Ειπα να γραψω ενα μηνυμα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Ποτε δεν υποτιμω τα προβληματα των αλλων ,ουτε τα θεωρω ασημαντα. Επισης το οτι αλλοι εχουν μεγαλυτερα προβληματα δεν με κανει να υποτιμω τα δικα μου προβληματα.

    Γενικως δεν εχω προβληματα, τα προβληματα παντα μου τα δημιουργουν οι αλλοι , πρεπει να παψω να σκορπω τον εαυτο μου δεξια και αριστερα και να παω σε ενα μερος με ανωτερη κοινωνια και εχω δει τετοια μερη.
    Απροσπελαστος θα γινω , γιατι δεν θελω πλεον κατι απο κανεναν εδω , σε αυτο το μερος που μενω. Βαρεθηκα να βλεπω τον καθε ανθρωπο σαν ξεχωριστη οντοτητα που αξιζει σεβασμο , οταν ολοι με κοιτουν με μισο ματι. Δεν μου βγηκε σε καλο.

    Εχασα ηδη μερικες μερες και δεν ξερω ποσες ακομα να συνερθω , αλλα δεν ξανακανω τα ιδιο σφαλμα . Απλως δεν αξιζει τον κοπο.

    (Αν και δεν νομιζω να αλλαξω ριζικα και περισσοτερο τα λεω απο αγανακτηση , νομιζω αυτη ειναι η πορεια)
    Και πάλι και πολύ καλά κάνεις!
    Ω ναι, πρέπει...το έχω κάνει κι εγώ αυτό το λάθος άρα ξέρω τι εννοείς...αν κι εμένα δεν μου τα δημιουργούν πάντα οι άλλοι τα προβλήματα, πηγάζουν κι από μέσα μου δυστυχώς αλλά έχει συμβεί και το να μου προκαλούν επιπλέον οι άλλοι...οπότε κάποια στιγμή βάζεις ένα όριο και λες "ως εδώ ήταν!" Κι απ' ότι καταλαβαίνω αυτό αποφάσισες να κάνεις κι εσύ, σωστά;
    Και τέλος, η πορεία δεν είναι πάντα προδιαγεγραμμένη, μπορούμε να τη φτιάξουμε και μόνοι μας ή έστω να την αλλάξουμε κηπ...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Abyss
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    εχω καιρο να κανω ενα θεμα και μιας και ειμαι πολυ στενοχωρημενος ειπα να ανοιξω ενα θεμα.


    Φοβαμαι πολυ για το μελλον μου. Εδω που μενω δεν εχω μελλον , περαν της οικονομικης κρισης και της ανεργιας , υπαρχουν και αλλου ειδους προβληματα.

    Φοβαμαι και τον εαυτο μου πολλες φορες , γιατι μαλλον εχω αλλοπροσαλλη συμπεριφορα μη κατανοησιμη απο τους αλλους , πραγμα που φερνει πολλα προβληματα.

    Γενικα φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω...
    Φιλε μου ολοι πανω κατω εχουμε τις αμφιβολιες για το τι μας επιφυλασει η επομενη μερα . Ξερεις κατι ομως? Καθε μερα ειναι και μια καινουρια μερα . Οι φοβιες και η αμφιβολια δεν ειναι και η καλυτερη παρεα .Εχε εμπιστοσυνη στον εαυτο σου γιατι να ξερεις μονο αυτος μπορει να σε βοηθησει και ολα τα αλλα σιγα σιγα θα ερθουνε . Υγεια πανω απ'ολα και λιγη αισιοδοξια .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μου περασε η στενοχωρια , βασικα εχω αναπτυξει ενα ταλεντο που οσο και πονο να μου προκαλεσουν εγω το κανω reset , δεν ξερω εαν ειναι καλο παντως με βοηθαει. Με λιγα λογια παμε για αλλα.

    Ευχαριστω:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μου περασε η στενοχωρια , βασικα εχω αναπτυξει ενα ταλεντο που οσο και πονο να μου προκαλεσουν εγω το κανω reset , δεν ξερω εαν ειναι καλο παντως με βοηθαει. Με λιγα λογια παμε για αλλα.

    Ευχαριστω:)
    μηπως σου ειναι ευκολο να κανεις reset πριν γινουμε ανω- κατω?

    ευχαριστω :Ρ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μου περασε η στενοχωρια , βασικα εχω αναπτυξει ενα ταλεντο που οσο και πονο να μου προκαλεσουν εγω το κανω reset , δεν ξερω εαν ειναι καλο παντως με βοηθαει. Με λιγα λογια παμε για αλλα.

    Ευχαριστω:)
    Και πως κανεις αυτο το reset? Δεν μας λες και εμας?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Και πως κανεις αυτο το reset? Δεν μας λες και εμας?
    Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο. Δεν κρατας κακια , αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις για τον αλλον κλπ. κλπ. Το κακο ειναι οτι μπορεις να κολλησεις σε εναν ατερμονα κυκλο και να σε εκμεταλευεται καποιος-α που δεν αξιζει και ειχα κολλησει σε ενα τετοιο κυκλο μια εποχη αλλα νομιζω εμαθα να το αναγνωριζω.

    Εαν στην ουσια αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα εκδικητικοτητας , αδικιας κλπ. κλπ. νομιζω εχεις πετυχει στην ουσια τον σκοπο σου. Εαν καθεσαι και αναμασας κατι που σε στενοχωρει συνεχως γιγαντωνεται και το λιθαρακι μπορει να γινει ογκολιθος που θα σε πλακωσει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Μου περασε η στενοχωρια , βασικα εχω αναπτυξει ενα ταλεντο που οσο και πονο να μου προκαλεσουν εγω το κανω reset , δεν ξερω εαν ειναι καλο παντως με βοηθαει. Με λιγα λογια παμε για αλλα.

    Ευχαριστω:)
    :D :D :D



    Το μήνυμα που έχετε εισάγει είναι πολύ μικρό...εντάξει, αλλά πόσα χαμογελάκια να βάλω πια; Να δείξω ότι χάρηκα θέλω, όχι να γελάω σαν χαζό...ευχαριστώ! :p

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,369
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο. Δεν κρατας κακια , αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις για τον αλλον κλπ. κλπ. Το κακο ειναι οτι μπορεις να κολλησεις σε εναν ατερμονα κυκλο και να σε εκμεταλευεται καποιος-α που δεν αξιζει και ειχα κολλησει σε ενα τετοιο κυκλο μια εποχη αλλα νομιζω εμαθα να το αναγνωριζω.

    Εαν στην ουσια αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα εκδικητικοτητας , αδικιας κλπ. κλπ. νομιζω εχεις πετυχει στην ουσια τον σκοπο σου. Εαν καθεσαι και αναμασας κατι που σε στενοχωρει συνεχως γιγαντωνεται και το λιθαρακι μπορει να γινει ογκολιθος που θα σε πλακωσει.
    Πολύ έξυπνο αυτό, το κρατάω!!! Έχεις δίκιο...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο. Δεν κρατας κακια , αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα που εχεις για τον αλλον κλπ. κλπ. Το κακο ειναι οτι μπορεις να κολλησεις σε εναν ατερμονα κυκλο και να σε εκμεταλευεται καποιος-α που δεν αξιζει και ειχα κολλησει σε ενα τετοιο κυκλο μια εποχη αλλα νομιζω εμαθα να το αναγνωριζω.

    Εαν στην ουσια αποβαλλεις τα αρνητικα συναισθηματα εκδικητικοτητας , αδικιας κλπ. κλπ. νομιζω εχεις πετυχει στην ουσια τον σκοπο σου. Εαν καθεσαι και αναμασας κατι που σε στενοχωρει συνεχως γιγαντωνεται και το λιθαρακι μπορει να γινει ογκολιθος που θα σε πλακωσει.
    Το να κρατας κακια σε καποιον, ειδικα αν εχεις επενδυσει συναισθηματικα, ειναι κατι που σε κολλαει στο παρελθον και δεν σε αφηνει να προχωρησεις. Το να δινεις κατι απο τον εαυτο σου σε καποιον, ακομα και αν αυτος δεν μπορει ή δεν θελει να το εκτιμησει, αποδεικνυει τεραστια αποθεματα ψυχης και γενναιοτητας. Και αυτο εινα κατι που εμενα τουλαχιστον με κανει να κοιμαμαι ησυχη το βραδυ..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Το να κρατας κακια σε καποιον, ειδικα αν εχεις επενδυσει συναισθηματικα, ειναι κατι που σε κολλαει στο παρελθον και δεν σε αφηνει να προχωρησεις. Το να δινεις κατι απο τον εαυτο σου σε καποιον, ακομα και αν αυτος δεν μπορει ή δεν θελει να το εκτιμησει, αποδεικνυει τεραστια αποθεματα ψυχης και γενναιοτητας. Και αυτο εινα κατι που εμενα τουλαχιστον με κανει να κοιμαμαι ησυχη το βραδυ..
    για την κακια συμφωνω.

    μπορεις ομως να αναλυσεις αυτο που υπογραμμισα για να καταλαβω το σκεπτικο σου??
    γιατι εγω πιστευω το εντελως αντιθετο. οτι το να δινεις σε καποιον που δεν θελει η δεν μπορει να εκτιμησει, ειναι τεραστιο και ανουσιο ξοδεμα και σε κολλαει σε αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες, δεν σε εξελισσει..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για την κακια συμφωνω.

    μπορεις ομως να αναλυσεις αυτο που υπογραμμισα για να καταλαβω το σκεπτικο σου??
    γιατι εγω πιστευω το εντελως αντιθετο. οτι το να δινεις σε καποιον που δεν θελει η δεν μπορει να εκτιμησει, ειναι τεραστιο και ανουσιο ξοδεμα και σε κολλαει σε αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες, δεν σε εξελισσει..
    Οταν καποιος δεν μπορει ή δεν θελει να εκτιμησει αυτο που του δινεις, η μονη λυση ειναι να φυγεις μακρια, για να προστατευεις τον εαυτο σου. Το γεγονος ομως οτι ειχες να δωσεις κατι, σε κανει πιο πλουσιο για τις μελλοντικες σου σχεσεις -επαγγελματικες και προσωπικες- και πιο αισιοδοξο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by julias View Post
    Οταν καποιος δεν μπορει ή δεν θελει να εκτιμησει αυτο που του δινεις, η μονη λυση ειναι να φυγεις μακρια, για να προστατευεις τον εαυτο σου. Το γεγονος ομως οτι ειχες να δωσεις κατι, σε κανει πιο πλουσιο για τις μελλοντικες σου σχεσεις -επαγγελματικες και προσωπικες- και πιο αισιοδοξο
    μα αν εχεις για να δωσεις, δινεις σε καποιον που το εκτιμαει και το αξιζει. τι ειδους ικανοποιηση η αξια , ειναι το να δινεις σε καποιον που δεν σε θελει η δεν το εκτιμαει?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα αν εχεις για να δωσεις, δινεις σε καποιον που το εκτιμαει και το αξιζει. τι ειδους ικανοποιηση η αξια , ειναι το να δινεις σε καποιον που δεν σε θελει η δεν το εκτιμαει?
    Μα αυτο ακριβως λεω. Οταν καταλαβεις οτι αυτο που δινεις απο τον εαυτο σου δεν εκτιμαται- γιατι μπορει να μην το καταλαβεις στην αρχη-, τοτε η μονη λυση ειναι η εξοδος. Απλα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by julias View Post
    ... Το να δινεις κατι απο τον εαυτο σου σε καποιον, ακομα και αν αυτος δεν μπορει ή δεν θελει να το εκτιμησει, αποδεικνυει τεραστια αποθεματα ψυχης και γενναιοτητας...
    η αντιρρηση μου ηταν, γιατι αρχικα ειπες το παραπανω.
    δεν διευκρινισες δλδοτι οσο δινεις, εισαι με την εντυπωση οτι ο αλλος το θελει και το εκτιμαει, αλλα οτι δινεις απλα επειδη εχεις και θελεις εσυ.

    φυσικα, αν δινεις γιατι δεν ξερεις ακομα οτι ο αλλος δεν το εκτιμαει, δεν υπαρχει διαφοροποιηση απο την αντιθετη περιπτωση...
    το θεμα ειναι, οταν το ξερεις..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    η αντιρρηση μου ηταν, γιατι αρχικα ειπες το παραπανω.
    δεν διευκρινισες δλδοτι οσο δινεις, εισαι με την εντυπωση οτι ο αλλος το θελει και το εκτιμαει, αλλα οτι δινεις απλα επειδη εχεις και θελεις εσυ.

    φυσικα, αν δινεις γιατι δεν ξερεις ακομα οτι ο αλλος δεν το εκτιμαει, δεν υπαρχει διαφοροποιηση απο την αντιθετη περιπτωση...
    το θεμα ειναι, οταν το ξερεις..
    θα συμφωνησω απολυτως!!
    Οταν δινεις σε καποιον κατι απο την ψυχη σου, ελπιζεις και πιστευεις οτι το εκτιμαει και το θελει. Αν καταλαβεις το αντιθετο, φευγεις μακρια

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Στείλε το μήνυμα σου
    By Seduction in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2011, 16:46
  2. Δεν εχω κατι να γραψω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 13-05-2011, 11:39
  3. Θελει να αυτοκτονησει επειδη ειπα να χωρισουμε
    By Rozi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 21-05-2009, 21:10
  4. Είπα να ανοίξω κι εγώ topic
    By Drsuza in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-12-2007, 00:15
  5. Μέτα από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω
    By politimos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2006, 11:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •