Ο 10λογος της μπακουριάς - Page 52
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 52 of 52 FirstFirst ... 242505152
Results 766 to 779 of 779
  1. #766
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Λοιπόν, θα θέλατε να ακούσετε και την άποψη ενός αμφι, που όσο να πεις, βρίσκομαι κάπου στη μεση; :P Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι έχουν εγκλωβιστεί τόσο πολύ σε στερεότυπα που δεν μπορούν πια να επικοινωνήσουν. Όλοι αναζητούν πια το τέλειο χάνοντας την ουσία. Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κοιτάξει πέρα από τη μύτη του και να δει τον άνθρωπο πίσω από την εικόνα.

    Εγώ θα έλεγα να σταματήσετε τις αμπελοφιλοσοφίες και να γνωρίσετε ανθρώπους χωρίς να τους περνάτε από ιερά εξέταση.

  2. #767
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Λοιπόν, θα θέλατε να ακούσετε και την άποψη ενός αμφι, που όσο να πεις, βρίσκομαι κάπου στη μεση; :P Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι έχουν εγκλωβιστεί τόσο πολύ σε στερεότυπα που δεν μπορούν πια να επικοινωνήσουν. Όλοι αναζητούν πια το τέλειο χάνοντας την ουσία. Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κοιτάξει πέρα από τη μύτη του και να δει τον άνθρωπο πίσω από την εικόνα.

    Εγώ θα έλεγα να σταματήσετε τις αμπελοφιλοσοφίες και να γνωρίσετε ανθρώπους χωρίς να τους περνάτε από ιερά εξέταση.
    Ναι, για να ξαναπληγωθούμε...φτάνει τόσο, εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω και δεν έχω χρόνο για άλλο πόνο που λέει κι ο Χατζηγιάννης...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #768
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Λοιπόν, θα θέλατε να ακούσετε και την άποψη ενός αμφι, που όσο να πεις, βρίσκομαι κάπου στη μεση; :P Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι έχουν εγκλωβιστεί τόσο πολύ σε στερεότυπα που δεν μπορούν πια να επικοινωνήσουν. Όλοι αναζητούν πια το τέλειο χάνοντας την ουσία. Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κοιτάξει πέρα από τη μύτη του και να δει τον άνθρωπο πίσω από την εικόνα.

    Εγώ θα έλεγα να σταματήσετε τις αμπελοφιλοσοφίες και να γνωρίσετε ανθρώπους χωρίς να τους περνάτε από ιερά εξέταση.
    ΦΙΛΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΡΟΥΝΕ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΔΕ ΣΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    ΦΙΛΙΚΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #769
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, για να ξαναπληγωθούμε...φτάνει τόσο, εγώ τουλάχιστον δεν αντέχω και δεν έχω χρόνο για άλλο πόνο που λέει κι ο Χατζηγιάννης...
    Δεν πρόκειται να καταλήξεις πουθενά αν προεξοφλείς ότι θα πληγωθείς. Και είναι τόσο κρίμα.

  5. #770
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Δεν πρόκειται να καταλήξεις πουθενά αν προεξοφλείς ότι θα πληγωθείς. Και είναι τόσο κρίμα.
    Δεν το προεξοφλώ αλλά πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα και οφείλω να προστατέψω τον εαυτό μου, άλλωστε το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...Γι' αυτό και θα φροντίσω να μάθω καλά τον άλλον πριν τον εμπιστευτώ πόσο μάλλον απόλυτα...δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος που έκανα στο παρελθόν να εμπιστευτώ τυφλά κι απόλυτα χωρίς καμία επιφύλαξη γιατί πόνεσε φρικτά και πονάει ακόμα...αν είναι να το ξαναζήσω αυτό προτιμώ να καταλήξω μόνη...
    Βρίσκεις κάτι λάθος στο να θέλω να προστατέψω τον εαυτό μου από το να υποφέρει γι' ακόμα μία φορά;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #771
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Όχι βέβαια. Απλώς, μην περάσεις στο άλλο άκρο. :) Έτσι κι αλλιώς εγώ μάλλον είχα στο μυαλό μου για τα στερεότυπα ανδρών και γυναικών που έχουμε στο μυαλό μας όταν έγραψα το σχόλιο, παρά για συμπεριφορές που πληγώνουν.

  7. #772
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Όχι βέβαια. Απλώς, μην περάσεις στο άλλο άκρο. :) Έτσι κι αλλιώς εγώ μάλλον είχα στο μυαλό μου για τα στερεότυπα ανδρών και γυναικών που έχουμε στο μυαλό μας όταν έγραψα το σχόλιο, παρά για συμπεριφορές που πληγώνουν.
    Προσπαθώ να μην περάσω στο άλλο άκρο όσο μπορώ...γιατί είναι λίγο δύσκολο, μερικές φορές όταν πικραίνομαι για το παρελθόν λέω "δε θέλω τίποτα και κανέναν"...είναι αυτό που είπα ότι πονάει ακόμα το καταραμένο! Θα ήθελα να γινόταν επιλεκτική διαγραφή μνήμης για να σβήσω για πάντα αυτή την ιστορία από το μυαλό μου...
    Εντάξει, για τα στερεότυπα συμφωνώ κακώς υπάρχουν πρέπει να έχουμε ανοιχτό μυαλό και να μην κολλάμε σ΄αυτά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #773
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Λοιπόν, θα θέλατε να ακούσετε και την άποψη ενός αμφι, που όσο να πεις, βρίσκομαι κάπου στη μεση; :P Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι οι άνθρωποι έχουν εγκλωβιστεί τόσο πολύ σε στερεότυπα που δεν μπορούν πια να επικοινωνήσουν. Όλοι αναζητούν πια το τέλειο χάνοντας την ουσία. Κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κοιτάξει πέρα από τη μύτη του και να δει τον άνθρωπο πίσω από την εικόνα.

    Εγώ θα έλεγα να σταματήσετε τις αμπελοφιλοσοφίες και να γνωρίσετε ανθρώπους χωρίς να τους περνάτε από ιερά εξέταση.
    Έχεις δίκιο, αλλά όπως λέει και ο έλις, έτσι έχουμε μεγαλώσει......

  9. #774
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Μαλακίες...Επί ολόκληρες χιλιετίες ο ανθρώπινος πολιτισμος στηρίχθηκε στο γεγονος ότι η γυναίκα είναι σεμνή, πιστή στην οικογένεια της, δεν προβάλεται, δεν είναι τόσο δυναμική κλπ κλπ...Ξέρω ξέρω, όλα αυτα σου ακουγονται εξαιρετικα ξενερωτα τωρα αλλά σκεψου το εξης...
    Αφου ειναι :P
    Εισαι σιγουρος οτι θα θελες μια γυναικα σα τη γιαγια σου?

    Πόσες δεκαετίες έχουν περάσει απο τότε που οι γυναίκες έγιναν ισότιμες(και όχι ισες) με τους αντρες?? Στην Ελλάδα τουλαχιστον(που καποτε ειχε πάρα πολύ καλές οικογενειες αυτος ο τοπος) η ισοτητα αντρων και γυναικων κατοχυρωθηκε συνταγματικά με αναθεωρηση το 1975...Τα αποτελεσματα γνωστα εκ τότε, αύξηση των διαζυγίων στο μαξιμουμ σε σημειο να βγαινουν συχνοτερα και απο τις καραμελες, παιδια αυτων των οικογενειων με ψυχολογικα προβληματα, αύξηση της ανεργίας, πεταμένα λεφτά νοικοκυριων σε κρεμες, αρωματικα κερια, λακ, λιπ γκλος κλπ κλπ...Δηλαδή μέσα σε ελαχιστες δεκαετιες μερικα ισα δικαιωματα κατορθωσαν να καταστρεψουν ολοκληρη την κοινωνια που ειχε οργανωσει ορθα ο ανθρωπος μεσα σε 10.000 χρονια...Εσυ μου λες τα δικα σου, εγω σου μιλαω με βαση ιστορικα γεγονοτα...
    Στην Ελλαδα πριν το '80 δεν υπηρχε νομικα δυνατοτητα χωρισμου.Ηταν πολυ δυσκολο να χωρισεις (δεν υπηρχε αυτοματο διαζυγιο) και για μονο για πολυ σοβαρο λογο.

  10. #775
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Πάντως εγώ διασκεδάζω να ακουω κοριτσια να κλαινε...Κάτι το νύχι τους που έσπασε, κατι ο γκομενος που δεν απαντησε με sms στις καρδουλες που του εστειλαν, κάτι τα ρούχα της που φέτος είναι εκτός μοδας ή είναι ίδια με αυτα της κολλητής και δεν ξεχωριζει, μου αρεσει να τις βλεπω να ταλαιπωρουνται για το πιο ηλιθιους λογους...:p

  11. #776
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    699
    Η ουσία είναι μία φίλοι μου. Η κοινωνία που ζούμε νοσεί. Χρόνια τώρα... Έχουμε γεμίσει "άρρωστους" ανθρώπους. Και το "άρρωστους" το βάζω σε εισαγωγικά διότι άρρωστος δεν είναι απαραίτητα εκείνος που παρουσιάζει μόνο σωματικά συμπτώματα.. Υπάρχουν κι οι ψυχικές και νοητικές αρρώστιες. Από τέτοιες αυτή η κοινωνία άλλο τίποτα... Γεμισαμε "απελευθερωμένους" ανθρώπους ανίκανους ν' αγαπήσουν και να αγαπηθουν. Όσο για τις γυναίκες θα σας έλεγα την άποψή μου, αλλά δε θα θελα να μακρηγορησω γι αυτό θα περιοριστω σε λίγες λέξεις.... "Δεν ξέρουν τι θέλουν", πρώτον.. Δεύτερον, λόγω του γεγονότος ότι ήταν ανωριμες και με απωθημενα από προηγούμενες δεκαετίες και τους δόθηκε ξαφνικά ελευθερία και προνόμια δεν είχαν το μυαλό πως να τα αξιοποιήσουν συνετα... Γι αυτό καταλήγουν, συνεχώς, σε λάθος επιλογές και μετά τους φταιει το σύμπαν γι αυτό.. Πιο μεγάλο " φιάσκο " από την, προπαγανδιζομενη, ισότητα μεταξύ ανδρών και γυναικών δεν υπήρξε ποτέ! Κατέστρεψε και καταστρέφει κόσμο και σχέσεις! Οι γυναίκες είναι ισότιμες με τους άνδρες, έχουν ίσα δικαιώματα όσον αφορά την καριέρα και τη μόρφωση, αλλά Δεν είναι άντρες! Δεν είναι ίδιες με τους άντρες ! , πως να το κάνουμε;

  12. #777
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Κάπου τα έχεις μπερδέψει... Από τη μία λες ότι είναι ισότιμες, κι από την άλλη μιλάς για φιάσκο προπαγανδιζόμενης ισότητας...
    Ποιος σου είπε ότι το κίνημα του φεμινισμού λέει ότι οι γυναίκες είναι ίδιες με τους άντρες; Άλλο ίσος, άλλος ίδιος.

    ίδιος -ία -ον
    που χαρακτηρίζει με ιδιαίτερο τρόπο ένα άτομο, ανήκει σε αυτό ή προέρχεται από αυτό, δικός, προσωπικός
    ιδία δαπάνη (με προσωπική δαπάνη)
    όμοιος

    ίσος, -η, -ο
    που έχει τις ίδιες διαστάσεις ή το ίδιο μέγεθος
    που έχει την ίδια ποσότητα
    που έχει την ίδια αξία (οικονομική ή άλλη)
    που έχει τα ίδια δικαιώματα

    Δε θα αναλύσω εδώ τι λέει το κίνημα του φεμινισμού, αλλά εδώ βλέπω περισσότερους άντρες να τους φταίει το σύμπαν που δε βρίσκουν γυναίκα, παρά το αντίθετο. Ναι, αν μια γυναίκα έχει επιλογές, τότε για ποιο λόγο να επιλέξει κάποιον που την υποτιμά και πιστεύει ότι η θέση της βρίσκεται στην κουζίνα, στο σπίτι και ότι υπάρχει μόνο ως σεξουαλικό αντικείμενο και αναπαραγωγική μηχανή; Ή κάποιον που θα την κρίνει για τις προηγούμενες σχέσεις της ή για τον αριθμό των συντρόφων της και θα της κολλάει ταμπελίτσες;
    Αν, όπως έγραψες, πιστεύεις στην ισότητα, τότε ποιο είναι το πρόβλημά σου με το φεμινισμό και με την ανεξαρτησία και την απόκτηση ίσων δικαιωμάτων με τους άντρες των γυναικών;
    Και για ποιο λόγο η συντριπτική πλειοψηφία όσων αντρών παραπονιούνται ότι δε βρίσκουν γυναίκα υποτιμούν το γυναικείο φύλο με χαρακτηρισμούς όπως "ψωνισμένες", "π@τ@νες" (είτε επειδή τους απορρίπτουν είτε επειδή έχουν συντρόφους περισσότερους απ' ό,τι αντέχετε να ακούσετε) ή αναπαράγουν διαρκώς την καραμέλα "δε θέλουν εμένα που δεν έχω εμφάνιση μοντέλου αλλά είμαι καλό παιδί και προτιμούν κάποιον κούκλο και αλήτη με σούπερ αμάξι και εμένα με έχουν μόνο για φίλο"; Έχετε ποτέ αναρωτηθεί αν αυτοί ακριβώς είναι οι λόγοι που δε βρίσκετε κοπέλα;

    Εσείς θα πλησιάζατε ή θα κάνατε σχέση με μια γυναίκα που λέει ότι όλοι οι άντρες είναι μ@λ@κες, άχρηστοι, ανίκανοι και άλλα τέτοια "ωραία";
    Και προσοχή, δε λέω ότι δεν υπάρχουν γυναίκες που δεν το λένε αυτό. Τα ίδια ακριβώς με εσάς από την αντίθετη πλευρά. Απογοητευτήκαμε μια, δυο, τρεις φορές και από τότε βάλαμε όλους τους άντρες και όλες τις γυναίκες στο ίδιο τσουβάλι και κολλήσαμε ταμπελάκια, χωρίς όμως να ψάχνουμε το ΓΙΑΤΙ ελκόμαστε από τον ίδιο τύπο ανθρώπου κάθε φορά και καταλήγουμε να πληγωνόμαστε.

  13. #778
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν το προεξοφλώ αλλά πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα και οφείλω να προστατέψω τον εαυτό μου, άλλωστε το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού..ρά;

    Αναρωτιεμαι γιατι λεει ουκ ανδρος ? η γυναικα ειναι δεδομενο οτι θα σφαλλει εις διπλουν ?

  14. #779
    Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    30
    Καλημέρα σας, είμαι ο Χρήστος και μένω στα Τίρανα της Αλβανίας για 12 χρόνια αφού έφυγα από την Ελλάδα εν καιρώ κρίσης. Όσον αφορά τις γνωριμίες και τις σχέσεις η κατάσταση είναι τραγική έως και χειρότερη, επειδή οι περισσότερες γυναίκες και κοπέλες στην Αλβανία κοιτάνε το χρήμα λόγω της φτώχειας που βίωσε ο λαός στο μεταίχμιο της ιστορίας, της άσχημης οικονομικής κατάστασης στην παρούσα φάση μια της κάθε μορφής βίας που δεχόταν οι γυναίκες από την κοινωνία. Δεν είναι τυχαίο που γνώρισα μερικές γυναίκες, οι οποίες έγιναν αντικείμενο βίας από τους συντρόφους τους μιας και η κοινωνία που ζω είναι σεξιστική και φτωχή. Για αυτό καταλήγουν να κοιτάνε το χρήμα. Έτσι είναι η Αλβανία, τί να κάνουμε δηλαδή;!

Page 52 of 52 FirstFirst ... 242505152

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •