Προβληματάκι με το ύψος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Salonika/GR
    Posts
    10

    Question Προβληματάκι με το ύψος!

    Γεια σας παιδιά..γράφω γιατί τον τελευταίο καιρό με απασχολεί ένα θέμα..Ενώ τα προηγούμενα χρόνια ήμουν σχετικά από τους ψηλότερους στην τάξη (όχι όμως πρώτο μπόι XD), τώρα με έχουν ξεπεράσει οι περισσότεροι! Πάω Α' Λυκείου και μέτρησα το ύψος μου πριν από λίγο..είμαι 1.71! ο πατέρας μου είναι 1.83 και η μάνα μου 1.66 περίπου..είμαι ΟΚ? και αν όχι πως μπορώ να πάρω λίγους πόντους? Έχω ξεκινήσει το κάπνισμα εδώ και 3 μήνες..θα με επηρεάσει αυτό καθόλου? Τέλος τρώω αρκετά τυριά, κασέρια και διάφορα γαλακτοκομικά, αλλά δεν μαρέσει το σκέτο γάλα και πίνω καφέ σε καθημερινή βάση!(απαντήστε μου αν μπορείτε και έχετε όρεξη γιατί με αγχώνει αυτό το θέμα και έχω αρχίσει να 'χω κόμπλεξ) :S

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Καταρχας μην εχεις κομπλεξ και χαλαρωσε
    1ον κοψε το τσιγαρο " ακουγομαι σαν γονεας αλλα ετσι ειναι " το τσιγαρο επηρεαζει τον μεταβολισμο σου,το γαλα σε βοηθαει να ψηλωσεις και η γυμναστικη
    οπως...
    Μπασκετ και μονοζυγο

  3. #3
    Μεχρι τα 19-21 θα παιρνεις υψος... μπορει να μην γινεις ψηλος σα τον μπαμπα σου αλλα σιγουρα δεν θα σε λενε κ κοντο... Θα μιλησω κ εγω μαμαδιστικα... κοψε το τσιγαρο... μαγκια ειναι να λες δεν καπνιζω γιατι γουσταρω να ζησω την ζωη μου χωρις γκουχου γκουχου...φτου...γκουχου γκουχου ...φτου .. αλλα ν αναπνεω μεχρι τα βαθια μου γεραματα! χε!!!
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    φιλε μετρησου το πρωι αφου εχεις κοιμηθει 8-10 ωρες και θα εισαι πιο ψηλος και λεγε πως αυτο ειναι το υψος σου.....να σου πω πως και εγω στο υψος σου ειμαι! στο 173 θεωρειται ενας αντρας short-average δηλαδη απο τα τελευταια υψη που μπορουν να θεωρηθουν κανονικα και top of the short range δηλαδη στους πιο ψηλους απο τους κοντους αντρες
    Blonde guys are more fun ;)

  5. #5
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    φιλε μετρησου το πρωι αφου εχεις κοιμηθει 8-10 ωρες και θα εισαι πιο ψηλος και λεγε πως αυτο ειναι το υψος σου.....
    :confused::confused::confused::confused:

    Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά αυτό; Εγώ πάντως δεν το 'πιασα...
    ...είναι η άποψη μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by Soulsick View Post
    :confused::confused::confused::confused:

    Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά αυτό; Εγώ πάντως δεν το 'πιασα...
    ειμαστε λιγο πιο ψηλοι μολις σηκωθουμε απο το κρεβατι γιατι εχει αποσυμπιεθει η σπονδυλικη στηλη,και απλα για να μην νιωσει οτι λεει ψεμματα οταν τον ρωτανε για το υψος του να λεει αυτο το υψος που εχει το πρωι και θα λεει την αληθεια...
    Blonde guys are more fun ;)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Salonika/GR
    Posts
    10
    Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε παιδιά! Ξέρω ότι δεν θεωρούμαι κοντός απλά με προβλημάτισαν αυτά που σας ανέφερα! Ο πατέρας μου πάντως άργησε αρκετά να ψηλώσει & ψήλωνε μέχρι και το στρατό (19χρ.) και επειδή του μοιάζω καταπληκτικά λέτε να παίζει ρόλο η κληρονομικότητα και σ'αυτό το θέμα? Πάντως δεν ανησυχώ αν θα πάρω όλους τους πόντους του..απλά αν θα ξεπεράσω τουλάχιστον το 1.75:p
    Please! Ας απαντήσει ή σχολιάσει όποιος διαβάσει το θέμα από δω και πέρα και ξέρει κάτι!

  8. #8
    Ολα ειναι θεμα "σχεδιου" του DNA. Απο κει και περα εχουμε να κανουμε με "εξωτερικες επιδρασεις" που το μονο που μπορουνε να κανουνε ειναι να σου κοψουν ποντους ποτε να σου προσθεσουνε. Φροντισε να τρεφεσαι σωστα και να φτασεις στο μαξιμουμ του "σχεδιου" που εχεις "γραμμενο". ΠΟΤΕ αλκοολ - επιδρα αρνητικα ειναι επιβεβαιωμενο.
    1. Πες πες πες στο τέλος κάτι θα μείνει
    2. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Salonika/GR
    Posts
    10
    ΟΚ φίλε ευχαριστώ! Όποιος άλλος μπορεί ας απαντήσει!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αργυρούπολη
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Μπασκετ και μονοζυγο
    Αυτό είναι μύθος. Το μονόζυγο δεν υπάρχει λόγος να σε ψηλώνει (ο άνθρωπος δεν είναι λάστιχο), και όσο για το μπάσκετ, όντως ευνοούνται οι αθλητές που είναι ήδη ψηλοί, αλλά δεν ψηλώνουν λόγω του αθλήματος. Το ίδιο ισχύει και για ασκήσεις τύπου stretching. Οι άνθρωποι δεν ψηλώνουν με το "τέντωμα", αλλά με τη βοήθεια ενός πολυπεπτιδίου που συντίθεται από τα σωματότροπα κύτταρα της αδενοϋπόφυσης, το οποίο λέγεται αυξητική ορμόνη. Σε αντίθεση με το τι πιστεύουν πολλοί, η άρση βαρών είναι ένα πολύ καλό άθλημα για την αύξηση της παραγωγής της.

    Ωστόσο, να ξέρεις ότι κατά μέγιστο βαθμό το ύψος σου είναι γενετικό θέμα. Εσύ πολύ ελάχιστα μπορείς να το επηρεάσεις, και αν δεν προέρχεσαι από εξαιρετικά φτωχή οικογένεια, υποθέτω πως ελάχιστα πράγματα θα μπορούσες να αλλάξεις στη διατροφή σου προς το καλύτερο. Το κάπνισμα θα ήταν καλή ιδέα να το κόψεις, άσχετα από το ύψος.

    Εφόσον λες ότι πας Α' Λυκείου, μάλλον είσαι γύρω στα 16. Αυτό σημαίνει ότι, στατιστικά, θα πάρεις γύρω στα 3-4 cm ακόμα μέχρι τα 20. Πάντως, εγώ θα σου συνιστούσα να προσπαθήσεις να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Μια χαρά είναι το ύψος σου, και να θυμάσαι ότι η δική σου άποψη για τον εαυτό σου επηρεάζει πάρα πολύ το πώς σε βλέπουν οι άλλοι. Καλύτερα να το καταπολεμήσεις πριν σου γίνει εμμονή.

  11. #11
    Γεια σου! Ειμαι και εγω στην ηλικια σου και στο ιδιο υψος με εσενα! Μην αγχωνεσαι!!! Μια χαρα εισαι!!! Ο Ξαδερφος μου ψηλωσε αποτομα 5 ποντους στα 17 του!!! Απλα το θεμα ειναι οτι (ισως) κοιτας τον εαυτο σου διπλα στους ψηλους στο σχολειο και συγκρινεις και τοτε αισθανεσαι οτι εισαι κοντος!!! Καπως ετσι εκανα και εγω και ενιωθα οχι απλα κοντος αλλα ταπα!!! Η Γνωμη μου ειναι να μην καπνιζεις!!! Καταρχας ειναι ασχημο για την υγεια σου και ειναι και ακριβα τα τσιγαρα σημερα!!! (οικονομικη κριση) Το καπνισμα για εμενα ειναι μια κακη, βρωμικη και σπαταλη συνηθεια!!! Δεν σου προσφερει τιποτα!!! Ελπιζω να βοηθησα καπως! :)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Salonika/GR
    Posts
    10
    Ευχαριστώ παιδιά! Είμαι σε φάση τώρα που δεν καπνίζω..
    Όσο γι' αυτό που είπες grigoriskal έπεσες μέσα! Αυτό έκανα μέχρι πριν λίγο καιρό! Εντάξει δεν ξέρω τι θα παιχτεί στο μέλλον, αλλά τώρα προσπαθώ όσο μπορώ να έχω ισορροποιημένη διατροφή για να πάρω όσο περισσότερο μπόι γίνεται,και για να μαι και καλά! Αυτό που με προβλημάτιζε είναι αν θα πάρω όσο ύψος ήταν δυνατόν (δηλαδή να φτάσω στο MAX ύψος που μου αντιστοιχεί!). Τελικά να ξέρω ΠΧ ότι έκανα ότι μπορούσα για να φτάσω σ'αυτό.

Similar Threads

  1. υψος ...
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 08-05-2015, 14:22
  2. προβλημα με το υψος ...
    By renos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2012, 23:03
  3. Ενα προβληματακι σε αιχμηρα αντικειμενα.
    By Fenzon in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 21-02-2009, 18:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •