νεα φιλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: νεα φιλη

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7

    νεα φιλη

    μολις σας βρηκα...πρωην καταθλιπτικη...πρωην ληπτρια seroxat,πρωην maritak ,αφου ειμαι ακομη...φοβοφοβικη.Νεα αγαπημενη μου λεξη αφου περιγραφει ολοκληρο το φαινομενο.Μετα απο 5 χρονια ψυχαναλυσης με θεραπευτρια που "μου κανει πολυ",εχω κερδισει παρα πολλα σε επιπεδο αυτογνωσιας,προσωπικης φιλοσοφιας,αξιακου συστηματος κλπ κλπ.Σερνω παντα μαζι μου ομως,αυτην την αλλη που δεν αναγνωριζω(αν και εχω μαθει ο,τι η λυση βρισκεται εκει).Στην θεωρια ειμαι καλη πια αφου εχω την γνωση,ομως εγω που νομισα πως θα ειμαι για παντα ατρομητη,παγωνω απο φοβο,παραλυω απο ζαλαδα οταν εγλωβιστω αναμεσα σε κοσμο,σε κινηση,σε πολλα ακομη που οι περισσοτεροι απο εσας που βρεθηκατε εδω τα γνωριζετε.Με χαρα που σας "ανακαλυψα",marita

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Καλοσωρισες
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    marita μου γεια σου.Χαιρομαι που λες πρωην καταθλιπτικη και ειμαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο θα εισαι και πρωην φοβοφοβικη.Θελεις να μου μιλησεις για το φοβο σου πιο συγκεκριμενα;Τι ακριβως σου προσεφερε η ψυχαναλυση;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    μικρη μου μολις διαβασα την ιστορια σου αλλα και το τελευταιο μηνυμα για την βοηθεια που μολις αρχισες να παιρνεις,θα μου επιτρεψεις να μην σου πω εγω τι μου προσφερει η ψυχαναλυση,στον καθενα μας εξαλλου ειναι διαφορετικο,γιατι θελω να το ανακαλυψεις και να διαβαζω τα βηματα σου απο εδω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Καλοσωρισες marita

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    50
    Thanks μαριτα.Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα ανακαλυψω μονη μου τι μου προσφερει η ψυχαναλυση.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να σου λεω μονο ευχαριστα μεσα απο εδω.Θελω ομως να μαθαινω ευχαριστα και για τη δικη σου πορεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    καλως ηρθες μαριτακ.σε καταλαβαινω.και εγω τη μια νιωθω πολυ δυνατη και οτι ολα ειναι καλα πια αλλα λιγο οταν γινει κατι αρχιζω παλι να φοβαμαι.περναει ομως.πλεον εχουμε μαθει να το ελεγχουμε παραπανω.
    φιλια

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    καλημερα αννυ,εννοεις οτι οι κρισεις επανερχονται καθε που κατι δεν παει καλα,η μιλας για καποια \"ταρακουνηματα\" καταλοιπα αυτης της ιστοριας;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Καλως ήρθες !

    Ειμαι απο τις περιπτώσεις των θεραπευμένων αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ειμαι άτρωτη. Κανενας άνθρωπος δεν ειναι άτρωτος . Εχουμε συναισθήματα, φόβους, αγωνίες ε, και χαρές.

    Αυτό που μας \"ξεχωρίζει\" απο τους άλλους ειναι ότι εμείς ζούμε αυτές τις καταστάσεις απο έντονα έως ακραία, είμαστε άνω του μέσου όρου ευαίσθητα άτομα...

    Με την κατάλληλη θεραπεία θα περάσει και αυτό, θα μικρύνει, θα γίνει μη σημαντικό , θα γίνει \"φυσιολογικό\"..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    .edw kai 2 mhnes katalava ti mou sumvainei kai niwhw oti mporw na to elenksw pia.alla as poume twra pou prokeitai na kanw ena megalo taksidi monh mou,fovamai polu na mh me piasei kapoia krish panikou.den kserw an tha stamathsw pote na fovamai otan tha mpainw se trena gia megalo taksidi.alla pleon to n vgw na paw gia kafe h se mia taverna den einai prvlhma opws kapote.den kserw na sou pw kai polla giati mono ena xrono exei pou mou sumvainei kai den exw milisei kai se psixologo.opotemias kai einai mikro to xroniko diasthma den mporw na milisw akoma gia kataloipa.apla kanw afto pou thelw eite fovamai eite oxi.kai to taksidi twra parolo pou tremw sth skepsh tha to kanw.
    opws eipes kai esu sthn arxh sernw kai egw panta mazi mou ton allo eafto mou.den thelw na ton vlepw san varos pia,nomizw ematha na zw mazi tou.akoma kai na ginw entelws kala panta tha uparxei kati apo afton ton eafto.toulaxiston twra exw mathei na ektmaw kapoia pragmata perissotero.
    esu pws eisai twra?katathlipsh eixes?eixes kai fovies?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    7
    πιστευα πως ημουν αηττητη,τα αντιμετωπιζα ολα ευκολα αν και δεν ηταν.σκληρη απο μικρη (με τον εαυτο μου οπως καταλαβα αργοτερα κυριως),καποτε ακουσα την μανα μου να λεει οτι για πρωτη φορα με ειδε να κλαιω 12 ετων και πρεπει να ηταν και η μοναδικη φορα μεχρι τα 30.μοναχοπαιδι χωρισμενων γονεων που κρατησα την παραδοση διαλυοντας και τον δικο μου γαμο μετα απο 4 χρονια,πηρα τον μικρο μου κ δεν ζητησα ποτε βοηθεια απο κανεναν κ για τιποτε,ολα κυλουσαν ωραια μεχρι την στιγμη που ενα προβλημα υγειας αποτελεσμα του τροπου που ζουσα ξεπερασιμο ομως με αναγκασε επι 3-4 μηνες να πηγαινω απο γιατρο σε γιατρο(απιστευτο ποσες ειδικοτητες εχουν που ουτε τις ειχα ακουσει)κ κανενας να μην μου λεει με σιγουρια κατι αλλα με εστελναν ολοι στον επομενο.τα συμπτωματα μεσα σε ολα τα αλλα εντονες ζαλαδες που με καθηλωναν.αυτη ηταν η δικη μου αφορμη που παρουσιαστηκαν και πρωτες κρισεις.υπηρχε κατι ομως που με πληγωνε βαθια,ειχα φαει την πρωτη μου ΗΤΤΑ,εγω η δυνατη ημουν ερμαιο της ζαλαδας των γιατρων και οποιων αλλων...οταν πηγα στην θεραπευτρια μου ειχα ηδη καταθλιψη,την ξεπερασα ομως αυτην τουλαχιστον γιατι η αλλη,η ηττα εννοω με ακολουθει ακομη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ομοιοπαθής για το μοναχοπαίδι χωρισμένων γονιών και τον \"ατσαλένιο\" εαυτό. Σταθερή αγάπη από την οικογένεια της μητέρας, άφαντος ο \"μπαμπάς\" και τις λίγες φορές που φάνηκε άστα να πάνε. Αν επιτρέπεται και θες να πεις, τι εννοείς με το \"ήττα\"; Ότι εξαρτιόσουν από άλλους λόγω της ζαλάδας κτλ?

    Κρίμα για την \"παράδοση\" αλλά τώρα ο μικρός και τα μάτια σου
    Φιλιά.
    Κι ελπίζω να μην είσαι \"περήφανη\" να ξεμυζίσεις το πρώην σύζυγο. Μαζί το κάνατε το τέκνο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •