Ο 10λογος της μπακουριάς - Page 40
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 40 of 52 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast
Results 586 to 600 of 779
  1. #586
    Quote Originally Posted by ALIA View Post

    Αν διαβασεις το βιβλιο για το οποιο ανεφερα τη λεξη "γραφικος", ισως καταλαβεις γιατι το ειπα... απο 'κει και περα, δεν εννοουσα οτι εσυ εισαι γραφικος αλλα οτι κατα καιρους εχω παρατηρησει να εκφραζεις καποιες συντηρητικες αποψεις που πηγαζουν απο βαθιες στερεοτυπικες αντιληψεις τις οποιες προσωπικα δεν ασπαζομαι!
    Λες οτι δεν υπαρχουν στερεοτυπα αλλα θα σου πω οτι δυστυχως υπαρχουν ακομα αρκετα που ελπιζω με το διαβα του χρονου και τη νοηση των ανθρωπων να οπισθοχωρησουν, στο χερι του καθενος ειναι να παψει να τα κουβαλαει!
    Εισαι παντως συζητησιμο ατομο και οταν ο αλλος σου δωσει να δεις και την αλλη οψη, εισαι σε θεση και να αναθεωρεις χωρις να μενεις απαγκιστρωμενος σε ανυποστατους δογματισμους...

    Καλη μερα να εχεις κι εσυ και ολοι και καλο μηνα :)
    ....ειχα βαλει χαμόγελο στο τελος της πρότασης για τα περί γραφικών ... ίσως δεν το πρόσεξες.
    Ευχαριστω που με βρίσκεις συζητησιμο άτομο. Δεν κατεχω όλη την αλήθεια κι αυτο το διαπιστωνω όλο και περισσότερο όσο ξανοίγομαι και ακούω τις απόψεις των άλλων και μεσα απ΄αυτη τη διαδικασία να ειμαι σε θέση να αναθεωρω τις δικες μου. Κι αν καποιες τελικα δεν τις αποδέχομαι τουλάχιστον τις σεβομαι και χαίρομαι να βλέπω αυτους που τις πιστευουν να τις βιώνουν ως τροπο ζωης και να νοιωθουν ευτυχια γι αυτο. Ακόμα και σ' αυτη την περιπτωση έχουν κατι που με διδασκει, την ευτυχια τους. Κι ειναι και το άλλο, ας δοκιμάζουμε, μ αυτο τον τροπο βγαινουμε εκτος στερεοτυπων, και που ξερουμε μπορει εκει να βρουμε παραπάνω ευτυχια στη ζωη μας, κι αν δε μας αρεσε τουλάχιστο δωσαμε χρωμα στη ζωη μας.

    Καλο μηνα και σε σενα και καλές διακοπες:)
    γιάννης

  2. #587
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Είμαστε μόνοι γιατί απλα δεν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας, πως θα τα βρούμε με τους άλλους.
    ..
    Άμα αγαπήσουμε τον εαυτο μας γι αυτο που ειναι, με όλα τα καλα και τα στραβα του τοτε θα ελκύουμε, σε βαθμο που να νομιζουμε ότι γινεται ως δια μαγειας, τους άλλους. Και τοτε ειναι που θα χουμε παραπανω πιθανοτητες για μια καλή σχεση και για καινουργιες φιλίες. Κι αν δεν τα αποκτησουμε αυτα τουλάχιστο θα χουμε παραπανω γαλήνη.
    Το ότι διαφωνω και αντιλέγω δε σημαινει ότι κατέχω όλη την αλήθεια ούτε ότι δεν αναγνωριζω στον εαυτο μου την αναγκη για βελτίωση. Ακομα και μεσα από τη διαφωνια, την ενταση και τον αντιλογο παιρνω στοιχεια και διδαγματα που θα με βοηθησουν σ αυτη μου την ατομικη προσπάθεια βελτίωσης, φτανει να εχω και την ικανοτητα της διακρισης για να το επιτυχω.
    Ευχες και σε σενα για καλο μηνα και καλες διακοπες :)
    γιάννης

  3. #588
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Μίλησα σε σοφτ σταιλ παρα το ότι με τις προσβολες της θα πρεπε να μιλούσα έξω από τα δόντια, διότι σκέφτηκα μήπως ειναι σε καποια σημεια ευαισθητο άτομο και της πατησω τους κάλλους και πληγωθεί, γι αυτο και οι επεξεργασίες μηνυμάτων στα μηνυματα που της εστελνα, έσβηνα αρκετα απ αυτα που εγγραφα πριν τα οριστηκοποιήσω.
    Είμαι σίγουρη ότι μ' αυτό το σκεπτικό κινήθηκες, με το φόβο μήπως με πληγώσεις. Γι' αυτό η τόση λεπτότητα!
    Το αν ειναι γκομενα όπως την περιγραφεις να μου επιτρεψεις να αμφιβάλλω. Ουτως η άλλως της απάντησα προ ημερων ίσια ότι σαν γυναικα ειμαι σιγουρος ότι δεν μου κανει. Δεν θελω να σχολιάσω πόσο εύκολα θα μπορούσε μια γυναικα να έχει πολλούς αντρες στη ζωη της (χωρις να πρόκειται για τη συγκεκριμενη κατηγορια γυναικων). Ειναι θεμα επιπεδου της.
    Ασχολίαστο. Έχεις επίπεδο τελικά!
    Για να θίγω συνεχως ζητημα βοήθειας προς συγκεκριμένο άτομο είμαι βεβαιος γι αυτο, ο εγωισμος όμως αποτρεπει το να το αναγνωρίσει.
    Απίστευτος εγωισμός, αλλαζονεία και υποκρισία. Εσύ πότε θα το αναγνωρίσεις για τον εαυτό σου?
    Όπως υπήρξες δέκτης πμ από άλλα μέλη το ίδιο συνέβηκε και με μενα όταν ξεκινησα να της απαντω.
    Κι εσύ μπροστάρης λοιπόν! Δεν το κάνεις για σένα αλλά για την ψυχή του φόρουμ. Εύγε!
    Με άλλα λόγια να κουμαντάρει τη γλώσσα της!! Τους λόγους της τους ανέλυσα εκτενεστατα.
    Ό,τι πεις αφεντικό.
    Οπως και εσυ, επιζητω κι εγω στο χωρο ηρεμία και ο σκοπος που ειμαι εδω δεν ειναι ο καυγας για να βγαζω απωθημενα. Εντουτοις δεν εχω κανενα προβλημα αμα καποιος θελει καυγαδες, όπως έχω το ήπιο υφος, βρίσκω εύκολα και ευστοχα αμα θέλω το αντιθετο του.
    Ε, για τον άλλον μην παίρνεις και όρκο. Θα εκτεθείς.
    Ειπα να μην ξαναασχοληθω αλλά και πάλι προκλήθηκα από απαντησεις της. Θα μπορουσα και πάλι να εκανα αναλύσεις και πάλι να εγγραφα μηνυματα και να τα άλλαζα για να βγουν πιο ήπια μην τη θίξω παρά τις αναμφιβολα προσβολες της αλλά δεν έχω χρονο ούτε όρεξη να ασχολούμε μαζι της.
    Είναι φανερό.
    Τουλάχιστον από εμενα να κρατα αποστασεις! Να μην ξανασχοληθει μαζι μου.
    Είπαμε αφεντικό, θα στέκομαι και προσοχή όταν περνάς.
    Κι ας παρει ενα διδιαγμα για το πως θα εκφραζει τις απόψεις της σε κοσμο που δεν ξερει, ειτε προκειται γι αυτους που δεν κολώνουν να της τα πουν ίσια ειτε γι αυτους που ακομα και στο χωρο αυτο δεν τολμουν και στελνουν πμ σ αυτους που μιλουν.
    Από ποιον από σένα θα διδαχτώ και πάλι? Τόση υποκρισία δεν τη διαθέτω.
    Εύχομαι η ίδια να μην μου ξαναδώσει ευκαιρια να της απαντησω, αυτο να ναι το τελευταιο μηνυμα. Και πάλι καλή συνέχεια! Ελπίζω μετα από αυτο όλοι να πάμε παρακάτω να ηρεμήσουμε.
    Τι κρίμα που οι ευχές δεν πραγματοποιούνται πάντα!
    Όμως σου έχω ευχάριστα νέα, θα λείψω για λίγες μέρες. Οπότε, μπορείς να χαλαρώσεις μέρες που είναι, αφού όπως φαίνεται η ηρεμία σου εξαρτάται από μένα.

  4. #589
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Τι κρίμα που οι ευχές δεν πραγματοποιούνται πάντα!
    Όμως σου έχω ευχάριστα νέα, θα λείψω για λίγες μέρες. Οπότε, μπορείς να χαλαρώσεις μέρες που είναι, αφού όπως φαίνεται η ηρεμία σου εξαρτάται από μένα.
    Όπου και να σαι το ίδιο μου κανει. Άρχισα να σε βαριέμαι..... ειλικρινά, με το ζορι διαβαζω πλέον τις απαντησεις σου. Δεν εχεις τιποτα αλλο αξιολογο να πεις, δεν μου προσφερεις τιποτα. Πέφτει το επίπεδο μου που ασχολούμε μαζι σου, μου το εχουν πει, μόνο με εσενα μιλω σ αυτο το επιπεδο στο χωρο, γιατι άραγε? γιατι με τους αλλους τοσο όμορφα?
    Πάντως μου κάνει εντυπωση, λες και ήσουν όλο το πρωινό σε αναμονή να δεις τι θα γράψω, η ταχύτητα με την οποία μου απάντησες, είχες την έγνοια μου φαίνεται από χθες και ανεμενες, και σχεδόν κατά λέξη πλέον σχολιάζεις τα γραφόμενα μου μετα από προσεκτικη αναγνωση, τελικά με λαμβάνεις υπόψη (το απέδειξες), μου βρίσκεις εμμέσως δίκαιο σ αυτα που σου λέω, ο εγωισμός όμως στερει την παραδοχή. Θα σου χρειαστει η χαλάρωση.
    Ως προς την ηρεμία, ξερεις ότι το φορουμ παρεχει δυνατοτητα λίστας αγνόησης, δεν κάνω χρήση της όμως ούτε γενικά ούτε εν προκειμένω.
    Το ύφος μου ειναι αναλογο του δικού σου ύφους οπότε μην έχεις παράπονο. Γι αυτα που κανεις μην παραπονιέσαι όταν σου τα κανουν άλλοι. Δυστυχως για μενα το χρησιμοποιώ αυτο το υφος γιατι αποδεδειγμενα δεν ξερεις από άλλη γλώσσα. Και χθες πήρες πολύ στα σοβαρα όλα αυτα που σου ελεγα να σε βοηθησω αφου μου ριξες ενα κατεβατο ερωτησεις επ αυτου και το ειδα ως θετικο σημαδι. Κριμα, όπως λενε και στο χωριο μου η ουρα του σκύλου ότι και να κανεις δεν ισιωνει.
    γιάννης

  5. #590
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Ο δεκάλογος της μπακουριάς χτίζεται εδώ μέσα.
    Αν διαβάσει κανείς όλες αυτές τις σελίδες του θέματος δε νομίζω να μείνει με απορίες. Όλα τα γιατί και τα πως ειναι εδώ.
    Είμαστε μόνοι γιατί απλα δεν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας, πως θα τα βρούμε με τους άλλους.
    Λες και υπάρχουν αντίπαλα στρατεύματα ετοιμοπόλεμα και μάλιστα με άνανδρα χτυπήματα κάτω από τη μέση. Δεν είμαι ο ειδήμων των σχέσεων, ούτε θέλω εδώ ν' αναλάβω τέτοιο ρόλο.
    Όμως αυτό που διαπιστώνω ολοένα και πιο πολύ είναι ότι χτίζουμε τοίχους και όχι γέφυρες μεταξύ μας..
    πολυ μα παρα πολυ καλο!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  6. #591
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Φωτεινη! View Post
    πολυ μα παρα πολυ καλο!

    θα ερθω να συμφωνησω....

  7. #592
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Ο δεκάλογος της μπακουριάς χτίζεται εδώ μέσα.
    Αν διαβάσει κανείς όλες αυτές τις σελίδες του θέματος δε νομίζω να μείνει με απορίες. Όλα τα γιατί και τα πως ειναι εδώ.
    Είμαστε μόνοι γιατί απλα δεν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας, πως θα τα βρούμε με τους άλλους.
    Λες και υπάρχουν αντίπαλα στρατεύματα ετοιμοπόλεμα και μάλιστα με άνανδρα χτυπήματα κάτω από τη μέση. Δεν είμαι ο ειδήμων των σχέσεων, ούτε θέλω εδώ ν' αναλάβω τέτοιο ρόλο.
    Όμως αυτό που διαπιστώνω ολοένα και πιο πολύ είναι ότι χτίζουμε τοίχους και όχι γέφυρες μεταξύ μας..
    Για να χτίσουμε γέφυρες χρειάζεται πρώτα να γκρεμίσουμε ό,τι μας πονάει, γιατί μέσα μας έχουμε πόλεμο!
    Πονάει ακόμα και να το δεχτούμε πως είν' έτσι, γιατί τότε πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να το αλλάξουμε!
    Κι όταν Φρύνη μου υποφέρουμε απ' όλα τ' απωθημένα μας, επόμενο είναι να χτυπάμε και τον άλλον για να πονέσει το ίδιο κι αυτός!..
    Κι είναι λυπηρό δυστυχώς που εδώ μέσα συμβαίνει πολύ συχνά!..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #593
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Για να χτίσουμε γέφυρες χρειάζεται πρώτα να γκρεμίσουμε ό,τι μας πονάει, γιατί μέσα μας έχουμε πόλεμο!
    Πονάει ακόμα και να το δεχτούμε πως είν' έτσι, γιατί τότε πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να το αλλάξουμε!
    Κι όταν Φρύνη μου υποφέρουμε απ' όλα τ' απωθημένα μας, επόμενο είναι να χτυπάμε και τον άλλον για να πονέσει το ίδιο κι αυτός!..
    Κι είναι λυπηρό δυστυχώς που εδώ μέσα συμβαίνει πολύ συχνά!..
    Κοριτσια -ΦΡΙΝΙ & ΜΑΡΚΕΛΑ - ειλικρινα συγχαρητηρια!!! η αναλυση σας, η μαλον η διαπυστωση πανω στο θεμα ειναι ισως οτι καλυτερο θυμαμαι να διαβασα ποτες στο φορουμ .!
    Δεν σας ξερω, ουτε φιλοιειμαστε για να χω λογο να σας επαινεσω!

  9. #594
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Πηγα βρηκα μια π μιλουσαμε στο fb,γ λιγο, γτ ειχε παρεα,ενταξει δν ηταν κ πολυ εμφανισημη,αυτη μαλλον τις αρεσω γτ στο fb μ στελνει κατι τραγουδακια δεν βγαζει γλωσσα μεσα τις.αλλα αν δν τις στειλω εγω 1ος δν μ μιλαει. απο κοντα δεν πολυ μιλουσε,αλλα μου ειπε σε μνμ στο κινητο ειμαι ωραιο παιδι. τι να κανω?

  10. #595
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Tι εννοεις τι κανω? κανεις κατι μαζι της

  11. #596
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    Tι εννοεις τι κανω? κανεις κατι μαζι της
    δεν ξερω...

  12. #597
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    κολλας στην εμφανιση?

  13. #598
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    κολλας στην εμφανιση?
    κ σε κατι αλλο

  14. #599
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    αυτο το αλλο, τι ειναι? αμα θες το λες....

  15. #600
    marlen97
    Guest
    Το ποτήρι είναι γεμάτο μέχρι τη μέση.Ένας το βλέπει μισοάδειο ,άλλος μισογεμάτο.Και οι δύο το ίδιο πίνουν ,μόνο που αυτός με το μισοάδειο νιώθει θλίψη και απογοήτευση και πιθανόν να μην πιεί καν ενώ ο άλλος είναι ευτυχισμένος και έχει γευτεί τη χαρά να πιεί έστω και το μισό...Διάλεξε που θες να ανήκεις...Και σε συμβουλεύω φιλικά να αφήσεις κατά μέρος τις προκαταλήψεις , γιατί με το να λες ''εγώ δεν είμαι καλός ,οι ελληνίδες είναι ψώνια κτλ.'' και να ξεκινάς τις διάφορες σχέσεις με φιλική προδιάθεση, να εστιάζεις στα -έστω λίγα- θετικά.Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις μέσα από την καρδιά μου!!!

Page 40 of 52 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •