Αναβλητικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396

    Αναβλητικοτητα

    καλημερα σε ολους!τωρα τελευταια πιανω τον εαυτο μου να κανονιζει πραγματα και μετα χωρις προφανη λογο και αιτια να τα αναβαλει.Δεν με ανχωνει αυτο με θυμωνειΑπλα σκεφτομαι τι εχω να κανω και ολο και κατι κοβω.Σημερα π.χ ανεβαλα να παω να κανω μια αιτηση για δουλεια.ειμαι τραγικη το ξερω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Καλημερα σου!Και γω το ιδιο παθαινω αν και εχω προσεξει οτι η αναβλητικοτητα και ο μη προγραμματισμος με αγχωνουν περισσοτερο.Καθε μερα λεω σημερα θα οργανωθω..αλλα χωρις αποτελεσμα.Να φανταστεις σημερα εχω να παω σε μαθημα χορου και παρακαλαω να βρεξει για να μην μπορω να παω και να κατσω σπιτι μου.Εμενα ειναι καθαρη αγοραφοβια αλλα εσενα η αιτηση για δουλεια απαιτει να βγεις εξω?Γιατι αν ειναι κατι που μπορεις να το κανεις σπιτι σου μηπως τελικα φοβασαι οτι αν κανεις την αιτηση μπορει και να σε δεχτουν?Ουπς..και τοτε τι κανουμε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    pop η αιτηση για δουλεια ειναι για κατι μακρυπροθεσμο.δηλαδη ειναι εις γνωση μου οτι ειναι για οοοοταν ανοιξει θεση.απλα αν δεν την κανω ειναι σαν να δηλωνω οτι δεν ενδιαφερομαι ενα πραγμα.αγοραφοβια ειχα στην καταθλιψη και τωρα ταραζομαι που το ξαναβλεπω.Μου θυμηζεις εμενα καποτε παρακαλουσα να εχουν απεργια τα λεοφωρεια και εκεινη την ημερα για να μην παω στην τραπεζα.

  4. #4
    Δυο πράγματα θα σου συνιστουσα να κοιτάξεις σε σενα για να βρεις την αιτια της αναβλητικότητας. Είτε πρόκειται για φόβο και η αναβλητικότητα λειτουργεί σαν μορφη δικαιολογίας για να μην κανεις αυτα που φοβασαι να κανεις. Μπορει δλδ να τα θες πολύ όμως να κομπλάρεις, να χεις αγοραφοβία, να φοβασαι το ρισκο κλπ και τελικα να μην κανεις τιποτα. Είτε πρόκειται για αβεβαιότητα, αυτα δλδ που κανεις δεν ειναι αυτα που πραγματικά θες στη ζωη σου, δεν σε γεμιζουν και αν τα κανεις θα ναι σαν συμβιβασμός, γι αυτο αναβαλλεις μπας και στην πορεια προκύψει το καλύτερο που επιθυμείς. Για το πρωτο πρεπει να φαινομαστε δυνατοι και να κανουμε υπερβασεις, να επιδιωκουμε να εκθετουμε τον εαυτο μας σ αυτα που υποτιθεται μας φοβίζουν. Για τα δευτερα εγω λέω στον εαυτό μου περίμενε!, μην κανεις ή μην πάρεις αυτο για το οποιο δεν εισαι βεβαιος και επεδιωκε αυτο που σου αρεσει μεχρι να το κατακτησεις. Εκτός....μου ρχεται και κάτι άλλο, αν έχεις χαμηλη αυτοεκτίμηση και θεωρεις τον εαυτο σου κατωτερο και πιστευεις πως δε θα τα καταφερεις δλδ λανθασμενη και κακη εικονα για σενα που δεν σ αφηνει τιποτα αλλο εκτος απο ζημια μακροπροθεσμα. Τοτε σου λεω δοκίμασε.
    Πως το βλέπεις?
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Ioanni2 έχεις πολύ δίκιο, σε παρακολουθώ και μου δίνεται η ευκαιρία τώρα, να πω ότι έχεις μια γνήσια τοποθέτηση σ' όλα και με χάρη. Ειλικρινά δεν υπερβάλω. Όμως πράγματι η αναβλητικότητα είναι δύσκολο κομμάτι. Όταν βλέπεις τον άλλον να θέλει να προχωρήσει και να μην το μπορεί, ακόμα κι αν εσύ ενθαρρύνεις τότε μπαίνεις στην θέση του και λες "..δεν είναι ακόμα η κατάλληλη στιγμή για σένα.. Δεν είσ' έτοιμος.. Δεν πειράζει, όταν θα μπορείς.." και συνεχίζεις να δίνεις με υπομονή ώθηση μέχρι ο άλλος να προχωρήσει..
    Panamar στην περίπτωσή σου, ισχύει το άλλο: " μην αφήνεις γι' αύριο κάτι που μπορείς σήμερα να κάνεις ". Καλή επιτυχία στην πορεία της αίτησης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    φιλε μου γιαννη στο θεμα της δουλειας εχω να πω οτι μαλλον ισχυει το πρωτο.αλλα ποιο απο ολα να ισχυει οταν δεν παω επισκεψη στο μπαμπα μου?ή οταν κανονιζουμε μερα για παιχνιδι με πιτσιρικια και γω παλι δεν πηγαινω?εγω πιστευω οτι δεν εχω την πολυτελεια να πω στον ευατο μου περιμενε το καλυτερο ερχεται γιατι ειμαστε 2 ανεργοι με ενα μικρο παιδι.δεν ξερω τι προσπαθει το μυαλο μου να μου πει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    ευχαριστω μαρκελα κατσε ομως να παρω αποφαση να παω πρωτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Kαι εγώ αναβάλλω πράγματα λες κ την επόμενη θα έχει χρυσώσει το χάπι δε θέλω να βγώ έξω πιέζομαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    και βγαινεις?

  10. #10
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Ioanni2 έχεις πολύ δίκιο, σε παρακολουθώ και μου δίνεται η ευκαιρία τώρα, να πω ότι έχεις μια γνήσια τοποθέτηση σ' όλα και με χάρη. Ειλικρινά δεν υπερβάλω. Όμως πράγματι η αναβλητικότητα είναι δύσκολο κομμάτι. Όταν βλέπεις τον άλλον να θέλει να προχωρήσει και να μην το μπορεί, ακόμα κι αν εσύ ενθαρρύνεις τότε μπαίνεις στην θέση του και λες "..δεν είναι ακόμα η κατάλληλη στιγμή για σένα.. Δεν είσ' έτοιμος.. Δεν πειράζει, όταν θα μπορείς.." και συνεχίζεις να δίνεις με υπομονή ώθηση μέχρι ο άλλος να προχωρήσει..
    Panamar στην περίπτωσή σου, ισχύει το άλλο: " μην αφήνεις γι' αύριο κάτι που μπορείς σήμερα να κάνεις ". Καλή επιτυχία στην πορεία της αίτησης.
    ευχαριστω πολύ Μαρκελα για τα καλα σου λόγια. έχω βιώσει καταστασεις αναβλητικοτητας και δυστυχως ξέρω ότι αλλιως ειναι να συμβουλευει κανεις και αλλιώς να τα ζει. με το προηγουμενο μου μνμα ήθελα να βοηθησω τον παναμαρ να βρει τη γενεσιουργο αιτια της αναβλητικότητας, το τι νοιωθει μέσα του πως πραγματικά θελει να κάνει πρωτα και τι είναι αυτο που τον κανει να αναβάλλει και να βρει μετα τον τροπο να την ξεπερασει. σκέφτομαι όμως ότι πολλές φορες οι καταστασεις της ζωης δεν μας αφηνουν και πολλές επιλογες, πχ αποδεχεσαι μια δουλεια που δε σε γεμίζει, έχεις όμως εσυ και η οικογενεια σου αναγκες για να ζησεις και αυτο ειναι πιο σημαντικο από το να κανεις τη δουλεια που σε ευχαριστεί.
    γιάννης

  11. #11
    Quote Originally Posted by panamar View Post
    φιλε μου γιαννη στο θεμα της δουλειας εχω να πω οτι μαλλον ισχυει το πρωτο.αλλα ποιο απο ολα να ισχυει οταν δεν παω επισκεψη στο μπαμπα μου?ή οταν κανονιζουμε μερα για παιχνιδι με πιτσιρικια και γω παλι δεν πηγαινω?εγω πιστευω οτι δεν εχω την πολυτελεια να πω στον ευατο μου περιμενε το καλυτερο ερχεται γιατι ειμαστε 2 ανεργοι με ενα μικρο παιδι.δεν ξερω τι προσπαθει το μυαλο μου να μου πει.
    σε τετοιες καταστασεις φίλε μου η αναγκη λεει να σαι σε δουλεια απλα για να βγαζεις το ψωμί σου, το να περιμενεις το καλυτερο οπως πολυ σωστα λες ειναι πολυτελεια. γι αυτο μην αναβαλλεις να αποκτησεις αυτο που εχεις τωρα μπροστα σου όσα παιχνιδια κι αν παιζει το μυαλο σου. ψαξε βαθια μεσα σου να δεις τι ειναι αυτο που σε κανει να αναβάλλεις
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    η απαισιοδοξια μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Όχι κάθομαι κάτω από το πάπλωμα κ κλαίω

Similar Threads

  1. ΙΔΨ και αναβλητικότητα.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-02-2011, 10:26
  2. κόλλημα στην αναβλητικότητα
    By ayamanashka in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-07-2008, 09:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •