ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41

    ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...

    Καλημερα..ειμαι πολυ χαρουμενη που ανακαλυψα αυτο το site.Ευχομαι σε ολους μια καλυτερη μερα χωρις φοβους και αγχος!Ποσο θα θελα να μπορουσα να ζησω οπως ολοι εκεινοι οι ανθρωποι που κανουν ο,τι θελουν,πανε οπου θελουν χωρις να ελεγχουν πρωτα αν υπαρχει νοσοκομειο κοντα,που δεν περιμενουν πως και πως να γυρισουν στο σπιτι τους...Παθαινω κρισεις πανικου απο το 1989!!!!!
    Ειχα και καλες περιοδους σε ολα αυτα τα χρονια αλλα εδω και καιρο παλι τα ιδια.Εκανα ψυχοθεραπεια για μια δεκαετια αλλα τωρα λογω οικονομικης κρισης δεν μπορω να συνεχισω.Μαλλον ξερετε οτι κοστιζουν αυτες οι συνεδριες.Και εγω εκανα σε εβδομαδιαια βαση.Τελοσπαντων,εδω και 4 μηνες λες και δεν φταναν ολα τα αλλα εχω αρχισει και εχω πολυ συχνα εκτακτες συστολες στην καρδια.Ειναι πλεον σε καθημερινη βαση,πηγα στην ψυχιατρο μου,μου ξαναεξηγησε οτι ειναι ψυχοσωματικο,πηγα σε 4 καρδιολογους,μου δωσανε αντιαρρυθμικα φαρμακα,κατι κανανε,αλλα το μυαλο μου δεν μπορει να ξεκολλησει.Δεν πειθομαι οτι ειναι μονο ψυχοσωματικο και ο φοβος καλα κρατει.Γενικα ειναι μια περιοδος της ζωης μου που δεν θα ελεγα οτι ειναι και η καλυτερη.Αλλα και ποια ηταν αλλωστε?Δεν αισθανομαι καλα οταν ειμαι χαρουμενη.Οταν πανε ολα στραβα αισθανομαι οτι ειμαι στο φυσικο μου περιβαλλον.Συνηθισα μαλλον.Αγχωνομαι παρα πολυ για την υγεια μου τοσο τη δικη μου οσο και των δικων μου και ειδικα τωρα με την οικονομικη κριση που δεν μου πανε και τοσο καλα τα πραγματα με αγχωνει πολυ η σκεψη οτι αν συμβει κατι δεν θα εχω χρηματα να παω σε γιατρο...
    Με κανει ομως και αισθανομαι καπως πιο καλα το site αυτο γιατι βλεπω οτι ειμαστε αρκετοι μεσα σε αυτη την ταλαιπωρια.
    Ευχαριστω που διαθεσατε το χρονο σας να διαβασετε το μηνυμα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλως ηρθες Pop.
    Οπως το ειπες δεν εισαι μονη και εγω παλευω με κρισεις πανικου ιδεοληψιες και καταθλιψη 9 χρονια σχεδον.Εγω δεν παιρνω φαρμακα και τωρα κανω ομαδικη θεραπεια.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Γειασου εσενα με το δυσκολο ονομα!!
    Καταλαβαινομαστε δηλαδη αφου και συ εισαι χρονια στην ταλαιπωρια.Κατα την γνωμη μου καλα εκανες και αποφυγες τα φαρμακα γιατι οπως και να το κανουμε τις παρενεργειες τους τις εχουνε.Ομαδικη θεραπεια δεν εχω κανει ποτε αλλα θα μου αρεσε.Ουτως η αλλως κατι τετοιο δεν κανουμε λεγοντας εδω ολοι μαζι τις εμπειριες μας?Ποσο μαλλον να υπαρχει και καποιος ειδικος να καθοδηγει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βασικα ο ψυχολογος σπανια βρισκεται μαζι μας την ωρα της συναντησης.
    Ο ψυχολογος απλα αποφασιζει ποιοι θα ειναι σε καθε γκρουπ και μια φορα τον μηνα μιλαμε μαζι του.
    Αλλα εχει αποτελεσμα.Δεν φανταζεσαι ποσο μεγαλη ανακουφιση ενιωσα οταν μιλησα πρωτη φορα στο γκρουπ.
    Μιλαγα και ηξερα οτι καταλαβαιναν ακριβως τι λεω,και αυτο ηταν κατι που δεν το ειχα ξανανιωσει.
    Πραγματικα πιστευω πως η ομαδικη ειναι πολυ καλη επιλογη για θεραπεια ειδικα οταν υπαρχει οικονομικο προβλημα



    Οσο για το ονομα προερχεται απο τα αραβικα και προφερεται μπετελγκεζ.Ο Μπετελγκεζ(βετελγεζης σε καποια παλια ελληνικα βιβλια) ειναι αστερι στον αστερισμο του Ωριωνα.
    Αν και τον αναφερουν ως Α του Ωριωνα ειναι δευτερος σε φωτεινοτητα.
    Για την ετυμολογια της λεξης δεν ξερω και πολλα.To elgeuse ειναι κλασσικη γυναικεια φιγουρα στην αραβικη μυθολογια και το Bet μαλλον σημαινει ωμος αλλα δεν ειναι σιγουρο.
    Εγω το επελεξα λογω του μεγαλου ερωτα που τρεφω για την αστρονομια και ειδικοτερα για τον μπετελγκεζ που ηταν το αγαπημενο μου αστερι πριν καν μαθω το ονομα του.

    Οσο για τα υπολοιπα εδω ειμαστε και θα τα λεμε
    Last edited by betelgeuse; 25-01-2012 at 00:24.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    καλημερα.και γω στις κρισεις πανικου ετρεχα στα επειγοντα νοσοκομειων με αρρυθμιες.μου δωσαν τοτε καποια φαρμακα για την καρδια αλλα εγω εξακολουθουσα να την νοιωθω και να την ακουω στο αυτι μου.να ξερεις οτι κανεις δεν θα σου αρνηθει ιατρικη βοηθεια και ασ εισαι ανασφαλιστη ειται οικονομικα απορη.απο 1 φεβρουαριου οι γιατροι του κοσμου στο ιατρειο τους στην ομονοια δεχονται δωρεαν κοσμο.καλη δυναμη ποπ.εδω θα ειμαστε να τα λεμε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Καλημερα σε ολους..σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
    Βetelguese εντυπωσιαστηκα απο την ιστορια του ονοματος σου!Φοβερη!
    Θα ψαξω να βρω μια ομαδα για θεραπεια..μου αρεσει η ιδεα!
    Panamar σου περασαν τελικα οι αρρυθμιες?Αισθανοσουν και συ ενα κενο να πεφτει απο το λαιμο και να κατεβαινει στο στομαχι και μετα ταχυπαλμια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    pop μου περασαν οταν εφυγαν και οι κρισεις πανικου.αυτο που περιγραφεις το ενιωσα την ωρα που γεννουσα την κορη μου.συνηθως η ταχυπαλμια αρχιζε σαν κομπος στο λαιμο δυσκολια στην καταποση και κρατουσε κανα 2ωρο περιπου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Pop δεν ειμαι σιγουρη για το τι εννοεις με το αισθημα κενου.
    Εγω ενιωθα πολλες φορες οτι το κεφαλι μου ειναι κενο,ενα σφιξιμο στο στομαχι,δυσπνοια και ενιωθα τους χτυπους της καρδιας μου παντου.
    Μερικες φορες ενιωθα και το προσωπο μου να καιει και ειχα και ασταθεια και τρεμουλο μαζι.
    Εν τω μεταξυ αυτα τα συμπτωμα πολλες φορες τα ειχα χωρις να παθαινω κριση πανικου.Με τις κρισεις ειχα ολα τα παραπανω συν μουδιασμα στα χερια και στο προσωπο.
    Τωρα γενικα ειμαι καλα αλλα μερικες φορες οταν ειμαι σε μερη με κοσμο εχω ασταθεια και λιγο τρεμουλο και εχω ιδεοληψιες αλλα ευτυχως οχι οπως παλια.
    Κανονικη κριση πανικου εχω να παθω πανω απο 1,5 χρονο.
    Last edited by betelgeuse; 26-01-2012 at 00:09.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    24
    Το διαβασα και με πιάσαν τα γέλια. Ταυτίζομαι με αυτο που ειπες οτι οταν πανε καλα τα πραγματα δεν εισαι καλα. Οταν δεν με ενοχλεί η καρδια μου λεω πως εγινε αυτο, δεν ειναι φυσιολογικό για μένα. Σαν να πρεπει να αισθανόμαστε χαλια. Μια ζωη φοβόμουν οτι θα πεθάνει η μητερα μου, ο πατερας μου και ειχα πολυ ανγχος. Ωσπου εγινε κι αυτο, η μητερα μου εφυγε στα 87 της ομως. Ειναι οδυνηρός ο θάνατος αλλα ετσι ειναι αυτη η ζωη. Μια ζωη φοβίες, τι θα κανουμε? Θα παρω κανενα βιβλίο να διαβάσω, δεν εχω λεφτα για ψυχολόγους.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    1
    μια που ακούω ότι όλοι εδώ έχετε φοβίες και διαβάζετε βιβλία ρίξτε μια ματιά σε αυτό του Άγιου Παίσιου https://ieramonopatia.gr/agioi-geron...i-ta-ypoloipa/. Απόσπασμα από βιβλίο με λόγια του Άγιου Παίσιου για το άγχος και τη λάθος τοποθέτηση στη ζωή.

Similar Threads

  1. Φόβος για το μέλλον μου
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-2012, 15:24
  2. φοβοσ ...
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-2011, 18:51
  3. ΦΟΒΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-12-2010, 23:26
  4. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14
  5. Φόβος για τους γονείς
    By christos2004 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-08-2006, 12:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •