εχω τρομερη ανησυχια, εσωτερικο τρεμουλο κτλ. Πρωινο ξυπνημα τραγικο, αφου φερω καμια 100αρια κυκλες στο κρεβατι.. νιωθω οτι εχει κολλησει το μυαλο μου , σαν να μπλοκαρε..νομιζω θα τρελαθω , νιωθω οτι εχω χασει τον εαυτο μου.. ειναι συμπτωματα αυτα της διαταραχης πανικου η εχω ξεφυγει τελειως;;Ενω εβγαζα εργασιες στο πολυτεχνειο μεσα σε λιγες μερες τωρα πλεον δεν μπορω να γραψω ουτε λεξη!!!στην σχολη το σκεφτομαι να πατησω μην καταλαβουν οι φιλοι τι εχω και με παρουν για φευγατο!!!!δεν το καταλαβαινει κανεις που δεν το εχει περασει!!Γενικα ειμαι αισιοδοξο ατομο ,αλλα οταν μου βγει αυτη η μα..κια δεν μπορω να καταλαβω τι παθαινω!!!ολα μαυρα...ολα δυσκολα.. δεν ξερεις απο που να πιαστεις και πως να ξεκινησεις την αντεπιθεση...αντεπιθεση σε τι;;σε ποιον;;; απλα καθεσαι και περιμενεις να καταλαγιασει η μπορα... Παντως δεν πιστευα οτι θα με ξαναερειχνε ετσι..γαμωτο. Καποιος που το περασε και επαθε υποτροπη αν θελει ας γραψει τιποτα μπας και ξαναπαρω κουραγιο..γιατι αυτες τις πεντε μερες ειμαι γ..ησε τα !!! κουραγιο σε ολους ...τα λεμε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Στην αρχη τα αντικαταθλιπτικα πιθανώς να κάνουν τα συμπτώματα σου πιο έντονα. Με την πρόοδο της θεραπείας θα αισθανθείς πολυ καλύτερα. Τι σου είπε όμως ο γιατρός, γιατί υποτροπίασες λόγω άγχους για το πανεπιστήμιο? Μην ανησυχείς καταλαβαίνουμε τι περνάς και είμαστε εδώ για να σε στηρίξουμε. Η κατάθλιψη είναι κάτι τρομερό και όποιος δεν το περάσει δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Εγώ παντως δεν είχα τόσο έντονα συμπτώματα με το seroxat. Οταν το διέκοψες είχες στερητικά συμπτώματα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    οχι αδερφε κανενα στερητικο συνδρομο.. ουτε που καταλαβα πως τα εκοψα. ημουν 6 χρονια φανταστικα.. με δουλεια σε μπαρ πανεπιστημιο ,φιλους . απλα πιεστηκα αρκετα στην τελευταια εξεταστικη ..περασα 12 μαθηματα αλλα καπου εκει μαλλον γκελαρα... σε γιατρο δεν πηγα τωρα.. τα ξεκινησα μονος, αφου τα συμπτωματα ειναι τα ιδια με την προηγουμενη φορα. Εσυ εχεις κανει υποτροπη;; (6 μηνες επαιρνα σεροξατ, αν θυμαμαι καλα ειχα επανελθει τελειως κοντα στους 3 μηνες.) Τωρα δεν καταλαβα πως ξαναεπεσα στα ιδια.. παντως ο ψυχιατρος που ειχα παει τοτε δεν μου ειχε βρει καταθλιψη, απλα ελεγε οτι ηταν ολα απο υπερβολικο αγχος που κατεληξε σε πανικο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cyprus
    Posts
    148
    Εγω παίρνω seroxat εδώ και 4 μήνες. Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να τα ξαναρχίσεις χωρίς ιατρική συμβουλή. Απ΄ότι αντιλαμβάνομαι έχεις αγχώδη διαταραχή και ισως να μην είναι το πλεον κατάλληλο φάρμακο. Συμβουλεύσου έναν ειδικό και μην τα συνεχίσεις προτού στο πει ο γιατρός.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    thes
    Posts
    91
    papiseroton des to u2u pou sou steila

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    dead man can dance δεν ηρθε καποιο μηνυμα.. οταν μπορεσεις ξαναστειλε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Οταν ξεκινησα θεραπεια ειχα τα ιδια συμπτωματα, αλλα την ευθυνη την ειχαν παρει τα xanax που συνδιασα. Δλδ τα Seroxat εφταιγαν???
    Το μονο σιγουρο ειναι πως η δραση των seroxat φαινεται σε 3 βδομαδες...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    wintertimes ti akribws eixes. ti soy eixe pei ogiatros

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    29
    εγω επαιρνα το xanax 0.25 για αρκετο καιρο.Οταν χρειστηκε
    να το συνδιασω με το seroxat την τριτη μερα πεταξα το seroxat στα σκουπιδια.Με ειχε ριξει τοσο πολυ που δεν το αντεξα.Τοσο ασχημα δεν ειχα ξανανοιωσει ποτε στη ζωη μου.
    Αληθεια κυκλοφορει ακομη?Καπου ειχα ακουσει οτι ισως διακοπει γιατι αυξανει τις τασεις αυτοκτονιας!!!
    Οσο για το προβλημα σου φιλε μου....το μονο που σου λεω ειναι μην παρατησεις την σχολη.Ειμαι απο αυτους που την παρατησαν και το τωρα τα βλεπω καθε μερα μπροστα μου.
    Το προβλημα σου θα κανει και παλι τον κυκλο του και θα περασει.Ξερω ειναι πολυ δυσκολα παλι.Ομως προσεχε μην
    χασεις πραγματα που με κοπο απεκτησες οπως την σχολη σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Εχω κανει θεραπεια για πολλα χρονια με seroxat ( και μαλιστα σε συνδυασμο με xanax 0,5mg ) αλλα δεν ειχα κανενα ιδιαιτερα ενοχλητικο συμπτωμα. Και οποιο συμπτωμα απ\'αυτα, ηταν στις αρχες. Κατοπιν δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Μπορω να πω μαλιστα πως η πορεια της καταστασης μου βελτιωθηκε κατα πολυ.

    Τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα, συμφωνα με τα λεγομενα επιστημονων, παρουσιαζουν καποια οξυνση συμπτωματων στις αρχες της ληψης τους. Αλλα και παλι, ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.

    Καποια εποχη ειχε γινει θεμα στην tv για το συγκεκριμενο σκευασμα και ομολογω πως ειχα θορυβηθει.Μαλλον θυμωσα για να ειμαι απολυτως ειλικρινης. Καποια ερευνα ειχε δειξει πως προσπαθουσαν να σταματησουν την κυκλοφορια του seroxat διοτι - απ\'οτι ελεγαν - αυξανε τη συχνοτητα των πανικων (!!!)...Τωρα, πως και γιατι σταματησε ολος αυτος ο ντορος...φανταζομαι πως ολοι λιγο πολυ μπορουμε να καταλαβουμε....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    lena soy esteila u2u an theleis apanthse, mpas kai mporesw na bgalw kamia akrh

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    papiseroton μονος σου ξεκινησες παλι να παιρνεις τα seroxat;

    Για τι αν ειναι ετσι, πιθανον να μην ειναι αυτα που χρειαζεσαι και φυσικα κατι τετοιο μπορει να το αξιολογησει μονο ενας γιατρος.

    Απαντησα στο u2u που μου εστειλες. Τσεκαρισε το.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Originally posted by papiseroton
    wintertimes ti akribws eixes. ti soy eixe pei ogiatros
    Δε χρειαστηκε να μου πει, τον ενημερωσα εγω πρωτη

    Ηξερα καιρο πριν τι ειχα και παλεψα μεχρι τελους. Δεν ειχα συμπαρασταση κι αυτο ηταν που δεν τα καταφερα. Δεν ελεγα σε κανεναν τι ενιωθα, τι ειχα.

    Κοινωνικη φοβια με πανικους, καταθλιψη, κλειστοφοβια.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2
    Σας χαιρετω ολους.Εδω κ 5 χρονια επασχα απο κρισεις πανικου οταν εβγαινα με το αυτοκινητο στην εθνικη διοτι ειχα παθει ενα αυτοκινητιστικο κ καμια φορα οταν εδινα εξετασεις στο πανεπιστημιο.Απο το τελος του καλοκαιριου κ μετα ομως επαθα 2 μερες απανωτα κριση πανικου κ μεσα στο σπιτι.Κ μετα απο αυτα τα γεγονοτα αρχισα να νιωθω καταθλιψη.Εδω κ σχεδον 2 μηνες παιρνω seroxat 10mg(μισο χαπι) ημερισιως.Στην αρχη που τα επαιρνα δεν ειχα δει καμια διαφορα,μετα απο κανα 3βδομαδο αρχισα να νιωθω καλυτερα(μου ειχε πει κ ο γιατρος οτι θελουν καιρο για να δρασουν) αλλα τωρα ειμαι χειροτερα.Δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν ακριβως.Κ τον τελευταιο σαν να νιωθω μια συγχυση συναισθηματικη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    15
    file moy kai egw akrivws to idio niwthw k den mporw na katalabw to giati. Den sto proteinw alla apo thn prohgoymenh empeiria poy eixa me paniko , katathlipsi nomizw oti ta 10mg den ftanoyn. egw epairna 20 mg kai peripoy stis 3 bdomades hmoyn ok.Kalytera pes to se enan giatro. twra moy ksanabghke meta apo 6 xronia.. eimaste ma..kes giati dinoyme poly aksia stoys alloys kai den skeftomaste ton eayto mas..Egw panta skeftomai toys alloys, pws tha perasoyn kala, pws tha toys organwsw ktl ,den mporw na pw oxi se kanenan gia na mhn ton stenoxwrhsw kai sto telos apo oti fainetai thn pataw.Apo atoma poy gnwrisw oti exoyn perasei thn idia fash oloi einai to idio styl. Ta panta gia toys alloys...kai ksereis ti ginetai;;OΤΑΝ synexws les nai , mia fora tha peis oxi se kanenan kai tote se thewrei kai kako!!!Pantws an se parhgorei katholoy, egw pisteyw oti thn patan atoma ligo pio eksypna apo to meso oro. psaxnomaste synexws ...na sai kala kai ypomonh.. ola diorthwnontai(to lew kai gia mena)

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •