ΚΟΠΛΑΡΩ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΝΕΑ ΑΤΟΜΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3

    ΚΟΠΛΑΡΩ ΝΑ ΜΙΛΩ ΜΕ ΝΕΑ ΑΤΟΜΑ

    Γειά σας
    Είμαι 19 χρονών και έχω θέμα στο να μιλώ με νέα άτομα(δηλαδή να γνωρίζω καινούργιους).Γενικά είμαι κοινωνικό άτομο με τους φίλους όλα οκ είμαι πολύ χαλαρός μάζι τους γιατί τους ξέρω χρόνια και ξέρω να συμπεριφέρομαι ανάλογα μαζί τους.
    Αλλά όταν γνωρίζω νέα άτομα είμαι σαν αγγούρι δεν μιλώ πολύ,γενικά φέρομαι αμήχανα και δίνω την αίσθηση στον αλλόν/άλλη ότι είμαι απόμακρος αλλά δεν είναι έτσι και μου την δίνει.Γενικά έχω φτωχό λεξιλόγια και δεν μου κατεβίνουν ιδέες στο μυαλό μην πετάω καμιά βλακία αν και το έχω κάνει σε κοπελιές και ξενερώνουν και αυτό με δυσκολεύει στο να κάνω μία σχέση.Θα μου κάναται τεράστια χαρή άμα με βοηθούσατε στο προβλημά μου γιατί τελευταία νομίζω ότι θα πέσω σε κατάθληψη

  2. #2
    βήμα βήμα φίλε, να επιδιωκεις να μιλας με αγνωστα άτομα και καθε φορα να επιδιώκεις όλο και πιο πολύ να ξανοίγεσαι και όλο και πιο πολλές κουβεντες να λες μέχρι να εξοικειωθείς και να σου φυγει ο φοβος. το "έχω φτωχο λεξιλογιο και μην πεταω καμια βλακεια" ειναι χαμηλη αυτοεκτιμηση και ελλειψη εμπιστοσυνης στον εαυτο σου. Άλλωστε κανεις δε σου χει πει κατι τετοιο, μονος σου το σκέφτηκες, άρα δεν ισχύει! και διωξε από το νου σου την προκαταληψη αυτη για τους αγνωστους.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    θεωρω οτι αυτο με το λεξιλογιο συμβαινει οταν παψεις να διαβαζεις βιβλια..τα βιβλια πλουτιζουν το λεξιλιγιο μας...οσο για το κομπλεξ....δεν βρισκω τον λογο,ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας.να το αποβαλεις,να εχεις αυτοπεποιθηση,να συμμετεχεις χωρις αγχος..δεν εχει κανεις κατι παραπανω απο εσενα,ειμαστε ολοι ανθρωποι με τις αδυναμιες και τις ''γκαφες'' μας ακομα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    θεωρω οτι αυτο με το λεξιλογιο συμβαινει οταν παψεις να διαβαζεις βιβλια..τα βιβλια πλουτιζουν το λεξιλιγιο μας...οσο για το κομπλεξ....δεν βρισκω τον λογο,ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας.να το αποβαλεις,να εχεις αυτοπεποιθηση,να συμμετεχεις χωρις αγχος..δεν εχει κανεις κατι παραπανω απο εσενα,ειμαστε ολοι ανθρωποι με τις αδυναμιες και τις ''γκαφες'' μας ακομα
    +10
    Rock....
    Μεσα σε λιγες λεξεις,βρηκες απαντηση μιας ολοκληρης ζωης...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    θεωρω οτι αυτο με το λεξιλογιο συμβαινει οταν παψεις να διαβαζεις βιβλια..τα βιβλια πλουτιζουν το λεξιλιγιο μας...οσο για το κομπλεξ....δεν βρισκω τον λογο,ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας.να το αποβαλεις,να εχεις αυτοπεποιθηση,να συμμετεχεις χωρις αγχος..δεν εχει κανεις κατι παραπανω απο εσενα,ειμαστε ολοι ανθρωποι με τις αδυναμιες και τις ''γκαφες'' μας ακομα
    Το ξέρω πως είναι όλα στο μυαλό αλλά όταν λέω θα το κάνω και βρεθώ με τα άτομα που θέλω να μιλήσω πάλι κοπλάρω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    +10
    Rock....
    Μεσα σε λιγες λεξεις,βρηκες απαντηση μιας ολοκληρης ζωης...
    τι γλυκο απο μερος σου¨-))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by rock91 View Post
    Το ξέρω πως είναι όλα στο μυαλό αλλά όταν λέω θα το κάνω και βρεθώ με τα άτομα που θέλω να μιλήσω πάλι κοπλάρω.
    κοιτα να δεις,κομπλαρεις γιατι το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι..σου εχει γινει εμμονή..προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι..
    μιλα αυθορμητα,πες ο,τι αισθανεσαι απλα..οσο φοβασαι τι θα πεις,τοσο το χειροτερο..
    δεν δινεις καποια σοβαρη συνεντευξη..δεν μιλας με τον προθυπουργο(καλα αυτον θα τον εβριζες δεν θα κομπλαρες)
    τεσπα καθε φορα που σου ερχεται αυτη η σκεψη προσπαθησε να δινεις βαση στα λεγομενα του συνομιλητη σου..
    ΞΕΧΝΑ ΤΟ!!!δες το απλα!δεν υπαρχει αυτο το προβλημα..σβηστο!εχεις την δυναμη οπως την εχει ο κεθε ενας απο εμας..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    κοιτα να δεις,κομπλαρεις γιατι το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι..σου εχει γινει εμμονή..προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι..
    μιλα αυθορμητα,πες ο,τι αισθανεσαι απλα..οσο φοβασαι τι θα πεις,τοσο το χειροτερο..
    δεν δινεις καποια σοβαρη συνεντευξη..δεν μιλας με τον προθυπουργο(καλα αυτον θα τον εβριζες δεν θα κομπλαρες)
    τεσπα καθε φορα που σου ερχεται αυτη η σκεψη προσπαθησε να δινεις βαση στα λεγομενα του συνομιλητη σου..
    ΞΕΧΝΑ ΤΟ!!!δες το απλα!δεν υπαρχει αυτο το προβλημα..σβηστο!εχεις την δυναμη οπως την εχει ο κεθε ενας απο εμας..
    αχχαχαχαχαααχαχ αυτο με τον προθυπουργο ηταν καλο ;p
    oκ αυτον το καιρο εχω αρχισει θα ξεθαρευω και ηθελα απλα την συμβουλη σας ευχαριστω για την βοηθεια

Similar Threads

  1. Ενορατικά άτομα
    By whitecandle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 16-11-2012, 04:06
  2. Πώς διώχνεις άτομα από τη ζωή σου;
    By sad soul in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 30-07-2011, 16:13
  3. Ευάλωτα σε ψυχώσεις άτομα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 41
    Last Post: 02-06-2011, 22:43
  4. Εξαιρετικα ευαισθητα ατομα
    By mariap in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-08-2010, 01:12
  5. ατομα με ψυχολογικα προβληματα
    By giorgos7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-06-2008, 12:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •