δυσκολιες με την κορη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1

    δυσκολιες με την κορη μου

    εχω μια κορη η οποια θα κλεισει σε λιγο τα 18.πριν δυο χρονια χωρισα με τον πατερα της.μενουμε εγω, εκεινη και ο γιος μου που ειναι τωρα 13,5.πριν ενα χρονο η κορη μου γνωρισε εναν νεο 24 χρονων ο οποιος μαλλον ειχε και εχει παραβατικη συμπεριφορα ως ψυχολογικα προβληματα.πηγε να μεινει μαζι του για καποιους μηνες παρα τις αντιδρασεις μου και τα μεσα που πηρα για να την αποτρεψω.το χειροτερο ειναι οτι περυσι παρατησε και το σχολειο στη β λυκειου.πλεον δεν εχει σχεση με εκεινο το ατομο αλλα γενικα δεν εχει κ παρεες.ειναι συνεχεια μαζι μου ή κοιμαται.γενικα δε θελει τιποτα και δεν κανει κ τιποτα.βαριεται και οι μονες της ασχολιες ειναι τα ρουχα,τα μαλλια,ποιο αγορι της αρεσει κλπ.δε θελει ουτε να δουλεψει.δε θελει να κανει τιποτα ολη μερα.τι να κανω δεν ξερω.πως μπορω να τη δραστηριοποιησω και να της δωσω κινητρα να δημιουργησει κατι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Elenia καταρχας εισαι καλη μητερα και μπραβο σου!
    Η κορη σου βιαστηκε παρα πολυ με αποτελεσμα πλεον να μην θελει να κανει τιποτα
    Υπαρχει τροπος στο να κινησεις την περιεργεια της...
    Θα ακουσεις καταρχας διαφορες αποψεις εδω μεσα,δεν ειναι απαραιτητο να ακουσεις την δικια μου αποψη
    Πρεπει να της δωσεις να καταλαβει πως ζουμε σε μια δυσκολη εποχη και πλεον δεν ειναι η εποχη του " γνωριζω ενα επαγγελμα θα κανω καριερα "
    ειναι εποχη που τα πτυχια εχουν μεν την αξια τους αλλα στηριζονται στις δημοσιες σχεσεις...Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα που θα ερθει με το καλο μολις τελειωσει το σχολειο....
    Αυτος ο κυριος παραγοντας ελενη .... Η κορη σου να τελειωσει το σχολειο...Βεβαια μην της επιβαλλεις " ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΛΙΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ "
    δωσε της να καταλαβει πως η δουλεια της ειναι να τελειωσει το σχολειο
    Θα της κινησεις το ενδιαφερον με το να την ρωτησεις " τι σου αρεσει να κανεις "

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    καλησπερα..ως μανουλα θα σε συμβουλευα να της δωσεις καποιο κινητρο σχετικα και γυρω απο τα ενδιαφεροντα της...μια πολυ καλη ιδεα πιστευω θα ηταν να παει να βγαλει καποια σχολη οπως ονυχοπλαστικη,μενικιουρ κτλ η κομμωτικης ας πουμε...ετσι θα βγαλει και το σχολειο κατα καποιον τροπο.μπορεις να ξεκινησεις επισης να της προτεινεις να πατε για κανενα καφεδακι μαζι...να αναπτυξετε λιγο την σχεση σας..αυτο θα γινει σιγα-σιγα..πλησιασε την,καιρος να γινει φιλη σου!
    θεωρω οτι την εχει παρει απο κατω.ισως ο χωρισμος σου της δημιουργησε καποιο ειδος ανασφαλειας και προσπαθησε να καλυψει με αυτον τον τροπο(την συμβιωση με καποιον μεγαλυτερο)τα συναισθηματικα της κενα.ειναι σιγουρο οτι θα θελει τον χρονο της αλλα προσπαθησε να της μιλας γλυκα και φιλικα και να της δειχνεις οτι την καταλαβαινεις χωρις ποτε να της τονισεις:εγω σου το 'χα πει..δεν θα βοηθησει αυτο κι εκεινη μεσα της εχει καταλαβει πολυ καλα...

Similar Threads

  1. Μαθησιακές δυσκολίες
    By sevaton in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2022, 14:29
  2. ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ
    By zelmir in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2010, 19:52
  3. Αυτοκτονησαν μανα και κορη με φυτοφαρμακο
    By Winston_man in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-2010, 14:55
  4. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 13:19
  5. Αφροδισιακές... Δυσκολίες
    By Arbi_King in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-2006, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •