τερμα τα ψεματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    τερμα τα ψεματα

    παιδια ολοι οσοι εχουμε ψυχωση μηπως τελικα δεν γινεται τπτ οτι φαρμακο και να παρουμε οση ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια να κανουμε το αποτελεσμα ειναι μηδεν ξερω γω για την ψυχωση.μηπως τελικα παιδια πρεπει να κοπουν τα ψεματα και να κανουμε οτι πιο αυτονοητο να μην σκεφτομαστε την ψυχωση.ξερω και γω να αλλαζουμε σκεψη οταν το σκεφτομαστε να αλλαζουμε κουβεντα οταν το συζηταμε βασικα με την σκεψη να την αλλαζουμε οταν παμε να σκεφτουμε την ψυχωση?το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?θα ειναι μια κατασταση για παντα ή το μυαλο θα μαθει να μην το σκεφτεται μετα απο μερικους μηνες?η μηπως δεν πιανει και αυτος ο τροπος και μετα απο μηνες προσπαθειας το μυαλο μας θα του ειναι εξισου ευκολο να σκεφτεται την ψυχωση?παιδια προς ολοταχως το παω αυτο να μην σκεφτομαι την ψυχωση και χαλαρα το συνιστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δημητρη αυτο που λες μπορει να ισχυει.Η ψυχωση θα ειναι παντα εκει αλλα ειναι στο χερι να ζεις την ζωη σου οπως την θελεις χωρις να σκεφτεσαι οτι εχεις μαι ασθενεια,οποια και αν ειναι αυτη.
    Αυτο ειναι ενα λαθος που εκανα και εγω πολυ συχνα στο παρελθον.Ελεγα δεν μπορω να κανω αυτο γιατι εχω καταθλιψη,δεν μπορω να κανω το αλλο εχω ΙΨΔ κλπ.Και καποια στιγμη παρατηρησα οτι σε στιγμες που χαλαρωνα και δεν το σκεφτομουν περναγα καλα.
    Το συνιστω λοιπον και εγω...

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια ολοι οσοι εχουμε ψυχωση μηπως τελικα δεν γινεται τπτ οτι φαρμακο και να παρουμε οση ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια να κανουμε το αποτελεσμα ειναι μηδεν ξερω γω για την ψυχωση.μηπως τελικα παιδια πρεπει να κοπουν τα ψεματα και να κανουμε οτι πιο αυτονοητο να μην σκεφτομαστε την ψυχωση.ξερω και γω να αλλαζουμε σκεψη οταν το σκεφτομαστε να αλλαζουμε κουβεντα οταν το συζηταμε βασικα με την σκεψη να την αλλαζουμε οταν παμε να σκεφτουμε την ψυχωση?το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?θα ειναι μια κατασταση για παντα ή το μυαλο θα μαθει να μην το σκεφτεται μετα απο μερικους μηνες?η μηπως δεν πιανει και αυτος ο τροπος και μετα απο μηνες προσπαθειας το μυαλο μας θα του ειναι εξισου ευκολο να σκεφτεται την ψυχωση?παιδια προς ολοταχως το παω αυτο να μην σκεφτομαι την ψυχωση και χαλαρα το συνιστω.
    παιδια τελικα δεν γινεται να μην το σκεφτομαι.τα εχω παιξει εχω χασει πασα ελπιδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    οταν παρεις τα καταλληλα φαρμακακια θα εισαι ζεν και δε θα το σκεφτεσαι... ειναι αυτοματο..

    οποτε δες με το γιατρο το θεμα της φαρμακευτικης αγωγης σου . θελεις παραπανω / αλλο φαρμακο κ.λ.π..

    Μαλλον τρεχει το μυαλο σου.. εκτος και αμα εχεις τυψεις για την αρρωστεια που δε χρειαζεται και ειναι προϊον της σκεψης των αλλων.

    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια τελικα δεν γινεται να μην το σκεφτομαι.τα εχω παιξει εχω χασει πασα ελπιδα
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    εχει μια δοση αληθειας αυτο που λες.εμενα η ψυχαναλυση σε καποια θεματα με βοηθησε και σε καποια οχι.νομιζω οτι αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο.ισως και να μην επεσες σε σωστο γιατρο η να μη ταιριαξατε.σε οτι αφορα τα φαρμακα τωρα τα αντικαταθλιπτικα δε με βοηθησαν καθολου.αλλα σε μια αλλη δυσκολη στιγμη της ζωης μου τα αγχολιτικα με εσωσαν!!!το θεμα ειναι και εμεις οι ιδιοι να βοηθαμε τον εαυτο μας,διαφορετικα κανενας γιατρος και κανενα φαρμακο δε θα μας ικανοποιηση!!!!

  6. #6
    Quote Originally Posted by maus View Post
    οταν παρεις τα καταλληλα φαρμακακια θα εισαι ζεν και δε θα το σκεφτεσαι... ειναι αυτοματο..

    οποτε δες με το γιατρο το θεμα της φαρμακευτικης αγωγης σου . θελεις παραπανω / αλλο φαρμακο κ.λ.π..

    Μαλλον τρεχει το μυαλο σου.. εκτος και αμα εχεις τυψεις για την αρρωστεια που δε χρειαζεται και ειναι προϊον της σκεψης των αλλων.
    ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.maus τα λογια σου ειναι γενικα βαλσαμο.ειναι καλο που υπαρχει η φωνη σου στο φορουμ.εγω ομως εχω τυψεις για την αρρωστεια μου και ακραδαντα πιστευω οτι περνουσε απο το χερι μου να μην την ειχα την αρωστεια και ζοριζομαι.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχεις τυψεις δημητρη!! σε τι φταις εσυ δηλαδη???? σε τιποτα!! ηταν να γινει ετσι και εγινε!!! απο δω και περα το κανεις κοματι του εαυτου σου και προσπαθεις να το διωξεις!!! βασικα τι ακριβως εχεις? θελεισ να μας πεις? εμενα παντως τα αντικαταθληπτικα με εχουν βοηθησει πολυ

  8. #8
    Quote Originally Posted by salala View Post
    δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχεις τυψεις δημητρη!! σε τι φταις εσυ δηλαδη???? σε τιποτα!! ηταν να γινει ετσι και εγινε!!! απο δω και περα το κανεις κοματι του εαυτου σου και προσπαθεις να το διωξεις!!! βασικα τι ακριβως εχεις? θελεισ να μας πεις? εμενα παντως τα αντικαταθληπτικα με εχουν βοηθησει πολυ
    ψυχωση με μια στραβη ιδεα(οπως λενε οι ψυχιατροι) εχω.δεν θελω να περιγραψω ακριβως την ιδεα γιατι μου ειναι ανυποφορο.αλλα συμφωνα με αυτην την ιδεα εγω φταιω που με συνεβει εκανα λαθος χειρισμους.salala εχεις δικιο τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν πολυ ακομη και στην ψυχωση γιατι ο πηρυνας της ψυχωσης ειναι η στεναχωρια.δεν ξερω αν σε περιπτωσεις οπως η δικια μου που η ψυχωση περιστρεφεται γυρω απο μια ιδεα και κανα θαυματουργο φαρμακο να βγει αν θα εχει καποια αποτελεσματικοτητα αφου ποια η ιδεα εχει μπει στο μυαλο ως πνευματικη οντοτητα
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 15-05-2012 at 22:24.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    80
    παντως αν διαβασεις ξανα το πρωτο σου μνμ ειναι πολυ θετικο!!! και πιστευω αν ολοι μας καναμε αυτο που λες θα ξεπερνουσαμε το οποιο προβλημα εχουμε!! κολλαμε σε πολλα και τα αναλυουμε συνεχως..δεν χρειαζεται! γιαυτο παθαινουμε οτι παθαινουμε :/ ελπιζω ολοι μας να παμε ενα βημα παρακατω και να προχωρησουμε στη ζωη μας χωρις οποιαδηποτε ψυχωση, αδυναμια , φοβο κλπ!! πολθ ζοριζομαστε ρε παιδιααααα!!!

  10. #10
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια ολοι οσοι εχουμε ψυχωση μηπως τελικα δεν γινεται τπτ οτι φαρμακο και να παρουμε οση ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια να κανουμε το αποτελεσμα ειναι μηδεν ξερω γω για την ψυχωση.μηπως τελικα παιδια πρεπει να κοπουν τα ψεματα και να κανουμε οτι πιο αυτονοητο να μην σκεφτομαστε την ψυχωση.ξερω και γω να αλλαζουμε σκεψη οταν το σκεφτομαστε να αλλαζουμε κουβεντα οταν το συζηταμε βασικα με την σκεψη να την αλλαζουμε οταν παμε να σκεφτουμε την ψυχωση?το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?θα ειναι μια κατασταση για παντα ή το μυαλο θα μαθει να μην το σκεφτεται μετα απο μερικους μηνες?η μηπως δεν πιανει και αυτος ο τροπος και μετα απο μηνες προσπαθειας το μυαλο μας θα του ειναι εξισου ευκολο να σκεφτεται την ψυχωση?παιδια προς ολοταχως το παω αυτο να μην σκεφτομαι την ψυχωση και χαλαρα το συνιστω.
    αφιερωμενο σε ολους εμας που θα θεραπευτουμε!:http://www.youtube.com/watch?v=FHb0V9B5f6g

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Δημητρη, διαβασε κανενα βιβλιο ιατρικης για να σου φυγει η ιδεα και να μορφωθεις και να σου φυγουν οι τυψεις. Μαλλον εχεις παθει μικρα εγκεφαλικα στον κροταφικο λοβο που δημιουργουν ολες αυτες τις υπερφυσικες εμπειριες. Τετοια παθαινουν και στην επιληψια κ.λ.π. μεχρι και μικρες οντοτητες νανους μπορεις να δεις, φαντασματα κ.λ.π. .
    Ολα εξηγουνται και ειναι στο μυαλο σου.. Επισης μην εισαι τοσο ψυχαναγκαστικος. Διαβασε και καποιο βιβλιο για ιστορια των θρησκειων κ.λ.π. .



    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ψυχωση με μια στραβη ιδεα(οπως λενε οι ψυχιατροι) εχω.δεν θελω να περιγραψω ακριβως την ιδεα γιατι μου ειναι ανυποφορο.αλλα συμφωνα με αυτην την ιδεα εγω φταιω που με συνεβει εκανα λαθος χειρισμους.salala εχεις δικιο τα αντικαταθλιπτικα βοηθουν πολυ ακομη και στην ψυχωση γιατι ο πηρυνας της ψυχωσης ειναι η στεναχωρια.δεν ξερω αν σε περιπτωσεις οπως η δικια μου που η ψυχωση περιστρεφεται γυρω απο μια ιδεα και κανα θαυματουργο φαρμακο να βγει αν θα εχει καποια αποτελεσματικοτητα αφου ποια η ιδεα εχει μπει στο μυαλο ως πνευματικη οντοτητα
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Γειά σου Δημήτρη, συμφωνώ με το member salala,

    για την αποφυγή των σκέψεων, πέρα ότι πρέπει να παίρνει κάποιος τα φαρμακά του,
    καλό είναι να γεμίσει όσο μπορεί την μέρα του με δραστηριότητες, φίλους βόλτες κ να μην αγχώνεται έτσι ώστε να μην έρθουν οι σκέψεις.
    Όπως επίσης πιστεύω ότι δεν βοηθάει να αναλύει κάποιος συνεχώς τις σκέψεις του.
    Επίσης το άγχος πάει στο να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι κ να τα καταφέρνουμε σε όλα τέλεια,(πράγμα που δεν γίνεται)αυτό το κάνουν οι άνθρωποι με ψύχωση,
    προσπαθούν να αποδείξουν στους άλλους.πρέπει να κάνουμε στην ζωή ότι μπορούμε.....
    Το μυαλό δεν είναι καλό να το κουράζουμε.....


    Πολλές φορές η λύση του προβλήματος είναι να μην το σκεφτόμαστε καν,αφού καταφέρνουμε να στεναχωριόμαστε μιας δεν υπάρχει κοινώς αποδεκτή λύση.
    Last edited by peter28; 19-05-2012 at 17:03.

  13. #13
    Quote Originally Posted by peter28 View Post
    Γειά σου Δημήτρη, συμφωνώ με το member salala,

    για την αποφυγή των σκέψεων, πέρα ότι πρέπει να παίρνει κάποιος τα φαρμακά του,
    καλό είναι να γεμίσει όσο μπορεί την μέρα του με δραστηριότητες, φίλους βόλτες κ να μην αγχώνεται έτσι ώστε να μην έρθουν οι σκέψεις.
    Όπως επίσης πιστεύω ότι δεν βοηθάει να αναλύει κάποιος συνεχώς τις σκέψεις του.
    Επίσης το άγχος πάει στο να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι κ να τα καταφέρνουμε σε όλα τέλεια,(πράγμα που δεν γίνεται)αυτό το κάνουν οι άνθρωποι με ψύχωση,
    προσπαθούν να αποδείξουν στους άλλους.πρέπει να κάνουμε στην ζωή ότι μπορούμε.....
    Το μυαλό δεν είναι καλό να το κουράζουμε.....


    Πολλές φορές η λύση του προβλήματος είναι να μην το σκεφτόμαστε καν,αφού καταφέρνουμε να στεναχωριόμαστε μιας δεν υπάρχει κοινώς αποδεκτή λύση.
    συμφωνω και πρεπει να καταλαβουμε εμεις τα ατομα με ψυχωση οτι και στραβα κουτσα να κανουμε κατι για την υγεια μας η ξερω γω επαγγελματικο η καποια δραστηριοτητα εχει αξια.καπως πρεπει να καταπολεμησουμε την τελειομανια μας που ειναι δυσκολο γιατι δικαιολογημενα θα πετυχαιναμε το μαξιμουμ αν δεν ειχαμε την ψυχωση.οσο για το να μην το σκεφτομαστε δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα...

  14. #14
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    συμφωνω και πρεπει να καταλαβουμε εμεις τα ατομα με ψυχωση οτι και στραβα κουτσα να κανουμε κατι για την υγεια μας η ξερω γω επαγγελματικο η καποια δραστηριοτητα εχει αξια.καπως πρεπει να καταπολεμησουμε την τελειομανια μας που ειναι δυσκολο γιατι δικαιολογημενα θα πετυχαιναμε το μαξιμουμ αν δεν ειχαμε την ψυχωση.οσο για το να μην το σκεφτομαστε δεν ειναι το ευκολοτερο πραγμα...
    Δημήτρη, ανάφερες κάτι σημαντικό, η τελειομανία είναι ένα κάτι που οδηγεί στην ψύχωση, αλλά το έχει κ το άτομο μετά την ψύχωση.

    Κρίνοντας πάντα από τον αδερφό μου,προσπαθούσε κ πριν αλλά κ τώρα να κάνει τα πάντα τέλεια,αλλά κ δεν κάνει πράγματα γιατί πιστεύει ότι θα αποτύχει.
    Γεγονός που δημιουργεί άγχος αλλά κ στεναχώρια.
    Σε πληροφορώ ότι οι άνθρωποι χωρίς ψύχωση δεν κάνουν τίποτα τέλειο απλά προσπαθούν κ όπου τους βγάλει.

    Απλά ξέρεις τι γίνεται ένα άτομο με ψύχωση δεν έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση κ είναι κάτι που πρέπει να δουλέψει,
    όπως επίσης πρέπει να αγαπήσετε τους εαυτούς σας κ να μην προσπαθείτε να αποδεικνύετε στους άλλους την αξία σας.

    Αυτοπεποίθηση κ δεν θέλω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα.Αυτά είναι κλειδιά.




    Ο καθένας μας μπορεί τα πάντα αρκεί να το πιστέψει.
    κ σαφώς ο αρχικός στόχος δεν μπορεί να είναι το ταβάνι, όταν αρχίζεις από το πάτωμα για κανέναν.

    Πολλές φορές μπορεί να κρίνω τέλεια την πορεία ενός ανθρώπου πχ επαγγελματικά, κ αυτός να είναι ένα λαμόγιο κ να χει κονέ κ απο μυαλό να ναι βλάκας, άρα μήπως πρέπει να είμαι πιο χαλαρός με τον εαυτό μου κ να μην του βάζω τόσο δύσκολα?
    Last edited by peter28; 21-05-2012 at 01:13.

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παιδια ολοι οσοι εχουμε ψυχωση μηπως τελικα δεν γινεται τπτ οτι φαρμακο και να παρουμε οση ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια να κανουμε το αποτελεσμα ειναι μηδεν ξερω γω για την ψυχωση.μηπως τελικα παιδια πρεπει να κοπουν τα ψεματα και να κανουμε οτι πιο αυτονοητο να μην σκεφτομαστε την ψυχωση.ξερω και γω να αλλαζουμε σκεψη οταν το σκεφτομαστε να αλλαζουμε κουβεντα οταν το συζηταμε βασικα με την σκεψη να την αλλαζουμε οταν παμε να σκεφτουμε την ψυχωση?το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?θα ειναι μια κατασταση για παντα ή το μυαλο θα μαθει να μην το σκεφτεται μετα απο μερικους μηνες?η μηπως δεν πιανει και αυτος ο τροπος και μετα απο μηνες προσπαθειας το μυαλο μας θα του ειναι εξισου ευκολο να σκεφτεται την ψυχωση?παιδια προς ολοταχως το παω αυτο να μην σκεφτομαι την ψυχωση και χαλαρα το συνιστω.
    παιδια μπορουμε να σωθουμε απλα ειναι λιγο πιο συνθετο απο το απλο.δλδ πιστευω οτι η ψυχωση για να νικηθει δεν ειναι πανδυσκολο αλλα ουτε και πανευκολο.αυτο σημαινει οτι ο καθενας πρεπει να βρει τετοιους μηχανισμους να μην το σκεφτεται σχετικα συνθετους.πχ.εγω προσπαθησα απλα να μην ονειροπολω σαν να μην ειχα ιψδ αλλα θα δοκιμασω και κατι πιο συνθετο να μην σκεφτομαι και ταυτοχρονα και το ψυχωτικο επεισοδιο.θα εχετε νεα μου συντομα.παιδια το καταλαβατε δεν το καταλαβατε μην χανετε το κουραγιο σας σημερα το πιστεψα οτι ειναι μυθος οτι δεν θεραπευεται η σχιζοφρενια.ειλικρινα Δημήτρης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 04-05-2011, 19:38
  2. ΑΠΟΧΟΡΩ ΤΕΡΜΑ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 67
    Last Post: 10-10-2009, 19:47
  3. νεα αρχη-τερμα η αδρανεια.
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2009, 19:34
  4. Τερμα τα φαρμακα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-10-2008, 16:21
  5. ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ
    By stefanos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 26-07-2008, 16:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •