Φόβος , άγχος διατάραξη ύπνου , υπό στρατιωτική θητεία ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31

    Φόβος , άγχος διατάραξη ύπνου , υπό στρατιωτική θητεία ?

    Καλημέρα και απο εμένα,

    Θα με θυμάστε απο ένα άλλο θέμα που είχα ανοίξει για γονέα που έψαχνα να βρώ άκρη με κλινική, τελικά παρότι κάναμε οτι καλύτερο το χάσαμε το άτομο..

    Είμαι στρατιώτης πλέον γιατί μέσα σε όλη αυτήν την αναμπουμπούλα, με κάλεσε και ο στρατός και ΕΠΡΕΠΕ , να πάω προσοχή ,δεν έχω αναβολή δεν μπορώ να πάρω αναβολή γιατί έχω κάποιες κυρώσεις.

    Πλέον σήμερα κλείνω 3 μήνες στον στρατό μένουν άλλοι 6.

    Απολύομαι στης 24 Ιουλίου 2012.

    Προς στιγμή έχω έρθει με κατ'εξαίρεση κοντά στο σπίτι μου.

    Η υπηρεσία πάει σχετικά καλά ,τα άτομα είναι σχετικά καλά.Αλλα ξέρω οτι θα μπορούσε να μου πάει συγκεκριμένα εμένα πολύ πολύ πολύ καλύτερα εάν ήμουν κάπου αλλού. (Π.Χ : Άσσυρο, Πολεμικό Μουσείο, Εκκλησία κτλ.) δεν έχω βύσμα είμαι εδώ.
    Έχω θέματα σοβαρά τα οποία τα έχω παρουσιάσει με χαρτιά αλλά τίποτα.

    Έχω τρομερό άγχος είμαι πολύ αγχώδες άτομο,απο Β' Γυμνασίου περίπου είχα Ονυχοφαγία,τώρα το αντιμετωπίζω πολύ αργά . Προκάλεσα ζημιά στην καρδιά απο το άγχος μου,πλέον πιέζομαι αρκετά εδώ μέσα. Παρότι είναι καλά,ενώ ξέρουν την κατάσταση μου και μπορούν να κάνουν εάν θέλουν κάτι,δεν κάνουν.

    Κάθε βράδυ που κοιμάμαι , ξεχνιέμαι ελάχιστα αλλά και πάλι δεν κοιμάμαι καμιά φορά απο το άγχος και απο τα προβλήματα που έχω έξω.Τα οποία πρέπει να αντιμετωπίσω σοβαρά,έχω και το άγχος για την εξεταστική μου οπότε η λέξη άγχος με κυριεύει αρκετά.
    Πολλές φορές έχω σφήξιμο στην καρδιά απο οτι συμβαίνει και οτι γίνεται.

    Δεν θέλω να πάω στο 424 γιατί θα μου δώσουν αναβολή μόλις παρουσιάσω τα χαρτιά απο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έξω.Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κάτι χω΄ρια το άγχος και ίσως λίγο κατάθλιψη .Απλά εάν αναφέρω τα πράγματα με οικογένεια κτλ. θα μου δώσουν αναβολή ,αλλά δεν θέλω γιατί πρέπει να τελείωσω τώρα.

    Η λέξη πρέπει είναι στοιχειώδεις.Αλλά πρέπει.

    Σκέφτομαι να πάω σε κέντρο ψυχικής υγιεινής , η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο...

    Έχω φτάσει στο ΑΜΗΝ .
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    και μόλις με είπαν οτι και σήμερα θα μείνω πάλι μέσα και ίσως βγώ αύριο .... !!!

    Δηλαδή που και να μην τους έλεγα οτι πρέπει να βγαίνω έξω,και να τους έδειχνα τα χαρτιά ...
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    η διαταραξη υπνου ή απλα αϋπνια απ'το αγχος νομιζω δεν ειναι κατι σοβαρο. οταν ημουν εγω φανταρος ενα παλικαρακι εφυγε με δηλητηριαση ή σκωληκοειδιτιδα απ'το σκατα φαγητο που μας διναν. και θυμαμαι καναν δεκα ωρες να τον μεταφερουν στο κοντινοτερο νοσοκομειο, γιατι δεν ειχαν ετοιμο ασθενοφορο στο στρατοπεδο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Υπομονη ρε συ...

    Κατ'αρχας φιλε,εισαι ηρωας :)
    Να σου πω,δε θελω να σε προσβαλω,αλλη μηπως δεν το εχεις ψαξει καλα? Ξερω οτι με χαρτια απο ψυχολογο δεν σου λενε με τιποτα "οχι"... Ισως κανω λαθος βεβαια,γυναικα ειμαι,που να ξερω. Αναβολη δεν χρειαζεται να παρεις,απλα να τυχεις ειδικης μεταχειρισης. Να βγαινεις πιο συχνα εξω και τετοια..

    Εισαι σιγουρος οτι εχεις ολα τα χαρτια που χρειαζεσαι?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Ναι,απλά με μπλοκάρουν εμένα μέχρι και υγεία ζημιά έχω κάνει πίεση όλη την ώρα μυωκαρδία έχω βγάλει (υπερτροφία)

    Όσο για το άλλο,αναβολή μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε εγώ δεν πρέπει να πάρω,πρέπει να τελειώσω το στρατιωτικό όπως είμαι τώρα.

    Τώρα αν πάω σε ψυχολόγο - ψυχίατρο κτλ. αυτοί διψάνε για άτομα σαν εμένα μας βγάζουν κατευθίαν Ι5 η αναβολή αμέσως.
    Δεν μπορώ να πάω απλά και να πω να βγαίνω πιο συχνά.
    Γιατί θα μου το γυρίσουν μπουμερανκ... :mad:
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αστο πηγαινε για Ι5 ρε φιλαρακι να γλυτωσεις μια και καλη, δε κερδιζεις τπτ με το να καθεσαι να σαπιζεις εκει μεσα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Το σκέφτομαι το Ι5 απαλλαγή απο τον στρατιωτικό θεσμό . (Χώρια οτι είναι και ενάντια στην ιδεολογία μου) .Απλά έχω κάποια ζητήματα έξω που πρέπει να καθήσω να βοηθήσω και αναβολή δεν μπορώ να πάρω γιατί πολύ απλά πρέπει να έχω εκπληρώσει την στρατιωτική μου θητεία.

    Απο την άλλη όμως έχω και την υγεία μου ειδικά ψυχολογικά δεν στέκω καθόλου καλά,το 424 το φοβάμαι όσο δεν πάει . Γιατί εκει πέρα έχασα και τον άνθρωπο μου ,και όλα τα συναφί ...

    Δηλαδή το Ι5 άρχισα να το σκέφτομαι αλλά μετά θέλω να μπω Λιμενικό αν τα καταφέρω ,για αυτό μετράει εκεί ... (Βύσμα δεν έχω,μακάρι να είχα!)
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    στη σαλονικα δεν εχω ιδεα τι κανουν, εγω παντως ετρεχα λαμια, 401 και 414 στη πεντελη πανω συνεχεια μεχρι να καταφερω τα κωλοχαρτα. μια βδομαδα ταλαιπωρια δεν ειχα κλεισει ματι, σερνομουν μεστις κλινικες με τους αλλους τρελους και τους αρρωστους. και στο τελος δεν ειχα με τι να γυρισω κι ολας σπιτι μου απ'το στρατοπεδο, γαμησε τα σου φερονται σαν σκουπιδι.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Μολις εμαθα οτι τελικα δεν μπορω Ι5 αναβολη θα εχω καποιες κυρωσεις που υπαρχουν.

    Οποτε πρεπει να ειμαι μεσα,αλλα δεν μπορω σημερα εμαθα οτι μπορει να μεινω και αλλη μερα μεσα και χαζευω... αυτα τα καγκελα !
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    τι κυρωσεις?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Θα πρεπει να πληρωσω ενα μεγαλο ποσο , ως αναδρομικα για μια συνταξη, και εαν το κανω οντως,μετα θα κοπει κιολας.

    Οποτε πρεπει να μεινω. 6 μηνες.
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    κατι σαν εξαγορα θητειας δηλαδη αααα.να σε ρωτησω δεν υπαρχει κανεις στην μοναδα που να μπορει να σε κατευθυνει για να μην χρειαστει να περασεις το 424?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Οχι,δεν ειναι εξαγορα θητειας.

    Αν μπορουσα θα την ειχα αγορασει ηδη .Πρεπει να εισαι 35 για να την αγορασεις την θητεια προς 890 ευρω τον μηνα.

    Εμενα θα εχει καποιες κυρωσεις απο καποια συνταξη που θα παιρνω σε λιγο καιρο,και εαν θα βγω τωρα απο τον στρατο και παρω το Ι5 θα κοπει αυτη και θα εχω θεμα παλι.

    Οσο για το να με κατευθυνει καποιος,ολοι εδω μεσα μου λενε, οτι θα περασει και να καθισω εδω κτλ. μεχρι και μου συναγονιζονται τα δικα μου προβληματα με αλλους στρατιωτες ,ενω ο Διοικητης ειχε πει οτι ειμαι οτι χειρροτερο εχει δει αυτα τα χρονια απο αποψη προβληματων στην εξω ζωη,ειπε οτι θα βοηθησει ...αλλα δεν μυριζομαι και πολυ χειρα βοηθειας ακομα.

    Ευτηχως θα παρω την Τριτη που μας ερχετε μια αδεια 10ημερη τουλαχιστον να δωσω και τα μαθηματα της σχολης μου ... που ακουστε για να γελασετε,με λεγανε να καθησω να διαβαζω μεσα και να παω να δωσω,η αλλιως θα μου χρεωσουν την κανονικη μου (πραγμα που δενγινεται γιατι ειναι ειδικη αδεια) . Οτι να'ναι ,δεν ξερω τι παιζει αλλο να κανω.
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    πιστευουν οτι ετσι σε βοηθανε συγκρινοντας εσενα με αλλους.μην απελπιζεσαι εχεις ανοιχτα πολλα μετωπα οπως καταλαβαινω αλλα και οι 6 μηνες περνανε νερο.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    31
    Ναι,ίσως έτσι νιωθουν καλυτερα ,ξερω εγω ???
    Δεν με βοηθανε ομως καθολου.

    Τι ανοιχτα μετωπα ? Δηλαδη ?
    180 και σήμερα :(
    Βρε συ,[B]124[/B] και σήμερα ??? (20-03-2012:Update)
    24-07-2012 ΑΠΟΛΥΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!! ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. τι ειναι χειροτερο: η στρατιωτικη θητεια ή η κυηση?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 289
    Last Post: 01-03-2013, 17:54
  2. ΣΥΝΕΧΕΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 01-05-2011, 23:05
  3. αγχος - φοβος- αδιεξοδος
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 24-03-2011, 16:33
  4. αγχος, φοβος κ ολά τα παραγωγα
    By Soulfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2010, 23:19
  5. Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού…
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •