Ο 10λογος της μπακουριάς - Page 41
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 41 of 52 FirstFirst ... 31394041424351 ... LastLast
Results 601 to 615 of 779
  1. #601
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Για να χτίσουμε γέφυρες χρειάζεται πρώτα να γκρεμίσουμε ό,τι μας πονάει, γιατί μέσα μας έχουμε πόλεμο!
    Πονάει ακόμα και να το δεχτούμε πως είν' έτσι, γιατί τότε πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να το αλλάξουμε!
    Κι όταν Φρύνη μου υποφέρουμε απ' όλα τ' απωθημένα μας, επόμενο είναι να χτυπάμε και τον άλλον για να πονέσει το ίδιο κι αυτός!..
    Κι είναι λυπηρό δυστυχώς που εδώ μέσα συμβαίνει πολύ συχνά!..
    Πολύ σωστα τα λες και εσύ και η Φρύνη. Τα απωθημένα είναι η απόδειξη που στέλνουμε προς τα έξω ότι δεν τα χουμε βρει με τον εαυτο μας, ότι μέσα μας υποφέρουμε, ότι η συνείδηση μας δεν ησυχάζει, ειτε μας εκαναν ειτε παθαμε. Η απόδειξη ειναι το ξέσπασμα. Κι αφού, για το λόγο αυτο, στο δικό μας χωρο μας έχουν γυρίσει την πλάτη μη αντέχοντας πλέον να μας ανέχονται και έτσι μείναμε μόνοι βρήκαμε το χωρο αυτο ως καταφυγή, εδω που μπορει να τα λεμε ανετα και να ξεσπαμε ανετα μπροστα σε μια οθόνη, εκμεταλλευομενοι το πλεονέκτημα να αναρταμε όπου θελουμε μηνυματα και να λεμε ότι μας κατεβει ενώ εξω απλα μας γυρνανε την πλατη αμα μας καταλαβουν ως τετοιους. Αλλα και εδω επιλέγεις! Αμα θες διαβαζεις αυτους από τους οποίους αποκομίζεις και ωφελείσαι. Τους υπόλοιπους τους προσπερνας, πρόβλημα τους να σπαταλάνε την ωρα τους μπρος στην οθονη γραφοντας, δε με υποχρεωνει κανενας να τους διαβαζω, εχω πολύ πιο αξιολογα πράγματα για να ασχολούμε στο δικο μου χωρο, ο υπολογιστης ερχεται σε δευτερη μοιρα και τελικα δε μου μενει χρονος να ασχολουμε με τετοιους. Για τετοιους υπαρχουν ειδικοι, ψυχολογοι, ψυχιατροι, αναλογα με το επιπεδο του προβληματος. Ομως δεν απευθυνεται κανεις ευκολα στους γιατρους όπως συμβαινει με τις άλλες παθησεις, εδω πρέπει πρωτα το ίδιο το ατομο να συνειδητοποιήσει και να αποδεχτει ότι έχει πρόβλημα, δεν αρκει να του το υποδειξουν άλλοι. Το δυσκολο ειναι όταν στο άτομο εμπεδωθει η λανθασμενη αντιληψη ότι ειναι μια χαρα, στο τελος θα χασει την επαφη με την πραγματικότητα, το επομενο σταδιο ειναι η ιδρυματοποίηση.
    Μαρκελα, δεν έχω πρόβλημα να πολεμώ. Έχω περασει καταστασεις στο παρελθον και ξερω τον τροπο. Απλά εχω πολλά άλλα να κανω και δεν έχω χρονο ούτε αξίζει τον κοπο ουτε θα αποκομισω τιποτα για μενα στο τελος της μερας. Στη χειροτερη περιπτωση απλά πειραματιζομαι πάνω τους. Ελα τωρα να με απασχολει τι εγραψε ο καθενας στον καθενα σε ενα φορουμ υποστηριξης!
    γιάννης

  2. #602
    Quote Originally Posted by Alucard View Post
    Πηγα βρηκα μια π μιλουσαμε στο fb,γ λιγο, γτ ειχε παρεα,ενταξει δν ηταν κ πολυ εμφανισημη,αυτη μαλλον τις αρεσω γτ στο fb μ στελνει κατι τραγουδακια δεν βγαζει γλωσσα μεσα τις.αλλα αν δν τις στειλω εγω 1ος δν μ μιλαει. απο κοντα δεν πολυ μιλουσε,αλλα μου ειπε σε μνμ στο κινητο ειμαι ωραιο παιδι. τι να κανω?
    Άντε προχώρα! να που βρηκες και μάλιστα συντομα! ειναι επιτυχια!
    Αλλά αν δεν τη γουσταρεις μην προχωρήσεις, άστο εκεί. Γυναίκες πολλές. Αν δε την γουσταρεις και δε θελεις να προχωρησεις και πάλι επιτυχια ειναι αφου εκανες ενα μεγαλο βημα στο να προσεγγίζεις και να κανεις σχεσεις εκει που μεχρι πριν λιγες μερες ελεγες πως δεν τα καταφερνεις. Σου εμεινε η χαρα που τα καταφερες και η εμπειρια για παρακατω. Και συνηθως η επομενη ειναι καλύτερη από την προηγουμενη.
    Αν γουσταρεις, απλά άσε τον εαυτο σου ελευθερο, παρτην για καφε, να σαι ο εαυτος σου μεσα στο πλαισιο που ξανασυζητησαμε, μην κομπλάρεις, παρε πρωτοβουλίες, όμως μην την κοροιδέψεις και να της πουλήσεις ελπίδες.
    γιάννης

  3. #603
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πολύ σωστα τα λες και εσύ και η Φρύνη. Τα απωθημένα είναι η απόδειξη που στέλνουμε προς τα έξω ότι δεν τα χουμε βρει με τον εαυτο μας, ότι μέσα μας υποφέρουμε, ότι η συνείδηση μας δεν ησυχάζει, ειτε μας εκαναν ειτε παθαμε. Η απόδειξη ειναι το ξέσπασμα. Κι αφού, για το λόγο αυτο, στο δικό μας χωρο μας έχουν γυρίσει την πλάτη μη αντέχοντας πλέον να μας ανέχονται και έτσι μείναμε μόνοι βρήκαμε το χωρο αυτο ως καταφυγή, εδω που μπορει να τα λεμε ανετα και να ξεσπαμε ανετα μπροστα σε μια οθόνη, εκμεταλλευομενοι το πλεονέκτημα να αναρταμε όπου θελουμε μηνυματα και να λεμε ότι μας κατεβει ενώ εξω απλα μας γυρνανε την πλατη αμα μας καταλαβουν ως τετοιους. Αλλα και εδω επιλέγεις! Αμα θες διαβαζεις αυτους από τους οποίους αποκομίζεις και ωφελείσαι. Τους υπόλοιπους τους προσπερνας, πρόβλημα τους να σπαταλάνε την ωρα τους μπρος στην οθονη γραφοντας, δε με υποχρεωνει κανενας να τους διαβαζω, εχω πολύ πιο αξιολογα πράγματα για να ασχολούμε στο δικο μου χωρο, ο υπολογιστης ερχεται σε δευτερη μοιρα και τελικα δε μου μενει χρονος να ασχολουμε με τετοιους. Για τετοιους υπαρχουν ειδικοι, ψυχολογοι, ψυχιατροι, αναλογα με το επιπεδο του προβληματος. Ομως δεν απευθυνεται κανεις ευκολα στους γιατρους όπως συμβαινει με τις άλλες παθησεις, εδω πρέπει πρωτα το ίδιο το ατομο να συνειδητοποιήσει και να αποδεχτει ότι έχει πρόβλημα, δεν αρκει να του το υποδειξουν άλλοι. Το δυσκολο ειναι όταν στο άτομο εμπεδωθει η λανθασμενη αντιληψη ότι ειναι μια χαρα, στο τελος θα χασει την επαφη με την πραγματικότητα, το επομενο σταδιο ειναι η ιδρυματοποίηση.
    Μαρκελα, δεν έχω πρόβλημα να πολεμώ. Έχω περασει καταστασεις στο παρελθον και ξερω τον τροπο. Απλά εχω πολλά άλλα να κανω και δεν έχω χρονο ούτε αξίζει τον κοπο ουτε θα αποκομισω τιποτα για μενα στο τελος της μερας. Στη χειροτερη περιπτωση απλά πειραματιζομαι πάνω τους. Ελα τωρα να με απασχολει τι εγραψε ο καθενας στον καθενα σε ενα φορουμ υποστηριξης!

    Καλημέρα Γιάννη,
    το ότι λυπάμαι για κάποιους και για την αρρώστια της ψυχής τους, την κακία τους.. δεν σημαίνει ότι θα ανέχομαι και τις όποιες συμπεριφορές τους!
    Κι όπως λες κι εσύ πολύ σωστά, άτομα δυστυχισμένα, είναι άτομα μόνα, φοβισμένα, που δεν μπορούν σχέση με άλλον, αλλά κι η σχέση ακόμα που
    έχουν με τον εαυτό τους είναι πλασματική, γιατί από υπέρμετρο εγωισμό δεν αποδέχονται το πρόβλημά τους κι έτσι αν κι υποφέρουν, επιλέγουν
    συνειδητά την άγνοια κι ανακουφίζονται προσωρινά, όταν μπορούν και βρίσκουν ευκαιρία να μεταδίδουν τον ψυχικό τους πόνο και την μοναξιά τους.
    Ειλικρινά, μου είναι δύσκολο να τους πολεμάω με τα ίδια τους τα όπλα, γιατί είμαι πλέον σ' άλλο επίπεδο συνειδητότητας, αλλά χρειάζεται να μάθουν,
    ότι αυτό που τους ενοχλεί στην συμπεριφορά του άλλου απένταντί τους, είναι αυτό που πρώτα εκείνοι προκάλεσαν!
    Μόνο που " ουδέν κακό αμιγές καλού " κάτι που σημαίνει, ότι χωρίς να το ξέρουν ή και να το θέλουν, γίνονται το μέσον της δικής μας εξέλιξης.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #604
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλημέρα Γιάννη,
    το ότι λυπάμαι για κάποιους και για την αρρώστια της ψυχής τους, την κακία τους.. δεν σημαίνει ότι θα ανέχομαι και τις όποιες συμπεριφορές τους!
    Κι όπως λες κι εσύ πολύ σωστά, άτομα δυστυχισμένα, είναι άτομα μόνα, φοβισμένα, που δεν μπορούν σχέση με άλλον, αλλά κι η σχέση ακόμα που
    έχουν με τον εαυτό τους είναι πλασματική, γιατί από υπέρμετρο εγωισμό δεν αποδέχονται το πρόβλημά τους κι έτσι αν κι υποφέρουν, επιλέγουν
    συνειδητά την άγνοια κι ανακουφίζονται προσωρινά, όταν μπορούν και βρίσκουν ευκαιρία να μεταδίδουν τον ψυχικό τους πόνο και την μοναξιά τους.
    Ειλικρινά, μου είναι δύσκολο να τους πολεμάω με τα ίδια τους τα όπλα, γιατί είμαι πλέον σ' άλλο επίπεδο συνειδητότητας, αλλά χρειάζεται να μάθουν,
    ότι αυτό που τους ενοχλεί στην συμπεριφορά του άλλου απένταντί τους, είναι αυτό που πρώτα εκείνοι προκάλεσαν!
    Μόνο που " ουδέν κακό αμιγές καλού " κάτι που σημαίνει, ότι χωρίς να το ξέρουν ή και να το θέλουν, γίνονται το μέσον της δικής μας εξέλιξης.
    Καλή σου μερα Μαρκέλα,
    Κρατω το τελευταιο που είπες, ότι, "γινονται μεσον της δικης μας εξέλιξης". Εγω το διατύπωσα πιο πριν ότι "στη χειροτερη περιπτωση απλά πειραματιζομαι πάνω τους", όπως κανουν οι ειδικοι στα πειραματωζωα. Ενας εικονικος καυγας εδω με ατομο το οποιο ως χαρακτηρας προσφέρεται για τετοιο σκοπο ειναι ότι πρεπει, υποβοητικο για αλλού. Αλλοιμονο τωρα να με απασχολει τι ειπε στον Χ και στον Ψ στο φορουμ ή τι γραφει από τη στιγμη που μπορω να τα προσπερνω (ε δεν μπορω να τα διαβαζω και όλα στο χωρο) ενα αγνωστο μου ατομο.
    Μου κανει επισης εντυπωση το γεγονος ότι άμα σε τετοιους πεις καμποσα στο τελος το ριχνουν στην ειρωνεία και στις απειλες. Αυτο σε μενα μεταφραζεται ότι ξεμειναν από βενζίνη, ητοι επιχειρηματα, ητοι εμμεση παραδοχη της αληθειας των οσων τους καταλογιζουμε. Στο τελος θα τους στελνουμε εμεις επιχειρηματα μεσω πμ. Ελπίζω να μην προκαλέσουμε σε κανενα κρίση πανικου και να χουμε το κριμα του γιατι τετοιοι χαρακτηρες ειναι επιρρεπείς.
    Στα ατομα αυτα, αμα οι σχεσεις τους εδω ειναι προβληματικές αντιλαμβάνομαι το μέγεθος του προβλήματος τους εκεί εξω. Υπεφεραν σε τετοιο βαθμο που στο τελος επαθαν ανοσία. Η δυσλειτουργια στη σκεψη τους εγινε το καλουπι μεσα στο οποιο τα βαζουνε όλα.
    Ευτυχως που εμεις ειμαστε σε αλλο επιπεδο συνειδητοτητας όπως σωστα λες.
    γιάννης

  5. #605
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλή σου μερα Μαρκέλα,
    Κρατω το τελευταιο που είπες, ότι, "γινονται μεσον της δικης μας εξέλιξης". Εγω το διατύπωσα πιο πριν ότι "στη χειροτερη περιπτωση απλά πειραματιζομαι πάνω τους", όπως κανουν οι ειδικοι στα πειραματωζωα. Ενας εικονικος καυγας εδω με ατομο το οποιο ως χαρακτηρας προσφέρεται για τετοιο σκοπο ειναι ότι πρεπει, υποβοητικο για αλλού. Αλλοιμονο τωρα να με απασχολει τι ειπε στον Χ και στον Ψ στο φορουμ ή τι γραφει από τη στιγμη που μπορω να τα προσπερνω (ε δεν μπορω να τα διαβαζω και όλα στο χωρο) ενα αγνωστο μου ατομο.
    Μου κανει επισης εντυπωση το γεγονος ότι άμα σε τετοιους πεις καμποσα στο τελος το ριχνουν στην ειρωνεία και στις απειλες. Αυτο σε μενα μεταφραζεται ότι ξεμειναν από βενζίνη, ητοι επιχειρηματα, ητοι εμμεση παραδοχη της αληθειας των οσων τους καταλογιζουμε. Στο τελος θα τους στελνουμε εμεις επιχειρηματα μεσω πμ. Ελπίζω να μην προκαλέσουμε σε κανενα κρίση πανικου και να χουμε το κριμα του γιατι τετοιοι χαρακτηρες ειναι επιρρεπείς.
    Στα ατομα αυτα, αμα οι σχεσεις τους εδω ειναι προβληματικές αντιλαμβάνομαι το μέγεθος του προβλήματος τους εκεί εξω. Υπεφεραν σε τετοιο βαθμο που στο τελος επαθαν ανοσία. Η δυσλειτουργια στη σκεψη τους εγινε το καλουπι μεσα στο οποιο τα βαζουνε όλα.
    Ευτυχως που εμεις ειμαστε σε αλλο επιπεδο συνειδητοτητας όπως σωστα λες.
    Γιαννη μου επειδη ακριβως πιστευουμε ότι ειμαστε ή προσπαθούμε να είμαστε σε αλλο επιπεδο συνειδητότητας, δεν υπάρχει λόγος να μπαινουμε στις διαδικασια να πειραματιστουμε πάνω σε κανέναν που εμεις ονομάζουμε προβληματικό. Ο καθενας από εμας ξέρει τα προβληματα του, τους πονους του και τις πληγές του και προσπαθεί με τον δικο του-πολλες φορες εγωιστικο και λανθασμενο τρόπο-να τα πολεμήσει ή να τα γιατρέψει. Συνήθως με τον πιο σύντομο και ανώδυνο (οι άλλοι φταινε που βρίσκομαι σ' αυτήν την θέση)
    Δεν πιστευω ότι υπάρχει λόγος εμπλοκης με άτομα που λειτουργουν με ειρωνία, απειλές , κακεντρέχεια. Δεν υπάρχει λόγος να διεκδικήσεις κανένα δίκιο με ανθρώπους που δεν μπορούν και δεν θέλουν να δουν πέρα από τη μύτη τους.

    Φυσικα Μαρκέλα μου δεν θα ανεχτουμε τις όποιες αρρωστημένες συμπεριφορές που προσπαθούν να μας βάλουν σ' ενα παιχνίδι τυπου κατέχω τη γνωση, κατεχω την εμπειρια και σε απαξιωνω γιατί οι δικες σου δεν αξίζουν..Δεν υπάρχει όμως λογος να πολεμαμε με τέτοιους ανθρώπους όταν με τον ενα ή αλλο τρόπο βρίσκονται στον δρομο μας.Απλα απομακρυνόμαστε..και αυτό δεν είναι ήττα , ουτε παραίτηση .
    Είναι, δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω ποιος είμαι, δεν με ενδιαφέρει να σου αποδείξω το δίκιο μου, δεν με ενδιαφέρει να συναλλαγώ μαζί σου..

  6. #606
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άντε προχώρα! να που βρηκες και μάλιστα συντομα! ειναι επιτυχια!
    Αλλά αν δεν τη γουσταρεις μην προχωρήσεις, άστο εκεί. Γυναίκες πολλές. Αν δε την γουσταρεις και δε θελεις να προχωρησεις και πάλι επιτυχια ειναι αφου εκανες ενα μεγαλο βημα στο να προσεγγίζεις και να κανεις σχεσεις εκει που μεχρι πριν λιγες μερες ελεγες πως δεν τα καταφερνεις. Σου εμεινε η χαρα που τα καταφερες και η εμπειρια για παρακατω. Και συνηθως η επομενη ειναι καλύτερη από την προηγουμενη.
    Αν γουσταρεις, απλά άσε τον εαυτο σου ελευθερο, παρτην για καφε, να σαι ο εαυτος σου μεσα στο πλαισιο που ξανασυζητησαμε, μην κομπλάρεις, παρε πρωτοβουλίες, όμως μην την κοροιδέψεις και να της πουλήσεις ελπίδες.
    δεν θελω να την κοροιδεψω,γτ εγω δεν περναω στην πολη αυτη που σπουδαζει,δεν εβγαλα τοσα μορια, κ δν γινετε τπτ απο την αποσταση,απλα θα βγουμε καποιους καφεδες,ετσι να γνωριστουμε καλυτερα. κ ουτε εχω το στυλακι να πηδηξω κ να παραταω κοπελες. ναι προσπαθω να μην ειμαι χαιβανι κ να φαινομαι χαζοχαρουμενος,αυτα π μ ειπες. 3 μερες ειναι π την γνωρισα απο το φβ(αν κ εχουμε κοινη φιλη μια κοπελα π την ξερω 1 χρονο,κατι σαν 'κολλητη'
    ) απλα δν ειχε τυχενει να γνωριστουμε ποτε. δν ψαχνομαι απο το φβ για κοπελες, δεν μου αρεσει.

  7. #607
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    γιατί είμαι πλέον σ' άλλο επίπεδο συνειδητότητας..
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ευτυχως που εμεις ειμαστε σε αλλο επιπεδο συνειδητοτητας όπως σωστα λες.
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    προσπαθούμε να είμαστε σε αλλο επιπεδο συνειδητότητας..
    βρε παιδια πολυ ουρανια προφητεια διαβαζετε!! χιχιχιχι!! σορρυ αλλα δε μπορεσα να μην το σχολιασω!! Λοιπον εγω εχω να προσθεσω κατι που διαβασα μια μερα, αλλα δε θυμαμαι να σας το μεταφερω ακριβως, πανω κατω ηταν το εξης:

    Νομιζουμε οτι ο πιο δυνατος και ο πιο εξυπνος ειναι αυτος που σε μια διαφωνια θα αντικρουει συνεχως τα επιχειρηματα του αλλου, θα αποδεικνυει τη θεση του, θα την λεει εξυπνα στο συνομιλητη του, θα ειρωενευται και θα βγαινει παντα απο πανω, ομως αυτος που πραγματικα ειναι δυνατος, ειναι αυτος που εχει τη δυναμη να μην απαντησει, που δεν νιωθει οτι βαλλεται το εγω του αν δεν πεισει τον αλλον ή αν δεν βγει απο πανω.

  8. #608
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    βρε παιδια πολυ ουρανια προφητεια διαβαζετε!! χιχιχιχι!! σορρυ αλλα δε μπορεσα να μην το σχολιασω!! Λοιπον εγω εχω να προσθεσω κατι που διαβασα μια μερα, αλλα δε θυμαμαι να σας το μεταφερω ακριβως, πανω κατω ηταν το εξης:

    Νομιζουμε οτι ο πιο δυνατος και ο πιο εξυπνος ειναι αυτος που σε μια διαφωνια θα αντικρουει συνεχως τα επιχειρηματα του αλλου, θα αποδεικνυει τη θεση του, θα την λεει εξυπνα στο συνομιλητη του, θα ειρωενευται και θα βγαινει παντα απο πανω, ομως αυτος που πραγματικα ειναι δυνατος, ειναι αυτος που εχει τη δυναμη να μην απαντησει, που δεν νιωθει οτι βαλλεται το εγω του αν δεν πεισει τον αλλον ή αν δεν βγει απο πανω.
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Ο δεκάλογος της μπακουριάς χτίζεται εδώ μέσα.
    Αν διαβάσει κανείς όλες αυτές τις σελίδες του θέματος δε νομίζω να μείνει με απορίες. Όλα τα γιατί και τα πως ειναι εδώ.
    Είμαστε μόνοι γιατί απλα δεν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας, πως θα τα βρούμε με τους άλλους.
    Λες και υπάρχουν αντίπαλα στρατεύματα ετοιμοπόλεμα και μάλιστα με άνανδρα χτυπήματα κάτω από τη μέση. Δεν είμαι ο ειδήμων των σχέσεων, ούτε θέλω εδώ ν' αναλάβω τέτοιο ρόλο.
    Όμως αυτό που διαπιστώνω ολοένα και πιο πολύ είναι ότι χτίζουμε τοίχους και όχι γέφυρες μεταξύ μας..
    συμφωνώ μαζί σου Λίλη και βέβαια συμφωνώ και με την Φρύνη, με την μόνη διαφορά, ότι δεν συμβαίνουν όλ' αυτά απλά και μόνο για
    μια διαφωνία, αλλά γι' αυτό που είπε η Φρύνη, αρρωστημένες συμπεριφορές και άνανδρα χτυπήματα κάτω από την μέση.
    Και ναι τελικά δεν αξίζει να εμπλακείς! Δεν μπαίνεις στην διαδικασία ν' ασχοληθείς, γιατί είναι χάσιμο χρόνου! Κρίμα όμως!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  9. #609
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Νομιζουμε οτι ο πιο δυνατος και ο πιο εξυπνος ειναι αυτος που σε μια διαφωνια θα αντικρουει συνεχως τα επιχειρηματα του αλλου, θα αποδεικνυει τη θεση του, θα την λεει εξυπνα στο συνομιλητη του, θα ειρωενευται και θα βγαινει παντα απο πανω, ομως αυτος που πραγματικα ειναι δυνατος, ειναι αυτος που εχει τη δυναμη να μην απαντησει, που δεν νιωθει οτι βαλλεται το εγω του αν δεν πεισει τον αλλον ή αν δεν βγει απο πανω.
    Κάποιοι χαρακτηρίζονται από κακεντρέχεια, υστεροβουλία. Δεν ειναι καλοπροαίρετοι. Εσύ μιλάς για καλοπροαίρετους ανθρωπους, για αγνους ανθρωπους στη ψυχη που δεν τους διακρινει υπουλία και μίσος έστω και αν η αντιπαραθεση μεταξυ τους φτανει στα ακρα, επειδή τετοιος καλοπροαιρετος και καθαρος ανθρωπος εισαι και συ, γι αυτο κι αντιλαμβανεσαι το θεμα απ αυτη τη σκοπια. Δεν αναφερομαι σε τετοιες υγιεις διαπροσωπικες σχεσεις.
    Εχω ήδη καταλήξει στο συμπέρασμα μου, απλά τους αγνοείς, δεν αξίζει τον κοπο να ασχολείσαι μαζι τους, χάνεις άσκοπα το χρονο σου.
    Ήδη συμβούλεψα ενα μέλος που ειχε θεμα διαπροσωπικων σχεσεων να συναναστρεφεται με θετικούς ανθρωπους και τους καλύτερους του. Πρεπει να του γινω καλό παραδειγμα στο χωρο.
    γιάννης

  10. #610
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Νομιζουμε οτι ο πιο δυνατος και ο πιο εξυπνος ειναι αυτος που σε μια διαφωνια θα αντικρουει συνεχως τα επιχειρηματα του αλλου, θα αποδεικνυει τη θεση του, θα την λεει εξυπνα στο συνομιλητη του, θα ειρωενευται και θα βγαινει παντα απο πανω, ομως αυτος που πραγματικα ειναι δυνατος, ειναι αυτος που εχει τη δυναμη να μην απαντησει, που δεν νιωθει οτι βαλλεται το εγω του αν δεν πεισει τον αλλον ή αν δεν βγει απο πανω.
    Λίλιουμ δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με αυτό που γράφεις :-)
    Να συμπληρώσω εδώ ότι είναι πολύ σημαντικό, το να μη νιώθεις καν ότι βάλλεσαι, ή ότι απειλείσαι.
    Το να νιώθεις σαν αγρίμι στο κλουβί του και να μη λες τίποτα εκείνη την ώρα που έχεις αυτή την αίσθηση, είναι ό,τι χειρότερο.
    Το να μην νιώθεις καν όμως την ανάγκη να αποδείξεις είτε ότι ο άλλος έχει άδικο είτε ότι έχεις κι εσύ άποψη, είναι πραγματικά ένα επίτευγμα για την προσωπικότητα σου :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  11. #611
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Xαιρομαι κορίτσια μου που συμφωνώ μαζί σας...στην πράξη δεν είναι εύκολο i know, αλλά αξίζει να το εχεις μέσα σου σαν ιδέα και οδηγό σου.
    Λιλιουμ τι μου θύμησες με την ουράνια προφητεία, πανε 15 χρονια που την διαβασα, την ξεπέρασα πια χαχα
    Την γλυκεια μου καλημέρα

  12. #612
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by void View Post
    Λίλιουμ δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με αυτό που γράφεις :-)
    Να συμπληρώσω εδώ ότι είναι πολύ σημαντικό, το να μη νιώθεις καν ότι βάλλεσαι, ή ότι απειλείσαι.
    Το να νιώθεις σαν αγρίμι στο κλουβί του και να μη λες τίποτα εκείνη την ώρα που έχεις αυτή την αίσθηση, είναι ό,τι χειρότερο.
    Το να μην νιώθεις καν όμως την ανάγκη να αποδείξεις είτε ότι ο άλλος έχει άδικο είτε ότι έχεις κι εσύ άποψη, είναι πραγματικά ένα επίτευγμα για την προσωπικότητα σου :-)
    Καλημέρα void,
    άραγε δεν χρειάζεται ν' απαντήσεις κι όταν ακόμα από τον άλλον προσβάλλεσαι κι εκτός από την εμπάθειά του
    και το ειρωνικό του ύφος και με χαρακτηρισμούς το λιγότερο προκλητικούς, τύπου, είσαι ανόητος, αποτυχημένος, κ.λπ.;
    Κι ας πούμε ότι είναι κι έτσι, δηλ. ότι υστερείς.., είναι ανθρώπινες τέτοιες συμπεριφορές, σ' ένα χώρο ψυχολογικής υποστήριξης;
    Last edited by μαρκελα; 03-08-2012 at 12:54.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #613
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Καλημέρα Μαρκέλα
    υπάρχουν λογιών και λογιών αντιδράσεις.Προσωπικά, είμαι υπέρ της δράσης και όχι της αντίδρασης. Η αντίδραση περιέχει κάτι το ακόμα πιο επιθετικό σε σχέση με τη δράση και προκαλεί εκ νέου αντίδραση.
    ϊσως έχω μάθει κιόλας έτσι γιατί στην καθημερινότητά μου είναι τόση η επιθετικότητα που λαμβάνω ειδικά από αγνώστους, που έχω αποφασίσει ότι δε θα μπαίνω στο φαύλο κύκλο της αντίδρασης.
    Αντίστοιχα έτσι πράττω κι εδώ μέσα. Δηλαδή, μπορεί κάποιος να μη μου κάτσει καλά εξ αρχής. Κατά 99% δεν μπαίνω στη διαδικασία να αντιδράσω σε αυτό που θα πει.
    Αλλά σίγουρα δρω. Και αποφευγω τους χαρακτηρισμούς. Βασικά όλο το παιχνίδι χάνεται όταν προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς.
    Μπορείς να βάλεις όριο στον άλλον, χωρίς να τον χαρακτηρισεις απλώς εκθέτοντας την κατασταση, η οποία αν όντως έχει έτσι όπως την παρουσιάζεις, τότε ο άλλος αφοπλίζεται.
    Εν προκειμένω έχω καταλάβει γιατί έπεσε τυχαία το μάτι μου σε ένα θέμα όπου μιλούσε ο Γιάννης με τη Μάριαν, ότι ουσιαστικά σχολιάζετε την προκλητικότητα ή μη της Μάριαν. Πλην όμως, είδα άσχημες κουβέντες και χαρακτηρισμούς και απο άλλους, οι οποίοι απευθύνονταν στη Μαριαν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίρνω κανενός το μέρος.
    Νομίζω όμως με βάση αυτά που διάβασα ότι οι λάθος χειρισμοί έγιναν εκατέρωθεν.
    Δηλαδή διαπίστωσα μια υπερβολή συνολική και από τουςς μεν και από τους δε και μάλιστα σε κάποιο σημείο επειδή ακριβώς υπήρχε μαζική επιθετικότητα ακόμα κι από ανθρώπους οι οποίοι δεν είχαν θιχτεί σε προσωπικό επίπεδο, σκέφτηκα μέσα μου "οκ, κράζεις τον άλλον ότι είναι προκλητικός, ότι μιλάει άσχημα, ενώ κι εσύ κάνεις το ίδιο".
    Τώρα συγκεκριμένα, ο χώρος αυτό είναι όπως κάθε άλλος διαδικτυακός χώρος.
    Με άλλους ταιριάζεις με άλλους όχι.
    Ψυχολογικής υποστήριξης θέλει να είναι...αλλά για πολλούς λόγους δεν μπορεί.
    όχι γιατί φταίνει ο κόσμος απαραιτητα, ούτε η διαχείριση αλλά γιατί πάνω από όλα υπάρχει η ελευθερία του λόγου.
    Οπότε θα ακούσεις πολλές απόψεις, μπορεί να είσαι και σε μια φάση περίεργη και να το ερμηνεύσεις αλλιώς.
    Και φυσικά μην ξεχνάμε, ότι δε γνωρίζομαστε μεταξύ μας.
    Μόνο από τα γραπτά μας.
    Και ο κάθε ένας που γράφει εδώ μέσα, εκφράζει μια κατάσταση όπως τη βιώνει αυτός.
    Πολλοί λένε και ψέμματα.
    Ποια υποστηριξη λοιπόν και σε ποιους?
    Δεν ξέρεις καν ποιν έχεις απέναντί σου! δεν ξέρεις αν λέει αλήθεια, ποιες είναι οι προθέσεις του, απλώς ψυχανεμίζεσαι.
    Και κάτι πρακτικό, είναι αναπόφευκτο όταν αδαπανάς πολλές ώρες εδώ μέσα, να ταυτίζεσαι με τον διαδικτυακό σου ρόλο ακόμα περισσότερο.
    Η πραγματική ζωή όμως δεν είναι εδώ.
    Όπως και να έχει, προσωπικά είμαι φαν της διπλωματίας, με την καλή έννοια και της αποστασιοποίησης σε αυτό τον χώρο. Όπως κάνω και στην καθημερινότητά μου δηλαδή :-)
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #614
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλημέρα void,
    άραγε δεν χρειάζεται ν' απαντήσεις κι όταν ακόμα από τον άλλον προσβάλλεσαι κι εκτός από την εμπάθειά του
    και το ειρωνικό του ύφος και με χαρακτηρισμούς το λιγότερο προκλητικούς, τύπου, είσαι ανόητος, αποτυχημένος, κ.λπ.;
    Κι ας πούμε ότι είναι κι έτσι, δηλ. ότι υστερείς.., είναι ανθρώπινες τέτοιες συμπεριφορές, σ' ένα χώρο ψυχολογικής υποστήριξης;
    Το θέμα είναι ότι αξίζει να κατανοήσουμε ότι αυτός που θα μπει στην διαδικασία να μας ειρωνευτεί και να μας χαρακτηρίσει μ' όλα αυτά που προείπες, ουσιαστικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μας προσβάλλει. Όταν παλεύουμε με τον εαυτό μας και προσπαθούμε να είμαστε όσο γίνεται πιο εντάξει με μας και με τους ανθρώπους γύρω μας, με τα λάθη και τα σωστά μας (οκ δεν είμαστε αψογοι) , τα κακεντρεχή σχολια τρίτου χτυπάνε τοιχο και επιστρέφουν σ' αυτόν που τα ξεστόμισε.
    Οι δικες μας πραξεις ειναι αυτές που μας πληγώνουν και προσβάλλουν αυτά που πιστεύουμε . Οι δικές μας πράξεις μειώνουν σε αξία τις θεωρίες και τις ιδέες μας.
    Υπαρχει και αυτό που λες..ότι μπορεί καποιος να υστερεί σε κάτι...ποιος είναι όμως ο άλλος που θα του το χτυπήσει , θα τον ειρωνευτεί και του επιτεθεί λεκτικά?
    Και μεσα από την επιθεση αυτήν ποιον προσβάλλει?τον άλλο ή στην τελική τον ίδιο τον εαυτο του?

  15. #615
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... είμαι, λέει, στο "Δεκάλογο Της Μπακουριάς", αλλά θα απαντήσω ως προς το τί σκέφτομαι... σκέφτομαι λοιπόν πως ο πανικός μου για αυτό που θα ξαναζούσα, δε θα μου επέτρεπε να ξαναγράψω για τα επόμενα τρία χρόνια, όχι απλά για το επόμενο τρίμηνο... το θυμήθηκα όμως πολύ πιο εύκολα απ' το... ποδήλατο όλο αυτό λοιπόν, γιατί όταν έτσι κι αλλιώς υπάρχει προϊστορία, πάντα όλα είναι πιο εύκολα... και με την ευκαιρία, διαπίστωσα ακόμη μια "βελτίωση" στον εαυτό μου τον πεπερασμένο...
    ... πως καταθλιπτικοί και αλκοολικοί υπάρχουν πολλοί... αλλά αυτοί που μου γυρνάνε τα άντερα επειδή θέλουν να πιστεύουν πως είμαστε όλοι στο ίδιο τσουβάλι, είναι οι χειρότεροι... η πλάκα είναι πως δε χάνουν ευκαιρία για να το αποδεικνύουν... μάλλον θα ήταν οι χειρότεροι έτσι κι αλλιώς...:)...
    "... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

Page 41 of 52 FirstFirst ... 31394041424351 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •